Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amorsa pentru placa de beton

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Va salut domnilor,
Zilele astea mi-am propus sa izolez planseul cu polistiren. Placa este din beton si podul este nelocuibil, doar pentru depozitare.
Am chemat niste meseriasi, au venit sa vada despre ce este vorba si mi-au spus ca ma costa 2500 lei. Suma mi se pare maricica avand in vedere ca placa are doar 100 mp si eu deja am facut curat, am aspirat bine peste tot si a ramas doar de lipit polistirenul cu spuma de la Ceresit (CT84).
Am gasit aici un tutorial cu pasii pe care trebuie sa ii urmez si m-am gandit sa incerc eu sa fac eu lucrarea; sper sa o si  termin in maxim doua zile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NaP8X7u6iDg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Primul pas a fost sa cumpar de la Dedeman o amorsa pentru beton doar ca este un fel de pasta groasa;  asa arata:
https://www.dedeman....22-kg/p/5010521
Attached File  amorsa beton.jpg   88.22K   21 downloads
Am citit instructiunile, am amestectat-o cu 900 ml de apa si rezultatul obtinut il puteti vedea:
Attached File  P2.jpeg   183.35K   42 downloads
Am aplicat-o pe o portiune mica si nu prea imi place textura, suprafata ramane poroasa, trebuie sa apas tare pe trafalet ca sa o pot intinde si usuca imediat.
Attached File  P1.jpeg   191.31K   45 downloads
Eu ma asteptam sa fie ca un lac, mai lichida si usor de intins.  

Intrebarea mea este:
*Sa aplic in continuare amorsa asta? este buna pentru ce vreau eu sa fac? sau poate imi puteti recomanda voi ce trebuie sa cumpar.

Multumesc.

Podul:
https://imgur.com/o2W0T6W

Edited by Y0samiteSam, 30 May 2022 - 11:23.


#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 10.05.2007
Daca ai aspirat si era curat, cred ca nici nu mai aveai nevoie de amorsa. Acestea fiind spuse foloseste adeziv sau spuma pentru polistiren si nu mai iti bate capu cu amorsa asta.

#3
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Eu stiam ca betoncontact se foloseste in situatii in care ai suprafete sticloase unde nu ai aderenta (poti sa lipesti faianta pe faianta).
La tine nu e cazul, ai un beton rugos, la care adera orice.
Plus ca tu ai de pus polistiren pe o suprafata orizontala de beton si nu are cine sa traga de polistiren, nu ai nevoie de cine stie ce aderenta.
Asa ca eu zic sa returnezi ce mai poti din amorsa aia, ca nu ai nevoie de ea ...

Edited by ech, 30 May 2022 - 11:50.


#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Intradevar, domnul din in clipul ala de pe Youtube nu foloseste amorsa dar meseriasii care au venit sa vada despre ce este vorba au pomenit ca trebuie data si o mana de amorsa si de asta am cumparat-o.

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Unii meseriasi merg pe pilot automat, nu gandesc. De ce ai da amorsa, chiar daca, prin absurd, spuma nu ar prinde bine, polistirenul ala nu o sa fuga nicaieri, nu e pus pe perete. Intinde-l cu grija, si treci la alt proiect.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Y0samiteSam, on 30 mai 2022 - 11:51, said:

Intradevar, domnul din in clipul ala de pe Youtube nu foloseste amorsa dar meseriasii care au venit sa vada despre ce este vorba au pomenit ca trebuie data si o mana de amorsa si de asta am cumparat-o.
amorsa o dădeau până să te dezmeticești și era maxim apă cu puțin aracet la bani de aur

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 ech, on 30 mai 2022 - 11:50, said:

Asa ca eu zic sa returnezi ce mai poti din amorsa aia, ca nu ai nevoie de ea ...

De returnat numai am cum sa o returnez pt. ca am desfacut cutia. Acum asta e, sa imi fie invatatura de minte.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 mannick, on 30 mai 2022 - 13:28, said:

nu gandesc.
cred că prea gândesc

#9
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Y0samiteSam, on 30 mai 2022 - 14:00, said:

De returnat numai am cum sa o returnez pt. ca am desfacut cutia. Acum asta e, sa imi fie invatatura de minte.
Am presupus ca ai luat mai multe cutii, de-aia am zis "ce mai poti" :lol:

#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019

 Y0samiteSam, on 30 mai 2022 - 11:51, said:

meseriasii care au venit sa vada despre ce este vorba au pomenit ca trebuie data si o mana de amorsa si de asta am cumparat-o.

meseriasii se refereau probabil la cu totul alt tip de amorsa, una care inchide porii betonului si reduce absorbtia (util pentru cazul cand lipesti cu adeziv clasic la sac, sa nu "traga" prea repede).

tu ai luat una speciala (si scumpa), pastreaza ce a ramas, poate o s-o folosesti vreodata pentru ce e dedicata.

#11
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 10.05.2007

 Eminescian, on 30 mai 2022 - 15:08, said:

meseriasii se refereau probabil la cu totul alt tip de amorsa, una care inchide porii betonului si reduce absorbtia (util pentru cazul cand lipesti cu adeziv clasic la sac, sa nu "traga" prea repede).
.
Meseriasii se refereau la una ce le-ar aduce un 8 ron/mp in plus. Si o dadeau cu pistolul in 10 minute.

Edited by mihai93, 30 May 2022 - 17:54.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am dat pe tavan cu așa ceva pentru că a fost folie sub placa și a ieșit tavanul un beton lucios, pe care tencuiala nu ar fi avut aderenta. După câțiva ani tencuiala stă bine, deci bănuiesc că a a funcționat.

Edited by george_alexandru, 30 May 2022 - 19:12.


#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Daca tot am cumpărat-o am inceput sa dau cu ea dar nu am spor deloc. Am diluat-o cu 1 litru de apa dar tot poroasa este.
Oare are ceva daca mai pun încă 1 litru?
In instrucțiuni scrie că o pot dilua cu maxim 1 litru la toată galeata dar nu se întinde bine.
Attached File  20220531_102259.jpg   335.64K   21 downloads

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca si la mine a diluat...imi aduc aminte vag de o discutie de genul asta si cred ca despre amorsa asta era vorba.

#15
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 Y0samiteSam, on 31 mai 2022 - 09:32, said:

Daca tot am cumpărat-o am inceput sa dau cu ea dar nu am spor deloc. Am diluat-o cu 1 litru de apa dar tot poroasa este.
Oare are ceva daca mai pun încă 1 litru?
In instrucțiuni scrie că o pot dilua cu maxim 1 litru la toată galeata dar nu se întinde bine.
20220531_102259.jpg

Am folosit astfel de amorsa pentru a lipi gresie peste gresie. Intradevar, e f dificil de intins pe suprafete Mari, iar daca folosesti dozajul din instructiuni te chinui. Dilueaza cu mai multa apa, Pune si Putin adeziv......intinde.o cu o bidinea/pensula mare. Pentru ce ai Tu nevoie, ne Este ceea ce trebuie. Amesteca Pina la consistenta 0, sa fie ceva lichid, ca vopseaua pensulabila.

 Y0samiteSam, on 31 mai 2022 - 09:32, said:

Daca tot am cumpărat-o am inceput sa dau cu ea dar nu am spor deloc. Am diluat-o cu 1 litru de apa dar tot poroasa este.
Oare are ceva daca mai pun încă 1 litru?
In instrucțiuni scrie că o pot dilua cu maxim 1 litru la toată galeata dar nu se întinde bine.
20220531_102259.jpg

Am folosit astfel de amorsa pentru a lipi gresie peste gresie. Intradevar, e f dificil de intins pe suprafete Mari, iar daca folosesti dozajul din instructiuni te chinui. Dilueaza cu mai multa apa, Pune si Putin adeziv......intinde.o cu o bidinea/pensula mare. Pentru ce ai Tu nevoie, ne Este ceea ce trebuie. Amesteca Pina la consistenta 0, sa fie ceva lichid, ca vopseaua pensulabila.

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Mulțumesc frumos. Am diluat-o și într-adevăr este alta treabă.


#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am dat aproximativ 40% din suprafata si am ajuns la concluzia ca nu imi ajunge o singura galeata din produsul pe care l-am cumparat.
Exista ceva asemanator cu care pot sa dau diferenta de 20% care o sa imi ramana? Aracet pentru beton sau un fel de amorsa mai lichid pe care sa o intind mai usor si sa nu fie foarte scumpa?

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Diluează mai mult, cât să acopere 60%:D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate