Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum opresc microsoft anti virus win 11

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, vreau sa instalez o anume chestie, in care windows-ul imi spune ca vezi doamne este virusat, nu este ca nu e prima oara cand instalez, ci doar prima oara pe win 11, ce nu inteleg, cum opresc anti virusul, ca daca intru la Windows security si selectez orice fereastra ma pune  sa deschid cu un program anume, dar nu imi ofera nicio posibilitate sa aleg de fapt, daca alegi sa caute in microsoft store, acolo spune ca nu s-a gasit niciun rezultat

Mi se pare extrem de ciudata faza in sine, tu doresti sa deschizi o fereastra care ar trebui sa faca parte din windows si te pune sa deschizi cu un program anune? WTF? ca si cum vreau sa deschid folderul Vasile si imi spune sa selectez programul Posted Image)) lol

Attached Files


Edited by Calypsso, 28 May 2022 - 22:49.


#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005
nu l opri sub nicio forma. nici daca stii ce faci (dupa intrebare clar nu stii).

e pentru binele tau, really

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
De ce nu il pot opri? pur si simplu e dorinta mea de al opri fara nicio justificare, de cand pana cand? , oricum in general antivirusul de la windows e o mizerie, dar in fine.

Edited by Ravy, 28 May 2022 - 23:21.


#4
Alexandru2k

Alexandru2k

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.06.2020
Asta am incercat si eu, sa-l opresc , dar nu am reusit.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011
Cum nu se poate opri ? E chiar foarte simplu:

Attached File  Capturã de ecran 2022-05-29 002944.png   101.22K   107 downloads



Dar eu cred ca esti deja infectat cu alte chestii dubioase ce le-ai instalat anterior.

#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Cand am avut win 10 a mers, am facut upgrade nu a mai mers, asa dubios, in fine, atunci imi confirma faptul ca tre' sa trec inapoi la win 10, am incercat sa-i dau sanse la win 11 , dar asta a pus capac.

Edited by Ravy, 28 May 2022 - 23:44.


#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View PostCalypsso, on 28 mai 2022 - 23:34, said:

imi confirma faptul ca tre' sa trec inapoi la win 10, am incercat sa-i dau sanse la win 11 , dar asta a pus capac.

Si eu am trecut inapoi la win 10, inca nu merita rahatul de win 11.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

View PostCalypsso, on 28 mai 2022 - 22:54, said:

De ce nu il pot opri? pur si simplu e dorinta mea de al opri fara nicio justificare, de cand pana cand? , oricum in general antivirusul de la windows e o mizerie, dar in fine.
E cu siguranță mult mai bun decât nimic.
Atunci când n-am încredere în raportul unui virus despre un fișier suspect, îl scanez online la https://www.virustotal.com/. Văd câte motoare îl consideră virus și câte nu se pronunță, apoi decid. Pentru securitate (de obicei) sau pe barba mea (dacă mă simt nemuritor).

Edited by __Dan__, 29 May 2022 - 00:29.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
https://winaero.com/...-in-windows-11/

#10
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Launch PowerShell with admin rights and run the following command: Get-AppxPackage Microsoft. SecHealthUI -AllUsers | Reset-AppxPackage. Then close the PowerShell window and check the results

Dupa asta, dai open search si scrie Windows security, se deschide aia si selectezi REAL TIME protection si dai enable/disable.

Edited by Ravy, 29 May 2022 - 06:47.


#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Deja ai o problema acolo daca nu poti accesa nici setarile din Windows Security. Poti sa te pregatesti de o reinstalare.

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vrei sa ramai fara nicio protectie? OK.
Control panel/programs and features/Turn windows features on or off/Debifezi Microsoft defender application guard.
Il lasi sa-si faca treaba. Restart.

#13
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Mai nou windows vrea să decidă el ce programe instalezi pe sistem. Gândire a la Bill Gates.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
In principiu dezactivarea se face din gpedit daca nu este varianta home, dar e cu smen pentru ca nu este doar defender-ul este si anti-tamperul... ala trebuie dezactivat primul altfel surpriza, revine cand are chef.
In situatiile cele mai grele trebuie blocat software protection inainte de a face orice ca e foarte puternic si vede ce modifici si nu te lasa.

Edited by andreic, 29 May 2022 - 08:55.


#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Sau folosesti Winaero Tweaker. Sanse mai mici sa strici ceva.

#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu e nevoie să dezactivezi cu totul antivirusul ca să instalezi o aplicație. Poți s-o adaugi la lista de excepții și te lasă în pace.

#17
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
defender control, cauta

#18
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 24.03.2002
Nu e bine, in general, sa renunti la orice protectie. Chiar daca stii ce faci. Altfel, dai disable la realtime protection, si ai cam rezolvat. Cam faci ce vrei. Repet, daca stii ce faci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate