Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Acte necesare schimbare buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Bună seara,

Dacă am 40 ani și îmi expira peste 4 luni cartea de identitate, făcând acum programare, este necesar și certificatul de naștere în original ? Am doar copia la el  Posted Image. Restul actelor le am toate în original.

Va mulțumesc !

Edited by OClaudiu, 26 May 2022 - 22:54.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai nevoie de certificatul de nastere in original. Acum depinde si de strictetea angajatului de la DLEP.
Oricum poti obtine un duplicat dupa certificatul de nastere de la primaria unde a fost inregistrata nasterea.

Edited by pasilla, 26 May 2022 - 23:05.


#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Încearcă să suni la SPCLEP (Serviciul public de evidență a populației) de care aparții. Ei sunt cei mai în măsură să-ți dea detalii.

#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,023
  • Înscris: 25.08.2010
Da, ai nevoie. Si eu l-am schimbat recent si m-am intors acasa dupa cel original.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie si originalul.

#6
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 29.12.2016
Nu mai exista exceptii si nu mai putem discuta despre strictetea agentului. Sunt camere peste tot.
Daca este trecut pe lista si nu-l ai, te intorci dupa el. Daca te mai primeste dupa ce ai pierdut programarea, aici putem vorbi despre strictetea agentului.
Si da, actele cerute sunt obligatoriu sa le prezinti in original, si sa predai copiile. Implicit si certificatul de nastere.

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc pentru raspunsuri. . Cum spuneam, am doar copia la el. Cred ca se poate face cerere la primarie pentru duplicat. Originalul nu il mai gasesc :(.

Edited by OClaudiu, 27 May 2022 - 08:01.


#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Se poate cere duplicat. Dacă cererea e în aceeași localitate unde a fost eliberat actul, îl primești în maxim 48 de ore (trebuie să-l ridici personal). Dacă e vorba de localitate în alt județ, durează 3-4 săptămâni până vine.

#9
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Aberatiile legislative sunt la tot pasul.
Daca o persoana detine deja un act oficial, act ce a fost eliberat prin respectarea unor norme, cum sa mai ceri inca o data actele ce au stat la baza eliberarii respectivului act?
Cerandu-le, ce inseamna? Ca nu ai incredere in propriul document pe care l-ai emis?
Da, schimbarea cartii de identitate are rost in multe situatii corecte, pentru a fi respectata realitatea prezenta a unei persoane. Schimbarea de domiciliu, schimbarea infatisarii datorata diverselor cauze (varsta, implanturi, operatii estetice, etc.).
Dar pentru ca a expirat, asta nu inseamna ca nu esti tu tot cel de dinainte! Tot la aceeasi data te-ai nascut, tot aceeasi parinti au fost declarati in certificatul de nastere, etc.
Aberatii!

Edited by radudd, 27 May 2022 - 10:39.


#10
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 28.05.2021

 radudd, on 27 mai 2022 - 10:36, said:

Aberatiile legislative sunt la tot pasul.
Daca o persoana detine deja un act oficial, act ce a fost eliberat prin respectarea unor norme, cum sa mai ceri inca o data actele ce au stat la baza eliberarii respectivului act?
Cerandu-le, ce inseamna? Ca nu ai incredere in propriul document pe care l-ai emis?
Da, schimbarea cartii de identitate are rost in multe situatii corecte, pentru a fi respectata realitatea prezenta a unei persoane. Schimbarea de domiciliu, schimbarea infatisarii datorata diverselor cauze (varsta, implanturi, operatii estetice, etc.).
Dar pentru ca a expirat, asta nu inseamna ca nu esti tu tot cel de dinainte! Tot la aceeasi data te-ai nascut, tot aceeasi parinti au fost declarati in certificatul de nastere, etc.
Aberatii!
Bine punctat.

#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Ar trebui sa nu mai ducem nimic in afara de vechiul CI.
„Se interzice instituţiilor publice şi organelor de specialitate ale administraţiei publice centrale să solicite persoanelor fizice sau persoanelor juridice, în vederea soluţionării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, copii de pe avize sau alte documente care au fost emise de către instituţii publice sau organe de specialitate ale administraţiei publice centrale. Instituţiile publice şi organele de specialitate ale administraţiei publice centrale solicită entităţilor care au emis documentele prevăzute la alin.(1), în format electronic, copii sau extrase de pe acestea în baza consimţământului expres al beneficiarului serviciului public”,

Legea nr. 267/2021

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Da, trebuie toate actele în original. Mama s-a dus la primărie și a scos duplicat după contractul de vânzare cumpărare al apartamentului, că rătăcise originalul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate