Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

eBOX - lockere Fancurier

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum ceva timp am deschis topic despre lockerele celor de la Sameday (Emag) https://forum.softpe...x-urile-pareri/
Azi urmarind o emisiune de pe Protv (ePlan), am aflat ca si Fancurier are in plan deschiderea a 1000 de lockere in acest an. CEO Fancurier isi doreste insa sa fie un sistem deschis, lockerele existente sa fie puse la si dispozitia celorlalti curieri. Cu siguranta se refera la lockerele Sameday(Emag). Motiveaza prin faptul ca nu este sustenabil ca fiecare operator de curierat sa aiba propriile lockere, nu ai unde sa le instalezi, ar fi o aglomerare etc.

Ce magazine ofera posibilitatea livrarii la eBOX? https://www.fancourier.ro/ebox/


Cum am spus si pe celalalt topic, asta este viitorul in materie de curierat, sa ai un locker la 2-3 min de casa si sa ridici de acolo. Pretul combustibiluli va face ca livrarea door to dor sa se scumpeasca. Deja Adrian Mihai vorbeste de costuri si cu 40% mai mari, implicit in viitorul foarte apropiat vom vedea o scumpire accelerata a livrarilor. Cei care trimit prin fancurier poate ne pot ajuta cu niste cifre.

edit:
Posta romana ar putea sa vina cu o initiativa, sa implementeze un sistem de lockere deschise tuturor firmelor de curierat. Au logistica necesara. Asa mai face si posta romana un ban, devine profitabila. Dar mai mult ca sigur ca vor fi bani sifonati.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RTfQAtDEQ2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Attached File  eBOX - FAN Courier.png   481.2K   22 downloads

Edited by MembruAnonim, 31 May 2022 - 19:25.


#2
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
E bine ca implementeaza si astia... sa speram ca va fi o implementare mai buna decat a Sameday, care a aplasat easyboxurile foarte prost, majoritatea din ele nu au protectie la ploaie, si majoritatea cand ploua sunt greu accesibile ca sunt amplasate exact unde se formeaza balta de apa, la cateva am vazut ca a improvizat cu niste pietre si caramizi trantite in fata ca sa poata fi accesat easyboxul fara sa iei apa la picioare dupa ce ploua. Doar cele amplasate prin parcarile de mall-uri si supermarketuri sunt cat de cat mai ok.


 MembruAnonim, on 31 mai 2022 - 19:15, said:

Cum am spus si pe celalalt topic, asta este viitorul in materie de curierat, sa ai un locker la 2-3 min de casa si sa ridici de acolo.
E viitorul in materie de cost reduction pentru companiile de curierat. Altfel nu faceau asa ceva.

 MembruAnonim, on 31 mai 2022 - 19:15, said:

Posta romana ar putea sa vina cu o initiativa, sa implementeze un sistem de lockere deschise tuturor firmelor de curierat. Au logistica necesara. Asa mai face si posta romana un ban, devine profitabila. Dar mai mult ca sigur ca vor fi bani sifonati.
Eu mereu m-am intrebat de ce nu au asa ceva inca de pe vremea cand nici nu aparuse vreun operator de BOX-uri in Romania.
posta Romana era cea mai in masura sa inceapa asa ceva, avand locatii in fiecare cartier din fiecare oras, locatii care stau cam goale sau sunt folosite ineficient din cauza ca nu automatizeaza si simplifica procesele. Se poate observa ca exista interesul de a tine Posta Romana in mocirla si a nu face competitie companiilor de curierat... e totusi o piata unde se invart multi bani, iar investitorii straini de pe piata nu vor sa aiba competitie de la Posta Romana.

Fan Courier a mai avut o varianta mai primitiva de BOX... era vorba de predarea coletelor la mici retele de magazine, iar clientul prelua coletul de la magazinul din cartier.

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Posta moldoveneasca are lockere de-astea de mai multi ani, in Chisinau le-am vazut personal in 2018.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mosto, on 31 mai 2022 - 19:40, said:

Fan Courier a mai avut o varianta mai primitiva de BOX... era vorba de predarea coletelor la mici retele de magazine, iar clientul prelua coletul de la magazinul din cartier.

Prin Germania am mai vazut asa ceva.

#5
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Exista si la noi: https://www.packeta.ro/
Am descoperit serviciul din greseala, dupa ce am dat o comanda online ce putea fi livrata fie la domiciliu prin curier, fie la un magazin din cartier
Am intrebat vanzatoarea si mi-a raspuns ca serviciul este disponibil de aproape un an

#6
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 LunaCrystal, on 31 mai 2022 - 19:41, said:

Posta moldoveneasca are lockere de-astea de mai multi ani, in Chisinau le-am vazut personal in 2018.
Moda lockerelor are inspiratie ruseasca, ca multe alte lucruri din societatea actuala :D
Dar nu e bine sa zici ceva de bine de rusi in perioada asta.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Fancurier are deja o retea de colect point de mai multi ani. Acum fac pasul mai departe.

#8
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019

 mosto, on 31 mai 2022 - 19:40, said:


Fan Courier a mai avut o varianta mai primitiva de BOX... era vorba de predarea coletelor la mici retele de magazine, iar clientul prelua coletul de la magazinul din cartier.
Inca mai exista chestii de genul asta in Romania, am aproape de bloc o mica farmacie veterinara care e punct de colectare Cargus Ship&Go. :) Amplasat strategic chiar in incinta unui Easybox Sameday.
Faptul ca apar din ce in ce mai multe din astea e foarte bun - imi e mult mai usor sa merg 3-4 minute pe jos si sa iau coletul de acolo decat sa astept sa-mi urce curierul la usa, si parca creste si factorul de “excitement” pentru preluarea comenzii :lol:

#9
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Pe acelasi segment, mai exista si Posta Panduri.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 borhot, on 31 mai 2022 - 20:24, said:

Pe acelasi segment, mai exista si Posta Panduri.

Apartine de "Farmaciile Tei" ? L-am folosit exclusiv pentru produsele Tei.

#11
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 MrLTN, on 31 mai 2022 - 19:58, said:

Exista si la noi: https://www.packeta.ro/
Am descoperit serviciul din greseala, dupa ce am dat o comanda online ce putea fi livrata fie la domiciliu prin curier, fie la un magazin din cartier
Am intrebat vanzatoarea si mi-a raspuns ca serviciul este disponibil de aproape un an
E de mai mult timp. Au inceput sub numele de Coletaria. Era si este folosit in principal de companiile ce vand fashion.
Cred ca acum 1 an si-au facut rebranding in brandul mama si cu asta au facut si o mica extindere

#12
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Posta Panduri a inceput implementarea pachetomatelor prin 2012-2013. Nu s-au dezvoltat atat de puternic ca alte firme ...

#13
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

Quote

Fan Courier a mai avut o varianta mai primitiva de BOX... era vorba de predarea coletelor la mici retele de magazine, iar clientul prelua coletul de la magazinul din cartier.

Eu sistemul asta îl folosesc in Franța de multi ani cu succes. Dar e vorba numai de coletele deja plătite. Magazinele fac contract cu diferite firme de curierat si eu merg la ei sa îmi ridic coletul. Îmi convine ca pot alege un magazin chiar lângă scara blocului si care închide seara târziu si așa nu ma grăbesc si am tot timpul.

#14
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

 MembruAnonim, on 31 mai 2022 - 20:29, said:

Apartine de "Farmaciile Tei" ? L-am folosit exclusiv pentru produsele Tei.

Nu apartine de Farmacia Tei, dar exista o legatura intre cele doua firme. Posta Panduri este detinuta de fratele Roxanei Maftei - GM Farmacia Tei.

#15
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Foarte buna ideea!

Cu cat mai multa concurenta si locatii, cu cat mai multe locuri aproape de casa de unde sa-ti ridici coletul la 3 dimineata sa nu stai dupa curier toata ziua.

#16
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 10.04.2009
FAN Courier, liderul pieței de curierat din România, investește peste €10 milioane pentru a dezvolta la nivel național rețeaua de lockere prin intermediul cărora clientul final nu va mai depinde de programul zilnic al curierului.

Compania a instalat deja primele 220 de lockere FANbox în mai multe orașe din țară, urmând ca până la finalul anului rețeaua să se dubleze. Planul de extindere prevede ca la jumătatea anului viitor să fie instalate în țară 1000 de unități.

https://economedia.r...ti-in-tara.html

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 mosto, on 31 mai 2022 - 19:59, said:


Moda lockerelor are inspiratie ruseasca, ca multe alte lucruri din societatea actuala :D
Dar nu e bine sa zici ceva de bine de rusi in perioada asta.
Vrem sa vedem si o dovada in acest sens…de unde kk-at ai tras aceasta concluzie ca lokerele astea stradale vin de la rusi.

#18
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 mosto, on 31 mai 2022 - 19:59, said:

Moda lockerelor are inspiratie ruseasca, ca multe alte lucruri din societatea actuala Posted Image
Dar nu e bine sa zici ceva de bine de rusi in perioada asta.

iti dai seama, aia din occident se bat cu pietre sa obtina colete, nu au lockere. noroc de rusi ca le-au inventat ca sa-si livreze sticle de vodka mai usor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate