Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Am vrut s-o salvez de iubitul abuziv, iar ea pare că a trecut de partea lui

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Dacă nu ești plantă, evaluezi in ce te bagi și îți adaptezi comportamentul.

Nu te comporti la fel când furi gagica unuia care își pregătește doctoratul față de gagica unui mascul macho din oarecare cartier.

Ai sânge în instalație, arată i fetei că nu ești mai slab că ăla.
Nu trebuie să implice bătaie, că nu mai suntem în peșteră.
Dar, dacă ăla te domină psihic, vezi ți de treaba ta, n ai șanse, chit că ăla îi mai scapă ei cate un dos de palmă peste nas.


#20
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Damaged girl with daddy issues.

Spune adio pe viata!

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNicholas3, on 29 mai 2022 - 20:05, said:

Mă simt ca un fraier acum.

Asa si este

#22
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Spune-i fetei în două fraze ce ai de gând cu ea și cere-i un răspuns! Dacă o scaldă sau refuză vezi-ți de viața ta și aia a fost, e plină lumea de femei care au nevoie să fie iubite și care ar avea ce oferi în schimb. Nu e de stat la discuții într-o situație ca asta!

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTLGTLC, on 29 mai 2022 - 23:21, said:

Spune-i fetei în două fraze ce ai de gând cu ea și cere-i un răspuns!
Mai bine ii spune Adio !

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Mai Nicolae, ti-o spun ca unul care cand era de varsta ta de acum, la fel ca tine facea.
Adica aveam complexul salvatorului si ma trezeam cavalerul pe cal alb salvand domnitele abuzate de zmei.
Stii ce am realizat? Nimic. Si nu o data. Sau hai, au fost cateva cazuri cand au iesit cateva alergari prin cearceafuri. Numai ca apoi tot la zmeu s-au intors. Si cum n-am carnetel de cuceriri, nu prea m-a incalzit asta.
Atata vreme  cat ea i-a spus de discutia voastra, nu ai ce cauta.
Iti inteleg dorinta de a proteja, de a fi bun, mai ales ca te-ai si aprins fata de domnisoara.
Numai ca e foarte bine sa-ti vezi de treaba ta.

Quote

și într-o zi vine el la mine să-mi ceară socoteala că de ce am luat-o pe „femeia lui" la întrebări legate de relația lor. Înseamnă că fata i-a zis. Mă simt ca un fraier acum. De ce credeți că a făcut asta?
Cum tu nu traiesti cu ei in casa, nu stii ce relatie au ei. Poate o abuzeaza fizic si psihic, poate nu, poate atat vrea ea sau crede ca vrea. Din pacate, nu e treaba ta. Poate a simtit nevoia sa fie sincera, poate a luat-o el la intrebari, poate v-a vazut cineva, poate a discutat ea pe net si i-a controlat discutiile, nu stii si nu e treaba ta.

Iti zic o chestie testata pe propria piele - nu vrei sa ai o relatie cu o femeie care s-a intors singura la unul care o traumatizeaza (dupa spusele tale, de doua ori). Ai sa te simti si mai fraier.
Stiu ca nu se poate la comanda, dar canalizeaza-ti simpatia spre femei cu care se poate ceva.

#25
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostNicholas3, on 29 mai 2022 - 20:05, said:

Am 26 de ani si tipa pe care o plac are 20 sau 21. Din pacate ea este cu cineva cu care eu lucrez. Tipul are peste 30 de ani, dar nu e asta o problema. Arata bine, are corp lucrat si am simtit nevoia sa specific asta ca sa nu sariti ca sta cu el din motive neaparat materialiste. Imi place tare mult de ea, mai mult decat mi-a placut de cineva vreodata. Nu sunt cel mai tupeist barbat care a trait vreodata, insa nu am avut pana acum probleme cu comunicarea. Insa cu ea am. Adica ma intimideaza. E o frumusețe cum nu am mai văzut.
In fața ei sunt ca un adolescent timid. Tipul asta se comporta ingrozitor cu ea. O umileste in public. A povestit in fața tuturor cum a fost abandonată de părinți când a fost copil, însă a făcut-o efectiv la mișto, să o rănească. Într-o seară am rămas doar eu cu ea.. Am întrebat-o de ce stă cu el, că e așa drăguță și el e atât de rău cu toată lumea. A zis că se simte singură, nu are prieteni, rude, că nu are pe nimeni în afară de el. I-am și dat geaca mea, că era răcoare și ea mi-a zis că asemenea gesturi sunt străine pentru ea si a fost placut surprinsa ca o tratez asa bine. Îmi și făceam planuri ce să fac pe mai departe și într-o zi vine el la mine să-mi ceară socoteala că de ce am luat-o pe „femeia lui" la întrebări legate de relația lor. Înseamnă că fata i-a zis. Mă simt ca un fraier acum. De ce credeți că a făcut asta? De ce a simțit nevoia să-i zică? E o fată OK, nu vreo bârfitoare. Nu știu, poate o văd eu victimă și nu e. Însă știu de la o colegă că i-a și tras tipul un dos de palmă peste obraz. Apoi am aflat că de două ori s-au separat și ea tot s-a întors la el.
Ai facut o greseala deschizand discutia asta, pentru ea in mod sigur este dureroasa. Si ti-a spus exact ce simte si de ce sta cu tipul respectiv: fiindca nu are pe nimeni altcineva.
Cel mai probabil ca i-a spus despre tine, in speranta ca el se va purta mai frumos cu ea, afland ca exista si altcineva interesat de ea. Sau poate intr-un acces de nervi, i-a spus ca il paraseste si vine la tine.
Tu in ce fel voiai sa o salvezi, dupa cate vad.... nu esti dispus sa te confrunti cu zmeul, ba dimpotriva ai dat vina pe ea, ca nu pleaca de la el.
Nu spun ca ar trebui sa faci asta, ci doar ma mira ideea ca tu te vezi ca un salvator.

View PostAlltrack, on 29 mai 2022 - 20:42, said:

Si ce nu e clar ? Il place pe ala si punct ! Daca mai e nevoie sa adaug , pe tine nu...cel putin ca iubit !
Cred ca am salvat zeci de tipe in decursul a zeci de ani cand si-o luau de la ''iubit'' .
Cel putin jumatate m-au intrebat ''de ce te bagi intre noi...ca nu-i treaba ta'' si un procent covarsitor majoritar au ramas impreuna in continuare .
De ce...habar nu am ? Femeile gandesc cu totul altfel , nici nu ma mai chinui sa le inteleg si pare ca e mai bine asa !
Ei da, sunt si destui barbati, dar ptr ei este mai jenant sa vorbeasca despre papucii pe care ii primesc dupa cap, sau sticlele de vodca peste degete, ca Johnny Depp.
Dar cred ca o sa va convingeti in curand, cand va apre #metoo in varianta masculina.

Edited by Cr1spy, 30 May 2022 - 00:06.


#26
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlex2010, on 29 mai 2022 - 20:20, said:

Sindromul Stockholm

Se stie ca femeile, mai fragile psihic fiind, au deseori tendinta de a cadea in aceasta capcana a sindromului Stockholm.
Din pacate e un caz pierdut, putine sunt cele care isi mai revin.

#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cauta si tu pe una care chiar vrea sa fie salvata ! De tine...desigurPosted Image , ca toate cauta sa fie salvate de unul si mai macho Posted Image !
Poti incepe usor...''pitzi...vrei sa te salvez eu Posted Image '' ?
Asa castigi timp si nu mai salvezi tipe impotriva vointei lor Posted Image !!!

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNicholas3, on 29 mai 2022 - 20:05, said:

.,.
o inviti in oras, (cu un pic de pregatire) vine? e primul pas.
incerci marfa si incerci sa vezi femeia nu fluturasii pe care ii ai tu in cap.
iti place cine e? pai atunci o iei cu "japca". o cuceresti pana sa se prinda fostu.

dar tine cont ca ii trebuie un barbat alfa, destul de "necioplit" (brutal, violent, golan, etc -> o combinatie cu stil).
nu o poti avea facand pe baietelul care se face pres in fata ei.

#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Mai ales daca te faci pres, la modul prefacut, mieros si nu cum este pres orice om indragostit de cineva.

#30
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Caca maca, poți să te faci preș la modul sincer o sută de ani, e degeaba dacă înainte de asta nu ai arătat că ești capabil de ea, in cazul de față, să o protejezi de individ.

Teoretic da, ea trebuie să scape de ăla, daca e o femeie cu coaie, dar de ce să stea apoi cu tine, daca tu te piși pe tine când vine ăla să te întrebe de sănătate ?

#31
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postpasilla, on 29 mai 2022 - 23:30, said:

Mai bine ii spune Adio !
Și eu cred asta dar îl va ajuta pe el în primul rând foarte mult! Poate se gândește că nu a fost suficient de explicit, că ea nu a înțeles ce vrea de la ea...chestii din ăstea! Adică să fie cu conștiința deplin împăcată. Că nu merită efortul, că relația e destul de compromisă, că logic, nu au șanse împreună, sunt chestiuni evidente...dar pentru liniștea lui sufletească ar fi ok să o facă.

#32
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Mai initiator , ai cerut ajutor aici,cinste tie, recunosti problema, dar daca din greseala ta nu inveti nimic  vrei sa te credem ca vei invata din greselile/sfaturile altora, da , experimentati si foarte experimentati ?? Da si eu am fost fat frumos pe calul alb .....si tot degeaba.Dar am invatat  din propria greseala.Si e bine.
   Tinta ta e egal cu moara lui Don Quijote.....citeste cartea . Fa o gaurica in balonul in care traiesti si incearca marea cu degetul....vei vedea ca viata nu e cum crezi .....fiecare fiinta e unicat, sa nu uiti asta, adica gindeste si se comporta diferit .Daca nu te adaptezi repede la orice situatie.....pa ocazii si noroc .Cindva ai sa rizi de comportamentul de acum , si cine stie, poate vei da sfaturi altora.....Am spus! How . (cam multe).

#33
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,199
  • Înscris: 08.01.2021

View PostNicholas3, on 29 mai 2022 - 20:05, said:

I-am și dat geaca mea,

Respekt!

În rest, știi vorba aia, "facerea de bine e ftere de mama" ?
Pana nu se prinde singura că-i proasta n-ai ce-i face. Ba riști sa îți iei înjurături degeaba, ca te bagi unde nu-ți fierbe oala.

Ea vine la tine plângând, tu-i dau geaca ta, și mâine proasta se întoarce la el și tu ești golanul. Clasic.

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Deci tot tipul bun are de pierdut.

#35
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,698
  • Înscris: 09.05.2008

View Postcatalina1, on 29 mai 2022 - 20:36, said:

Tu te întrebi de ce o femeie parasita de părinți cand era copil sta intr-o relație abuziva?
Nu ai ce face, nu o poți salva. Femeia aia are nevoie de constientizarea problemei si de terapie. Orice altceva e amageala. Daca ar fi intr-o relație cu tine, relatia ar fi tot toxica, chiar daca in alt fel.
Detalii, ceva?

Cate ceva pot sa-mi imaginez si eu, da' sunt curios de ce isi imagineaza si altii.

ON: treci peste!

#36
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Tipii buni sint nascuti inainte de termen/generatie/era , /epoca.....pricepeti voi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate