Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

iphone SE 2020 se restarteaza continuu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021
Buna ziua,

Pentru toate cele ce le voi expune aici, imi asum greselile in totalitate.

Intrucat aveam un telefon iphone SE 2020 al carui microfon de jos (cel de apel) nu functiona, l-am trimis in service la depanero, unde dragii de ei mi-au spus ca nu este posibila inlocuirea microfonului, ci ca se poate schimba doar tot interiorul la pretul de 1520 lei. Gluma ce din fericire chiar nu mai tine in 2022.

Am mers la Iphone Doctor in Bucuresti, unde baiatul de acolo mi-a zis ca ar fi undeva pe la 250 lei, insa piesele originale din China nu pot fi importate momentan datorita razboiului.

Am luat inteleapta decizie de a merge la un service de cartier, unde am schimbat microfonul de jos (si mufa de incarcare, ca am inteles ca vin impreuna).

Acum toate bune, sunt auzit cand vorbesc la telefon, pot inregistra vocale, insa dupa 3 minute teleofnul se restarteaza, apoi dupa alte 3 minute se restarteaza din nou si tot asa, la infinit.

In cel mai bun caz, cred ca ar fi de la faptul ca piesa inlocuitoare e o mizerie contrafacuta, nu?

Sau sunt sanse sa imi fi stricat meseriasul de cartier si alte chestii prin telefon?

Telefonul nu avea astfel de probleme cu restartarea inainte de schimbarea microfonului.

multumesc anticipat

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu e evident ca au bușit ceva prin el?

#3
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

 December, on 31 mai 2022 - 15:38, said:

Nu e evident ca au bușit ceva prin el?
nu, nu astfel de raspunsuri despre busire vreau. Ma gandeam ca e cineva pe aici care sa recunoasca simptomele pe care le are un iphone cand o mica piesa inlocuita nu e originala.

de asemenea, m-as bucura daca mi-ati recomanda un site de unde pot comanda piese originale pentru telefon. nu mizerii la 40 ei de pe gsmnet

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Ce simptome sa aiba?
Nu are niciun simptom specific.

Tind sa cred ca daca-l desfaci si pui la loc, merge perfect.

250 lei?
La naiba! Ma fac reparator de iphoane.

#5
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
O posibila cauza:

https://www.ifixit.c...thermalmonitord


It's a sensor that's on charger port on original called "thermalmoniord" this sensor is not on the generic charger ports that are sold. The "thermalmoniord" when missing the phone counts down 3 minutes then reboots.
The way you can check if it's the sensor it's looking for is look at the error log on the phone or keep locking and unlocking the phone. If the phone doesn't reboot it's because the generic charger port don't have a thermalmoniord sensor on it.

Edited by icename, 31 May 2022 - 16:14.


#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Aaaa, scuzați.... Nu e bușit nimic în el, e perfect, să nu mergi înapoi cu el.

Recomandare de piese originale: https://istyle.ro/service-istyle/

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Cei de la Depanero ti-au dat raspunsul corect: pentru probleme de charging port/microfon (adica chestii care necesita "soldering") ei nu se ocupa de asa ceva. Din pacate Apple inlocuieste device-ul complet (nu doar "interiorul"), ci primesti un telefon refurbished nou (baterie, ecran, carcasa noi - telefon verificat si certificat de Apple).

Trebuia sa mergi la un service ok care sa stie ce sa faca - adica sa aiba piesele de schimb de la alte iphoane, nu tot felul de mizerii.

Tu ce ai facut? Ai tot intrebat pana cand un "macelar" ti-a spus da si si-a batut joc de telefon. Acuma ai exact ceea ce ai platit ;-)

#8
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021

 Xman_ghio, on 31 mai 2022 - 17:01, said:

Cei de la Depanero ti-au dat raspunsul corect: pentru probleme de charging port/microfon (adica chestii care necesita "soldering") ei nu se ocupa de asa ceva. Din pacate Apple inlocuieste device-ul complet (nu doar "interiorul"), ci primesti un telefon refurbished nou (baterie, ecran, carcasa noi - telefon verificat si certificat de Apple).

Trebuia sa mergi la un service ok care sa stie ce sa faca - adica sa aiba piesele de schimb de la alte iphoane, nu tot felul de mizerii.

Tu ce ai facut? Ai tot intrebat pana cand un "macelar" ti-a spus da si si-a batut joc de telefon. Acuma ai exact ceea ce ai platit ;-)
ce-mi place cand sare cate un liliac ca tine din porumb si pare asa ca se hraneste din necazurile altora. trebuie sa ai o viata tare trista. numai un sarac cu duhul accepta vrajeala depanero cu hai sa schimbam ecranul si carcasa cand de fapt mufa de incarcare are probleme. ai desfacut vreodata un iphone? ai vazut cum din placa de baza pleaca printr-o mufa un modul pe care se afla portul lightning si microfoanele? oare de ce nu e lipit pe placa de baza modulul ala? tocmai pt a nu se inlocui tot.

 Xman_ghio, on 31 mai 2022 - 17:01, said:

Cei de la Depanero ti-au dat raspunsul corect: pentru probleme de charging port/microfon (adica chestii care necesita "soldering") ei nu se ocupa de asa ceva. Din pacate Apple inlocuieste device-ul complet (nu doar "interiorul"), ci primesti un telefon refurbished nou (baterie, ecran, carcasa noi - telefon verificat si certificat de Apple).

Trebuia sa mergi la un service ok care sa stie ce sa faca - adica sa aiba piesele de schimb de la alte iphoane, nu tot felul de mizerii.

Tu ce ai facut? Ai tot intrebat pana cand un "macelar" ti-a spus da si si-a batut joc de telefon. Acuma ai exact ceea ce ai platit ;-)

poate imi si spui de unde ai scos-o cu "soldering"-ul. modulul de incarcare, care contine si microfon, se conecteaza printr-o mufa la placa de baza, nicidecum nu se lipeste. asta inseamna soldering, lipire. vorbesti in totala necunostinta de cauza.

Edited by batman90, 31 May 2022 - 17:34.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Batmane cum ti-a explicat @icename cel mai probabil ti-a instalat o chinezarie mesterul de cartier. Cauta sa inlocuiesti subansamblul ala cu unul original.

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

 batman90, on 31 mai 2022 - 17:33, said:

ce-mi place cand sare cate un liliac ca tine din porumb si pare asa ca se hraneste din necazurile altora. trebuie sa ai o viata tare trista. numai un sarac cu duhul accepta vrajeala depanero cu hai sa schimbam ecranul si carcasa cand de fapt mufa de incarcare are probleme. ai desfacut vreodata un iphone? ai vazut cum din placa de baza pleaca printr-o mufa un modul pe care se afla portul lightning si microfoanele? oare de ce nu e lipit pe placa de baza modulul ala? tocmai pt a nu se inlocui tot.
Ia du-te tu si-i cauta pe aia cu viata vesela, care-ti plac tie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate