Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Securitatea la locul de munca

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
tu ai contract de munca cu angajatorul si te duci si executi service-ul ca sarcina de serviciu pe care ti-o incredinteaza tot angajatorul tau. nu prea te intereseaza pe tine ce contracte are angajatorul tau cu aia si nici nu-i atributia ta sa le verifici si sa le reglementezi. dar poti sa-i spui angajatorului tau in ce conditii esti pus sa executi service-ul si sa-l anunti ca refuzi sa-ti pui sanatatea in pericol cu asemenea interventii. daca incearca sa faca presiuni asupra ta il ameninti cu ITM-ul. in rest sa descurce angajatorul tau cu clientul.

View Postadisz, on 31 mai 2022 - 14:52, said:

Fisa postului ce contine in acest caz?
fisa postului nu poate contine chestii care sa-i puna sanatatea sau viata in pericol. daca contine asa ceva sunt clauze abuzive.

Edited by Fane, 31 May 2022 - 16:05.


#20
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostFane, on 31 mai 2022 - 16:08, said:

[…]
fisa postului nu poate contine chestii care sa-i puna sanatatea sau viata in pericol. daca contine asa ceva sunt clauze abuzive.
N-am eu asa ceva! Am o relatie extraordinara cu patronatul.

A fost un caz in care am scris pe raportul de service “Conditii improprii diagnosticarii, temperatura incintei de exploatare peste 35 grade Celsius”. Si am primit OK de la patronat sa plec acasa.

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
pai cred ca trebuie sa procedezi la fel atunci cand dai de astfel de chestii. raportezi sefului tau si din ton ii dai de inteles ca n-ai de gand sa-ti risti sanatatea pt a duce sarcina la indeplinire si il lasi pe el sa se certe cu clientul. nu exista sa ai vreo obligatie de servici sa lucrezi in asemenea conditii. esti angajat civil, ce naiba, nu militar in misiune de lupta.

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFane, on 31 mai 2022 - 16:08, said:

fisa postului nu poate contine chestii care sa-i puna sanatatea sau viata in pericol. daca contine asa ceva sunt clauze abuzive.

Ai inteles gresit.
L-am intrebat de fisa postului doar in sensul competentelor, deciziilor si atributiilor.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPatefon, on 31 mai 2022 - 12:09, said:

....clientul, in nelimitata lui calicie, a preferat sa dezactiveze anumite sisteme de securitate ale echipamentului ....

In conditiile acestea, pot refuza efectuarea diagnozei si/sau a reparatiilor pana la remedierea problemelor de securitate?....

discuta problema cu firma la care esti tu angajat.
- daca sunt chestii care te pun pe tine personal in pericol, refuza orice activitate pana cand acele probleme nu sunt remediate
- daca sunt chestii sigure pentru tine dar problematice pentru altii, vezi ce zice si firma ta. dar neaparat mentioneaza problemele in raportul pe care-l dai la sfarsit clientului.

#24
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Patefoane, remember Colectiv! Ai grija si ce faci si ce semnezi. Ca nu stii ce se poate intampla dupa tine. Sau poate chiar cu tine.

Sa nu joci table cu piedone intr-o zi...

Treaba cu laser de 100W folosit liber nu prea suna bine.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPatefon, on 31 mai 2022 - 12:09, said:

...

notezi in fisa de constatare ce nu merge. mai departe hotarasc sefii tai impreuna cu clientul.

Edited by arg, 31 May 2022 - 20:56.


#26
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Dracia aia functioneaza cu protectia scoasa? E "by design" sau au tunat-o? Daca-i "by design", producatorul ar trebui informat de bug si sa-l remedieze.
Am lucrat 30 de ani in metalurgie si am vazut oameni morti, strapunsi de un dorn sau calcati de macara pentru ca niste sisteme de siguranta nu au fost activate sau un prost a uitat sa puna o banda galbena de avertizare. Nu e de joaca, iar cine nu respecta regulile de protectia muncii nu merita, ci trebuie dat afara.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
la bariera optica de la mese ii scoti un contact si gata
la usa ai cheie pentru deschidere in caz de blocare....
dar lu dorel ii e sila sa inchida usa deschida usa cand face setari asa ca foloseste utilajul cu usa deschisa.... iar la repozitonare are viteza nu gluma, cat de forta..... suficient cat sa faca tabla de 5mm armonica.

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
COLECTIV.deci în caz de accident se dă vina unu pe altul ca să scape fiecare de bulău

aș lua hărtie scrisă și de la angajatorul tău cu ce să faci în acest caz

el o să spună că ți-a zis să nu repari nimic dacă nu este conform utilajul .el nu se pricepe de aceea are angajat inginer adică TU

ITM-ul sare ca câinii în caz de ceva

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ca service nu ai dept de a scoate din uz acel echipent.
cel mult poti refuza interventia, dar imi este teama ca seful te va pune pe liber...
dar cel mai simplu notezi in fisa tot ce e in neregula si te asiguri ca clientul si seful tau au semnat fisa.
(de preferat e sa ai si tu un exemplar).

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
sunt doua probleme aici cu suntarea elementelor de siguranta:

1. problemele care-i pun sanatatea lui Patefon in pericol si aici calea de urmat ar fi sa-si anunte seful ca el refuza interventia in conditiile astea si sa se descurce el cu clientul.

2. problemele care pun in pericol sanatatea si eventual viata celor care lucreaza pe respectiva masina si unde el probabil ca are datoria sa le verifice si sa le repare daca sunt defecte pt ca utilajul sa poata fi operat in siguranta. aici rezolvarea ar fi sa-i conditionezi sefului tau si el la randul sau clientului interventia care nu remediaza problemele la acele sisteme de siguranta de semnarea unei hartii din care sa rezulte ca respectivul client a fost informat de acele probleme si el a cerut in mod expres sa nu fie remediate si isi asuma raspunderea pt eventuale consecinte.

ai sa vezi cum atunci cand le pui hartia sub nas si isi dau seama ca isi asuma ei o asemenea raspundere, nu mai pot da vina pe tine cam li se schimba optica.....

#31
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 01.09.2021
Fa un denunț "anonim" la ITM. Oricum, ăștia, daca nu ar fi plătiți degeaba, ar fi trebuit să controleze firma respectiva periodic și să găsească ei neregulile astea. Oricum, ăștia ori suferă de miserupism, ori s ar uită ca curca in lemne la utilajul ăla, neștiind ce să verifice. Deci toate ilegalitățile care se fac in privat, tot pe cei de la stat ii au ca sursa. Eu am văzut cum se fac controalele pe santiere, doar pt colectarea șpăgii.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
ziceai ca ai o relatie f. buna cu angajatorul. mi se pare normal. daca are un angajat care sa-si riste sanatatea ca sa aduca profit firmei si care accepta pozitia de potential acar paun in cazul in care lucrurile se imput....

#33
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Postarg, on 02 iunie 2022 - 09:36, said:

ca service nu ai dept de a scoate din uz acel echipent.
[...]
Interesant este ca producatorul a prevazut o astfel de posibilitate. As putea pune masina in "Service Lock" cu o simpla comanda din programul special de servisare (la care clientul nu are acces). Probabil in alte tari, cu apa mai calda, exista obligatia ca personalul tehnic sa inactiveze un echipament daca nu corespunde din punct de vedere a securitatii. La noi e subtire rau de tot acesta lege. Am gasit, totusi, doua aspecte:

In legea 319 din 2006 la capitolul Obligatiile angajatilor:
c) sa nu procedeze la scoaterea din functiune, la modificarea, schimbarea sau inlaturarea arbitrara a dispozitivelor de securitate proprii, in special ale masinilor, aparaturii, uneltelor, instalatiilor tehnice si cladirilor, si sa utilizeze corect aceste dispozitive;
d) sa comunice imediat angajatorului si/sau lucratorilor desemnati orice situatie de munca despre care au motive intemeiate sa o considere un pericol pentru securitatea si sanatatea lucratorilor, precum si orice deficienta a sistemelor de protectie;

Oricum, am facut un memoriu in care am descris fiecare problema in parte. 14 la numar, toate ce tin de alterari ale echipamentului cu implicatii in securitatea in exploatare. A fost adus la cunostinta clientului. Sa vedem ce iese.

Edited by Patefon, 02 June 2022 - 13:37.


#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
dacă ai scrie și pune să semneze pe cineva care să fie răspunzător de funcționarea mașinii n-ai mai găsi pe nimeni dispus să riște așa ceva.nici chiar patronul nu ar fi dispus s-o facă

#35
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
In mod normal, iese cum trebuie.

#36
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View Poststefan0011, on 02 iunie 2022 - 10:16, said:

Fa un denunț "anonim" la ITM.
[...]
Daca e sa fac o sesizare, o fac cu nume, prenume, CNP si serie CI.
Imi asum toate activitatile.

View PostEMPP, on 02 iunie 2022 - 14:04, said:

dacă ai scrie și pune să semneze pe cineva care să fie răspunzător de funcționarea mașinii n-ai mai găsi pe nimeni dispus să riște așa ceva.nici chiar patronul nu ar fi dispus s-o facă
Tocmai de aceia am decis sa fac un formular separat de constatare in care sa existe informarea cu privire la posibilitatea de inactivare temporara a echipamentului, recomandarea de inactivare pana la remedierea deficientelor si doua patratele: DA - doresc inactivarea si NU - nu doresc inactivarea. Ambele cu nume in clar si semnatura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate