Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Vreau sa ma mut la tara, fara sa cumpar teren?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Aldeb

Aldeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.05.2012
Vreau sa stiu cum pot sa ma parchez pe o parcela de pamant, si care ar fi cea mai ieftina metoda. Nu conteaza zona, oamenii sa fie de bun simt.

> Nu vreau sa platesc pentru teren. Preferabil. Se poate inchiria de la o primarie locala? De la un privat? Cat costa pe an?

> Sa trec din sat in sat pana gasesc o primarie cu teren de dat pentru o casa? (Legea nr. 15/2003)

> Vreau sa fac agricultura pe acel teren.

> Vreau sa construiesc o cabana de cateva mii de euro pe acel teren. Si o fantana, si un WC. Preferabil nu una langa alta. Am inteles ca n-ai nevoie de autorizatie de constructie pentru cabana pe piloni, ci numai daca are fundatie de ciment..

> N-am nevoie de curent electric / canalizare.

> Oriunde in Romania.

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Mai bine iti iei o rulota.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
construiesti pe terenul altcuiva doar daca nu-ti pasa ca vei pierde constructia.

ca si idee, prin satele mai "retrase" gasesti teren + casa la "cateva mii de euro".

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Alt cont vechi de 10 ani fara activitate in care se incerca strangerea numarului de postari necesar pentru a scrie in poiana.

Succes!


#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mda, si mie mi se pare suspect. Parca as fi postat eu de pe alt cont.

Multumesc!

#6
Aldeb

Aldeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.05.2012

 Puferiu_, on 28 mai 2022 - 21:09, said:

Mda, si mie mi se pare suspect. Parca as fi postat eu de pe alt cont.

Multumesc!

Habar n-am despre ce vorbesti. Mi-am facut contul in liceu.

#7
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 underb, on 28 mai 2022 - 21:05, said:

Alt cont vechi de 10 ani fara activitate in care se incerca strangerea numarului de postari necesar pentru a scrie in poiana.

Succes!

Sunteti formidabili cu poiana voastra, de parca ar fi miezul, iar restul ideilor nici nu conteaza.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Da, o idee de a construi pe terenul altuia este extrem de logica, mai ales cand vorbim de adulti si nu de copii...

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Aldeb, on 28 mai 2022 - 20:41, said:

> Oriunde in Romania.
sunt zone cu gaz apă canalizare  și casă la 5000 de euro plus terenul aferent

#10
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
Alegi un teren, afli cine e proprietarul si il iei in arenda pe 10 ani. Cu contract si toate clauzele in caz ca se razgandeste sa-ti plateasca deranjul.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 EMPP, on 29 mai 2022 - 06:55, said:

sunt zone cu gaz apă canalizare  și casă la 5000 de euro plus terenul aferent
5k pare cam putin. ai vreun astfel de exemplu?
la 10k am vazut cu gaz+curent+apa, casa locuibila si 1000 mp.

#12
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 Aldeb, on 28 mai 2022 - 20:41, said:

> Nu vreau sa platesc pentru teren. Preferabil. Se poate inchiria de la o primarie locala? De la un privat? Cat costa pe an?
Asta e o contrazicere. Intai spui ca nu vrei sa platesti dar imediat apoi spui ca vrei sa platesti chirie.
Depinde de situatie, de obicei preturile pentru concesiune/chirie incep de la 1 leu/mp/an... depinde unde vrei.

Prin sate sunt destule terenuri de vanzare in zonele periferice, unele chiar la preturi mici... alte chiar daca sunt libere si cu o pozitie mai buna, au un statut juridic incert si nu pot fi instrainate.

Cat despre canalizare... stai linistit ca rar gasesti un sat cu canalizare, poti pleca din start de la ideea ca nu are canalizare :D
Nu au canalizare nici satele lipite de Bucuresti care sunt pline de blocuri si case ce se vand cu zeci si sute de mii de euro.

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Cand a spus ca nu are nevoie de curent ma gandesc ca omul e pe caterinca

#14
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Sigur că da, numai la caterincă ne gândim, cu panouri solare nu merge!Posted Image

Şi mai e şi aia cu poiana, dacă vroia putea face posturile mai repede, nu  in 10 ani!

Edited by san62, 29 May 2022 - 09:12.


#15
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021

 _Smiley_, on 29 mai 2022 - 08:42, said:

la 10k am vazut cu gaz+curent+apa, casa locuibila si 1000 mp.

in ce zona?

#16
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 underb, on 28 mai 2022 - 21:05, said:

Alt cont vechi de 10 ani fara activitate in care se incerca strangerea numarului de postari necesar pentru a scrie in poiana.

Succes!
Nu totul pe acest forum se rezuma la adunatura aia unde posteaza in general 7 oameni cu tot cu 3 moderatori si restul care nu-i aproba sunt vazuti ca un paria :))
Multi nu intelegeti ca locasul ala de cult nu are nicio relevanta pentru restul de 99,99999% din populatie.

#17
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Asta cu "oriunde în România" n-am înțeles-o. Dacă tu stai într-un colț de țară, te teleportezi la cabană sau cum faci? Trebuie să mergi aproape zilnic la locație, altfel nu faci nici o agricultură.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Sm1th, on 29 mai 2022 - 09:13, said:

in ce zona?
in toate zonele Posted Image
de pe la 60-70km distanta de orasele mari (Buc, Cluj, C-ta etc), sau 20-30 km distanta de orasele mai mici, gasesti peste tot anunturi cu case vechi de vanzare la mai putin de 10k euro.
sunt locuibile, dar in general n-au baie. utilitatile sunt minimale: curent electric au cam toti, apa la fel pentru ca e usor de adus; canalizarea in general lipseste, gazul metan in general este "la poarta/limita proprietatii" pentru ca e mai scump de conectat. majoritatea au drum asfaltat.

ai cautat asa ceva si n-ai gasit? greu de crezut...


 sandel1, on 29 mai 2022 - 09:18, said:

Asta cu "oriunde în România" n-am înțeles-o. Dacă tu stai într-un colț de țară, te teleportezi la cabană sau cum faci? Trebuie să mergi aproape zilnic la locație, altfel nu faci nici o agricultură.
e simplu: vrea sa locuiasca acolo.

Edited by _Smiley_, 29 May 2022 - 10:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate