Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Sfaturi pentru o pompa de fantana

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se pare ca ai dreptate. Pompa aia poate scoate cca. 10 mc de la 3 m. Nu cred ca asta e si performata altora.

Attached File  einhell.jpg   42.77K   6 downloads

#20
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
O pompă submersibilă are numai ea vreo 60 de cm și dorește și vreo 50cm între sorb și fund. Parcă are și restricție de cât să fie minim imersată.

Există niște pompe foarte bune și mult mai ieftine decât cele din magazinele de bricolaj. (Nu știu de ce nu sunt disponibile în magazinele mari, mi-am imaginat că din motive de copyright)
Pompele ieftine sunt de 2 feluri: unele numite "cu șurub" care se pare sunt mai proaste și celelalte, "multi-stage". Eu la celelalte mă refer. Sunt pompe de peste 1000W care dau debit (5m^3) și presiune (120m coloană).

Eu am luat din București din piața Castanilor (piața Sudului, lângă Cora, dar nu știu dacă mai există piața asta) la recomandări de pe forumul ăsta.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postban, on 27 mai 2022 - 22:21, said:

O pompă submersibilă are numai ea vreo 60 de cm și dorește și vreo 50cm între sorb și fund.
Nu sunt toate upside down.

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmediasick, on 27 mai 2022 - 19:45, said:

E posibil sa termin apa in 20 de minute... sau poate in mai mult, nu am o idee exacta cat de repede se reumple fantana. Pot pune si furtun de 1/2" si atunci se  termina apa mai incet.

[ https://agrobiznes.md/wp-content/uploads/2018/04/irigare-picurare-legume.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai bine uzi prin picurare...asa consumi apa mai putina si ai eficienta maxima.Posted Image

#23
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Trage apa intr-un bazin de o tona din ala de plastic si faci prin picurare.
O pompa mica si o pui pe o priza smart sa mearga gen 15 min la fiecare nustiu cate ore.
"automatizare" cum s-ar zice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate