Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Kia Sportage 2018-2021 2.0 Diesel AT

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Salut

Va rog sa ma ajutati cu cateva indrumari. Am un buget de 25-28k euro. As vrea sa cumpar un Sportage SH, pentru familie ( 3 copii ) in jur de 20-25k km anual. Diesel sau Mild Hybrid impreuna cu cutie automata.

Nu imi dau seama care e alegerea mai buna intre motorul de 2.0 cu sau fara sistemul hibrid. Sunt constient ca nu ajuta efectiv masina cu prea mult dar consider ca ar avea o valoare mai mare la revanzare.

In partea de sus a bugetului gasesc hibrid din anul 2019-2020 echipare GTline sau oricum cu destule optiuni. Fara sistemul hybrid gasesc in jur de 25 poate si mai jos echipare platinium. Masina vreau sa o iau din Germania, km sub 70k.

Am citit cate ceva pe forum si din cate vad trebuie sa ma feresc de 1.6 DCT7 fie cu sau fara hybrid. Oare cutia de viteze cu 8 trepte e mai ok? Nu am vazut posturi cu probleme la fel ca 1.6 DCT7. La modelul hybrid am vazut ca sunt probleme cu ambreiajul sau o problema la intinzatorul curelei.

Voi ce ati recomanda? Initial cautam Sorento pt 7 locuri dar ma duc prea sus cu bugetul si de curand am investit o parte din banuti intr-o casa la tara asa ca nu vreau sa ma intind mai mult de 28k euro si m-am hotarat la modelul si motorul acesta.
Masina se va plimba 50% in Bucuresti si restul autostrada si drumuri nationale.

Orice sfat de avut in vedere in primesc cu recunostinta!

Multumesc!

#2
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022
Salut, eu personal as merge pe Benzina Mild Hybrid, mai ales daca 50% din timp ii petreci bara la bara in Capitala vietii.
Echivalent cu Sportage ar fi si Tucson (de care n-am auzit sa aiba aceleasi probleme cu Kia la 1.6 ala) echipare Luxury/Preimum etc, gasesti destule prin Germania, echipate f bine, intretinute bine dupa 2018.   https://www.autovit....n-ID7GWuTL.html

Edited by A_Stere, 30 May 2022 - 11:13.


#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
La fel as merge pe benzina, nu diesel...

Plus, ca fapt divers: pentru o familie cu 3 copii Sportage va fi foarte, foarte mica! In concedii o sa ai portbagaj 0 si mai ales spatiu pe bancheta din spate foarte limitat.

Mai repede un Superb combi / Touran / etc.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am modelul 2017, diesel 185 cp cu automata lor 6AT, merge brici, dar fac exclusiv drumuri lungi. O recomand in acest sens.

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 26.05.2022

View PostXman_ghio, on 30 mai 2022 - 11:33, said:

Plus, ca fapt divers: pentru o familie cu 3 copii Sportage va fi foarte, foarte mica! In concedii o sa ai portbagaj 0 si mai ales spatiu pe bancheta din spate foarte limitat.

Mai repede un Superb combi / Touran / etc.
+1 pentru Superb sau poate Sharan dpdv al spatiului, apoi combinatia 2.0tdi+DSG e greu de batut. La 25k km/an deja incepe sa se vada o diferenta de consum.

#6
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ia MH, sunt deosebite:

https://www.facebook...71033239752834/

https://www.facebook...880652265457598

vezi si alte postari pe grup, altfel n-o sa mai stii cum sa scapi de ea. Modul in care cureaua aia cade pe rola (o infasoara prea mult, suprafata de contact e mare, ca urmare la blocarea rolei cureaua se opinteste mult mai mult decat daca ar fi avut contact cu rola pe o suprafata mai mica) ==> fwte tot motorul.

Vezi ca sunt multi de le vand, ai grija ce iei.

Problemele de la Logan 3 / Sandero 3 sunt mici copii fata de beleaua asta de la Sportage.

Una din sintagmele magice (adica de evitat): DSL

Sunt si alte masini pe lume, nu ramane blocat pe asta.

Edited by cattavencu, 30 May 2022 - 12:10.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Am si eu un cunoscut cu mild hybrid diesel din 2021 care a stat 3-4 luni cu masina pe drapta pentru ca nu aveau rola sau plasticul ala pentru remedierea distributiei. Foarte multumit de masina pana atunci.

#8
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006

View PostA_Stere, on 30 mai 2022 - 11:13, said:

Salut, eu personal as merge pe Benzina Mild Hybrid, mai ales daca 50% din timp ii petreci bara la bara in Capitala vietii.
Echivalent cu Sportage ar fi si Tucson (de care n-am auzit sa aiba aceleasi probleme cu Kia la 1.6 ala) echipare Luxury/Preimum etc, gasesti destule prin Germania, echipate f bine, intretinute bine dupa 2018.   https://www.autovit....n-ID7GWuTL.html
Am exclus Tucson din alte considerente. Sportage e alegerea. Motorizarea si cutia sunt inca de ales.

View PostXman_ghio, on 30 mai 2022 - 11:33, said:

La fel as merge pe benzina, nu diesel...

Plus, ca fapt divers: pentru o familie cu 3 copii Sportage va fi foarte, foarte mica! In concedii o sa ai portbagaj 0 si mai ales spatiu pe bancheta din spate foarte limitat.

Mai repede un Superb combi / Touran / etc.
Nu am gasit deloc pentru modelul acela benzina + mild + cutie automata si ar insemna un consum mult mai mare in oras pt ca nu mi se pare ca ajuta cu ceva considerabil mild-ul acela.

View Postoverseas, on 30 mai 2022 - 11:35, said:

Eu am modelul 2017, diesel 185 cp cu automata lor 6AT, merge brici, dar fac exclusiv drumuri lungi. O recomand in acest sens.

6AT am vazut ca nu are probleme fiind o cutie clasica cu convertizor. La Gtline an 2019-2020 am gasit doar cu cutia cu 8 trepte care inteleg ca este cu dublu ambreiaj. Nu am vazut probleme dar nici nu cred ca s-au cumparat multe in RO. Multi km fara probleme in continuare !

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostXman_ghio, on 30 mai 2022 - 12:00, said:

Am si eu un cunoscut cu mild hybrid diesel din 2021 care a stat 3-4 luni cu masina pe drapta pentru ca nu aveau rola sau plasticul ala pentru remedierea distributiei. Foarte multumit de masina pana atunci.

Remedierea distributiei e ceva diplomatic spus pentru remedierea motorului. Oamenii aia vor sa faca plangere comuna pentru ca in loc sa le schimbe tot motorul, Kia accepta sa le schimbe doar piesele afectate. Desi...sunt afectate cam toate din motor si, in mod normal, ar trebui motor nou.

Ia si citeste, un om informat face cat doi.

Ce mai conteaza cum se simtea masina inainte sa dea canceru peste ea?

Tare draguti sunteti voi astia optimisti, pe cuvant. Bai nene, fiecare om a fost sanatos inainte sa moara sau inainte sa dea o boala incurabila peste el.
Cam asa e si atitudinea asta cu "domne, pana sa se strice, a fost foarte multumit"

Edited by cattavencu, 30 May 2022 - 12:11.


#10
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022

View Postcattavencu, on 30 mai 2022 - 12:08, said:

Remedierea distributiei e ceva diplomatic spus pentru remedierea motorului. Oamenii aia vor sa faca plangere comuna pentru ca in loc sa le schimbe tot motorul, Kia accepta sa le schimbe doar piesele afectate. Desi...sunt afectate cam toate din motor si, in mod normal, ar trebui motor nou.
Ia si citeste, un om informat face cat doi.
Eu personal nu stiam de aceste probleme, si nici nu m-am documentat. Recomandam benzina pt ca mi se pare mai potrivita pt situatia initiatorului in care merge f multi km in Bucuresti.
Imi pare rau ca am recomandat ceva nepotrivit.
Cel mai bine este sa te informezi cum zice si colegul.

#11
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Partea amuzanta este ca am facut de curand in test drive cu noul Sportage asa sa vad cum e pentru ca nu sunt dispus sa astept 12 luni dupa el. Cand am intrebat de motorul 1.6 cu 7DCT mi s-a spus ca s-au rezolvat problemele cu update de soft. Gata, nici cei cu xceed nu mai au probleme. Asa ca singura sursa este sa stau sa caut reclamatiile scrise pe forum. Nu am FB asa ca ma multumesc cu forumurile de marca de aici si jurnalul de bord.

Are cineva idee daca problema de la 1.6 hybrid pt modelul acesta este prezenta si la 2.0?

#12
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Deci astia rezolva probleme mecanice cu update de soft ?
Eu nu as lua asa ceva ca sa stau cu morcovu la kur ca o sa pice sau daca pica sau sa stiu ca i-a fost desfacut motorul la masina noua sa-i schimbe nustiu ce.

#13
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 06.01.2022
Daca vrei ceva fiabil (acum nu stiu daca ti se potriveste design-ul) poate te uiti si in gradina Honda: https://www.olx.ro/d...ta-IDg5GIk.html sau https://www.olx.ro/d...19-IDfiS7Y.html

#14
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006

View PostA_Stere, on 30 mai 2022 - 14:03, said:

Daca vrei ceva fiabil (acum nu stiu daca ti se potriveste design-ul) poate te uiti si in gradina Honda: https://www.olx.ro/d...ta-IDg5GIk.html sau https://www.olx.ro/d...19-IDfiS7Y.html

Nu mai caut alte marci. M-am oprit la Kia Sportage asa cum am zis mai sus. Nu sunt hotarat daca sa merg pe 2.0 cu 8AT DCT sau 2.0 MH cu 8AT DCT.

La 1.6 DCT7 am sesizat multe probleme dar la 2.0 nu am vazut si de aceea intrebam aici de aceste motorizari. Benzina as lua doar in combinatie cu HEV sau PHEV dar nu am bani de Sportage nou.
Am avut Honda civic 1.5 benzina CVT. Ne-am impacat bine si acum vreau altceva.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Eu persona, dupa problemele prietenului meu cu MH diesel, as merge pe motorul clasic. Daca mergi 50% in oras as elimina diesel si as merge pe benzinar, dar asta tine si de preferinte. Doar ca risti sa infunzi filtrul de particule rapid in oras, sa ai regenerari dese si sa iti "ciupeasca" chiuloasa :-)

#16
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
La Kia/Hyundai problemele mari sunt pentru cutia DCT (in 7 trepte) si combinatia 1.6 tgdi (termic sau MH) si 1.6 dsl. Daca luati hybridul sau plug-in-ul, au alta cutie de viteze. iar ca SH in combinatia cu 2.0 dsl e o alta cutie, nu 'celebra' DCT.

Edited by Genesis, 31 May 2022 - 15:17.


#17
sonyc16

sonyc16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 18.08.2006
Fix asta intrebam. Eu intrebam daca varianta 2.0 CRDI Mild Hybrid + cutia 8AT DCT ( am inteles ca este cu dublu ambreiaj umed ) este ok. Nu am vazut nici pe uk probleme la aceasta motorizare dar am zis sa intreb si aici. Practic asta as cumpara acum.

#18
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Nu este dublu ambreiaj umed, 8at este cu convertizor de cuplu la fel ca pe Stinger

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate