Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Samsung A52 & Xiaomi Redmi Note 10 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
casmir

casmir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.03.2006
Buna ziua. As dori un sfat. Care dintre cele doua telefoane din titlu credeti ca merita achizitionat.  Cu stima.

#2
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
A52s, cu răbdare să prinzi vreo ofertă. A fost acum câteva săptămâni pe la 1100.

#3
casmir

casmir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.03.2006

 addryanns, on 31 mai 2022 - 13:15, said:

A52s, cu răbdare să prinzi vreo ofertă. A fost acum câteva săptămâni pe la 1100.
Eram cu gandul la Xiomi, dar mai astept recomandari.

#4
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
E 1300 lei A52s pe Emag. Merita cu toată încrederea. Softul e mult mai bun și nici nu se compara cu Xiaomi. Update-uri lunare și suport extins.

#5
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Samsung. Chiar daca hardware sunt aproximativ la fel, One UI de pe Samsung este mult mai bun decat MIUI.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Cu ce e mult mai bun softul ?
Intreb ca am xiaomi si merge impecabil.

#7
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Actualizări lunare + optimizare mult mai buna + suport pe încă 4 ani. Plus operatorii care au o colaborare foarte bună cu Samsung în general pentru servicii de rețea. De altfel, inclusiv la certificări se testează cu telefoane Samsung cel mai des.

Nici în trecere nu m-aș uita la Xiaomi.

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 Olympea, on 31 mai 2022 - 13:50, said:

E 1300 lei A52s pe Emag. Merita cu toată încrederea. Softul e mult mai bun și nici nu se compara cu Xiaomi. Update-uri lunare și suport extins.
O intrebare pe topicul colegului . . . . am posibilitatea sa opresc up-date-urile  la aceste modele ?
Observ un lucru ciudat, pe masura ce apar "imbunatatiri"  incetinesc telefonul sau apar probleme la soft.

Am un telefon mai vechi care si in lipsa net-ului ruleaza asa de lent . .  , telefonul e un Samsung Galaxy S2 plus, il folosesc doar pentru filmari.

On topic, as alege Galaxy A52s  fara rezeve.

Edited by Paco_ste1, 31 May 2022 - 14:12.


#9
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Aș alege a52s dacă prinzi o ofertă. Procesorul snapdragon de pe el o să se simtă. De asemenea poate prinzi o ofertă și la A53, pare promițător.

#10
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Fiind Android poți face aproape orice cu el, dar nu recomand sa oprești actualizările. Mai degrabă vezi ce ar putea cauza lentoarea. De exemplu la update-uri majore de versiuni eu mereu fac hard reset și nu dau restore din back-up niciodată. Asa am facut și când am avut iPhone și Huawei. Niciodată nu am avut probleme. Acum am Samsung-uri și la fel, după multe update-uri merg foarte bine, as zice ca chiar mai bine cu A12 și 4.1 decât mergea pe 11.


#11
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Pot raspunde din experienta proprie, am mai multe Xiaomi (cel mai nou Note 9 Pro), dar si un Samsung A51. Sunt multe aspecte la care Xiaomi este mai bun, si de aceea il prefer, si il recomand.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
A52 e "plasticos" si arata "ieftin" fata de Xiaomi note 10 care pare mult mai "serios". Dar altfel merge bine, ecran si camere de calitatate, as zice mai bune decat la xiaomi

#13
ILIE31

ILIE31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 15.01.2008
xiaomi are procesor mult mai slab parca 732 vs 778 la camere sigur samsung arata mai bine  desi xiaomi are 108 aia e de maxim 12 in real

#14
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021

 nick_blaster, on 31 mai 2022 - 14:31, said:

Pot raspunde din experienta proprie, am mai multe Xiaomi (cel mai nou Note 9 Pro), dar si un Samsung A51. Sunt multe aspecte la care Xiaomi este mai bun, si de aceea il prefer, si il recomand.
Nu poți compara niciunul din astea doua enumerate de tine cu generația noua cu 5G și 120Hz șamd.
Plus ca chiar și între Xiaomi direct și Redmi sunt diferențe, cel din urma fiind din categoria și mai joasa.
Pentru cine vrea un telefon de încredere și stabil alegerea e evidenta.

#15
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Indiscutabil, Samsung

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Telefoanele Samsung sunt pentru ce care nu se decid ce sa cumpere dar vor un telefon care in fiecare aspect sa functioneze perfect. Am o tableta Samsung din 2016 si merge foarte bine si acum.

#17
casmir

casmir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.03.2006
Multam pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate