Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

transport constanta - eforie nord

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
in iulie o sa plec, pe baza de vouchere, 3 zile la Eforie Nord.
intrucat sunt operata relativ recent la picior, am hotarat sa merg cu trenul pana la Constanta,
pentru ca am inteles ca doar aici peronul este la nivel, in Eforie cica e distrus, si din Constanta
ma gandesc sa circul cu altceva pana in Eforie
Intrebarea mea este cu ce anume ajung din Constanta in Eforie Nord?
deci exclus tren

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt autobuze, taxiuri....
Eu as merge cu trenul. Sigur se gasesc persoane care sa te ajute la coborare.

Edited by pasilla, 28 May 2022 - 18:03.


#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Sigur exista maxi-taxi Constanta-Mangalia.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Ai autocare si microbuze din gara de la Constanta la Eforie Nord. Dar este posibil sa fie o aventura traseul, din cauza aglomeratiei de pe sosea. Daca ai probleme cu mersul, ai luat in calcul ca o sa cobori si o sa urci pentru a ajunge la plaja?

#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
nu stau la plaja
am luat camera cu vedere la mare, intr-o vila pe faleza
multumesc de informatii!

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Mai bine continui drumul cu trenul, pana în Mangalia, și de acolo iei microbuzul pana în Eforie. Faci mai puțin timp pe drum și șansele sa prinzi aglomeratie/blocaje în trafic sunt mai mici. Nu știu însă cum e peronul din Mangalia, și ce fel de trenuri sunt cele de pe ruta Constanța Mangalia, să-ți fie ușor sa cobori pe peron.



#7
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Există Metropolitan.
Pleacă din stația aproape de gară.
Când ieși din gară, o iei în dreapta, mergi cam 150 m și vei vedea autobuzele/microbuzele.
Îți dai seama și după țignalul taxatorului care strigă de zor: "Eforie, Tuzla, Costinești" sau "Eforie, Tuzla, 23, Mangalia".

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Blocajele apar intre Eforie Nord si Sud. Se circula bine intre Constanta si Eforie Nord. Ambuteiajele intre cele doua Eforii  apar dupa ce intra copiii in vacanta deci pana la 1iulie e ok.

#9
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 24.10.2019

View Postcarolinaherera, on 28 mai 2022 - 17:52, said:

Intrebarea mea este cu ce anume ajung ... in Eforie Nord?
deci exclus tren

Cu mine. :D :D

Lasand gluma deoparte. Poti avea multe surprize neplacute neprevazute.

Vila are lift?
Deplasarea prin imprejurimi ?
Deplasarea pana la gara?




in locul tau as incerca blablacar. Cu putin noroc si un mic bonus pentru sofer, te lasa din usa in usa.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
acum muuulti ani am mers cu trenul din Constanta la eforie, trenul avea vagoane joase la care practic nici nu ridici piciorul sa intri, nu stiu ce trenuri sunt acum insa !

#11
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postcarolinaherera, on 28 mai 2022 - 17:52, said:

in iulie o sa plec, pe baza de vouchere, 3 zile la Eforie Nord.
intrucat sunt operata relativ recent la picior, am hotarat sa merg cu trenul pana la Constanta,
pentru ca am inteles ca doar aici peronul este la nivel, in Eforie cica e distrus, si din Constanta
ma gandesc sa circul cu altceva pana in Eforie
Intrebarea mea este cu ce anume ajung din Constanta in Eforie Nord?
deci exclus tren

Eu zic sa mergi linistit pana la Eforie Nord, peronul este decent, ai nevoie de ajutor sa cobori din tren oriunde, si la Constanta ai si 2-3 randuri de scari, daca esti la pasaj tripleaza numarul, depinde unde trage trenul.

iesi din gara, faci dreapta 200 de metri mai jos e o coada mare de autobuze autocare si microbuze albe, te uitii pe ala pe care scrie TRANSEVREN, ala e autocar de localnici Techirghiol-Eforie, e curatel, nu merg toti ghiolbanii cu el, soferii sunt ok si te vor ajuta sa imbarci debarci si bagajele si pe tine.

Pretul? 9-10 lei biletul. Confort bun.

Apropo, la Eforie, cobori din tren si la 20-30 de metrii e parcarea de taxi-uri si vin repede sau vine trenuletul ala. Tu alegi.

In Eforie oriunde de la gara nu ar trebui sa sara de 10-12 lei.

Ai grija la manglitorii aia cu passatb7 taxi, bmw f10, audi a5, au preturi extra premium, gen 15-20 de lei de la gara oriunde in Eforie.

Daca aia nevoie de ceva prin Eforie, da-mi mesaj pe forum si te ajut verbal sau personal.

Edited by alexandrualexww2, 29 May 2022 - 00:58.


#12
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
eu am fost operat la picior de 3 ori, si totusi am umblat mai mult ddecat de obicei in toata tara, , pt ca ma plictiseam in concediu medical un an. Important e sa stii cum sa mergi/ urci, etc cu piciorul operat. (urci cu piciorul sanatos, cobori cu piciorul operat).

#13
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019

 laur_radu, on 10 iunie 2022 - 17:29, said:

eu am fost operat la picior de 3 ori, si totusi am umblat mai mult ddecat de obicei in toata tara, , pt ca ma plictiseam in concediu medical un an. Important e sa stii cum sa mergi/ urci, etc cu piciorul operat. (urci cu piciorul sanatos, cobori cu piciorul operat).

exact asa mi-a zis si medicul!
pot urca scari "normale", dar daca sunt inalte (ca cele de tren) nu pot indoi piciorul mai mult de 90 de grade.
iarasi, daca merg mai mult de 1 ora, mi se umfla in zona operatiei, din cauza efortului presupun...

#14
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Nu conteaza ca sunt inalte scarile. Trebuie sa folosesti gheata atunci cand se umfla, sau iei de la farmacie o punga cu gel special care o bagi in congelator. Atentie, nu se pune direct pe piele, ci pe un prosop sau altceva. in tren trebuie sa tii piciorul intins cand stai jos. Oricum trebuie sa faci exercitii , miscare minim 2 ore zilnic altfel recuperarea va fi mult mai grea. Atentie, este f importanta incalzirea inainte( miscari inainte si inapoi de glezna de ex). Sanatate !

#15
miruna2000

miruna2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.06.2022
De langa gara din Constanța poti merge cu maxi taxi

#16
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019

 laur_radu, on 24 iunie 2022 - 08:24, said:

Nu conteaza ca sunt inalte scarile. Trebuie sa folosesti gheata atunci cand se umfla, sau iei de la farmacie o punga cu gel special care o bagi in congelator. Atentie, nu se pune direct pe piele, ci pe un prosop sau altceva. in tren trebuie sa tii piciorul intins cand stai jos. Oricum trebuie sa faci exercitii , miscare minim 2 ore zilnic altfel recuperarea va fi mult mai grea. Atentie, este f importanta incalzirea inainte( miscari inainte si inapoi de glezna de ex). Sanatate !

am inteles! eu credeam ca daca se umfla, nu mai trebuie sa misc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate