Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Rosiile Bio Culture

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cica o tanti se lauda cu are rosii cu gust.
Articolul l-am luat de aici:  https://spotmedia.ro...oderna-din-cluj
Articloul e de fapt o reclama.

A incercat careva rosiile respective? Poate careva sa fac un sacrificiu sa le guste si sa ne zica daca au ceva gust de rosii? Nu ma intereseaza alte amanunte. Doar daca rosiile alea au gust bun.
'Srna!

[ https://spotmedia.ro/wp-content/uploads/2022/05/WhatsApp-Image-2022-05-21-at-11.43.40-AM-1024x768.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Am luat acum vreo luna niște caserole care cred ca erau de la asta din articol.
Intr-adevar, aveau un gust excelent, dar costau cam 50 lei kg.
Lângă ele mai erau niște rosii aduse din Italia, tot bio, putin mai ieftine, dar aproape fara niciun gust.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Eu cumpar rosii la caserola produse in Biled judet Timis.

Pe cutie e scris: Super rosii cu gust de rosii.

Sunt cele mai gustoase rosii pe care le-am gasit. Eu de 2-3 ani doar tipul asta de rosii cumpar.

Attached Files

  • Attached File  SR.JPG   71.6K   48 downloads

Edited by mirel3003, 30 May 2022 - 13:37.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postech, on 30 mai 2022 - 13:25, said:

Intr-adevar, aveau un gust excelent, dar costau cam 50 lei kg.
Mda, asta e pretul. Cand se vor inmulti cu adevarat produsele romanesti bio, poate va scadea si pretul.

Unde le-ai gasit? Cand ajung in Ro o sa caut dupa ele sa le incerc si eu.

View Postmirel3003, on 30 mai 2022 - 13:28, said:

Eu cumpar rosii la caserola produse in Biled judet Timis.
Bine de stiut :D

Edited by Bursul, 30 May 2022 - 13:46.


#5
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Si daca sunt atat de super + albinuta ce polenizeaza isi face treabam, de ce pui ciorii pe eticheta de reclama/rpdis (asta de mai sus) nu este o imagine reale cu rosiile cu pricina, ci una fotoshopata?

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Au făcut eticheta înainte să apară roșiile. Simplu

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca ai o caserola care cel mai probabil e transparenta ... la ce-ti trebuie poza reala?

Na uite imagini reale cu rosiile de la Biled:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zYlr36p3aok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
In ce magazine se gasesc rosiile astora,as lua niste seminte din ele sa ma joc,stiu ca hibrizi si altele,asta nu inseamna ca nu merita sa ma joc cu 1-2 ghivece

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmirel3003, on 30 mai 2022 - 13:28, said:


Pe cutie e scris: Super rosii cu gust de rosii.


Rosii cu gust de rosii, ardei cu gust de ardei, vinete cu gust de vinete, etc. cu gust de etc., sa tot traiesti in capitalism.
Rau am ajuns daca trebuie explicat gustul produsului.

Si mai rau este ca indoctrinarea farce ravagii cu chestia cu bio. In numele bio,preturile sunt mai nesimtite decat pensiile borfasilor din armata, parlament sau de aiurea.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
mănânc niște cireșe cu gust de graur!

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007

View Postceanu1980, on 30 mai 2022 - 14:03, said:

In ce magazine se gasesc rosiile astora,as lua niste seminte din ele sa ma joc,stiu ca hibrizi si altele,asta nu inseamna ca nu merita sa ma joc cu 1-2 ghivece

Auchan, am vazut ca din cand in cand mai au si prin LIDL

#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006

View PostBursul, on 30 mai 2022 - 13:46, said:

Unde le-ai gasit? Cand ajung in Ro o sa caut dupa ele sa le incerc si eu.
La Carrefour, scrie si pe cutiile din poza pusa de tine.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postadisz, on 30 mai 2022 - 14:09, said:

Rosii cu gust de rosii, ardei cu gust de ardei, vinete cu gust de vinete, etc. cu gust de etc., sa tot traiesti in capitalism.
Rau am ajuns daca trebuie explicat gustul produsului.

Si mai rau este ca indoctrinarea farce ravagii cu chestia cu bio. In numele bio,preturile sunt mai nesimtite decat pensiile borfasilor din armata, parlament sau de aiurea.
Ti se pare scump? Uite la capsuni. Si cica a meritat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RZ1HwqrQ-PM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H7KCRpj8Ivk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cele mai bune tomate (rosii) sunt cele culese direct de la producator...Posted Image

#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Din pacate cam asta e pretul rosiilor bio si prin alte parti, doar salariile nu-s la fel.

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

View Postadisz, on 30 mai 2022 - 14:09, said:

Si mai rau este ca indoctrinarea farce ravagii cu chestia cu bio. In numele bio,preturile sunt mai nesimtite decat pensiile borfasilor din armata, parlament sau de aiurea.
Pai incearca sa cresti rosii cu pesticide si apoi fara si vezi daca e justificata diferenta de pret ... daca nu e, simplu, te bagi pe piata ca producator si ii faultezi pe baietii cu bio vanzand mai ieftin. Aduni 10 prieteni care gandesc ca tine, pune fiecare 10.000 de euro si faceti o mica sera si ii concurati pe "nesimtiti".


Partea buna e ca apar multi producatori de astia moderni, cel putin prin jurul Clujului deja e plin de astfel de investitori in agricultura. Nu vand ieftin, ca nu au cum sa faca calitate la pret mic, dar cerere pentru produse de calitate exista din greu.

Edited by utopium, 30 May 2022 - 18:50.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 30 mai 2022 - 15:56, said:

Ti se pare scump? Uite la capsuni. Si cica a meritat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RZ1HwqrQ-PM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt doua probleme:
- Mananc foarte rar spre deloc capsuni.Eventual gemul.
- Paul Hollywood imi este total antipatic

ps.
Daca PH si nu numai el ar gusta din capsunile alea amarate cultivate de taranii adevarati si-ar linge degetele.
Ar fi capsuni cu gust de capsuni Posted Image

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postutopium, on 30 mai 2022 - 18:41, said:

Pai incearca sa cresti rosii cu pesticide si apoi fara si vezi daca e justificata diferenta de pret ... daca nu e, simplu, te bagi pe piata ca producator si ii faultezi pe baietii cu bio vanzand mai ieftin. Aduni 10 prieteni care gandesc ca tine, pune fiecare 10.000 de euro si faceti o mica sera si ii concurati pe "nesimtiti".


Partea buna e ca apar multi producatori de astia moderni, cel putin prin jurul Clujului deja e plin de astfel de investitori in agricultura. Nu vand ieftin, ca nu au cum sa faca calitate la pret mic, dar cerere pentru produse de calitate exista din greu.

Pun rasaduri de rosii, pentru uz personal bineinteles, cam 40 de bucati, de vreo 12 ani. Niciodata nu le-am dat cu ceva, pesticid, insecticid, funcgicid, etc.
Si n-am pus decat valoarea rasudurilor, maximum 50 de lei.
Bine,n-am rosii decat cateva luni, dar supravietuiesc cu asta, nu consider degradant sa nu mananc rosii in ianuarie si nici n-o sa-mi tai venele din aceasta cauza.


ps.
De asemenea imi aduc aminte, ca tot veni vorba de rosii, de rosiile dinainte de 89, alea de sera. Apropo,si alea se incadrau cu brio la capitolul bio.Gustul deosebit al acelor rosii nu este egalat din pacate nici de rosiile de camp ale "oltenilor", din ultimii 10-15 ani. Asta asa, ca o paranteza. In rest mergem inainte. Tot inainte, mereu inainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate