Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Portare abonament Orange spre Vodafone cartela

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Salutare !

Incerc sa ii portez tatalui meu abonamentul Orange (fara contract) spre cartela Vodafone. Se poate?
A fost intr-un magazin Vodafone si i-au zis ca nu se poate, poate sa porteze doar spre abonament Vodafone. Nu ii trebuie telefon nou, doar cartela Vodafone asociata cu numarul lui care acum este in Orange.

Si daca se poate, este cumva posibil ca toata portarea sa se faca online si sa foloseasca un eSIM (telefonul lui suporta eSIM) ? Nu are cum sa se duca iarasi in magazin Vodafone sau reprezentanta, nu este in Romania pentru inca 3 luni.

Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate si spre prepaid, te-au mintit in shop.
eSIM nu se poate la cartela, doar la contracte.
Daca nu mai e in tara si vrei sa portezi, singura solutie e procesul de portare online la Vodafone Flex (dupa 1 luna il poti trece la prepaid), faci tu cererea in numele lui insa tot un sim fizic se va expedia la o adresa din RO.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am portat acum 2 saptamani cartela orange in abonament vodafone, in shop. A durat ceva,nu a fost facut pe loc,imi daduse temporar nr vodafone.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Este posibilă portarea online (sau telefonică) de la abonament Vodafone la prepaid Vodafone?

#5
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 Corbu, on 28 mai 2022 - 02:25, said:

Incerc sa ii portez tatalui meu abonamentul Orange (fara contract) spre cartela Vodafone. Se poate?
A fost intr-un magazin Vodafone si i-au zis ca nu se poate, poate sa porteze doar spre abonament Vodafone.
E clasica minciuna din vanzari. Daca te vad ca cunosti legea si faci gura, brusc descopera ca merge si la prepay. Daca nu cedeaza nici asa fa o reclamatie la centru acelui angajat insotita si de una la ANCOM, deoarece e ilegal ce incearca acel vanzator sa faca.

 Corbu, on 28 mai 2022 - 02:25, said:

Si daca se poate, este cumva posibil ca toata portarea sa se faca online si sa foloseasca un eSIM (telefonul lui suporta eSIM) ? Nu are cum sa se duca iarasi in magazin Vodafone sau reprezentanta, nu este in Romania pentru inca 3 luni.
Multumesc.
Talat tau poate face portarea online, dar nu pe eSIM, vor trimite un SIM la adresa tatalui din Romania pe care tu apoi il poti trimite tatalui tau unde este in afara.
eSIM nu e inca implementat la PrePay, doar la abonament.

 __Dan__, on 28 mai 2022 - 07:18, said:

Este posibilă portarea online (sau telefonică) de la abonament Vodafone la prepaid Vodafone?
In cazul asta nu se cheama portare.
Se cheama denuntarea contractului de abonament si trecerea numarului din sistem abonament in sistem prepay. Se poate face printr-un simplu apel la relatii clienti, prin mail sau in magazine. Dureaza o luna de zile trecerea de la abonament Vodafone la PrePay Vodafone.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Poti sa ceri un sim la orice magazi/partener Vodaphone... cel putin la Orange e gratis si il activeaza in baza seriei cand se face portarea

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 GlCA_Contras, on 28 mai 2022 - 09:19, said:

Poti sa ceri un sim la orice magazi/partener Vodaphone... cel putin la Orange e gratis si il activeaza in baza seriei cand se face portarea
e sim-ul gratis, vezi ca pe mine m-a tinut cateva zile cu portarea,pana mi-a trecut nr de prepay orange in reteaua vodafone.
Mi-au dat ei un sim vodafone si au zis sa il pun dupa 3-4 zile in locul celui orange.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Deci poti trimite simul in Japonia si apoi ceri portarea... ca sa nu stea dupa astia cu transportul

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 28 mai 2022 - 09:32, said:


e sim-ul gratis, vezi ca pe mine m-a tinut cateva zile cu portarea,pana mi-a trecut nr de prepay orange in reteaua vodafone.
Mi-au dat ei un sim vodafone si au zis sa il pun dupa 3-4 zile in locul celui orange.

Ai zis deja de 2 ori ca "a durat ceva". Portarea se face la orice operator in 3 zile lucratoare, e procesul standard si evident ca se aloca numar temporar intre activare plan nou si portare efectiva.

Edited by MembruAnonim, 28 May 2022 - 11:07.


#10
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Mai puțin la Vodafone, la mine s-a dorit a dura 13 zile 🤣, așa a vrut angajata Vodafone 🤣🤣. Bine...a inventat tot felul de prostii pentru a dura cca 14 zile, sa nu mai pot anula contractul cu numărul provizoriu 🙂

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Eu in a 13 zi ceream rezilierea...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu mi-am luat telefon nou prin vodafone, a fost ceva facilitati daca portez un nr prepay din alta retea.

#13
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

 __Dan__, on 28 mai 2022 - 07:18, said:

Este posibilă portarea online (sau telefonică) de la abonament Vodafone la prepaid Vodafone?

Da, reziliere abonament cu migrare la prepaid.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
a se citi cu abonament nou,nr portat

#15
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

 GlCA_Contras, on 28 mai 2022 - 12:56, said:

Eu in a 13 zi ceream rezilierea...

Am cerut în a 10-a 🤣🤣

#16
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

 Corbu, on 28 mai 2022 - 02:25, said:

Salutare !

Incerc sa ii portez tatalui meu abonamentul Orange (fara contract) spre cartela Vodafone. Se poate?
A fost intr-un magazin Vodafone si i-au zis ca nu se poate, poate sa porteze doar spre abonament Vodafone. Nu ii trebuie telefon nou, doar cartela Vodafone asociata cu numarul lui care acum este in Orange.

Si daca se poate, este cumva posibil ca toata portarea sa se faca online si sa foloseasca un eSIM (telefonul lui suporta eSIM) ? Nu are cum sa se duca iarasi in magazin Vodafone sau reprezentanta, nu este in Romania pentru inca 3 luni.

Multumesc.


Te duci la orange, ca ai contractul expirat si ceri anularea abonamentului si acel numar sa devina cartela.

Cu noua cartela (numarul in sine e cheia), te duci la vodafone si spui ca vrei sa treci acel numar la ei, imediat te halesc baietii, vezi ca prin magazine mai sunt si harbanisti de lucreaza acolo.

#17
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Nu exista limitare a portarii între abonament și cartela. Poți porta liniștit de la abonament la cartela.
Însă nu se face online portare la cartela, doar in magazin fizic și nu poți avea eSIM.

#18
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

 alexandrualexww2, on 29 mai 2022 - 01:08, said:

Te duci la orange, ca ai contractul expirat si ceri anularea abonamentului si acel numar sa devina cartela.

Cu noua cartela (numarul in sine e cheia), te duci la vodafone si spui ca vrei sa treci acel numar la ei, imediat te halesc baietii, vezi ca prin magazine mai sunt si harbanisti de lucreaza acolo.

Nici macar. Se poate face pe mail.
Trimiti solicitare de inchidere abonament si trecerea in sistem prepay a numarului incepand cu data X (care X trebuie sa fie peste 30 zile).
Uneori te vor suna pentru reofertare, alteori te vor suna doar pentru a confirma si a afla de ce vrei sa pleci. Le confirmi si telefonic, si gata trecerea la prepay, dupa care va veni o ultima factura.

Asta e calea cea grea, prin portare la alt operator se inchide abonamentul la momentul portarii.

Angajatii nu fac mizeriile alea ca sunt "harbanisti", ci pentru ca sunt perversi, stiu si ei foarte bine ca mint si ce fac e nelegal dar o fac pentru ca multa lume nu cunoaste legea si pica in plasa... si asa ajunge angajatul sa primeasca comision de "performanta" pentru ca incheie abonamente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate