Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Schimbare interfon vechi cu un videointerfon.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

La unul din apartamente sistemul de interfon are probleme si cu multiple probleme si urmeaza a fi inlocuit in tot blocul.
Cea mai usoara varianta ar fi inlocuirea acestuia cu un alt sistem de interfon clasic ieftin insa specificatiile tehnice lasa de dorit...

Cum in bloc nivelul de trai (si venituri) difera foarte mult... de la pensionari cu venituri modeste pana la corporatisti cu bani si pretentii ma ganeam ca cea mai buna varianta ar fi achizitionarea unui sistem de interfon care sa permita instalarea de statii in apartamente de la cele mai ieftine variante si anume un simplu terminal analogic DTMF pana la cele scumpe cu terminal IP protocol SIP cu monitor video si posibilitate conectare si clienti video SIP suplimentari (gen smartphone).

D.p.d.v. tehnic nu ar fi o problema construirea unui astfel de sistem din componente de pe piata libera insa presupun ca ar avea costuri mai mari avand in vedere ca nu este un produs de serie.

Practic sistemul ar fi compus din:
- 2 posturi de exterior fiecare cu propria camera video si iluminare IR, microfon, difuzor, tastatura numerica, cititor RFID si leduri afisare stare.
- o unitate centrala care sa faca rutarea apelurilor (protocol SIP) cu scalabilitate pe partea de porturi FXS la care sa se poata conecta terminalele analogice ieftine si cu unul (sau mai multe) switch-uri ethernet pentru terminale de video interfon
- terminale telefonice analogice cu DTMF pentru posturile cele mai iefine conectare 2 fire sistem telefonic analogic
- terminale video interfon cu monitor inclus pentru posturile mai scumpe conectare Ethernet

Asa ca am incercat sa caut pe piata un astfel de sistem de serie gandindu-ma ca nu sunt primul care a avut nevoie de asa ceva... insa surpriza ce am gasit pe piata ori nu sunt compatibile SIP (sau alt protocol deschis) ori sunt nejustificat de scumpe, ori au prea putine statii, ori nu suporta o arhitectura hibrida analogica/video SIP pentru terminale.

Astept sugestiile voastre pentru un asemenea sistem de serie (daca exista pe piata locala sau internationala).

Multumesc.

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Și dacă cineva pretinzând că e poștașul te sună pe sistemul ieftin ce faci? Răspunzi și îi ceri să te apeleze de pe ăla hi-tech? Dar dacă vine o băbuță și-o sună de pe ăla pretențios pe soră-sa, care nu-l are instalat? Un sistem automat care să comute încrucișat în funcție de numărul apelat nu cred că există. Eu mă descurc cu unul fără cameră - deschid oricui sună. A, dacă ajunge până la etajul meu (2/4) am vizor smart, cu stocare cloud/IR/alarme/etc. Ba dacă sunt în alt județ pot chiar să-i descui yala smart. Posted Image

Edited by __Dan__, 01 June 2022 - 11:54.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Nu deschid dacă sună, deschid doar dacă sînt anunțat telefonic, de curieri & etc.
Pentru văzut, văzut la ușa mea, am pus vizor electronic, care via aplicație transmite imagini pe telefon.
Interfonul a rămas cel vechi, pot să vorbesc prin el, să deschid, ba chiar să vorbesc în interior, cu un vecin, dacă formez numărul lui de apartament.

Vezi și varianta asta.
Dacă chiar vrei cu vedere de la ușa de la intrarea din bloc, mergi pe sistemul scump.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

 __Dan__, on 01 iunie 2022 - 11:54, said:

.... Ba dacă sunt în alt județ pot chiar să-i descui yala smart. Posted Image
Si daca esti in judetul tau nu poti face asta ? Nashpa. Posted Image

#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
@dagobar

Văd că ai deja suficiente cunoștințe de electronică pentru a construi singur sistemul pe care îl dorești.

Cred că puteți cumpăra totuși un sistem de la cel mai cunoscut producător local de Interfoane și Videointerfoane, Electra, și puteți lucra împreună cu dealerul acestora la particularizările pe care le dorești.

Am văzut că ei au interfoane digitale pe 4 fire, iar sistemele digitale sunt de regulă compatibile cu vechile terminale pe două fire.

--

Apropo,

Cred că interfoanele erau extraordinare în anii "90, blocul în care locuiau ai mei au avut un model de interfon, cu parolă la intrare și cu terminale asemănătoare cu telefoanele fixe, încă de la mijlocul acelor ani.
Apoi, după mai multe defectări și după ce a ieșit din garanție, a fost înlocuit cu unul Electra, din cel mai simplu, chiar mai simplu decât cel înlocuit, iar acesta a avut viață lungă, chit că panoul exterior a fost înlocuit în mai multe rânduri, trecând prin toate designurile pe care le-a avut Electra (nu știu exact la cât timp, dar cred că undeva la 5 ani era schimbat), și cred că și unitatea centrală a fost schimbată de câteva ori. De asemenea sistemul de citire cu cod de bare a fost schimbat cu unul RFID la una din schimbările panoului frontal și toată lumea a trebuit să renunțe la vechile dreptunghiuri mov semitransparente și să adopte brelocurile RFID.

La interior cred că mai toată lumea folosește aceleași terminale banale, cu două fire, pe care le-au instalat undeva prin 2001. Probabil câțiva au trecut totuși la modelul acela un pic mai puțin vechi, cu butoane mai mari, dar tot pe două fire.

--

Interfoanele nu prea își mai au rostul.
Comunicarea, inclusiv video, se face acum cu ajutorul telefoanelor mobile conectate la internet,
Backupul poate fi asigurat și de terminalele banale de care am pomenit mai sus, investiția într-un sistem foarte performant nu este justificată într-un bloc mai vechi sau mai nou care are deja un sistem instalat.

Consider justificată instalarea unui sistem performant într-un bloc nou, sau un upgrade într-un bloc recent construit, care are deja un videointerfon dar nu are, spre exemplu, un modul de interacțiune cu telefoanele mobile (via bluetooth spre exemplu).

--

Principala funcțiune a interfonului este în continuare limitarea accesului într-un bloc de locuințe a persoanelor care nu locuiesc acolo, și crearea unei modalități de acces suplimentare și relativ moderne, nu doar prin cheie ci și prin breloc RFID (anterior prin breloc cu cod de bare).
Chiar și funcțiunea de sonerie este eclipsată acum de telefoanele mobile.

.

#6
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
--

Dacă e musai să fie schimbat:
- Ați făcut o aproximare a costurilor noilor echipamente?
- Ați făcut un sondaj în bloc întrebând fiecare locatar ce tip de sistem preferă?
- Sunteți dispuși să îi subvenționați pe locatarii care nu doresc să adopte un sistem nou?

.

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Probabil ca nu am fost destul de clar in primul meu post asa ca o sa incerc sa fac precizari.

Partea comuna care se imparte la toti sunt cele 2 posturl de la intrari/iesiri, unitatea centrala si cablajul (UTP) pana la fiecare apartament.
In apartament fiecare poate sa-si aleaga ce varianta doreste... mai ieftina... sau mai scumpa.
Inclusiv ulterior pot sa-si schimbe postul interior (contra cost) daca doresc si evident se mai gasesc terminale.
Ideea de baza este ca toti locatarii si-ar dori sa aiba parte video (sa vada cine suna) insa numai o parte din iei isi si permit costurile... de asta m-am gandit la varianta hibrida... care isi permit financiar acum bine... care nu poate sa-si faca upgrade mai tarziu daca doresc.

In tarile cu apa calda am vazut ca se folosesc alte sisteme pentru interfon... mai exact diferenta consta ca nu mai exista deloc cablaj catre fiecare apartament si nici posturi la interior... in schimb cand suna cineva la interfon apelul era rutat catre numarul de telefon inregistrat in sistem pentru fiecare apartament... practic cand suna de la interfon te suna pe mobil.

#8
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Și la noi echipamentele pot fi modificate pentru a avea funcționalitatea asta.
Este o funcționalitate banală în cazul sistemelor de alarmă. Postul de interfon trebuie să fie înregistrat într-o rețea mobilă (printr-un dispozitiv SIM) și să aibă o conexiune de date.
.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate