Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Moștenirea în legislația română

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 20:33, said:

Pe ce temei legal? Ce înseamnă "rudele în linie dreaptă"? Părinți - copii, în ambele sensuri?
In ambele sensuri.
http://avocatnegoita...-copilul-major/

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 20:33, said:

Deci americanii-s tot în epoca medievală? Posted Image
Aia au un sistem de drept total diferit de al nostru.

Noi l-am mostenit pe cel francez, americanii pe cel anglo-saxon. Probabil ca acum incep sa se intrepatrunda cele doua sisteme.

Edited by pasilla, 28 May 2022 - 20:38.


#20
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 20:18, said:

[...]Interesantă prevederea din 1800 toamna. Se trage din dreptul francez sau de unde inspirația? Mai sunt țări europene cu astfel de prevederi?
@Pasilla Să nu mă uiți cu asta Posted Image

Din articolul tău

Quote

Obligatia de intretinere nu este conditionata de reciprocitate, asadar parintele poate dobandi intretinere de la copilul sau independent de aceea ca a acordat la randul sau intretinere acestuia. Conduita parintelui poate afecta obligatia descendentului la suportarea intretinerii numai in cazul in care se incadreaza in criteriile prevazute de art.526 alin.1 Noul Cod Civil.
unde art. 526 zice

Quote

(1) Nu poate pretinde întreţinere acela care s-a făcut vinovat faţă de cel obligat la întreţinere de fapte grave, contrare legii sau bunelor moravuri.
(2) Acela care se află în stare de nevoie din culpa sa poate cere numai întreţinerea de strictă necesitate.
Văd o nebuloasă cu "fapte grave". Dacă-i un drogat/alcoolic nu cred că se încadrează. Bine, probabil nici n-ar avea bani de asemenea proces dar ca idee...

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 20:18, said:

Interesantă prevederea din 1800 toamna. Se trage din dreptul francez sau de unde inspirația? Mai sunt țări europene cu astfel de prevederi?
Si mai interesant e ca cel putin pana in '89 acel Cod Civil a fost in vigoare, cu niste mici modificari si desprinderi ( cum ar fi Codul Familiei).
Aproape nimeni nu te baga in seama daca apelai la prevederile lui.

Edited by pasilla, 28 May 2022 - 20:44.


#22
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postpasilla, on 28 mai 2022 - 20:24, said:

Normal, legea prevede asta.
Ce prevede legea? Că un bătrîn care nu se mai poate mișca din pat, mai poate întreprinde vreo acțiune pentru a contracara abuzuri? Mai poate redacta o plîngere? Acel om este la cheremul celor din jur chiar și pentru un pahar cu apă.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 20:42, said:

@Pasilla Să nu mă uiți cu asta Posted Image
Nu te uit, dar nu am ce sa comentez.
Nu sunt de meserie. Dreptul a fost o pasiune a mea in vremuri de mult apuse. Sorry :)

#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postpasilla, on 28 mai 2022 - 20:44, said:

Si mai interesant e ca cel putin pana in '89 acel Cod Civil a fost in vigoare, cu niste mici modificari si desprinderi ( cum ar fi Codul Familiei).
Aproape nimeni nu te baga in seama daca apelai la prevederile lui.

Păi și pe ce se judecau procesele de moștenire? Sau nu erau ...
Chiar, sunt ceva statistici oficiale legate de tipul de procese deschise per an?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostIocan, on 28 mai 2022 - 20:48, said:

Ce prevede legea? Că un bătrîn care nu se mai poate mișca din pat, mai poate întreprinde vreo acțiune pentru a contracara abuzuri? Mai poate redacta o plîngere? Acel om este la cheremul celor din jur chiar și pentru un pahar cu apă.
In teorie iezsita DGASPC.

#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
o alta parte "interesanta" e ca in Romania nu prea se stie de dreptul de a renunta la mostenire. Un amic a renuntat la mostenire acum cativa ani, pentru ca, dupa ce a murit ultimul parinte, acel parinte avea niste datorii destul de mari (cam de 2 ori mai mari decat ar fi obtinut daca accepta mostenirea). Pur si simplu, dupa ce a murit parintele, rudele au inceput sa il sune pe el sa recupereze datoriile, dar a facut declaratie la notar ca renunta la mostenire si a trimis copie tuturor rudelor care il tot bateau la cap.

Asta cu renuntarea la mostenire nu e prea cunoscuta in Romania pt ca "toti de-abia asteapta sa mosteneasca ceva". Una dintre rude l-au amenintat pe amic ca il da in judecata, ca "el e singurul mostenitor si trebuie sa plateasca datoria", dar probabil i-a bagat vre-un avocat mintile in cap ca de atunci nu a mai auzit nimic de la acea ruda.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 20:49, said:

Păi și pe ce se judecau procesele de moștenire? Sau nu erau ...
Nu sunt sigur, dar cred ca astea erau prevazute de Codul Familiei (1954)

#28
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 19:31, said:

Pe vremuri era cuvântul, ca-n Biblie. Zicea părintele "asta-i a ta, ailaltă-i a lui, etc" și toți respectau cuvântul defunctului. De unde expresia "a lăsa cu limbă de moarte". Deci aș putea zice că istoric, testamentul (oral) era baza.
Când s-a schimbat acest lucru și de ce?

Nici pe vremea aia cine nu voia sa respecte, nu respecta. Unii o faceau doar "de gura lumii". Diferenta fata de azi e ca nu se mai ingramadeau pe usa instantei, ci isi spargeau capetele in ograda si dupa cateva batai, se impartea conform puterii pumnului.

E irational sa zici ca romanul brusc dupa '89 nu mai respecta aceleasi cutume sociale. El asa a fost dintotdeauna, doar ca nu erau asa vizibile toate manifestarile.
Azi vezi procese pe rol, care sunt publice, pe cand pe vremuri auzeai bataia din ograda, de care stiau doar vecinii.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSoulstream, on 28 mai 2022 - 20:51, said:

o alta parte "interesanta" e ca in Romania nu prea se stie de dreptul de a renunta la mostenire.
Nu se cunosc multe. Majoritatea e incremenita in practicile din secolul XVII. Scoala preda chestii inutile.

#30
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postpasilla, on 28 mai 2022 - 20:50, said:

In teorie iezsita DGASPC.
Care rezolvă tot ce mișcă...

Puse toate una peste alta, persoanele în vîrstă devin tot mai vulnerabile pe măsură ce înaintează în vîrstă și singurul mod în care și-ar putea rezolva o grămadă de probleme ar fi puterea de a decide cui lasă moștenirea. Ori acum legea îi lasă neputincioși, la cheremul instituțiilor și al moștenitorilor.
Cam nasol, mai ales că aproape toți o să ajungem în situația asta mai devreme sau mai tîrziu.

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostIocan, on 28 mai 2022 - 21:04, said:

Cam nasol, mai ales că aproape toți o să ajungem în situația asta mai devreme sau mai tîrziu.
Eu am hotarat ca nu imi pasa. Ce vor copii accept cu toata deschiderea. Chiar si un topor in cap. E timpul lor, nu al meu. Daca ei gresesc, eu sunt cel vinovat.

Am fost total off topic.

#32
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postshiva, on 28 mai 2022 - 18:17, said:

.......................................
Și mi se pare ciudat ca io, deținătorul în viață a activelor X, Y, Z să nu le pot dona direct sau prin testament cui vreau eu, ci moștenitorii legali să dicteze/conteze/să aibă upper-hand-ul cum ar veni.
Nasolii legale și ilegale se pot face și se fac indiferent ce zice legea - io-s mai curioasă cum s-a ajuns la o astfel de legiferare? Ce motive s-au luat în considerare pentru a favoriza moștenitorii (copiii, nepoții).
.........................

Pur si simplu legea protejează familia, iar in cadrul familiei sunt unele chestii care foarte greu pot fi evaluate in bani - de exemplu sotul este un alcoolic iar sotia face cumparaturile, face de mancare, are grija de copii etc. - este drept oare ca sotia să nu primească nimic ca si mostenire deoarece sotul se supără pe ea in ultima luna de viață și face testament în favoarea unui tovarăș de pahar ?
In același exemplu, cel cu sotul care este alcoolic dar are o casă primită de la părinții lui inaintea căsătoriei - oare este drept ca după moarte copiii lui să fie dați afară din casă doar pentru că tatăl vrea să lase casa unui tovarăș de pahar ?

Pot fi evident si situații in care pe copii nu îi interesează de părinți - dar nimic nu îi oprește pe părinți să vândă din timpul vieții tot ce au și să cheltuie banii - și astfel nu rămane nimic copiilor.

View PostIocan, on 28 mai 2022 - 21:04, said:

....................................
Puse toate una peste alta, persoanele în vîrstă devin tot mai vulnerabile pe măsură ce înaintează în vîrstă și singurul mod în care și-ar putea rezolva o grămadă de probleme ar fi puterea de a decide cui lasă moștenirea. Ori acum legea îi lasă neputincioși, la cheremul instituțiilor și al moștenitorilor.
Cam nasol, mai ales că aproape toți o să ajungem în situația asta mai devreme sau mai tîrziu.

Deci esti atat de neputincios de nu mai poti să te ingrijesti - dar poti sa decizi cui lasi mostenirea ????

Iar mostenitorii nu se schimba peste noapte - deci daca ai 50 de ani iar copii tai au in jur de 20 de ani și ii doare la basca de tine, poate atunci cand te apropii de 60 - 70 si pe copii tai ii doare tot la basca ai putea sa te gândesti ca o sa ajungi neputincios si sa iei masuri astfel incat sa gasesti pe cineva care sa te ingrijeasca - astfel incat sa nu ajungi la cheremul mostenitorilor.

#33
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005

View Postspider8, on 28 mai 2022 - 22:43, said:


Deci esti atat de neputincios de nu mai poti să te ingrijesti - dar poti sa decizi cui lasi mostenirea ????

Iar mostenitorii nu se schimba peste noapte - deci daca ai 50 de ani iar copii tai au in jur de 20 de ani și ii doare la basca de tine, poate atunci cand te apropii de 60 - 70 si pe copii tai ii doare tot la basca ai putea sa te gândesti ca o sa ajungi neputincios si sa iei masuri astfel incat sa gasesti pe cineva care sa te ingrijeasca - astfel incat sa nu ajungi la cheremul mostenitorilor.

Aici este o mare problema, majoritatea batranilor nu iau masuri pentru asi asigura ultima parte a vietii.
Au pretentia ca ei sa fie in control complet dar in continuare copiii sa-i ajute neconditionat.
Foarte uzual ca doar unul din copii sa-i ajute pe parinti in timp ce parintii sa lasa mostenirea fara nici un act, astfel te trezesti cu frati cu o gandire idioata care doar pun probleme si ingreuneaza foarte mult procesul de succesiune.

Pentru mine este simplu, fiecare face ce doreste cu bunurile lui, nu am nici o pretentie sa primesc mostenire, dar si reciproca, te descurci cum stii.

Si inca un lucru important, familia nu o cauti doar cand esti batran si nu mai poti.

#34
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Mesajele mele se refereau la principii de drept (poți sau nu poți dispune de bunurile tale prin testament? Este echitabil actualul sistem?), nu despre opinii privind unele cazuri particulare.

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 __Dan__, on 28 mai 2022 - 18:49, said:

Ați vedea cu siguranță invers problema dacă părintele dvs. cvasi-senil (dar n-aveți hârtiile) ar intra sub influența unei vânătoare de pensionari care l-ar convinge să-i doneze (aproape) tot, pentru că dvs. nu meritați...
si daca vinde in timpul vietii si toaca banii? Atunci ce mai fac "mostenitorii"?

Si da, exista o mafie de avocati/notari care vaneaza batrani bogati, si le "administreaza averea", ei sfarsind prin azile de batrani, desi ar putea sa-si permita cea mai scumpa asistență medicala.

Edited by tfmercedez, 14 June 2022 - 17:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate