Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Analize medicale de preventive

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
"Pe surse": în ultimii ani a fost o inflație de absolvenți cu specializarea medicină de laborator. Bătaie de cap puțină, muncă la fel, plus că mai nou s-au mărit binișor sporurile de periculozitate, de la covid încoace.
Măsura asta deschide calea unor "biznisuri", pe ideea că bagă o amendă suficient de mare încât omul să fie dispus mai degrabă să plătească la privat, decât să aștepte să fie fonduri la casă.

#20
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Flat, on 28 mai 2022 - 06:34, said:



Este normal. Sistemul se bazează pe solidaritate. Tu plătești pentru alții

Nu sunt bani de analize fiindcă prioritare sunt alte tratamente foarte scumpe, cancer, transplant.

Daca am vrea sa fie bani de analize nu sunt decât două variante, nici una acceptată de popor

1. Mărirea CASS la 20%
2. Concentrarea pe prevenție și renunțarea la tratament foarte scump. Mai pe românește, lăsarea pacienților gravi, cronici, sa moară.

Buna ziua aveți cancer? Da. Poftiți niste calmante, mergeți acasă luați cu ceai și poftiți și numărul de la pompe funebre. Nu merge asa, ne considerăm societate empatică, civilizată.

Analizele sunt suficient de ieftine sa le facem și noi cu banii noștri
Stai sa vezi cand se va da drumul la business, daca vei mai avea incredere macar ca sunt analizele facute pe bune, chiar daca le vei plati in afara asigurarii, fiindca acum, cei care nu v-ati lovit de probleme vorbiti doar teoretic.
Eu stiu destule laboratoare private, care pun rezultatele din burta. Nu cum era pe timpuri cand puneau substanta reactiva diluata si ieseau analizele cu aproximatie, nu... doar din pix.
Mama, penultima oara cand si-a facut analizele (la privat bineinteles, fiindca a luat toate clinicile private la rand, de-a lungul timpului) ... guess what, i-au scris rezultatul si la analiza de urina, desi nu a dus-o!!!
Deci in halul asta s-a ajuns. Mesajul lui Danutzu22 a sintetizat tot ce era de spus pe subiect.

Edited by Cr1spy, 28 May 2022 - 07:29.


#21
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 pasilla, on 27 mai 2022 - 15:18, said:

Medicii de familie spun ca nu mai au fonduri sa iti dea trimitere la analize cam de pe la 15 ale lunii. Asa ca povestea asta cu amenzi&shit e praf in ochi.

A fost odata...prin 2018

Ma duc eu la medicul de familie (ma simteam cam obosit, epuizat pshihic, etc) si cer sa imi dea trimitere sa fac niste analize

Doc: Ce te doare ?!

Pe p*** mea ma doare ! Desi e posibil si acolo sa ma

Bah, deci de atunci nu am mai calcat pe la medicul de familie.
"Cum adica ce ma doare ?! Dar de preventie nu ai auzit " ?!

Am facut analize peste analize anul trecut la Regina Maria, in baza abonametului business de la firma.
Ca altfel...

 Cr1spy, on 28 mai 2022 - 07:15, said:


Eu stiu destule laboratoare private, care pun rezultatele din burta. Nu cum era pe timpuri cand puneau substanta reactiva diluata si ieseau analizele cu aproximatie, nu... doar din pix.


Din pix s-au facut si analizele alea la toata populatia, acum vreo 10-11 ani - daca va aduceti aminte
Ce a fost atunci, se poate incadra bine mersi la genocid.

La nici 6 luni, am aflat ca babacu` are cancer in stare terminala. In inca 3 luni s-a dus la cele sfinte...

Vor sa spuna astia, ca daca erau facute pe bune - nu se depista nimic nimic?
La "analize" a reiesit ca e sanatos tun !

#22
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

 Cr1spy, on 28 mai 2022 - 07:15, said:


Stai sa vezi cand se va da drumul la business, daca vei mai avea incredere macar ca sunt analizele facute pe bune, chiar daca le vei plati in afara asigurarii, fiindca acum, cei care nu v-ati lovit de probleme vorbiti doar teoretic.
Eu stiu destule laboratoare private, care pun rezultatele din burta. Nu cum era pe timpuri cand puneau substanta reactiva diluata si ieseau analizele cu aproximatie, nu... doar din pix.
Mama, penultima oara cand si-a facut analizele (la privat bineinteles, fiindca a luat toate clinicile private la rand, de-a lungul timpului) ... guess what, i-au scris rezultatul si la analiza de urina, desi nu a dus-o!!!
Deci in halul asta s-a ajuns. Mesajul lui Danutzu22 a sintetizat tot ce era de spus pe subiect.

Pai si medicii de familie tot la laboratoare private lucreaza analizele.

Oricum asta cu analize scoase din burta este exagerata.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 danutzu22, on 28 mai 2022 - 04:25, said:

.................
Cu asa zisele analiza medicale "obligatorii"  se urmareste eventuale profituri generata de vanzare de medicamente si tratamente costisitoare, fondurile alocate pentru "analize" sunt bani de seminte.
eu cred ca cei care sint impotriva analizelor isi doresc cit mai multi oameni bolnavi! este o masura foarte buna si utila, asa cum se practica in multe tari!

 pasilla, on 27 mai 2022 - 22:37, said:

Ai tu noroc ca ai gasit medic de familie care sa stie meserie.
Probabil ca esti pacientul lui Jane Seymour.
nu e cel mai bun din bransa, dar nici nu are cote la analize! probabil ai bagat-o din burta, ca sa mai arunci o fumigena, nu exista medic asa de prost! pentru ca nu-i da nimeni nici o cota, nu are ce epuiza!

#24
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006
Imi fac analize preventive in fiecare an.
Anul asta, dupa numai vreo 1,5 luni de telefoane si nervi, am reusit sa le fac (decontabile de CASMB).

Problema este ca analizele clasice, dar si alte investigatii (RMN, tomografii, etc.) sunt facute doar de "privati".
Acestia, de multe ori, au laboratoarele chiar in spitalele si policlinicile de stat.
Unde au disparut laboratoarele "de stat"? In afacerile medicilor care capuseaza spitalele?

Acum vreo luna am mers la camera de garda "neurologie" a unui spital fiindca aveam niste simptome ciudate. Tomograful din spital nu functiona.
"Noroc" ca in curtea spitalului era un tomograf "privat" unde, cu cardul bancar, am putut fi investigat rapid (s-a dovedit ca nu aveam avc, ci doar o nevralgice locala).

Deci, de ce nu mai are "statul" laboratoare de analize?
Prietenii stiu de ce...

Edited by gabicen, 28 May 2022 - 13:04.


#25
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 tytysor, on 28 mai 2022 - 11:43, said:

eu cred ca cei care sint impotriva analizelor isi doresc cit mai multi oameni bolnavi! este o masura foarte buna si utila, asa cum se practica in multe tari!




Ai dreptul garantat sa crezi orice.
Preventia nu inseamna ca daca faci analize medicale "obligatorii" vei fi de-a purerea sanatos.
Prin preventie "medicala" cauti sa reduci niste factori de risc prin care sa impiedici sau reduci niste factori care pot genera sau agrava afectiuni medicale.
Preventie medicina muncii, mediu toxic, ca exemplu in tipografii pe vremuri intoxicatie cu plumb, pentru a reduce riscul se recomanda un andidot, lapte.
Preventie medicina muncii pentru persoanel care stateau mult in picioare, risc de varice, masura de preventie saboti "medicinali".
Pentru cei/cele care lucrau la bancuri de lucru, program de gimnastica oligatorie la locul de munca.
Multe boli infectionase au fost eradicate printr-un efort comun, cele transmise de tantari prin asanarea mlastinilor din apropierea centrelor urbane, tuberculoza prin crestera nivelului de trai...............si ajungem la  "vaccin", tot mijloc de preventie.
Malaria , tuberculoza, variola( ca e subiect la moda)( nu au disparut in unele tari prin analize medicale "obligatorii".
Daca stii o tara cu analize medicale obligatorii sa-mi comunici si mie , pe unde am umblat eu nu am vazut.
Sunt si alti factori prin care o persoana "se bucura" de anume afectiuni medicale, unele mostenite, altete inscrise in codul genetic prin acea "predispunere", mod de viata si bineinteles acel ciclu normal al vietii, din pacate imbatranim,ne subrezim pe zi ce trece.
Cei mai multi dintre noi avem o slabiciune, adica ne place ceva "lumesc" si stim bine ca ceea ce ne place este un factor agravant pentru multe afectiuni medicale.
Imi pun cenusa in cap . recunosc ca sunt fumator.
Vizita la medic, medicul ma intreaba daca fumez, raspund afirmativ.
Medicul incepe sa-mi faca morala, in multe cazuri el/ea sunt mari amatori de tabac.
Pun si eu intrebare, "dom doctor" la morga sunt 2 decedati , ambii in varsta de 70 de ani, unul fumator si altul nefumator, care este difrenta dintre ei?
Care e diferenta?
Mortul nefumator era mai "sanatos" comparativ cu mortul fumator.
Da, ciniic dar asta e realitatea.
Intr-un stat "esuat" grupurile de interese financiare  private dicteaza cea mai pare partea a politicilor  de stat.
Romania este stat mult scufundat de "mafia medicala", daca era doar esuat poate mai era o speranta de a fi repus pe linia de plutire.
Stim bine toti ca calitatea serviciilor medicale in Romania este foarte scazuta.Incliusiv in mediul privat, nu prea am vazut ca strainii sa faca coada la serviciile medicale de la marile clinici de sanatate private autohtone.
Tot Viena e a baza , sau speranta.Pentru unele tratamente sau interventii chirurgicale pana si Turica joaca in alta liga.
Fiecare are dreptul sa creada ce doreste si sa decida in plina cunostinta de cauza.Pot sa faca de exemplu 2 seturi de analize pe an, sau 4.Obligatorii sau nu.
Mafia medicala prin "analize obligatorii" urmareste profitul imens rezultat in urma posibilelor tratemente medicamentoase prescrise pentru marea turma.
Deatfel se vede si cu "ochiull liber", reclamele pe cel mai scump canal media, cel TV sunt la asa zisele "suplimente alimentare" si unde cu litere mici pentru o perioada scurta de timp se vede pe ecran "acest produs este un medicament".

Edited by danutzu22, 28 May 2022 - 13:23.


#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
Folclor conspirationist!
si spune-ne si noua, la ce supliment alimentar apare scris ca este medicament!?

  cred ca de fapt a inceput campania celor infricosati de acul de seringa! cum crede cineva ca cei carora le-a fost frica de o intepatura usoara, nu vor da ochii peste cap cind vor da singe in 2-3 sau mai multe recipiente de recoltare!??
  pe de alta parte, unii sint asa de ingroziti cind aud cuvintul ''profit'' de parca la pravaliile lor al lucra numai in pierdere pentru binele celor din jur, iar patronul aduce banii de salarii din neant!

si apropo, cei cu frica de ac sa nu aiba griji, nu prea sint laboratoare suficiente pentru toata Romania, deci vor scapa usor!

 un_el, on 28 mai 2022 - 05:33, said:

.....................
In UK controlul la medicul stomatolog e obilgatoriu de doua ori pe an. Nu te-ai prezentat la data de si ora de, adio! Data viitoare cand vei avea probleme platesti totul la pret intreg care nu-i deloc mic. Din cate am inteles eu o parte din cheltuieli in momentul in care esti asigurat sunt suportate de catre stat. Cam asta este sistemul, pana va ajunge Romania acolo va mai curge multa apa pe Dunare.
Nu e! in schimb, asistenta medicala este gratuita pentru toti cei aflati legal pe teritoriul tarii, medicamentele cu reteta au preturi foarte accesibile, iar dupa 60 de ani sint gratuite!

Edited by tytysor, 28 May 2022 - 14:33.


#27
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 Imperathor, on 28 mai 2022 - 10:08, said:

...
Oricum asta cu analize scoase din burta este exagerata.
Nicidecum, personal am primit rezultate la analize pe care nu le-am facut si mi-a luat ceva timp sa dezleg mecanismul.
Probabil ca si acum este folosit ca modalitate de frauda:
Celebra placa cu fondurile, nu avem fonduri, doar contracost. Nu a fost o surpriza, ok, platesc, nu vin luna viitoare sa stau pe la randuri, poate prind, poate nu prind...
Am avut rugamintea sa primesc rezultatul in mail si, de notat, m-a pus sa confirm ca medicul care mi-a dat trimiterea este medicul meu de familie.
Au procesat contracost analiza pe care au recoltat-o si pe langa au mai bagat pe ASIGURARE un set de analize mai scumpe, care de fapt nu au fost nici recoltate nici procesate.
Greseala pe care au facut-o a fost ca fatuca a inversat din greseala mailul meu cu mailul medicului de familie si eu am primit rezultatul cu analizele fake, rezultat care trebuia sa ajunga doar la medicul de familie pentru a fi inregistrat ca atare si decontat.
Fata de la punctul de recoltare a spus ca nu stie despre ce e vorba, cei de la laborator nu au raspuns niciodata mailurilor pe care le-am trimis.
Am lasat-o moarta, oricum nu mi-a picat din prima fisa ce se intampla, initial am crezut ca exista vreo faza intermediara tipizata a formularelor cu toate analizele precompletate si ca sistemul a trimis-o din eroare.
Era imposibil, buletinul primit era pe numele meu, era datat, avea numar de inregistrare, stampilă si parafa laborantului.
Toate rezultatele erau foarte bune, nu sufeream de nimic!

Mai stiu pe unul, el farmacist fiind, care era sa o omoare pe bunica-sa dupa ce i-a crescut de mai multe ori doza de anticoagulant pentru ca avea INR-ul mic, facut la un laborator celebru, „de incredere”, cu acoperire nationala. S-a muscat baba de limba si nu i s-a mai oprit hemoragia. Cand a ajuns la spital avea INR-ul astronomic.
Explicatia a fost simpla: „Toate rezultatele primitre se incadrau in termenul de valabilitate specific al analizei.”...
Adica ei aveau pentru fiecare analiza un termen de valabilitate specific si daca in acel termen de valabilitate aceeasi analiza mai era recoltata odata trimiteau rezultatul anterior, fara sa mai proceseze proba, desi incasau banii pentru efectuarea analizei.

#28
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 tytysor, on 28 mai 2022 - 14:36, said:

Folclor conspirationist!
si spune-ne si noua, la ce supliment alimentar apare scris ca este medicament!?


La un click distanta,
https://www.paginade...e-din-ce-cauza/
Din simplu  motiv ca exista o lege care interzice reclama la medicamente.
Dar la un moment dat "lobby-ul " mafiei din santatate a readus in discutie legea cu pricina, macar la "medicamentele fara reteta" sa fie permisa reclama TV.
https://www.obiectiv...ente_88837.html
Asa se ajuns posibil la un compormis, mea culpa, avem reclama la medicamente care nu neceista reteta si sunt promovate ca produse naturiste sau aproape naturiste.
Bbineinteles fara analize obligatorii sau nu, similar ca si "suplimentele alimentare".
Celebrul "prostamol"
"Prostamol Uno, 90 capsule, Berlin-Chemie Ag
extract alcoolic purificat din fructe uscate de Serenoa Repens"
sursa,
https://comenzi.farm...emie-ag-p342707
Reclama,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O2WmPM4swo0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si nelipsita Cicatridina supozitoare
Fiecare supozitor contine: Hialuronat de sodiu - 5 mg, extract de ulei de Centella Asiatica – 60 mg, extract de ulei de Galbenele – 60 mg, extract de ulei de Aloe Vera – 60 mg, ulei esential din Arbore de Ceai – 2 mg, gliceride semisintetice, BHT.
Sursa,
https://www.drmax.ro...BCAAEgKEw_D_BwE
Cine doreste sa caute reclama.

Edited by danutzu22, 28 May 2022 - 15:34.


#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 gabicen, on 28 mai 2022 - 13:01, said:


Acestia, de multe ori, au laboratoarele chiar in spitalele si policlinicile de stat.
Unde au disparut laboratoarele "de stat"? In afacerile medicilor care capuseaza spitalele?

Acum vreo luna am mers la camera de garda "neurologie" a unui spital fiindca aveam niste simptome ciudate. Tomograful din spital nu functiona.
"Noroc" ca in curtea spitalului era un tomograf "privat" unde, cu cardul bancar, am putut fi investigat rapid (s-a dovedit ca nu aveam avc, ci doar o nevralgice locala).


In sănătate este o mafie imensa. De aia a fost dat afară Vlad Voiculescu, pentru că începuse să oprească aceste sifonări de bani și aranjamente ..  cei mai mari jeguri sunt marii directori de spitale, spagari infecți milionari in euro, gen Oprescu, monica pop aia , toți urlă că le-a fost pusă în pericol schema de furt când USR a dorit să facă angajări și concursuri reale în spitale

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Lexon, on 28 mai 2022 - 14:44, said:

Nicidecum, personal am primit rezultate la analize pe care nu le-am facut si mi-a luat ceva timp sa dezleg mecanismul.
Probabil ca si acum este folosit ca modalitate de frauda:
Celebra placa cu fondurile, nu avem fonduri, doar contracost. Nu a fost o surpriza, ok, platesc, nu vin luna viitoare sa stau pe la randuri, poate prind, poate nu prind...
Am avut rugamintea sa primesc rezultatul in mail si, de notat, m-a pus sa confirm ca medicul care mi-a dat trimiterea este medicul meu de familie.
Au procesat contracost analiza pe care au recoltat-o si pe langa au mai bagat pe ASIGURARE un set de analize mai scumpe, care de fapt nu au fost nici recoltate nici procesate.
Greseala pe care au facut-o a fost ca fatuca a inversat din greseala mailul meu cu mailul medicului de familie si eu am primit rezultatul cu analizele fake, rezultat care trebuia sa ajunga doar la medicul de familie pentru a fi inregistrat ca atare si decontat.
Fata de la punctul de recoltare a spus ca nu stie despre ce e vorba, cei de la laborator nu au raspuns niciodata mailurilor pe care le-am trimis.
Am lasat-o moarta, oricum nu mi-a picat din prima fisa ce se intampla, initial am crezut ca exista vreo faza intermediara tipizata a formularelor cu toate analizele precompletate si ca sistemul a trimis-o din eroare.
Era imposibil, buletinul primit era pe numele meu, era datat, avea numar de inregistrare, stampilă si parafa laborantului.
Toate rezultatele erau foarte bune, nu sufeream de nimic!

...................
Povesti vinatoresti! nu exista asemenea proceduri, nu se deconteaza analizele de MF sau de casa dupa efectuare, plus multe alte inadverdente! Sistemul are destula pacate, nu-i mai inventati altele! iar mare parte din analize sint cerute si prescrise de MF fara nici un motiv, doar pentru ca ''e dreptul meu'', in rest sint total inutile!

#31
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 tytysor, on 28 mai 2022 - 15:45, said:

...nu se deconteaza analizele de MF sau de casa dupa efectuare...
Nici nu era nevoie, exista probabil un circuit paralel intre medic si laborator.
Se intampla prin 2013-2014, deci nu e o chestiune recenta...

 tytysor, on 28 mai 2022 - 15:45, said:

... plus multe alte inadverdente...
Ca de exemplu?
Pana una-alta n-au oferit nicio explicatie, nu mi-au raspuns la niciun mail.

#32
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Cel mai mult se fura prin metoda decontării de servicii fictive in spitale & unități ambulatorii.
Cele mai mari furturi se fac la Ginecologie, Cardiologie, Medicina Interna, Alergologie și Pneumologie.
Pacientul vine la tine și in cabinet doar e consultat oral, dar apoi raportezi la Casa Nationala de Sănătate ca a beneficit de EKG,Spirometrie,Bioimpedanta,etc.
Casa oferă banii la inceputul fiecărei luni pe baza unui sistem de puncte ( 1 punct = 1 leu).
Eu cunosc cazuri de medici care au furat și intre 150-300 puncte/pacient. Aparent ai fi tentat sa crezi ca e vorba de sume mici, 300 de lei per ins...insa trebuie sa luați în calcul și volumul, daca ai 10 pacienti pe zi, asta înseamnă 3000 in fiecare zi, intr-o luna se strânge foarte mult.
Fiecare pacient poate însemna 150-200 de lei, iar de multe ori apuci sa mai il si încarci suplimentar dupa ce ai luat ce îți oferă CNAS.
Exemplu: orice alta ecografie care nu e abdominala.
Aceasta practica descrisa de mine mai sus este universala in tot sistemul medical romanesc, indiferent dacă vorbim de stat sau privat.
Soluția e ca intr-o bună zi sa fie unificate bazele cu date medicale iar fiecare cetățean sa poata vedea de acasă ce s-a decontat pe baza cardului sau de sănătate.
Cardul de sănătate în sine ar trebui musai înglobat in noile acte de identitate cu elemente biometrice, fiecare cetățean ar trebui sa primească apoi un cititor de carduri si un cont de acces la arhiva centrala CNAS unde sa-si poata vedea tot dosarul medical și ce servicii s-au raportat.
Doar asa s-ar putea stârpi hoția endemica din sanatate.

Edited by doxan, 28 May 2022 - 18:02.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
absolut de acord cu postarea de mai sus! desi, dupa cresterile salariale din sistem, multi dintre medici au inceput sa nu mai simta nevoia sa primeasca atentii sau sa faca invirteli. multe servicii decontate in plus se pot face doar in spitale, nu si in ambulatoriu, iar banii ramin spitalului, nu e chiar ca in filme.


 Lexon, on 28 mai 2022 - 17:32, said:

Nici nu era nevoie, exista probabil un circuit paralel intre medic si laborator.
Se intampla prin 2013-2014, deci nu e o chestiune recenta...

Ca de exemplu?
Pana una-alta n-au oferit nicio explicatie, nu mi-au raspuns la niciun mail.
-probabil extrem de incrucisat intre toate laboratoarele si toti medicii! ce minarie sa fie cind pacientul merge la ce laborator vrea?

-nici eu nu raspundeam la mailuri care veneau cu tot felul de povesti conspirationiste! nu in domeniul medical, dar tot lucrul cu cetatenii europeni cu drepturi!

nu stiu de ce, dar am impresia ca unii colegi de forum nu cunos deloc cum functioneaza sistemul medical. se fura, dar in alte moduri, consumabile, dotari, investitii...

-referitor la analizele facute la misto, probabil ca este vorba de o conspiratie europeana, pentru rezultatele din RO nu numai ca sint apropiate de la un laborator la altul, dar sint la fel de apropiate de cele facute in UK! deci, clar e o conspiratie mondiala!

Edited by tytysor, 28 May 2022 - 20:20.


#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Nu o sa merg eu sa imi fac analize periodic din mai multe motive, si frica de ac dar nici nu prea as vrea sa stiu inainte daca e sa am ceva, prefer sa fiu vesel/normal cat mai mult timp posibil. Pe de alta parte cel putin in zona mea poti sa ai bine-mersi si simptome si sa mergi la medic si sa primesti trimitere la analize ca nu gasesti curand loc, in perioada asta spre exemplu ai mari sanse daca ai nevoie de analize decontate sa poti beneficia de ele peste 2-3 luni sau sa fi trimis in alt oras mai mare.

Edit: Dupa mine inainte de a incuraja lumea in general sa isi faca analize periodic ar trebui sa se faca ceva pentru a facilita accesul la analize a celor care au nevoie mai urgenta de ele - au trimitere, simptomatici/cronici/etc.

Edited by LunaCrystal, 28 May 2022 - 20:54.


#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
.

Edited by Cr1spy, 28 May 2022 - 23:29.


#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Imperathor, on 28 mai 2022 - 10:08, said:



Pai si medicii de familie tot la laboratoare private lucreaza analizele.

Oricum asta cu analize scoase din burta este exagerata.
Este si de la oameni care au lucrat acolo (nu doar o banuiala sau o acuzatie fara temei). Si care atunci cand au iesit din sistem au vazut si ei cum este cand ai nevoie de analize exacte. Pana atunci se hlizeau.

Edited by Cr1spy, 28 May 2022 - 23:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate