Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Sfat achizitie CUV/Crossover 18-25k EUR (benzina)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Parintii mei s-au hotarat sa-si cumpere o masina, noua, in Spania, dar asta e mai putin important, preturile sunt similare, doar ofertele sunt ceva diferite.

Se gandeau la un sedan dar fiindca masina o sa fie adusa in Romania peste 2 ani cand au de gand sa se pensioneze, probabil o sa ramana la un crossover care sa aiba trecere si pe drumuri romanesti mai sarace cu duhul.

Eu nu mai pricep deloc la masini, dar incerc sa le dau ceva sfaturi pentru a nu ajunge in coltii dealerilor auto care or sa-i vrajeasca negresit intru a se trezi cu o masina total diferita de ce au ei nevoie (au dat deja o raita prin niste reprezentante pe unde stau ei si cam asa a mers treaba).

Bugetul se intinde spre 25 000 euro, insa normal ca cu cat o sa fie mai ieftina cu atat mai bine. Pentru preferintele si veleitatile lor, n-au nevoie de briz-brizuri precum sisteme audio complexe, jdemii de functionalitati si chiar nici aer conditionat automat probabil (maica-mea are probleme cu aerul conditionat in general, datorita reumatismului, dureri de spate, etc.)

Cateva modele/marci la care se uitau ei, dar si ce ma gandeam eu dupa ce am citit cateva ore pe net ce marci sunt mai fiabile in ziua de azi:

Opel Mokka
Skoda Kamiq
Kia Stonic
Kia Sportage
Hyundai Kona
Dacia Duster sau Jogger
Citroen C4 Spacetourer
Citroen C5 Aircross (versiune mai cheala dar are cutie automata ceea ce e si un avantaj si un dezavantaj)

Alte sugestii?





O ultima idee, vorbeam si de hibride cu tatal meu, insa acolo se pare ca bugetul ar trebui sa se duca lejer spre 30k pentru orice model decent hibrid, ceea ce ma gandesc ca o sa fie ceva ne-necesar, avand in vedere ca masina nu va face probabil peste 15 000 km pe an.

#2
danielcandea

danielcandea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2016
Din lista respectiva as lua Kia Sportage fara sa stau pe prea multe ganduri, eventual m-as uita la un Hyundai Tucson care e foarte similar.
Eu am o Hyundai Kona de un an, sunt foarte multumit de ea, nu am avut probleme, pot sa o recomand in clasa ei.

#3
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

 lawrence38, on 31 mai 2022 - 13:38, said:

Kia Sportage
Salut ai grija la Sportage pt ca sunt probleme mari pe la Kia cu niste cutii de viteze si cu niste motorizari, urmareste putin acest topic: https://forum.softpe...1-20-diesel-at/
Sfatul meu ar fi sa eviti cu totul Kia pt moment decat sa risti probleme grave, chiar daca e in garantie masina (nu cred ca vrei sa stai cu lunile cu ea parcata).
Duster e o masina buna daca ai tai sunt ok cu interiorul plasticos.
As mai pune pe lista Hyundai Tucson daca gasesc ceva decent.
Ar mai fi Mazda cx-30 -  portbagajul nu e foarte mare dar masina e simpatica si merge bine, e fiabila.
De C5 am auzit de bine.

#4
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003
Kia XCeed e o varianta de luat in seama, desi e mai mult un hatchback inaltat decat crossover.. Eu am una cu motor de 1.5 de aproape un an si sunt foarte multumit.

#5
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Iese in curand Toyota Corolla Cross. Ar avea tot ce trebuie.

#6
danielcandea

danielcandea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2016

 bluesnake, on 31 mai 2022 - 14:42, said:

Iese in curand Toyota Corolla Cross. Ar avea tot ce trebuie.
Din ce am vazut cred ca asa e, insa sunt curios de pret. Am inteles ca va fi intre CHR si RAV 4, undeva pe la 28.000 euro.

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Captur E-tech?

#8
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Uite aici cateva oferte interesante.Cel putin Renault Arkana si Ford Kuga,dar si SsangYong.
https://www.autovit....a-ID7GZCa9.html
https://www.autovit....i-ID7GZDSo.html
https://www.autovit....o-ID7GZmUQ.html
https://www.autovit....d-ID7GX6X6.html
https://www.autovit....d-ID7GYUJe.html
https://www.autovit....t-ID7GYMtT.html

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
oamenii se pensionează nu mai au chef să dea banii pe reparații scumpe.aș lua joggerul  sau dusterul

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"...cu cat o sa fie mai ieftina cu atat mai bine. Pentru preferintele si veleitatile lor, n-au nevoie de briz-brizuri..."

Pt ca pe lista am vazut Stonic si Duster, nu pot sa nu recomand cu caldura Sandero Stepway GPL.
Mai ales ca vb de o masina de iesit la pensie cand ai timp sa te plimbi dar veniturile vor scadea, chiar daca acum sunt ok. Macar sa se duca banii pe plimbari decat pe fier. Iar cand nu se plimba sa nu simta prea tare ca au in fier parcat in fata casei care cere si daca il folosesti si daca nu.

#11
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,509
  • Înscris: 26.05.2022
Daca peste 2-3 ani or sa se intoarca in Romania, atunci cu siguranta o dacie!
Banuiesc ca la varsta de pensionare nu mai dai doi bani pe fel de fel de senzori, display-uri in loc de clasicul vitezometru/turometru, butoane sos sau aplicatii care sa-ti arate unde-ai parcat masina...

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

 bluesnake, on 31 mai 2022 - 14:42, said:

Iese in curand Toyota Corolla Cross. Ar avea tot ce trebuie.

Este dar presimt ca vor salta preturile. C-HR pre-facelift costa de la 18K in varianta hibrida, cum a venit varianta revizuita si pandemia cum nu te mai atingi de unul sub 23K. Un coleg a dat 23K pe un Yaris Cross echipat.

Poate incerca la Kia Sportage, acolo are spatiu generos si o masina noua si faina. Duster merita daca nu are pretentii (este departe de a fi o masina excelenta), dar isi face treaba al naibii de bine, mai ales cele 4x4.

#13
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
15K/an in ce conditii de traseu zilnic?
s-ar putea ca un PHEV sa-si amortizeze diferenta de cost in nici 2 ani, la ce preturi la benzina sunt si vor fi.

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.gpas-cache.ford.com/guid/817c1c3d-b32c-3370-b7d2-2c20ac50ed43.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ford Kuga Titanium, motor 1.5T EcoBoost, 150CP M6 FWD, 8 ani garantie sau 160.000 km la pret promotional 25.750 €

Edited by xmanyacs77, 31 May 2022 - 17:31.


#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Cuvantul cheie e achizitia efectuata din Spania, unde sunt alte conditii..exemplu cu oferta identica

RO - arkana hybrid in versiunea de baza culoare metalizata 23.869 cu rabla
https://vanzari.rena...08uc900427.html

ES- arkana hybrid in versiunea de baza culoare metalizata 28.900
https://www.renault....1RJL000UC331959

#16
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.11.2021
Eu am comandat in februarie un Nissan Qashqai echipare Agenta la vreo 24k cu reducerea din programul rabla. Sunt curios de ce lumea nu prea pomenește de el ? 😀 Din ce am văzut eu nu se compara cu ce mașini au gen Opel, Dacia, Ford acum...

Iar cu ceilalți 'rivali' a ieșit mai bine la raportul preț / calitate. Acum ce să zic, orice achiziție ai face exista un risc de nemulțumire, probabil risc mai mare la mașinile second.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
In Qasqai-ul nou m-am urcat la reprezentanta, se simte calitatea la interior. Problema e ca o varianta cu transmisie automata deja e scumpa, si am inteles ca CVT-ul pe care l-au pus e ceva mai slab la performanta si consum fata de EDC7 de la Renault, cutie care a fost pe modelul anterior de QQ
Este mai calitativa dar la renault iti permiti arkana cu automata sau hybrid in banii de manuala de la nissan

#18
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 29.11.2021
Întradevăr am ales manuala pe Qashqai in cei 24 k. Am avut 2 motive, banii in plus pt automata și problemele automatei pe Qq din ce am citit sunt cam stricăcioase.
Nu am ales Arkana deoarece am considerat ca modelul este relativ nou pe piata și nu se știe ce probleme de fiabilitate poate avea, asemenea Qq mi a plăcut mai mult, fiind și mai bine echipat decât Arkana minusurile in echipare fiind doar că este mild hybrid cu manuala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate