Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Tavan din barna si pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Buna seara.

Am in proiect o mica casuta si vreau sa fac tavanul din barne, pamant, stuf.

Rezistenta va fi asigurata de grinda centrala de stejar. Pe orizontala, intre centuri si aceasta gronda, vor fi barne de lemn, aprox de 10-12 cm diametru.
Cum vad eu lucrurile.
De sus in jos avem barnele, de barne se prinde primul start de plasa Rabitz, apoi stinghii de lemn, inca un rand de Rabitz. Inter barne, deasupra randului de sus de plasa Rabitz, stuf, si peste, pamant galben cu paie, compozitie de chirpici.
La interiorul camerei se va tencui.

   Deschiderea camerei 4 m.

Orice parere, intrebare este binevenita.

Attached File  tavan.jpg   57.89K   77 downloads

Edited by talica, 28 May 2022 - 22:40.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e foarte bine.
Vezi si Case si Gospodarii la tara, Arhitect Florea Stanculescu, 1927. Te poti inspira de acolo.

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Salut!
E putin o grinda de stejar la camera de 4 metri.Macar doua la distante de 1 metru si ceva de zid.La casa mea de chirpici la o camera de 4 m sunt 3 grinzi zdravene si in 65 de ani tot a facut tavanul o "burta" usoara.Am lasat pamant cu trestie in pod,iar in interior vata bazaltica +rabitz+rigips.Vezi ca chirpiciul e greu nu-i ca BCA-ul !!

#4
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Pentru a reduce presiunea greutatii pamantului de chipici pe sipculitele ce vor fi tencuite, eu zic ca ar fi bine ca spatiul dintre barne sa fie plin, pina la fata superioara a barnelor (aprox 10-12 cm), cu STUF. Cu siguranta o plasa de BUZAU de 4 mm peste ar fi foarte buna, dar ma intreb daca e necesara. Cu tot cu stuf + pamant intentionez sa ajung la 30 cm grosime. Aici chiar nu stiu, e mult, e putin!!

#5
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
10x12 sunt subtiri pentru tavan, la 4 m lungime se lasa de la mijloc in jos si fara lut, cel mai rezistent si econom ar fi ,,dupap in cant" adica 18sau20x5 sau 6 la 60-70 cm intre ele, la mine acasa tavanul e din grinda de 17 cu cat a fost lemnul de gros, intre 20-30 cm puse aproape una langa alta.

Edited by 96Flo, 29 May 2022 - 08:40.


#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Uite o intrebare pertinenta: de ce? Ce intentionezi sa realizezi facand plafonul asta?

#7
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Racoare pe timp de vara, camera caldurosa iarna. Natural.
Ai avut/ai bunici, unde vara, cand intrai la pranz in casa sa tragi un somnic, era nevoie sa te invelesti? Si vb de Dobrogea.

Si cred ca si fonic, este un bun izolator.

Edited by talica, 29 May 2022 - 13:00.


#8
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Acum nu mai ştie omul ce e sănătos şi natural, el ştie de polistiren şi vată minerală!
Stuful şi paiele sunt din epoca primitivă!Posted Image

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Amandoi confundati izolatia termica cu inertia termica. Iar aia nu trebuie s-o obtii neaparat spoind cu pamant pe tavan.

#10
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Tavan spoit cu pamant inseamna ca finisajul interior este din pamant! Ceea ce nu este cazul, finisajul interior va fi facut pe tencuiala clasica. Cel putin in Dobrogea asta e semnificatia cuvantului SPOIALA.

#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

View Posttalica, on 29 mai 2022 - 21:30, said:

Tavan spoit cu pamant inseamna ca finisajul interior este din pamant galben cu balega de cal si paie! Ceea ce nu este cazul, finisajul interior va fi facut pe tencuiala clasica. Cel putin in Dobrogea asta e semnificatia cuvantului SPOIALA.


#12
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Ce conductivitate termica estimezi ca o sa aiba tavanul tau?

#13
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Crezi tu că stuful şi paiele trebuie neapărat să le băgăm în formule?
Omul va pune un strat cât îi convine, iar anu următor va mai pune dacă constată asta!
Nimic nu-i bătut în cuie!

#14
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012

View Postpine, on 30 mai 2022 - 07:41, said:

Ce conductivitate termica estimezi ca o sa aiba tavanul tau?

Stai sa verific pe eticheta!

Scuze, dar nu m-am putut abtine! De unde vrei sa-ti dau eu aceasta cifra? Se stie prea bine, stuful este un bun izolator, chirpiciul de pamant, asemenea. Deci nu-mi fac griji ca nu va fi bine.
Singura mea preocupare este rezistenta tavanului si o rencuiala de calitate ib timp.

Voi pune doua grinzi de stejar la 4 m deschidere si stau linistit.

#15
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005
Ma gandeam ca ai studiat problema. Se gasesc ceva informatii pe net. Uite la http://inginerie-civ...a-case-din.html zice ca are 0.4. Adica de 10 ori mai prost ca cel mai prastie polistiren.

#16
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Multumesc de informatie! Pare scris de oameni din domeniu, deci nu vad de ce nu am avea incredere!

#17
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Posttalica, on 30 mai 2022 - 12:44, said:

[...]Se stie prea bine, stuful este un bun izolator

Pare-sa ca nu se stie chiar bine ...

Stuful nepresat, cel care are aer, in structura, este un izolator termic decent. Avantajul dat de "izolatia" cu stuf este acela ca, fiind un material relativ usor, se poate obtine un strat de 40-50cm grosime fara ca aceasta metoda constructiva sa genereze cheltuieli suplimentare, importante, cu structura de rezistenta. La 40cm grosime a stratului de stuf, putem discuta despre o izoaltie termica buna.
Stuful, faramitat si presat, adaugat in amestecul de chirpic, are rol "structural", imbunatatind rezistenta stratului de chirpic, fara ca, insa, sa imbunatateasca rata de izolare termica.
O varianta ar fi aceea, in care, stuful este asezat, in straturi, intre straturi de chirpic. Nu intru, in amanunte, pe directia asta. Cine este interesat, poate s-o dezvolte / studieze.

View Posttalica, on 30 mai 2022 - 12:44, said:

chirpiciul de pamant, asemenea. [...]

Nu, chirpicul nu este un bun izolator termic. Are masa termica, buna, dar nu si izolatie.

Poate e bine sa mai studiezi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate