Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Hidro/termo izolatie demisol,terasa,scari

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,002
  • Înscris: 01.11.2005
Attached File  IMG_20220523_181536_copy_1824x1368.jpg   835.71K   48 downloads
Attached File  IMG_20220521_143213_copy_1368x1824.jpg   328.97K   47 downloads
Attached File  IMG_20220521_143233_copy_1368x1824.jpg   385.04K   45 downloads
Attached File  IMG_20220521_201639_copy_1824x1368.jpg   900.22K   45 downloads
Attached File  IMG_20220526_140048_copy_1368x1824.jpg   433.77K   45 downloads
Acum cativa ani am cumparat o casa,incep sa apara probleme cu umiditatea la demisol si saruri cristalizate.Din cate am putut constata vizual,se infiltraza apa de terasa,scari si prin unele locuri e dezlipit mortarul hidrofug de pe eleveatia ingropata.In principiu un singur perete este afectat,orientare spre vest,e si directia din care de obicei cade apa de ploaie,plus peretii terasei exterioare.

As avea nevoiue de cava sfaturi privind hidroizolatia.

Vreau sa sap pana la baza elevetiei,spal peretii,curat mortarul hidrofug vechi unde e fisurat si suna a gol,aplic o amorsa apoi un nou mortar hidraulic urmat de o solutie bituminoasa pentru siguranta. Are rost sa plachez pana la nivelul terenului (1,2 m) cu un XPS de 50 mm lipit cu spuma PU apoi folia de protectie cu crampoane sau XPSul nu va aduce niciun beneficiu termic ?

Terasa cu gresie are placi umflate,rosturi uscate si nu am vazut hidroizolatie dedesubt.As vrea sa o scot pe cea veche,aplic la cald o memebrana bituminoasa apoi dale ceramice 60x60x2 cm si neaparat un profil picurator la margine.E ok sau exista variante mai bune ?

Terasa mica placata cu piatra naturala are deasemenea rosturile fisurate si se infiltraza apa mai ales pe langa perete.Dupa hidroizolatia olacii de sub piatra sa pastrez piatra sau e mai sigur cu placi ceramice de 2-3 cm ?

In interiorul demisolului as placa tavanul cu spuma PU de 7-10 cm,ar aduce un beneficiu termic considerabil tinand cont ca am multe punti termice 2 intrari cu trepte si inca una cu terasa?

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ai incercat apa de sticla?

#3
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,002
  • Înscris: 01.11.2005
Nu am incercat nimic sunt inca la stadiul de constatare si documentare,mai am o saptamana pana ma apuc de lucru.Oricum nu vreau sa fac incercari,vreau sa fiu sigur ca e bine si ca folosesc produsele corecte.

Nici nu stiam ce e apa de sticla,vad ca e un aditiv pentru mortare,prefer sa iau ceva gata preparat,nu stau in Ro,nu cred ca gasesc silicat de sodiu si nici cu chimia nu stau prea bine,ultima oara cand am amestecat niste resturi de materiale de constructii a iesit doar moloz :)

Edited by bolo, 27 May 2022 - 15:49.


#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Adauga si un dren perimetral. Mai ales daca ai camin de pluviale la dispozitie.

[ https://atlaro.com/wp-content/uploads/2018/01/Exterior-Drainage-System.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,002
  • Înscris: 01.11.2005
M-am gandit si la un tub de drenaj,nu am unde il racorda,eventual sa ingrop o cutie de drenaj de vreo 300L.
Am o retinere ca daca nu e panta buna face mai mult rau decat bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate