Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Echivalare catégorie Tr(-amvai)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
In Romania pt à putea conduce un tramvai pe drumurile publice e nevoie de a avea aceasta catégorie pe permisul de conducere. In F nu exista aceasta catégorie si pt à conduce un tramvai e suficienta o diploma de calificare, eliberata de o obicei chiar de societatea de transport public, un fel de calificare la locul de munca. autoritate
In baza acestei compétente obtinute in F se poate obtine automat cat Te sau trebuie sa fac din nou scoala in Ro ?

#2
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.01.2011
Categoria Tr este pentru tractor. Tv cred ca e tramvai.

#3
wizard70

wizard70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2009
Asa este  categoria Tv este pentru tramvai dar eu nu am vazut sa se faca scoala  probabil se face in cadrul firmei de transport.

#4
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Se face școala ptr tramvaie la Stb în București,apoi se dã examen.Probabil cã se face și în alte localitãți din țarã, unde circulã tramvaie.

Edited by bezdek, 01 June 2022 - 09:13.


#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ce uşor e în Franţa în privinţa asta. Un tramvai mi se pare mai greu de frânat decât de "pilotat" (doar trebuie să înveţi cât iese în afară, ca să nu loveşti ceva); probabil şi la vehicule mai mari pe şină aşa e. Cred că am să întreb pentru colegul petit_christian pe un forum de transport în comun cum e cu permisul pentru tramvaie. Cred că şi la troleibuze e nevoie de şcoală separată la noi (invers s-ar putea să nu, adică să treci de la troleibuz la autobuz).
Off-topic: în Franţa ai voie să ai permis C/D doar pentru camioane şi autobuze cu cutie automată. Că în România doar la turisme ai voie aşa.

Edited by djl, 01 June 2022 - 09:46.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti echivala decat categoriile de pe permisele emise de autoritatile straine. nu diplome, calificari.
scoala o fac firmele de tramvaie din toate orasele, dar evident nu tot timpul, ca trebuie sa plimbe un tramvai gol prin oras, ci doar cand au nevoie de vatmani.

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şcoala aia se plăteşte, deci se poate face şi când nu au nevoie de vatmani. Probabil însă trebuie să fie mai mulţi doritori de aşa ceva. Nu e ieftină şcoala de vatmani, cel puţin în Bucureşti, dar ai posibilitatea de a te angaja la ei.
În restul oraşelor, nu ştiu. Probabil oraşe cu reţele mai extinse de tramvai, precum cele 3 mari ale Vestului (Timişoara, Arad, Oradea) să mai facă cursuri pentru vatmani.
Asta este discuţia pe care am deschis-o pe un alt forum de transport în comun: https://forum.metrou...=6162&pageNum=1

Edited by djl, 01 June 2022 - 11:44.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
s-a facut si in botosani, unde sunt doua trasee de tramvai. scoala era gratuita, ca semnai ca te angajezi la ei. nu faceau nici cu bani, doar pentru angajare.

#9
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Numai că acolo nu mai sunt tramvaie.   :(
Colegul poate să trimită eventual un e-mail sau un fax la o societate/regie de transport care are tramvaie şi să întrebe ce şi cum e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate