Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Gresie, faianta manopera m2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Daca cel care o monteaza stie ce face 70 lei/mp e ok pentru gresie si faianta. Nu cred ca vrea nimeni sa isi faca mana la el in casa. Orice remediere ulterioara inseamna din nou santier si mult praf.

Mie parchetul laminat mi l-au montat gratuit cei de la care l-am cumparat.

#20
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

View PostScurthea211, on 02 iunie 2022 - 10:05, said:

Mie parchetul laminat mi l-au montat gratuit cei de la care l-am cumparat.
Gratuit ? Adica pretul parchetului a fost umflat cu pretul manoperei ?

#21
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Adica pretul pardoselii a fost acelasi cu cel din magazinele de bricolaj, dar l-am cumparat de la o firma care se ocupa doar cu laminat. La cate mii de mp vand isi permit sa plateasca echipa de montaj.  Majoritatea celor de la valea cascadelor unde am cerut pret mi-au oferit montaj gratuit.

Laminatul cred ca a fost 2000 -2500 euro si montajul ar fi  fost 150-200 de euro. Mie nu mi se pare o mare reducere. Am obtinut mult mai mare pentru alte materiale.

#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostScurthea211, on 02 iunie 2022 - 10:05, said:

Daca cel care o monteaza stie ce face 70 lei/mp e ok pentru gresie si faianta. Nu cred ca vrea nimeni sa isi faca mana la el in casa. Orice remediere ulterioara inseamna din nou santier si mult praf.
..

Deci montajul gresiei si faiantei intr-o baie nenorocita de 5mp ar costa minim 1500 lei !? Si e ok asa? Posted Image
Cum am zis, la acest pret mai bine iei dublu cantitate de gresie, cumperi si scule, iei concediu si tot iesi mai bine. Raman si bani de bere.
E putin probabil sa faci praf chiar jumatate, ce ramane returnezi si iar ramai cu bani.
Si se face praf pentru ca acesti calici de "instalatori" nu dau 400 lei pe un aspirator si nici nu au scule cu legare la el ca .. sunt mai scumpe. Altii folosesc flexul sa taie gresia.. o masina te taiat costa, stim.
E clar ca traiesc intr-o lume paralela... de maine cred ca ma las de calculatoare si ma apuc de montat gresie

PS. de curand l-am auzit pe un coleg ca i-a cerut un instalator 500 lei sa-i monteze (schimbe) bateria de la baie si pe cea de la chiuveta.
smf, bateria de la baie se schimba in 2 minute, la chiuveta posbil sa fie nevoie de max 10min.
15 min de munca =500 lei? (in Bucuresti, nu la milionarii de la Cluj)

Edited by aeon, 02 June 2022 - 23:08.


#23
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Depinde cat castigi din calculatoare, dar un meserias pt gresie si faianta castiga bine in Romania si nici nu il gasesti liber mai niciodata. Nu e asa usor cum pare la prima vedere. Si exemplul dat de tine este fix partea cea mai complicata. Daca ai pretentii de executie de calitate sa faci o baie nu e asa simplu: multe colturi, multe decupaje, panta.

Sa pui gresie pe terasa afara e cu totul altceva.

#24
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

View Postaeon, on 02 iunie 2022 - 23:02, said:

Deci montajul gresiei si faiantei intr-o baie nenorocita de 5mp ar costa minim 1500 lei !? Si e ok asa? Posted Image
Cum am zis, la acest pret mai bine iei dublu cantitate de gresie, cumperi si scule, iei concediu si tot iesi mai bine. Raman si bani de bere.
E putin probabil sa faci praf chiar jumatate, ce ramane returnezi si iar ramai cu bani.
Si se face praf pentru ca acesti calici de "instalatori" nu dau 400 lei pe un aspirator si nici nu au scule cu legare la el ca .. sunt mai scumpe. Altii folosesc flexul sa taie gresia.. o masina te taiat costa, stim.
E clar ca traiesc intr-o lume paralela... de maine cred ca ma las de calculatoare si ma apuc de montat gresie

PS. de curand l-am auzit pe un coleg ca i-a cerut un instalator 500 lei sa-i monteze (schimbe) bateria de la baie si pe cea de la chiuveta.
smf, bateria de la baie se schimba in 2 minute, la chiuveta posbil sa fie nevoie de max 10min.
15 min de munca =500 lei? (in Bucuresti, nu la milionarii de la Cluj)

Pe langa colturi care trebuiesc calculate/taiate corect, trebuie posibil sa dai oglinda de la baie jos, probabil gauri in faianta unde intra oglinda.
Apoi in zona wc-ului trebuie taiat in forma de cerc, trebuie pusa gresie in spatele wc-ului etc.

Daca mai ai si de scos vechea faianta de exemplu, treaba se complica, nu vad cum poate sa faca cineva care nu are experienta.

#25
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSephh, on 03 iunie 2022 - 11:43, said:

Pe langa colturi care trebuiesc calculate/taiate corect, trebuie posibil sa dai oglinda de la baie jos, probabil gauri in faianta unde intra oglinda.
Apoi in zona wc-ului trebuie taiat in forma de cerc, trebuie pusa gresie in spatele wc-ului etc.
Deci nu scoate WC-ul ? doar decupeaza gresia in jurul lui ?

Edited by mihai93, 03 June 2022 - 19:55.


#26
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Eu credeam că montezi wc-ul doar după ce montezi gresia, nu inainte. Dai cu carota, dar Dorel mai decupează și cu flexul că nu cumpără el carota de 110-120 că e scumpa

#27
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi e o meserie căutată, se câștigă bine, de ce nu vă băgați ?

Eu mi am montat singur parchetul și m au durut genunchii o săptămână după.

Am mai pus și gresie pe balcon și am tras praf pe nas de m am săturat, că nu merge fără flex, plus că nu se așezau plăcile alea nenorocite cum voiam eu, se spărgeau când le băteam, mi a ieșit pe nas până am făcut cum voiam, cam 30 % din material stricat.

Dat faianță și gresie jos, tot eu, ce mare lucru, o percutantă și o daltă.
Până am terminat, cu cărat moloz și tot, am revenit la condiția fizică de la 25 de ani. Singurul lucru bun.

La pus pe aia nouă mi am băgat picioarele și am chemat 2 băieți care asta fac toată ziua.
Eu am zis că ăia sunt supraumani, fac telekinezie, dă le dracu de plăci, prea se așezau unde trebuia.
Bine, mie mi au luat la jumătate, adică 30 de lei/mp.

E evident că e vb de experiență, însă nici ușor nu e, să fim serioși.

@aeon, poți proba o săptămână și vezi cum e.

#28
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Eu m-am bagat, intre doua sql-uri a mers de minune un parchet, montat cabluri electrice, ceva glet, reparat tevi, montat baterii, montat galerii si perdele. Faianta am pus in urma cu multi ani si de curand doar cateva placi, cazute  dupa ce meseriasii lui peste au pus doar doua "chifle" de adeziv sub placa de 60cm.
Pentru dureri de genunchi folosesti o bucata de placa izolatoare care se pune sub parchet (mie mi-a luat 5 min sa aflu asta), pentru gresie NU se foloseste flexul (am dat afara un dorel care dupa doua placi a facut un praf cumplit), sunt masini de taiat placi ieftine si care merg excelent (spargi 20 de placi dar inveti, nu e mare lucru).
Faianta se da usor jos de pe pereti, o masca costa 1 leu, ochelari 6 lei, un costum de plastic 5 lei. Gresia mai greu.. dar exista solutie, am gasit apartament cu 3 starturi de gresie unul peste altul si arata foarte bine (inlocuitor de sapa, pare foarte buna). Pentru moloz ai optiunea de a face 100 de saci a 4-5kg ori 10 saci a 50kg. Doreii de obicei prefera sa umple saci imensi si sa isi rupa spatele, eu am scos vreo 50 mici, i-am dus incet incet cand ieseam dupa bere (la bena luata de la primarie, pentru carcotasi, nu ca aia care umbla noaptea si lasa 2-3 saci pe la diverse tomberoane prin cartier).

Acum izolez un perete cu rigips si vata. Prima data in viata cand am pus mana pe fiarele acelea de sustinere rigips si pe o foarfeca de taiat tabla. E un carnat de munca care cere doar timp si creier de furnica, faci ceva greseli la inceput dar apoi, dupa doua filme pe youtube, iese mai bine deca sunt in stare majoritatea doreilor. Probabil ca o sa continui tot asa, nu mai am chef sa dau afara imbecili care cer sume de seici si fac treaba de mantuiala.
Doar ca nu am timp, adica am dar e mai pretios deca balariile de mai sus care necesita doar abilitati de maimutica. Pentru care consider ca nu e cazul sa platesti pret de Einstein.

Personal mi se pare ca a ajuns o hotie asta cu instalatorii, si nu vorbesc neaparat de preturi cat de calitatea raportata la pret. Pretul e data de piata, o fi mare o fi mic.. nu comentez,  dar CALITATEA  e execrabila! O grama de imbecili cu aere, fara scule, cu 0 pricepere. Am destule povesti cu ei

Edited by aeon, 07 June 2022 - 10:16.


#29
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postaeon, on 07 iunie 2022 - 10:15, said:

...
Pentru dureri de genunchi folosesti o bucata de placa izolatoare care se pune sub parchet (mie mi-a luat 5 min sa aflu asta),... ...
Eu am cumparat genunchiere, le folosesc la o graaaamada de treburi, foarte utile.
https://www.leroymer...wE&gclsrc=aw.ds

View Postaeon, on 07 iunie 2022 - 10:15, said:

...
Probabil ca o sa continui tot asa, nu mai am chef sa dau afara imbecili care cer sume de seici si fac treaba de mantuiala.
...

"uelcom in za claab"

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Bun, se pare ca am invatat sa fac si pereti de rigips, complicati chiar, am avut un colt "dublu", un fel de Z si tavan cu doua grinzi suprapuse la Z-ul respectiv, o minune (vreo 3m lungime in total, inaltime aproape 2.6m).
Seicul meserias mi-a cerut 3000 lei (manopera cred, poate includea si materiale, am incheiat discutia cu el cand a pronuntat suma).

Am dat 80 lei pe un balot de vata, vreo 250 lei pe profile metal si alte chestii metalice de prindere, 20 lei pe suruburi de tot felul, 180 lei pe rigips, vreo 100 lei pe glet si vopsea (cred, mai aveam ceva ramas). Am cumparat si masina de gaurit (280 lei), surubelnita electrica si biti (100 lei) si foarfeca tabla (60 lei). Si bere+suc, nu stiu cat au costat. nu le calculez..
Adica vreo 1000 lei total din care raman cu "sculele".

Lucrat 1-2h/zi timp de o saptamana, cu youtube cu tot, sa zic 10h in total. Nu e perfect drept, nu mi-a iesit gletuirea perfect si nici nu am chef sa slefuiesc prea mult, dar nu e mai rau decat Dorelul care mi-a facut un balcon cu ceva timp in urma.
Am facut doua bataturi la mana, recunosc, tastatura e mai usor de folosit decat foarfeca..mai bine asa decat nesimtirea existenta la meseriasi.

Sa vina un un meserias sa zica cat cere el pe asa ceva asa ceva.

ps. acum am sa montez o masina spalata vase (la ~2m distanta de tevile de apa/scurgere, pe acelasi perete). O sa intreb, presimt 600-800 lei va ve cere meseriasul doar pe manopera

Edited by aeon, 09 June 2022 - 16:12.


#31
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Felicitari! De multe ori frica ne opreste din a incerca ceva nou. Exista atatea instrumente+ informatie la indemana incat oricine ar putea face o lucrare cel putin buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate