Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dezactivare RO-alert

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View Postkopilu_198, on 29 mai 2022 - 16:42, said:

Nu exista optiunea de a dezactiva pe telefonul respectiv, iar sts nu are cum sa trimita catre toate telwfoanele in acelasi timp, s-ar bloca sistemul lor. Decid sa trimita pe rand, pe anumite zone. Daca primesti acelasi mesaj, de mai multe ori, problema e ca telefonul se conecteaza la mai multe antene

Adică mega-sistemul nu poate contoriza ce IMEI a recepționat deja mesajul, și i-l mai dă o dată când se conectează în altă celulă? Așadar telefonul inițiatorului se conecta la 100 de celule în aceeași locație? Slăbuț sistem.

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Post__Dan__, on 29 mai 2022 - 16:07, said:


E iPhone Posted Image Programatorii ăia de-abia se descurcă cu Androidul...

Dar barem pe IPhone se pot dezactiva. Eu personal le țin active, cu furtuna din vestul țării au fost de ajutor, am mai pus unele lucruri la adăpost, a intrat apa pe unde nu intra în mode normal.

#39
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Post__Dan__, on 29 mai 2022 - 16:03, said:

Și telefonul nevesti-mii suna - în trecut - de multiple ori la o alarmă. Acum, nu. Tot bugul din telefon e vinovat de transmiterea mesajului la o oră după producerea evenimentului - sau pentru asta dăm vina pe rețelele operatorilor?
daca mii  de telefoane merg si cateva nu merg, nu e mult mai probabil ca din vina telefoanelor???.
pe un telefon care are sistemul de operare implementat corect, lucrurile astea nu se intampla.
implementarea RO Alert  insemna trecerea unor bariere, pentru ca nu-i tocmai uzual ca telefonul sa chirăie din senin, dar asa au decis niste destepti de la UE, asa trebuie sa mearga.
personal mi se pare o prostie, dar acum, cu razboiul mi-am reconsiderat pozitia. e util pt alarme aeriene.

#40
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
E foarte util pentru alarme aeriene daca s-ar da alertul inainte de bombardament, nu dupa.
Pana acum toate alertele mi-au aratat lucruri ce deja erau intamplate.

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Post__Dan__, on 29 mai 2022 - 18:04, said:


Adică mega-sistemul nu poate contoriza ce IMEI a recepționat deja mesajul, și i-l mai dă o dată când se conectează în altă celulă? Așadar telefonul inițiatorului se conecta la 100 de celule în aceeași locație? Slăbuț sistem.

e clar ca nu stii cum functioneaza o aplicatie, ce face sistemul de operare, ce face operatorul, ce inseamna mesaj trimis, ce inseamna mesaj livrat... dar vrei sa injuri STS... trimite-le si un mesaj, sa fii in ton cu topicul...

#42
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006

View Postkopilu_198, on 29 mai 2022 - 17:25, said:

Nu se conecteaza deodata, se conecteaza pe rand. Daca semnalul e mai slab de la o antena in bucatarie decat in dormitor, atunci se conecteaza la alta antena
Are semnal full pe 2G, nu se pune problema de semnal slab, nu oscileaza deloc.

#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
Corect.
Mi-a placut maxim cand ne dadea mesaje in pandemie.
pandemie insemna ceva generalizat, nu e nimic urgent sau neasteptat acolo. dar ei dadea mesaje, ca si cum ...
sau dormi, la munte si, la ora 12 noaptea afli ca in localitatea X e un urs. asa si? eu sunt in Y, nu stiu unde vine X, de ce ma trezesti? niste idioti.
sau alertele sati in casa ca e un incendiu si e fum afara. trebuie sa ma uit pe telefon, sa vad ca e fum afara? daca sunt afara si nu vad fumul, sau nu ma deranjeaza, inseamna clar ca nu-i un pericol.


View Postmaccip, on 29 mai 2022 - 18:19, said:

E foarte util pentru alarme aeriene daca s-ar da alertul inainte de bombardament, nu dupa.
Pana acum toate alertele mi-au aratat lucruri ce deja erau intamplate.


#44
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
In pandemie mai degraba ar fi fost bine sa dea ce s-a mai schimbat in ceea ce priveste legislatia.
Ca azi aveai voie cu masca prin parc, maine nu.
Pe mine m-a mai prins in ofsaid de vreo 2 ori, ca nu stiam ce reguli au mai dat astia si nici nu aveam chef sa caut.
Mai punea Naoto pe topicul cu legislatia, dar era un carnat lung de text pe care nu-l puteam citi. Pe mine ma interesa ceva in 2 propozitii. Nu mai avi voie cu aia, ai voie cu ailalta. Detaliile le gaseam eu daca eram nevoit, dar ma interesau liniile mari.

#45
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 22.02.2007

View Postbenis, on 29 mai 2022 - 18:06, said:

Dar barem pe IPhone se pot dezactiva. Eu personal le țin active, cu furtuna din vestul țării au fost de ajutor, am mai pus unele lucruri la adăpost, a intrat apa pe unde nu intra în mode normal.
De unde, din ce meniu se pot dezactiva pe Iphone ?

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Post__Dan__, on 29 mai 2022 - 16:03, said:

Tot bugul din telefon e vinovat
Nu, depinde de locatia ta, mesajul e general dar tu nu esti in zona vizata si atunci apare tiime table delay sau chiar advance (alerteaza prea devreme).

View PostTalkabout, on 29 mai 2022 - 17:05, said:

cei de la Digi au zis sa il comutam pe GSM (2G). Oricum e aiurea, cum sa se conecteze la mai multe antene deodata??
E mai bine, in CDMA/3G si mai noi se intampla.

View PostTalkabout, on 29 mai 2022 - 17:05, said:

Si cate antene pot fi in zona asta de alerta aia se trimite la fiecare 20 secunde si nici dupa juma de ora nu se opreste?
Intelege ca alerta e transmisa odata si cand trebuie iar in practica sunt nicte cicluri de cell broadcast transmise pentru a se asigura receptia la toate terminalele, adica e un fel de repeat dar scurt si imediat, insa telefonul tau are o hiba care-l face sa o repete la un interval ca nu intelege ca a receptionat-o deja, probabil asteapta de la utilizator sa dea o confirmare ceva sau cum ziceam nu intelege ca a alertat deja si tot incearca precum o alarma de somn amanata.

Edited by andreic, 29 May 2022 - 19:11.


#47
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View Postandreic, on 29 mai 2022 - 19:07, said:

Nu, depinde de locatia ta, mesajul e general dar tu nu esti in zona vizata si atunci apare tiime table delay sau chiar advance (alerteaza prea devreme).

Înțeleg și nu-nțeleg. Sunt în zona vizată și nu mă mișc. Transmisia de date (pentru aplicațiile din background) e activă, așadar rețeaua îmi cunoaște poziția. Alarma sună după o oră de la încetarea evenimentului. Prea devreme nu am văzut încă.

#48
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

View Post__Dan__, on 29 mai 2022 - 19:33, said:

Înțeleg și nu-nțeleg. Sunt în zona vizată și nu mă mișc. Transmisia de date (pentru aplicațiile din background) e activă, așadar rețeaua îmi cunoaște poziția. Alarma sună după o oră de la încetarea evenimentului. Prea devreme nu am văzut încă.
Sistemele bazate pe CB ar trebui să transmită mult mai operativ mesajul decât cele pe SMS.
Requirements: [...] Send messages in real-time, within seconds and with a high degree of reliability [...]
La noi nici pe departe.
https://en.wikipedia.org/wiki/EU-Alert

Edited by __Dan__, 29 May 2022 - 20:01.


#49
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"Serviciul RO-Alert terminal Allview M9 Join
Serviciul RO-Alert pe terminalul Allview M9 Join NU este integrat in meniul telefonului.
Funtionalitatea serviciului RO-Alert pe terminalul Allview M9 Join in reteaua Digi.Mobil:

    • Tehnologie 3G: Nefunctional;
    • Tehnologie 4G: Nefunctional;"
sursa https://ro-alert.ro/.../#_Toc519759848
Eventual la un service telefoane unde cunosc unele setari si "dedesupturi"
Omitem operatorul , important este ca nu are implementata acesta functie - nu poate fi setat de nicaieri

Edited by ldpe, 29 May 2022 - 20:01.


#50
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Informatia aia e din 2018, cand digi nu avea 2G.

#51
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Tocmai ca specificai minunea aceasta Posted Image
"Omitem operatorul ,important este ca nu are implementata acesta functie - nu poate fi setat de nicaieri"
Nici telefonul nu e mai nou, e un telefon bar , clasic cu butoane .

Edited by ldpe, 29 May 2022 - 20:39.


#52
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Inca o chestie: noi suntem din Miercurea-Ciuc si am primit alerta fiind intr-o zona relativ indepartata de cea cu ursul. Daca tot trimite STS alerta aia pe “pe calupuri”, ca sa nu lu se blocheze sistemul, sa o trimita doar pe antenele din zona respectiva, nu si la marginea cealalta a orasului

#53
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Si daca cineva nu stie si merge in zona cu ursul?! Eu zic  ca e ok sa trimita la toata zona , dar nu dupa sau de mai multe ori ( situatia ta).  Ai mei nu au primit deloc avertizare de  cod  de vreme rea( nu mai stiu culoarea) cred ca pt ca semnalul e f prost! In zona de campie. :(

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Post__Dan__, on 29 mai 2022 - 19:33, said:

Prea devreme nu am văzut încă.
A fost de ex ultima din capitala a fost cu 30 min inainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate