Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

cumparare apartament ipotecat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
va salut
vreau sa cumpar un apartament de la un cuplu proaspat divortat.
Apartamentul are o ipoteca pentru suma de 30 de mii de euro.
Agentia imobiliara imi spune asa :
-la ei la agentie facem o  intelegere intre noi partile + agentul, ii las un avans mic sa fie sigur ca vreau sa cumpar.
-agentul se duce si scoate de la banca acord pentru instrainare
-mergem la notar, acolo semnam iar eu dau banii o parte in contul bancii pt inchidere ipoteca si o parte in contul proprietarilor, se vor descurca ei apoi sa ii imparta.
-mai departe proprietarul si banca vor sterge ipoteca, iar eu revin la notar de unde voi lua extras de carte funciara  fara nici o sarcina.

Cam astea sunt etapele explicate .
Acum nu stiu la ce riscuri ma expun. Ce vad eu .. proprietarul dupa ce si a luat banii sa nu l mai intereseze de radierea ipotecii si restul. Imparteala banilor in fostul cuplu iarasi nu e treaba mea.

Ce sfaturi imi dati ?
Eu voi cumpara cu cash.

Multumesc

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
E un caz foarte comun. Discuta direct cu notarul ca iti explica toti pasii. Nu poti plati cash suma asa mare, va trebui sa pui banii in banca.

#3
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu are treaba agentia, agentul se baga acolo ca sa simta si el ca face ceva. Te duci direct la notar si faceti un antecontract pe o suma mica (cateva mii de euro maxim). Notarul il trece in CF (sa nu le vina idei sa il vanda de 3-4 ori). Ei se ocupa sa ia acordul de instrainare, iar tu cand faci plata, folosesti OP conditionat (asa fac si bancile la refinantare, cumparari de genul asta). Mai departe e treaba notarului. Faptul ca e OP conditionat garanteaza ca se duce spre inchiderea creditului.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ipoteca e pe 30 k euro, nu poți plăti cash.
Maxim 10.000 euro poți plăti cash

#5
catinthehat2

catinthehat2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2021
faci plata prin OP conditionat.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005

View Postgigibecali200, on 27 mai 2022 - 12:43, said:

Ce sfaturi imi dati ?

La ce oferta de apartamente este pe piata nu m-as mai incurca cu variabile. Nu e ca si cum ai cumpara un penthouse unicat.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgigibecali200, on 27 mai 2022 - 12:43, said:

Ce sfaturi imi dati ?

In primul rand sa renunti la intermediar.
Apoi te duci la un notar, nu chiar la primul care-ti cade in drum, verifica vreo doi-trei ca tarifele difera de la notar la notar.
Ia-ti inima in dinti si rezolva singur toate angaralele, pe care oricum tre' sa la platesti plus comisionul baban agentului.

#8
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
Agentul nu are treaba. Tu platesti cu op conditionat in contul bancii care are ipoteca pe apartament. Banca isi ia banii si se obliga sa scoata ipoteca, proprietarului ii ramane diferenta. Proprietarul trebuie dupa aia sa ia de la banca dovada ca s-a scos ipoteca (dureaza cam o luna) si sa ti-o dea. Daca faci cu op conditionat si prin banca nu e niciun risc.

#9
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
da. tocmai am fost la notar , multumesc pentru sfaturi.
Notarul a zis ca ii trebuie doar acordul bancii pt instrainare ca sa poata face acte in rest nu a parut intreresat sa faca altceva.
Mai departe, intermediarul, agentul,  s a oferit ca acest antecontract sa l facem noi, practic eu sa dau avansul agentiei,  iar agentul sa se ocupe sa scoata toate actele astea.
Pana la urma sunt agentie, nu cred ca sunt tepari la drumul mare desi in ziua de azi te poti astepta la orice.

#10
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
literalmente nu ai de ce, ca nu tu te ocupi de acordul bancii. proprietarul e singurul care poate obtine acel acord, iar acel acord prevede plata cu op conditionat :) dar treaba ta.

#11
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.01.2006

View Postgigibecali200, on 27 mai 2022 - 13:39, said:

da. tocmai am fost la notar , multumesc pentru sfaturi.
Notarul a zis ca ii trebuie doar acordul bancii pt instrainare ca sa poata face acte in rest nu a parut intreresat sa faca altceva.
Mai departe, intermediarul, agentul,  s a oferit ca acest antecontract sa l facem noi, practic eu sa dau avansul agentiei,  iar agentul sa se ocupe sa scoata toate actele astea.
Pana la urma sunt agentie, nu cred ca sunt tepari la drumul mare desi in ziua de azi te poti astepta la orice.

Pai de ce sa dai avansul agentiei? Cumperi de la ei? Avansul trebuie sa ajunga la actualul proprietar.

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
De obicei platesti direct la banca care le-a acordat creditul, suma necesara sa il acoperi, iar apoi se ridica ipoteca, platesti restul catre proprietar si se finalizeaza actele. Nu platesti avansul nici la agentie si nici la proprietar.
Dar inca o data, toate formalitatile le face notarul.

Edited by Argv, 27 May 2022 - 14:44.


#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
E o chestie comuna, chiar am cumparat si vandut de cateva ori in acest mod. Nu e nici un risc, notarul si banca se ocupa de asta. Personal as zice ca e preferat o astfel de situatie, ai garantie ca apartamentul are actele complet in regula (ipoteca dovedeste asta) iar banca nu e nutucamatru'.
Agentia imobiliara (agentul) in schimb nu are nici o treaba aici.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
E banala tranzactia, ca doar romanii sunt majoritatea proprietari. Si ce credeti? Multi au luat credite. Asa ca, daca nu cumperi de la cineva mai in varsta, sunt mari sanse ca sa aiba ipoteca pe el. Ideea e ca e o tranzactie banala, fara riscuri.
Orice platesti, ca la inceput ca sa se stearga ipoteca, ori dupa, trebuie in contul bancii, respectiv al proprietar, nu are treaba agentia cu banii.
Daca are chef agentul sa umble dupa hartii in locul tau, lasa-l sa mearga, macar sa face ceva util de comisionul pe care-l platesti.


Daca se cumpara prin agentie, exista obiceiul ca la inceput, inainte de toate drumurile la banca si la notar, sa se intalneasca cumparatorul si vanzatorul, la agentie. Acolo, se face un contract simplu intre parti, se da un avans banal, ca vanzatorul sa nu mai caute cumparator, sa stearga anuntul de la vanzare. Un fel de bonitate, ca acel cumparator se angajeaza sa cumpare. Cam asta cred ca vrea agentul sa faca, de tot se baga in seama cu privire la bani.

Edited by bai3tzash, 27 May 2022 - 15:36.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
nu dai mai mult de cei 30000 ipoteca până nu-s gata toate actele ca să fie interesați vânzătorii să facă actele.

#16
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 30.09.2014
După obținerea acordului băncii, la c.v.c. banii vor ajunge în contul proprietarilor de la banca cu ipoteca. Banca își ia banii și restul rămân foștilor proprietari. Asta va fi și condiția băncii, ca banii din vânzare sa intri la ei.

#17
gigibecali200

gigibecali200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.11.2008
Well, situatia e un pic mai delicata, dar nu imposibila.

Ei sunt un cuplu care au divortat si urmeaza sa imparta acest apartament . De apartament este responsabil el.
El s-a angajat ca ii da ei o suma de bani pe care au convenit -o la despartire  ( partea ei) .
Acum , apartamentul fiind ipotecat el si ar dori asa :
-o parte din bani ca sa ridice ipoteca si toate alea sa merga la banca. De acolo banca isi opreste partea iar restul de bani  o sa ii imparta ei. Cu alte cuvinte pe Contract Vanzare cumparare el vrea sa apara o anumita suma.
-restul de bani , pana la valoarea reala a aparamentului el al vrea sa i o dau lui . Se teme ca fosta partenera, vazand suma reala , sa creasca pretentiile si sa ii ceara mai mult. Iar el nu vrea asta din moment ce s au inteles deja cine si ce ia.

Bun, problemele dumnealor ( imi pare rau pt cuplu ) or sa le rezolve, pe mine ma intereseaza partea legala .
Apartamentul e super bun, este pacat de el sa l ratez si nu cred ca se inghesuie cineva sa l cumpere, cu cash  si in conditiile proprietarului. I am explicat asta, lumea ia credit iar acolo nu faci inginerii din astea financiare.

Legal - nu ma deranjeaza sa fac un CVC pe o suma mai mica ( cat are el nevoie , cca 60k euro) apoi diferenta sa i-o dau lui cash.
I-am spus pot sa fac asta, iar differenta cash ( 30k euro) o primeste cand primesc cheile apartamentului sa fiu sigur ca nu a luat tot din el sau ca a facut cine stie ce.

Cum vi se pare ?

#18
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Mie mi se pare cam ciudata povestea.. Oare fosta sotie chiar nu stie cat costa acel apartament? M-as mira.. hai sa zicem +/- 5000 eur
Si oricum un notar serios nu va accepta sa treaca in contract un pret mai mic decat ar fi normal.

Edited by Argv, 30 May 2022 - 13:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate