Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce nu seaca raurile?

  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostTsunnnami, on 29 mai 2022 - 23:12, said:

Raurile dispar pentru ca dispare apa curgatoare de la suprafata.
Bravo. Acum, ia, fii neprost și explică dacă ai dispoziția, de cunoștințe nu se pune problema - clar, cum, de ce dispare apa curgătoare de la suprafață.
Deci, în afară de lipsa precipitațiilor dacă ai măcar niște presupuneri, niște speculații, realmente aș aprecia.

#92
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postonisifor12, on 30 mai 2022 - 00:37, said:

Bravo. Acum, ia, fii neprost și explică dacă ai dispoziția, de cunoștințe nu se pune problema - clar, cum, de ce dispare apa curgătoare de la suprafață.

Asta e magie.
:lol:

#93
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

View Postonisifor12, on 29 mai 2022 - 22:14, said:

Deci bații câmpii. Ce legătură are cu ce am întrebat?
Bineinteles ca asta nu are nicio legatura cu ce ai intrebat, dar daca tu m-ai luat cu batutul campilor, chiar mi-ai dat o idee sa  ii cutreier.
Asadar, pe nea Caisa asta din poza il cheama Poniatowski dar nu la asta ma referisem. E vorba de altul, Michel Poniatowski, care, in cartea " L'avenir n'est pas ecrit nulle part"  a construit un calendar   in care a redus virtual varsta Terrei de cca 5mld de ani, la 1 an, alocand diverse evenimente din istoria Terrei, unor date din calendarul virtual.  
De ex: dinozaurii au aparut la  15 decembrie si au disparut pe 21. Omul devine agricultor in ultimul minut al zilei de 31 dec.. In concluzie viata unui om, cca 80 ani, este cam o jumatate de secunda raportat la 1 an. De aia nu ai tu cum sa vezi cum seaca un rau.

#94
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Și eu m-am întrebat de ce oamenii de pe partea cealaltă a Pământului, nu cad în Univers...

#95
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
de fapt toti ar trebui sa cadem pt ca toti suntem pe o "cealalta" parte iar universul nu are un sus si un jos sau o stanga si dreapta Posted Image

@ topic
cand eram in clasa a treia se facea la scoala "circulatia apei in natura" ... si asta s-a scos din programa? Posted Image

Edited by represor, 30 May 2022 - 15:14.


#96
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Simplul si singurul argument al circuitului apei in natura, este prea generalist si infinitezimal de insuficient ca raspuns al intrebarii -titlu al topicului. Nu am citit tot continutul , la un moment dat initiatorul era luat peste picior, probabil o fi spus ceva aberatii de fizica hidraulica. Cu toate astea , consider ca  tematica topicului, respectiv a secarii sau nesecarii raurilor, nu este una copilareasca , nici prosteasca.
Un geolog si /sau hidrolog ,climatolog,geofizician probabil nu isi mai pune astfel de intrebare. Cum de isi pastreaza un rau cursul, izvorul , pentru perioade multimilenare? Doar argumentul "circuitul apei in natura"  mai mult incurca decat lamureste. Fara alti factori, (panza freatica, gravitatie, forte Coriolis, maree, principiul vaselor comunicante.. structura locala/regionala a scoartei etc) doar cu circuitul apei in natura atat de invocat nu ar mai exista nici rauri, nici fluvii.  Ar fi o multitudine de baltoace mai mult sau mai putin efemere, mai mult sau mai putin mlastinoase, Ca la inundatiile de apartament...azi pe gresie, maine pe parchet, poimaine in tabloul electric al vecinului...fara nicio regula

Edited by bleujandarm, 30 May 2022 - 16:09.


#97
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbleujandarm, on 30 mai 2022 - 16:05, said:

tematica topicului, respectiv a secarii sau nesecarii raurilor, nu este una copilareasca , nici prosteasca.

Incepe sa ma doara capul, va imbolnaviti de la Karax?
Daca nu mai e alimentat un rau seaca. Trebuie sa explic si asta?

#98
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Nici chiar asa.

#99
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Karaxe, trebuie sa clarificam asta. Raurile care seaca sunt rauri bune sau rauri rele? Tu ce zici!? In functie de raspunsul tau, mergem mai departe!

#100
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postbleujandarm, on 30 mai 2022 - 11:53, said:

Bineinteles ca asta nu are nicio legatura cu ce ai intrebat, dar daca tu m-ai luat cu batutul campilor, chiar mi-ai dat o idee sa  ii cutreier.
Asadar, pe nea Caisa asta din poza il cheama Poniatowski dar nu la asta ma referisem. E vorba de altul, Michel Poniatowski, care, in cartea " L'avenir n'est pas ecrit nulle part"  a construit un calendar   in care a redus virtual varsta Terrei de cca 5mld de ani, la 1 an, alocand diverse evenimente din istoria Terrei, unor date din calendarul virtual.  
De ex: dinozaurii au aparut la  15 decembrie si au disparut pe 21. Omul devine agricultor in ultimul minut al zilei de 31 dec.. In concluzie viata unui om, cca 80 ani, este cam o jumatate de secunda raportat la 1 an. De aia nu ai tu cum sa vezi cum seaca un rau.
Pui problema greșit, neobiectiv. Ăla poate prin analogie să facă un time laps a 5 miliarde de ani și e relevant, dar observația mea că în decursul a câțiva ani am observat unele râuri cum și-au micșorat enorm debitul, nu e relevantă? Nici măcar nu e vorba de capacitatea de a avea viziune, luciditate. Este despre ceva observat, faptic.
Am cum să văd cum seacă un râu. Știu asta pentru că am văzut.

#101
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
io zic sa ceri o statistica de la hidroelectrica, ca aia chiar stiu cata apa curge prin centralele lor.

#102
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Topic de incordat muschii creierului. Al cui e mai tare :D
Totul se putea rezolva cu un filmulet de pe Youtube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6MWaqoQkXAk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#103
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Postarg, on 30 mai 2022 - 19:39, said:

io zic sa ceri o statistica de la hidroelectrica, ca aia chiar stiu cata apa curge prin centralele lor.
Ce știe hidroelectrica despre câtă apă curge după centralele lor? Câte râuri ce se varsă după Porție de Fier, de exemplu, și-au pierdut major debitul sau au secat după 1990? Nici unul, este?

#104
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTsunnnami, on 30 mai 2022 - 17:06, said:


Incepe sa ma doara capul, va imbolnaviti de la Karax?
Daca nu mai e alimentat un rau seaca. Trebuie sa explic si asta?
sincer, acuma: te prefaci sau nu intelegi cele scrise? intrebarea este: cine alimenteaza riurile de-a lungul mileniilor? spre rusinea mea, eu recunosc ca nu imi este suficient de clar fenomenul. Apropo, un riulet pe care in copilarie il astupam cu baraje de nisip pentru a prinde peste in avalul barajului si a ne scalda inainte de acesta si adesea era aproape secat, in ultimele decenii i-a crescut de nu-l mai recunosti!

#105
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Postonisifor12, on 30 mai 2022 - 19:52, said:

Ce știe hidroelectrica despre câtă apă curge după centralele lor? Câte râuri ce se varsă după Porție de Fier, de exemplu, și-au pierdut major debitul sau au secat după 1990? Nici unul, este?
stie! poate unii se vor mira, dar hidro plateste statul;ui pentru fiecare metru cub ce trece prin turbine! doar e apa statului, nu?

#106
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttytysor, on 31 mai 2022 - 15:18, said:

nu imi este suficient de clar fenomenul.

Cat te urasc eu, uite, la asta nu te cred.

#107
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Seaca si raurile/paraurile, deseori cand e seceta au debitul mult scazut.

#108
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Posttytysor, on 31 mai 2022 - 15:45, said:

stie! poate unii se vor mira, dar hidro plateste statul;ui pentru fiecare metru cub ce trece prin turbine! doar e apa statului, nu?
DUPĂ turbine! CE NU E CLAR? După hidrocentrale sunt alte râuri și alte ape curgătoare ce nu trec prin centrale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate