Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Instalare windows 11 pe Surface Pro 7 + (cu parola uefi)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Am doua Surface Pro 7 +, una cu parola uefi si una fara. Parola uefi nu reusesc sa o ghicesc - a fost pusa de asociatul de la firma cand le-am cumparat si nu o mai stie. Problema e ca ceva s-a intamplat si nu mai merge - trebuie sa ii pun windows-ul. Pe cea fara parola uefi am facut aceasta operatiune acum cateva luni si a mers fara probleme.

Pe cea pe care am probleme acum am incercat sa ii fac un recovery disk dar nu a vrut sa plece de pe el - ori nu am facut ceva bine(l-oi fi facut ntfs/exfat in loc de fat32 sau cine stie) ori nu vrea din alte motive.
Planul ar fi sa scot SSD-ul din cea cu parola si sa instalez windows-ul pe el in cea fara parola si apoi sa il bag in cea cu parola. Nu ma pricep foarte bine la zona hardware si mi-e frica de faptul ca in momentul cand se instaleaza windows-ul sa nu fie cumva versiunea de windows imperecheata cu serialul device-ului sau ceva semnatura hardware. (Am o speranta pentru ca au hardware 100% identic)

Nu mai am acte(cred) pentru ele si nici nu mai sunt in garantie deci nu prea pot apela la microsoft si nici nu a avut cont de microsoft pe ea cea la care am probleme.

Sunt dispus sa pun si windows mai vechi gen 7-8 daca mai nou nu merge. Va fi folosita doar la filme tableta.

Intreb inainte sa ma apuc pentru ca tableta fara parola e la mama si nu vreau sa fac drumul decat daca merge, daca nu, o vand pe cea cu parola pentru piese si termin balciul.

Multumesc pentru raspunsuri.

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Dacă-i dai reset la setările din fabrică nu merge? Fără niciun disk, nimic.

#3
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Nu pot sa ii dau reset pentru ca nu mai intra in windows. Face un ecran rosu si atat. In recovery nu pot intra sa dau de acolo ca nu booteaza de pe disk-ul facut de mine.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Legat de Windows 10 vs 7/8, sa stii ca si in cazul in care vei putea pune un 7 sau 8 pe Surface, nu vei gasi drivere pentru toate componentele.

Edited by Hider141, 31 May 2022 - 12:19.


#5
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Ma intereseaza doar sa il pot face sa mearga pe netflix/prime video/hulu. Chiar daca nu are toate drivere nu e o tragedie. Imi pare rau sa o arunc sau sa o dau pe 2-300 de lei.

#6
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
A mers instalat cum am descris in primul post. Se poate inchide. Multumesc pentru raspunsuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate