Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

incarcator ni-mh

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
salut. imi poate recomanda cineva un incarcator bun pentru AA si eventual AAA Ni-Mh cu functie de descarcare sau formatare (daca exista asa ceva) ?
folosesc un Nitecore UMS2 pentru li-ion, cam toate marimile, 21700 am doar customizate, cu ambii poli la un capat.
am niste AA Eneloop Pro pe care i-am cam stricat, i-am incarcat ca pe li-ion, de cate ori imi aduceam aminte. pur si simplu mi-a scapat ca ni-mh au efect de memorie.
vreau sa cumpar alt set de 4 si vreau sa am un incarcator care sa ii descarce sau 'repare'. nu ii tin niciodata in lanterne pana se termina, vreau sa am runtime bun de fiecare data. incarcatorul poate fi si numai de 2 baterii.
multumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,729
  • Înscris: 30.08.2006
Cineva de pe forum recomanda LiitoKala.
Am gasit si o prezentare pe youtube.Pare ca e un incarcator capabil.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vtRdO0iSOVI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 31 May 2022 - 00:05.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
MAHA Powerex MH-C9000Pro https://www.amazon.c...r/dp/B08DJDQ4Y8 sau
Youshiko YC4000 https://www.amazon.c...966002359&psc=1

Edited by __Dan__, 31 May 2022 - 00:11.


#4
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
multumesc tuturor.
cautand acel liitokala am gasit si xtarx2 cu functia de reactivare. cele recomandate de Dan le voi cauta pe site-uri autohtone, am avut experienta negativa cu amazon.de  In speta, am comandat baterii 10180, si pana la urma mi-au bagat banii inapoi in cont, ca de fapt nu le aveau.
toate cele bune.

#5
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
m-am oprit la Maha mh-c9000Pro. la F64 329, probabil 350 cu transport.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,205
  • Înscris: 06.01.2007
Nu doar ca-ti pot recomanda, dar iti pot chiar si dona unul, daca vii sa-l iei(Bucuresti). Eu nu mai am nevoie de el si sta degeaba sa adune praf.
https://mahaenergy.c...-cell-chargers/

E una din variantele de 8 celule, dar nu stiu acum exact care dintre ele. Are tot felul de functii pe care nu prea le-am utilizat.

Mai am si un charger-analizer, tot de la Maha, tot de donat. Nu sunt in acest moment sigur daca mai am transformatorul de la el, (70% da, 30% nu)
https://www.universa...amacc/1392.html

Pe ambele le-am luat de la F64 studio, acum multi ani, 12-13 ani, dar sunt in perfecta stare de functionare.

 radinel, on 31 mai 2022 - 01:09, said:

m-am oprit la Maha mh-c9000Pro. la F64 329, probabil 350 cu transport.

Edited by maccip, 31 May 2022 - 07:23.


#7
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

 maccip, on 31 mai 2022 - 07:29, said:

Nu doar ca-ti pot recomanda, dar iti pot chiar si dona unul, daca vii sa-l iei(Bucuresti). Eu nu mai am nevoie de el si sta degeaba sa adune praf.
https://mahaenergy.c...-cell-chargers/

E una din variantele de 8 celule, dar nu stiu acum exact care dintre ele. Are tot felul de functii pe care nu prea le-am utilizat.

Mai am si un charger-analizer, tot de la Maha, tot de donat. Nu sunt in acest moment sigur daca mai am transformatorul de la el, (70% da, 30% nu)
https://www.universa...amacc/1392.html

Pe ambele le-am luat de la F64 studio, acum multi ani, 12-13 ani, dar sunt in perfecta stare de functionare.
Multumesc frumos, dar sant dinTulcea.

#8
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
La fix ai deschis acest topic si eu sunt in cautare de incarcator smart Ni-Cd, Ni-Mh.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Personal folosesc OPUS - BT C3100 de vreo 4-5 ani. Il recomand.

https://ru.nkon.nl/o...nYaAg9MEALw_wcB

Functia Discharge-Refresh este super buna pentru intretinerea sau reducerea efectului de memorie la ni-mh /ni-cd.

 radinel, on 31 mai 2022 - 08:15, said:

Multumesc frumos, dar sant dinTulcea.
wow, tulcean de-al meu

Edited by tehnics, 31 May 2022 - 11:52.


#10
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Recomand si eu Maha MH-C9000 PRO, il folosesc de ani de zile (asta + versiunea anterioara). Este un fel de incarcator standard in domeniul fotografiei, unde se folosesc mult acumulatorii Ni-HM.

#11
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Eu am de la sony pe asta
https://www.amazon.c...s/dp/B0002IOIMQ
are si functie de refresh si verifica si starea acumulatorilor inainte de incarcare. Doar ca nu mai gasesti decat SH

#12
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
Am comandat acel maha cu 4 acumulatori de 2700mAh.multumesc tuturor pentru sugestii.

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"am niste AA Eneloop Pro pe care i-am cam stricat, i-am incarcat ca pe li-ion, de cate ori imi aduceam aminte"

Sigur nu de aia i-ai stricat. In caz ca sunt stricati cu adevarat. Pune-i pe un charger "dumb" daca prin stricati te referi la faptul ca ti-i refuza chargerul.

Iar efectul de memorie apare atat de rar incat aproape ca poate fi considerat mit.
Ca sa apara trebuie ca acu sa fie descarcati de fiecare data la fel de mult.

Daca ii descarci complet inainte de fiecare incarcare cum vrei tu sa faci nu faci decat sa ii ciclezi inutil.

Legat eneloop pro, sunt cam supraevaluati. Poti lua Ikea. Iar pt chestii fara cerinte prea mari poti folosi fara probleme din aia de la Lidl la 5 lei bucata.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006

 maccip, on 31 mai 2022 - 07:29, said:

Nu doar ca-ti pot recomanda, dar iti pot chiar si dona unul, daca vii sa-l iei(Bucuresti). Eu nu mai am nevoie de el si sta degeaba sa adune praf.
https://mahaenergy.c...-cell-chargers/

E una din variantele de 8 celule, dar nu stiu acum exact care dintre ele. Are tot felul de functii pe care nu prea le-am utilizat.

Mai am si un charger-analizer, tot de la Maha, tot de donat. Nu sunt in acest moment sigur daca mai am transformatorul de la el, (70% da, 30% nu)
https://www.universa...amacc/1392.html

Pe ambele le-am luat de la F64 studio, acum multi ani, 12-13 ani, dar sunt in perfecta stare de functionare.

Multumesc pe aceasta cale lui maccip, ambele incarcatoare au ajuns la mine. Chiar aveam nevoie de asa ceva, o sa folosesc analizorul pentru a verifica accumulatorii de la statiile radio, sa vad cata ,,viata" mai au in ei.Posted Image

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am zeci de acu acasa. Ultimii care mi-au picat au fost si primii :)
Adica niste acu "kodak" veniti cu o camera foto acum mai bine de 15 ani si urmatoarea pereche cu care i-am shimbat. Dupa aia, niciunul nu s-a stricat singur. Multi au peste 10 ani.
Nu am tinut niciodata cont la incarcare sau stocare dar de fiecare data cand am luat i-am notat si am facut seturi de 2, 3 si 4 bucati pe care i-am incarcat si folosit doar asa. Plus cateva bucati solo.

Folosesc un carger automat de 1.2A pt 2xAA venit cu aparatul ala foto kodak si niste chargere dumb, simple de 100mA pe AAA si 200mA pe AA.

Edited by underb, 31 May 2022 - 19:24.


#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,205
  • Înscris: 06.01.2007

 baribalu, on 31 mai 2022 - 19:14, said:


Multumesc pe aceasta cale lui maccip, ambele incarcatoare au ajuns la mine. Chiar aveam nevoie de asa ceva, o sa folosesc analizorul pentru a verifica accumulatorii de la statiile radio, sa vad cata ,,viata" mai au in ei.Posted Image
Eu ma bucur ca mai pot fi utile la ceva. La mine stateau de multa vreme degeaba.

#17
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

 pufarin, on 31 mai 2022 - 08:27, said:

La fix ai deschis acest topic si eu sunt in cautare de incarcator smart Ni-Cd, Ni-Mh.
la ce te-ai oprit, sau nu te-ai hotarat?

 underb, on 31 mai 2022 - 19:14, said:

"am niste AA Eneloop Pro pe care i-am cam stricat, i-am incarcat ca pe li-ion, de cate ori imi aduceam aminte"

Sigur nu de aia i-ai stricat. In caz ca sunt stricati cu adevarat. Pune-i pe un charger "dumb" daca prin stricati te referi la faptul ca ti-i refuza chargerul.

Iar efectul de memorie apare atat de rar incat aproape ca poate fi considerat mit.
Ca sa apara trebuie ca acu sa fie descarcati de fiecare data la fel de mult.

Daca ii descarci complet inainte de fiecare incarcare cum vrei tu sa faci nu faci decat sa ii ciclezi inutil.

Legat eneloop pro, sunt cam supraevaluati. Poti lua Ikea. Iar pt chestii fara cerinte prea mari poti folosi fara probleme din aia de la Lidl la 5 lei bucata.
cand zic ca s-au stricat ma refer la faptul ca il pun in Nitecore UMS2 si nu prea il incarca. are si ala niste setari suplimentare si chiar diagnosticheaza starea acumulatorului sau a procesului de incarcare ca fiind ok. dar clar nu e.
daca la inceputul postarii spuneam ca mi-ar trebui un incarcator chiar si cu 2 sloturi pe drum m-am razgandit, am o lanterna Acebeam K75 si doua seturi de cate 4 18650. plus multe alte lanterne, asa ca Maha MH-C9000 PRO cu 4 sloturi ma va ajuta. daca ar fi fost doar pentru a revitaliza AA probabil nici nu-si merita pretul, de 360 de lei cumparam toata viata.

#18
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Sunt prea carcotas, nu am gasit unul sa imi placa: ba nu face ai, ba nu face ailalta, ba e prea scump.... Ceva scule am, surse, sarcini artificiale si cateva chargere mai mult sau mai putin "smart" inclusiv un imax B6V2 original.

Edited by pufarin, 01 June 2022 - 19:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate