Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare boxe/sistem audio pentru TV

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
kannibal

kannibal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2017
Salut,

As avea nevoie de niste recomandari privind sunetul pentru TV, LG C1.
Momentan detin un Soundbar Samsung HW-F450, dar nu sunt multumit de calitatea sunetului, in afara de volumul ridicat, este slab la orice alt capitol. Sunetul integrat din TV se aude mai clar, desi nu are putere.

Pana in suma de 1000-1300 de lei, ce optiuni as avea ? Ca si continut audio, in mare parte vor fi filme/seriale. Camera unde vor fi amplasate este mica, undeva la 16 mp.
Personal ma gandeam la un sistem de boxe active, 2.0 sau 2.1, ceva in genul Edifier 2.1 S351DB cu sub integrat sau Edifier R1855DB + un subwoffer dedicat pe viitor.
Singurele probleme ar fi ca aceste tipuri de boxe nu ar avea tehnologii audio utile la filme precut DTS sau Dolby Atmos, plus iesire HDMI pentru a controla volumul din telecomanda TV-ului ( desi asta nu ar fi neaparat dealbreaker).

Multumesc,

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
la lg nu poti transforma iesirea de casti in iesire de woofer din meniul televizorului? la al meu asa am facut si sunt foarte multumit de ce a rezultat, pt uitat la posturi tv e excelent. pt filme e alta mancare de peste, depinde cat de pretentios esti si ce buget aloci, limita e cerul....

#3
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Eu recomand oricand amplificator dedicat sau macar AV receiver si 2 boxe standfloor, chiar si second hand.

Fiind facute (si) pentru muzica au si calitate a sunetului si bass destul de bun. Si eventual, dupa, un subwoofer capabil daca se vrea bass nesimtit, desi 2 boxe standfloor bune, bine amplificate, n-au nevoie neaparat de subwoofer.

Ca idee, vezi pe O_X asa, sa-ti faci o idee:

Boxe Klipsch SF1 - 850 Ron
Amplificator Yamaha AX500 - 380 ROn

Nimic extraordinar si totusi atat de departe de Edifier ca si calitate....

Iar variantele sunt multe la 1100-1300 Ron!

Unde mai pui ca vei putea asculta si muzica, da, pe un sistem dintr-asta muzica redevine interesanta, nu se compara cu ce asculti la radio-ul masinii.

Ba chiar iti poti lua si un subwoofer SH pe langa amplif si boxe in banii astia.

Ideea este ca s-au facut tone de echipamente audio stereo de super calitate prin anii 80-90, multe merg perfect si acum, suna super si unele le lasi si mostenire nepotilor! Si se pot lua la preturi minuscule.

O alta posibilitate e sa iei amplificatorul ala sau altul, sh, yamaha, denon, onkyo, pe la ~400 Ron si boxe pasive (neamplificate) noi.

Variante sunt multe, nu te plafona la Edifier.

#4
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Se aud zvonuri cum ca seriile ax de la yamaha scot sunet cam strident si se recomanda a se evita cobinatia cu boxe stridente precum Klipsch.

#5
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Hehe, stiu ca se zice asa.

Am avut AX870 vreo 2 ani si pentru un prieten am luat sa-i dau cadou un AX500 si l-am ascultat si inainte, si cand mai merg pe la el.

Sunt ok, au medii si inalte f bune, un bass mai retinut dar il poti da mai tare de la potentiometru daca il vrei.

I-am recomandat in combinatie cu Klipsch pt ca vrea "claritate". Klipsch livreaza inalte si bass, deci ar fi ok. Nu cred ca ar aprecia niste medii de mare clasa oricum daca sistemul e mai mult pt filme.

Eu mi-as lua Tannoy cu Onkyo sau Denon greu oricand si la al 7-lea sistem dar am alte gusturi.

#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Din ce am observat eu, cand un sistem nu scoate bas bun cu reglajele pe neutru, degeaba umfli basul din potentimetre ca oricum nu va fi placut.

Confirm despre klipsch ca au bas frumos.

Dupa ce am mai testat si eu diverse amplificatoare ma declar super multumit de rn803d. Are un sunet special, o spun fara sa iau in calcul ypao si reglajele, chiar pe pure direct. Probabil seriile as suna la fel, nu stiu daca ax sunt la fel si ele.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu la TV in dormitor folosesc
Loxjie A30
Wharfedale Diamond 9.1 cu standuri ieftine

total a fost vreo 1300 lei bugetul si sunt incantat la banii astia

#8
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postvinciun, on 29 mai 2022 - 20:02, said:

Din ce am observat eu, cand un sistem nu scoate bas bun cu reglajele pe neutru, degeaba umfli basul din potentimetre ca oricum nu va fi placut.

Confirm despre klipsch ca au bas frumos.

Dupa ce am mai testat si eu diverse amplificatoare ma declar super multumit de rn803d. Are un sunet special, o spun fara sa iau in calcul ypao si reglajele, chiar pe pure direct. Probabil seriile as suna la fel, nu stiu daca ax sunt la fel si ele.

Cica seriile AX ar fi o idee mai intzepate, dar AX500 mi s-a parut f ok, rezolutie / detaliu dar fara sa te oboseasca. E adevarat ca a fost pus pe boxe de raft, JPW Gold pe compresie, dar le misca f frumos, aveau o sinergie buna, aveau si ceva bass.

Cred ca ideea cu Yamaha incapabila de bass vine mai mult de la RX-V-uri care chiar nu stiu sa duca boxe mari, cel putin cele cu 3 si 4.

Am testat la un moment dat un RX-V 373 sau ceva de genul cu niste Tannoy Mercury stanfloor care mie imi plac f mult si iesea un sunet gatuit si anemic din ele, socant cat de prost putea sa sune. In schimb acelasi receiver entry, pe niste Q Acoustics 2010 (mici) suna superb.

Ma rog, ideea era ca niste Klipsch sensibile si capabile de inalte si bass bune, sunt duse relaxat de un Yamaha AX mid-range si ii dau omului toata claritatea pe care si-o doreste si inca ceva pe deasupra si inca niscai bass.

Variante sunt multe la banii aia, doar sa gaseasca un super deal la boxe standfloor si sa nu fie unele f dificile. Ca amplif se gaseste.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
In plus Yamaha sunt si fiabile. In general japonezele: yamaha, onkyo, technics, sony sunt foarte fiabile in timp.

Doar de JVC nu stiu ce zic, cunosc experiente proaste cu tv uri si combine.

#10
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Ulimele serii hifi de la JVC cam pana in '95 au fost foarte tari. Dupa asta au si abandonat segmentul.

#11
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
E, fiabilitatea s-a dus in balarii cand au aparut AV receiverele, se strica tot felul de chip-uri, partea digitala. Onkyo au si dat faliment de la faima proasta.

Amplificatorul clasic AB pe tranzistori ti-l repara si acum un tataica dibaci. Daca mai este si pasionat de audio si iti iei condensatoare smechere si alte componente dupa caz, ti-l si modeaza sau ma rog, ti-l face sa sune ca in anii de glorie.

E mare hipstereala acum cu Pioneer-uri, Marantz-uri sau Sansui-uri reconditionate.

Dupa parerea mea nu face din moment ce iti poti lua un Yamaha AS la bani decenti sau daca n-ai bani un Onkyo Integra din anii 80 sau chiar fn de gust, anumite Yamaha AX fara selector rotational sau daca ai noroc chiar A-uri mai vechi dar in stare f buna, dar nimeni nu poate nega ca un receiver clasic impecabil si reconditionat din '77-80 nu e fermecator, si ca obiect, si ca sunet.

Referitor la JVC, am avut un receiver JR-S din epoca de aur si era misto si el, nu asa apetisant ca un Marantz dar suna bine. Facea figuri pe un canal si la final a si cedat canalul, l-am dat cadou lui var-miu sa-l faca si sa-i ramana lui dar el nefiind pasionat de Hi-Fi vintage, n-a apreciat, nu s-a apucat sa-l faca.

#12
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
https://www.audio-hi...om/jvc-ax-z911/

Asta e din seria la care ma refer. Plus ca are DAC (optic si coaxial).

#13
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postgast1, on 31 mai 2022 - 00:23, said:

https://www.audio-hi...om/jvc-ax-z911/

Asta e din seria la care ma refer. Plus ca are DAC (optic si coaxial).

Power output: 100 watts per channel into 8Ω (stereo)
Weight: 20kg
Deci, e scula tzeapana.
1988, inca unii mai faceau lucruri bune pe atunci.
Singura problema este ca se vinde scump, adica pe hifishark il vezi peste 500 euro in mod curent.
La banii astia, iti iei frumos un final SH cu gen 2x120W in 8 ohmi, NAD, Rotel, etc + DAC nou bunicel.

Din vremea aia mai sunt Sony ESD si cred ca si niscai Kenwood mari si grele, cu DAC.
Iar Philips are un amplif cu DAC care este nimeni altul decat celebrul TDA 1541 !!!!!
Pe ala mi l-as lua, de curiozitate, daca l-as gasi la pret ok si in stare f buna.

Dar, pe de alta parte, am cam multe si oricum, n-as renunta la Onkyo-uri, imi place cum suna Integra-urile. Poate doar Denon scumpe si grele sa imi placa mai mult din ce-am mai ascultat.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Overseas e mare fan denon! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate