Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Whatsapp - iOS problema

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Salut, scriu si aici ca eu nu inteleg ce se poate intampla si poate aveti vreo idee.
Se da un Xr, acum cateva luni l-a scapat pe jos consoarta, nu s-a spart, ciobit nimic, doar folia de sticla (husa silicon). Telefonul a continuat sa mearga ok, nicio problema. S-a dus peste cateva zile sa schimbe folia la un gsm no-name si seara a constatat ca avea eroare la FaceID. Dat restart, nimic, Am scos folia noua, poate-poate.. nimic. Cica aia de la gsm apasase pe telefon de zici ca spargea lemne, ca s-a chinuit nu stiu ce sa faca...

A zis ca asta e, s-o fi deplasat ceva prin telefon de la cadere si apoi cine stie.. Si deblocheaza telefonul cu cod.
Doar ca imi zice ca Whatsapp a inceput sa faa probleme, in sensul ca nu mai ajung mesajele. Eu trimit mesaj, la mine apare doar un checkmark. Ca si cum nu ar avea net. Si daca ea deschide aplicatia, imediat ii apar mesajele, imi apare si mie ca ajuns mesajul (2 checkmarkuri). Daca mai trimit inca un mesaj, ajunge pe telefonul ei, dar daca trece 1 min, iar, la fel.

Am dat reset la network settings, Whatsapp are doar vreo 1,8GB ocupat, spatiu pe telefon si icloud este... Ce sa mai fac?

Are vreun sens sa fac sterg aplicatia si sa o reinstalez? - are vreo legatura oare cu eroarea de faceID?

Mersi

Edited by SwatKat, 30 May 2022 - 12:35.


#2
elrazor

elrazor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 15.07.2013
Nu cred ca are legătura cu faceID ci mai degraba cu cartela demagnetizata. Da o fuga la providerul de servicii si schimba cartela

Edited by December, 30 May 2022 - 12:55.


#3
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Sigur nu-i activat modul de "consum redus" ? https://support.appl.../ro-ro/HT205234

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 22.02.2014
Cartela are un cip, nu magneti.

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 06.02.2008

View Postelrazor, on 30 mai 2022 - 12:45, said:

Nu cred ca are legătura cu faceID ci mai degraba cu cartela demagnetizata. Da o fuga la providerul de servicii si schimba cartela

Cartela nu are nimic magnetic în ea, nu poate fi "demagnetizată" ci doar deteriorate microcontactele. Asta așa, să demontăm mitul.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Vezi sa ai background refresh activat pentru whatsapp.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

View PostSwatKat, on 30 mai 2022 - 12:34, said:

Doar ca imi zice ca Whatsapp a inceput sa faa probleme, in sensul ca nu mai ajung mesajele. Eu trimit mesaj, la mine apare doar un checkmark. Ca si cum nu ar avea net. Si daca ea deschide aplicatia, imediat ii apar mesajele, imi apare si mie ca ajuns mesajul (2 checkmarkuri). Daca mai trimit inca un mesaj, ajunge pe telefonul ei, dar daca trece 1 min, iar, la fel.

Verifica ce a zis colegul @Znevna, si pe urma verifica si din setari ->WhatsApp sa nu fie activata vreo setare care nu lasa aplicatia sa functioneze in fundal (nu tin minte exact cum se numeste setarea).
Un prieten avea aceeasi problema cu Messenger-ul de la Facebook (tot asa, nu-i intrau mesajele decat daca deschidea aplicatia Messenger) si din setari era buba.

#8
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
@SwatKat - aceeasi problema cu whatsapp are o cunostinta cu un Oppo nush ce model, nu primeste mesajele decat daca deschide manual whatsapp sa verifice...

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pasul 1: Backup la conversații, uninstall aplicație, restart device, re-install aplicație, încărcat back-up, verificat.

#10
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005

View PostZnevna, on 30 mai 2022 - 12:46, said:

Sigur nu-i activat modul de "consum redus" ? https://support.appl.../ro-ro/HT205234

View PostLex404, on 30 mai 2022 - 13:42, said:

Vezi sa ai background refresh activat pentru whatsapp.

E activat, am verificat! Nu e nimic pe off!

View Postwaterman, on 30 mai 2022 - 13:48, said:

Pasul 1: Backup la conversații, uninstall aplicație, restart device, re-install aplicație, încărcat back-up, verificat.
Mi-era ca nu e de la asta si am zis sa intreb inainte sa ma apuc de treaba..

Cartela nu cred ca are ce sa aiba, ca netul merge ok in rest. Iar problema se manifesta si pe Wifi si pe date mobile. De aia nu inteleg ce ar putea sa aiba...

Incerc diseara cu sters aplicatie, sper sa mearga ok..

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Durează 10 minute maxim ce am zis eu.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postelrazor, on 30 mai 2022 - 12:45, said:

ci mai degraba cu cartela demagnetizata. Da o fuga la providerul de servicii si schimba cartela
Nu exista asa ceva, nu mai spama.

#13
elrazor

elrazor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 15.07.2013

View Postcaiuscorneliu, on 30 mai 2022 - 13:17, said:



Cartela nu are nimic magnetic în ea, nu poate fi "demagnetizată" ci doar deteriorate microcontactele. Asta așa, să demontăm mitul.
👍Nu găseam cuvântul corect si ala era primul care mi-a venit in minte

View Postandreic, on 30 mai 2022 - 15:42, said:


Nu exista asa ceva, nu mai spama.
Treaba cu cartela am patit-o eu in sensul ca nu mai aveam net deloc… bine, situatia nu e similară cu cea descrisă aici, din ce înțeleg are probl doar cu whatsapp… era cartela veche, de câțiva ani buni. Cum am schimbat cartela…pac si netul
Oricum, o posibila soluție a dat-o @waterman

Edited by elrazor, 30 May 2022 - 17:00.


#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Mi-am luat o bere aseara si am solicitat telefonul sa-l repar Posted Image Am facut backup la chestii in whatsapp am sters aplicatia si am reinstalat-o. Nici nu am apucat sa termin doza, ca deja reapareau conversatiile Posted Image
In fine, s-a rezolvat. Acum merge. Habar n-am ce putea sa fie, toate setarile de Whatsapp erau la fel, nu inteleg...
Multam pentru idei, am postat ca eram sigur ca reinstalarea nu va face nimic, vad ca m-am inselat. Vorba romanului, tot cu ciocanul se rezolva treaba... Posted Image

#15
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca n-ai reusit sa identifici cauza problemei, va reaparea, stai linistit.

#16
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Pai nu stiu ce ar putea fi, ca n-am facut decat sa reinstalez aplicatia. Eu stiu ce face consoarta cu telefonul? -  dar nici nu am ce sa comentez Posted Image

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postelrazor, on 30 mai 2022 - 16:58, said:

Treaba cu cartela am patit-o eu in sensul ca nu mai aveam net deloc… bine, situatia nu e similară cu cea descrisă aici, din ce înțeleg are probl doar cu whatsapp… era cartela veche, de câțiva ani buni. Cum am schimbat cartela…pac si netul
Se mai strica cipurile din cartele... sau poate ca operatorul sa-ti taie provizionarea de date, dar ele nu au nicio treaba cu magnetismul.

Edited by andreic, 31 May 2022 - 21:00.


#18
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Nenorocita aplicatie, fac backup pe android si dupa ce bag acelasi sim in alt telefon nu gaseste niciun backup, binenteles ca o iau de la 0 si pierd tot. La i0s patesc la fel, numai ca aici am posibilitatea sa reincerc si pina la urma rezolv problema din a 7-a incercare. Puscariasa aplicatie. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.png   315.36K   12 downloads


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate