Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

merita sa faci facultatea de arte fotografice?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011
Va multumesc pentru raspuns,in special ultimile doua.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 17:45, said:

Deci,intrebarea mea este:se mai cauta fotografi in mass- media?Mai este o meserie cautata?
dar ce poze mai vezi azi în mass-media?luate de pe net.nici media nu prea mai este iar despre  fotografii de nunți asta o fac după servici în timpul liber

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,489
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAWE, on 01 iunie 2022 - 19:00, said:

Eu am facut chestia asta cativa ani, NBC dar si evenimente de alt tip, fotografie de produs, arhitecturala etc. Parerea mea e ca facultatea nu isi are rostul, eventual doar in ultima faza dar oricum clientii nu te intreaba daca ai studii superioare in domeniu. La ora actuala ca freelencer e foarte greu in domeniul asta, e plin de fotografi mai buni sau mai slabi la tot pasul, din cauza aia si preturile au scazut mult, singurii care inca pot cere preturi decente sunt cei foarte cunoscuti in domeniu (nu neaparat cei mai buni artistic vorbind) care cunosc pe toata lumea, patroni de sali de nunta, organizatori de evenimente etc, astia recomanda pe cei pe care-i cunosc desigur. Mai e si problema clientelei needucate care nu face diferenta intre o poza facuta cu telefonul si una facuta cu un setup SLR sau mirrorless de mii de euro si nici nu le pasa. Daca-i excluzi pe astia ramai poate cu 2% care stiu ce vor dar culmea, aia nu prea au bani. Am intalnit o cucoana care mi se lauda ca a dat 4 mii de euro pe rochia de mireasa pentru fiica-sa dar cand i-am cerut 500 pe foto am crezut ca face AVC, cu din astia ai de-a face de foarte multe ori.

Pe scurt, nu mai e un business rentabil pentru 99% din cei care il practica si mai nou cu preturile enorme care se platesc pentru organizarea unei nunti, oamenii prefera sa taie din costuri de pe unde pot, in niciun caz de la mancare sau bautura ci de la restul, inclusiv foto-video. Sa mai faci si o facultate pentru asta...
Ce p@stele ma-sii (ma scuzati) sa valoreze niste poze de nunta 500 de euro? Mai mult de cateva zecid e fotografii obisnuite nu cred ca e cazul. Hai poaet cateva poze facute chiar ca lumea, pentru ceva albume, tablouri, sa ramana peste timp, in rest...

Normal ca au scazut preturile, caci activitatea nu face mare lucru, uneltele sunt destul de accesibile. Eu cu un telefon banal scot o poza acceptabila, fara sa am nicio calificare. ok, nu stiu subtilitati, dar cred ca as asimila destul de mult in cateva saptamani. Daca nu sunt Ronaldo, nu dau mii de euro pentru poze de nunta, nici macar 500, caci e mult.

Si cine mai vine astazi la nunta, in afara de o mana de apropiati? De ce ar veni, sa comenteze? Abia ne stim, nu vad problema cu faptul ca o poza nu iese ca la carte. Nu in asta sta trainicia unei relatii.

Cucoana aia care a dat 4000 de euro pentru rochia de mireasa (si 400 e mult), ori e plina de bani (milioane de euro) ori are figuri in cap.

Edited by aaaa4567, 01 June 2022 - 22:04.


#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postlucianburjuiul, on 01 iunie 2022 - 14:15, said:

Nu-i asa ca nu vrei sa te trateze un vraci!? Spune-mi ca preferi un doctor, care a absolvit o facultate...care si el a papat niste sute de milioane de la parintii lui...

Ce treaba are domeniul medical cu arta, unde totul e subiectiv, deci posibil?

In domeniile astea care pregatesc muritori de foame (arte plastice, teatru, psihologie, litere) chiar e fix zero patalamaua.
Smecher e ala de organizeaza cursurile. Atat.

In alta ordine de idei, nunta e o tzaraneala in sine, iar la romani arata si mai kitsch decat pe la alte natii.

View Postaaaa4567, on 01 iunie 2022 - 22:03, said:



Si cine mai vine astazi la nunta, in afara de o mana de apropiati? De ce ar veni, sa comenteze? Abia ne stim, nu vad problema cu faptul ca o poza nu iese ca la carte. Nu in asta sta trainicia unei relatii.

Pentru dar. Pentru ce altceva ar putea sa existe nunta la romani, decat pentru lacomeala la dar? E vazuta de catre miri ca un soi de afacere: baga X lei, se asteapta sa scoata X lei + nu stiu cat profit.

Bineinteles ca nu e un garant de trainicie.
De exemplu, ai mei au facut doar cununie la starea civila. Au stat impreuna 41 de ani, pana la moartea lui taica-miu.

Edited by cattavencu, 02 June 2022 - 11:12.


#23
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postaaaa4567, on 01 iunie 2022 - 22:03, said:

Ce p@stele ma-sii (ma scuzati) sa valoreze niste poze de nunta 500 de euro?

Alea de care stii tu, facute cu telefonul si pe care le consideri acceptabile, nu valoreaza atat, clar. Eu vorbesc de fotografii alese din multe, luate fiecare si trecute prin Photoshop dar atat de subtil incat nu iti dai seama (a nu se intelege filtre din alea grosolane de Instagram sau mai stiu eu ce) plus album printat, ala ma costa pe mine pe vremea aia, cam 100 de euro doar ca sa il comand. Fotografia nu e un domeniu simplu, trebuie sa ai ochiul format, sa stii sa surprinzi momente care dureaza juma' de secunda, sa anticipezi etc. Aia costa, nu faptul ca dai click si ai niste oameni in poza.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
observ că majoritatea sunteți pt stoparea educației!!! :(

„du-te copile la nunți și botezuri, ce drakku-i aia facultate de pozar? :o

uameni buni, facultatea îi va cizela talentul, îi va deschide ochii spre multe domenii în care obiectivul fotografic este ceva important!
va-nvăța să „îmbine” fotografia cu multe alte chestii din lumea înconjurătoare, va-nvăța adevărata valoare a muncii sale (și NU neapărat financiară)

PS: cât despre cantitatea de nunți și alte drăcovenii de botezuri, ele se vor diminua drastic, dar procesarea imaginilor pe computer se va ridica la un nivel nebănuit (deja ce vedem în filme/jocuri video/reportaje nu mai sunt DEMUUULT imagini simple)

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 13:31, said:

Copilul meu este pasionat de fotografie....sa faca poze la nunti si botezuri fara facultate sau sa se duca la facultate???

cele 2 nu se exclud!!!

#25
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postgushpi, on 03 iunie 2022 - 12:33, said:

observ că majoritatea sunteți pt stoparea educației
aia nu e educatie, e un hobby pentru oameni cu prea mult timp liber.

#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 13:31, said:

As dori sfatul vostru de profesionisti,sa faca poze la nunti si botezuri fara facultate sau sa se duca la facultate???

Sa mearga la orice facultate. Scoala este importanta.
Daca in paralel mai poate face si cate o nunta, este perfect. Poate invata exersand. La inceput poate sa mearga ca al doilea fotograf, fara multi bani. Dupa ce isi face mana...

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,483
  • Înscris: 16.03.2007
De la  Banciu stim ca e diferenta mare intre fotografii profesionisti vs aia neprofesionisti.

https://youtu.be/dl40QkyaTOk?t=399

cica femeile se lasa fotografiate goale doar de artisti, nu de zugravi cu aparat.

#28
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View Postaaaa4567, on 01 iunie 2022 - 22:03, said:

Ce p@stele ma-sii (ma scuzati) sa valoreze niste poze de nunta 500 de euro?

Corect, asta ma intreb si eu. Eu fara cel putin 1000 de euro nici nu ieseam din casa. Adica dau aia 3000 de euro la manelistul care rage acolo dar fac fite la omul care face pozele pe care le vor avea teoretic toata viata? Hmm...

Edited by radonys, 03 June 2022 - 18:30.


#29
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 20:59, said:

Va multumesc pentru raspuns,in special ultimile doua.

Nu este o idee rea sa il trimiti la niste workshop-uri facute de unii care chiar se pricep si vor cu adevarat sa ii invete pe altii. Va evolua in 2 luni, cam cat in 2 ani de urmarit si adormit la sute si sute de clipuri de pe youtube. Ai de prasit mult pe youtube, pana dai de ceva valabil, dar ca sa descoperi, trebuie sa le urmaresti si asta necesita timp mult.

Ca sa faci un lucru de calitate in fotografie de nunta, fotojurnalism, nuta ca fotojurnalism etc., ai nevoie de ceva mai mult, decat sa stii partea tehnica. Cu facultatea poate ca nu are rost neparat, oricum e greu de ales in zilele noastre o facultate cu care sa se descurce dupa ce termina.

Daca baiatul e cu adevarat pasionat, se va tine si va progresa....mu ar fi rau sa il sustii. Daca e doar o toana, iti vei da seama si...asta e.

Ca sa faci bani din fotografie, gen corporate, fotografie arhitecturala, interioare etc., trebuie sa fii bine cunoscut si la noi in tare nu prea sunt platitori, dupa cum ai vazut si pe aici "nu plati nimic, cauta pe youtube". Este bun si youtube, dar in momentul in care deja stii ce intrebari sa iti pui si sa stii ce cauti...., dar mai dureaza pana afli sau iti dai seama Posted Image

La nunti, ori faci ceva de nisa, gen nunta = fotojurnalism, sau ceva diferit de pozele clasice, pentru cei care cauta asa ceva, dar trebuie sa fii bu....Ori te bati cu toata lumea in colorari si clisee, raze de soare, siluete la apus etc.

Edited by Dizlpower, 03 June 2022 - 23:07.


#30
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 13:31, said:

..........Intrebarea mea este ca,a auzit el ca la Timisoara exista facultatea de arta fotografica....
Pierdere de vreme si bani aruncati pe geam pentru o cauza pierduta.

Poate sa faca studii intr-o gramada de domenii interesante si utile.

#31
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostRamuran, on 04 iunie 2022 - 00:52, said:

Pierdere de vreme si bani aruncati pe geam pentru o cauza pierduta.

Poate sa faca studii intr-o gramada de domenii interesante si utile.
Nu vreau sa-l fortez,daca lui ai place fotografia,pentru binele lui,sa faca ce ai place.Deja a fost chemat la multe majorate.Nu se moare,inca de foame cu fotografia.La nunti nu se duce ca el considera ca nu are inca uneltele porivite.De lucrat stie sa lucreze cu photoshop,lightroom,etc.Si apoi spune-mi tu mie domenii interesante si utile in tara asta unde nu iti trebuie relatii sa razbati.Cel putin la fotografie nu-ti trebuie nu stiu ce pile sa te angajezi la vreo institutie de stat.

#32
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 04 iunie 2022 - 10:06, said:

Nu vreau sa-l fortez
nu-l forta.
creste o papadie... si de papadi vei avea parte.

sa vezi cum la 30 de ani o sa-ti ceara bani sa cumpere de mancare.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postaaaa4567, on 01 iunie 2022 - 22:03, said:

....
500e pt o nunta nu e mult.
tu zicie ca vorba de 20poze si juma de ora dar nu e asa.
cate evenimente face nene a ala intr-o saptamana? 1-2-3?
incepe de dimineta cu poze la pregatirea miresei bla bla bla... termina cand se sparge petrecerea.
trage mii de cadre, mai si filmeaza unde e cazu.
mai pierde vreo 2 zile pe sortare si editare.
iar echipentele nu-s ieftine.

ma rog exista si varianta cu vine unu se face ca face poze si pleaca cu banii...

in us stiu cazuri in care fotograful a platit nunta (pregatiri si restaurant) pt ca pierdut pozele si au trebuit refacute.

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 13:31, said:

....
eu zic ca e o pasiune buna din care, daca are talent si noroc, pot iesi bani buni.
dar nu ca pregatire principala.

Edited by arg, 04 June 2022 - 10:17.


#34
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 04 iunie 2022 - 10:06, said:

Nu vreau sa-l fortez,daca lui ai place fotografia,pentru binele lui,sa faca ce ai place.Deja a fost chemat la multe majorate.Nu se moare,inca de foame cu fotografia.
"Facultatea" aia e o masiva pierdere de vreme si bani unde nu se invata mai nimic din ceea ce are legatura cu fotografia "la majorate", la evenimente sau comerciala. "Diploma de pozar" e fara viitor.

Dar puteti sa incercati. O sa puteti trage linia inainte de 2030.

#35
SUPERMEGARAPTOR

SUPERMEGARAPTOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 31.03.2011

View PostRamuran, on 04 iunie 2022 - 15:32, said:

"Facultatea" aia e o masiva pierdere de vreme si bani unde nu se invata mai nimic din ceea ce are legatura cu fotografia "la majorate", la evenimente sau comerciala. "Diploma de pozar" e fara viitor.

Dar puteti sa incercati. O sa puteti trage linia inainte de 2030.
Ok,multumesc,m-am lamurit in legatura cu facultatea.

#36
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostSUPERMEGARAPTOR, on 01 iunie 2022 - 17:45, said:

Deci,intrebarea mea este:se mai cauta fotografi in mass- media?Mai este o meserie cautata?

Acum când se fac zeci sau chiar de miliarde de fotografii pe an și majoritatea publicațiilor le iau de moca nu prea are viitor această meserie. Mai au rămas două domenii în care fotoreporterii sunt absolut necesari: fotografia de război și fotografia sportivă.
Dacă are hobby fotografia poate să facă acea facultate pentru dezvoltarea simțului artistic (99% din fotografiile făcute pe planetă nu prea au așa ceva). Însă nu m-aș baza pe fotografie ca principala sursă de venit. Însă simțul artistic poate fi pus în valoare și în alte moduri (graphic designer, front end developer/designer). În industria IT e un dezastru artistic în ceea ce privește UI-ul produselor software. Bine în România nu prea se fac UI în afară de jocuri așa că e destul de dificil și aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate