Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Megane 3 sau Seat Leon

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Va salut! Sunt in achiziționarea unei mașinii intr un buget de 5000€. Ca și așteptări de la mașina vreau sa fie Euro 5 și o mașina cât mai fiabila. Din ce gasesc pe olx in anii 20011,2012 ma încadrez la un Megane 3 1,5 110cp sau un Leon 1,6 105cp. De motorul de la Renault am auzit lucruri bune… in schimb mașina in sine nu știu ce sa zic. La Leon despre 1,6 se aude ca e păcătos pe partea de pompa/injectoare. Dacă sunt deținători al acestor mașini puteți sa îmi dati mai multe păreri? Dacă chiar s-ar adeveri un motor bun cel de 1,6 din gama vag, as mai pune ceva și as opta chiar spre Octavia

#2
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

View PostMishhuu, on 31 mai 2022 - 14:55, said:

Va salut! Sunt in achiziționarea unei mașinii intr un buget de 5000€. Ca și așteptări de la mașina vreau sa fie Euro 5 și o mașina cât mai fiabila. Din ce gasesc pe olx in anii 20011,2012 ma încadrez la un Megane 3 1,5 110cp sau un Leon 1,6 105cp. De motorul de la Renault am auzit lucruri bune… in schimb mașina in sine nu știu ce sa zic. La Leon despre 1,6 se aude ca e păcătos pe partea de pompa/injectoare. Dacă sunt deținători al acestor mașini puteți sa îmi dati mai multe păreri? Dacă chiar s-ar adeveri un motor bun cel de 1,6 din gama vag, as mai pune ceva și as opta chiar spre Octavia
Salut, eu am avut Seat Toledo 1.6 TDI 105 cai, si desi auzisem aceleasi lucruri, masina fusese adusa din Germania, in Romania am fost primul proprietar, am avut-o de la 218k km si am vandut-o cam la 235k. In afara de pompa de apa, distributie, placute de frana si discuri (cam consumabile pe care le schimbi cand iei masina SH) + revizia clasica, n-am schimbat nimic si mergea ca unsa masina + consum foarte bun, in oras cel mai mult 8 dar de obicei lua si sub, iar in afara o medie de 5. Puteam face cam 1000 km cu un plin daca mergeam preponderent extern.
Prin umare daca prinzi o masina servisata corect, posibil sa nu ai probleme si sa o conduci cu drag.
Ba chiar iti recomand modleul Seat Toledo de la vag, arata f bine si este extrem de incapatoare (portbagaj de 550 litri etc): https://www.autovit....o-ID7GZpuq.html

https://www.olx.ro/d...at-IDg6zxD.html

Edited by A_Stere, 31 May 2022 - 15:03.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La sh conteaza doar cum a fost intretinuta.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,222
  • Înscris: 05.06.2002
sincer, masinile alea nu-s niste rachete, de acu incep sa fie si cam batrane, cele mai putin calarite n-au mai putin de 150-200k km, la 10 ani incepe sa dea in ele si rugina, plus risc mare sa iei si o teapa asa ca sfatul meu e sa-ti faci un bine si sa faci un efort, sa mai suplimentezi ceva suma sau sa mai faci o rata pe restul din suma si sa te bagi la un Logan nou, cu garantie.

Edited by Fane, 31 May 2022 - 16:57.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
@Fane un Logan nou incepe de la 13500 euro fara Rabla. Am condus unul de curand, arata f bine dar ca masina e in continuare slab. Golful meu 7.5 este nava spatiala pe langa el.

Edited by atupi, 31 May 2022 - 17:24.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,222
  • Înscris: 05.06.2002
pretul fara rabla e irelevant. banii care trebuie sa-i pui pe masa ca sa pleci cu el acasa e ce te intereseaza pe tine, adica pretul cu rbla scazuta plus cat trebuie sa dai la dealer sa se ocupe el de tichete. n-am zis ca-i cea mai tare masina, dar e noua, cu garantie, ii dai cheie si tot te duci. nu trebuie sa fii prieten cu un mecanic bun, ca sa "te primeasca" ca atunci cand cumperi rablamente.

#7
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Cati km faci  anual? Daca faci foarte putini poti sa o iei pe oricare ca vei fi multumit, masina noua cum propune cineva mai sus merita daca faci naveta zilnica pe distante medii sau mari.

#8
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Am avut ambele motorizari. Motorul de Renault consuma mai putin si e mai fiabil. La Renault poti sa iei si 1.9 dci ca e la fel de bun,si se simte diferenta de putere.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Megane 3. Leon 1.6tdi are motor slab la fiabilitate, iar interiorul mi se pare oribil.

#10
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 15.11.2006

View PostA_Stere, on 31 mai 2022 - 15:04, said:

Salut, eu am avut Seat Toledo 1.6 TDI 105 cai, si desi auzisem aceleasi lucruri, masina fusese adusa din Germania, in Romania am fost primul proprietar, am avut-o de la 218k km si am vandut-o cam la 235k. In afara de pompa de apa, distributie, placute de frana si discuri (cam consumabile pe care le schimbi cand iei masina SH) + revizia clasica, n-am schimbat nimic si mergea ca unsa masina + consum foarte bun, in oras cel mai mult 8 dar de obicei lua si sub, iar in afara o medie de 5. Puteam face cam 1000 km cu un plin daca mergeam preponderent extern.

Adica ai folosit o masina sh 17k km si ai ajuns la concluzia ca este fiabila. Sau aia erau doar in bord?

#11
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Interiorul de la Renault este de o mie de ori mai misto decat interiorul de la Seat.
Motoarele diesel de la Renault - foarte fiabile
Verdict: Renault

#12
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMishhuu, on 31 mai 2022 - 14:55, said:

Va salut! Sunt in achiziționarea unei mașinii intr un buget de 5000€. Ca și așteptări de la mașina vreau sa fie Euro 5 și o mașina cât mai fiabila. Din ce gasesc pe olx in anii 20011,2012 ma încadrez la un Megane 3 1,5 110cp sau un Leon 1,6 105cp. De motorul de la Renault am auzit lucruri bune… in schimb mașina in sine nu știu ce sa zic. La Leon despre 1,6 se aude ca e păcătos pe partea de pompa/injectoare. Dacă sunt deținători al acestor mașini puteți sa îmi dati mai multe păreri? Dacă chiar s-ar adeveri un motor bun cel de 1,6 din gama vag, as mai pune ceva și as opta chiar spre Octavia
Am motorul de 1.6TDI ,an fabricatie 2010 si am patit-o cu traditionalul span din pompa si injectoarele distruse.Le-am schimbat  cu piese second  dar de dupa 2013 cand in sfarsit problema a fost rezolvata.De atunci am facut 150k kilometri fara nici un incident.

#13
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 23.03.2015
Posesor de 1.6 TDI fabricatie 2011, l-am luat in feb 2020 cu 166000 Km direct din Germania, acum are 215000.
Pana acum n-am avut probleme, doar o regenerare fortata ca am mers o saptamana doar in oras, in general o foloseste sotia pentru naveta extraurbana, mai nou in oras merge foarte rar cu ea.

Nu-ti lua 1.6 TDI daca vrei sa o folosesti mai mult in oras, e mai sensibil. 1.5 DCI e mai adcvat la frecus urban.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate