Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Andor (2022 - ...)

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Păi e bunicel dacă treci peste faptul că e cu "Forța Magică", deci e practic SF/Fantasy dar nu vrea să recunoască. Posted Image Și te raportezi la alea vechi că alea au creat numele și au stabilit canonul. Pur calitativ Rogue One și mai ales Andor sunt peste tot ce s-a făcut până acum, sunt producții pentru adulți, în timp ce filmele vechi și alte câteva chestii mai noi sunt pentru băieței care nu știu decât săbii laser și pew-pew și că Star Wars n-are voie să dea semne de maturitate. Posted Image Asta în condițiile în care până și Lucas a explicat la un moment dat că SW e o metaforă pentru agresiunea imperialistă SUA împotriva rezistenței eroice a Vietnamului, deci e o poveste foarte politică.

Edited by donjoe, 09 January 2023 - 17:27.


#74
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

View PostDeathRipple, on 09 ianuarie 2023 - 15:44, said:

eu nu inteleg ce tot ii da lumea inainte cu 'vechile filme'. probabil nu am sa inteleg niciodata. alea nu-s sf-uri. nu e nici un science acolo. dincolo de asta e un good vs evil dus la extrem cu niste dialoguri semi-retarde si efecte speciale deplorabile. s-au facut niste mega sf-uri in perioada aia...alien, blade runner, terminator...

Acu nici astea nu siunt chiar "science", iar alein si terminator sunt mai mult de groaza, actiune si aventuri decit science fiction adevarat.
Pentru clarificare, science fiction "adevarat" eu cred ca sunt Star Trek, Dune, Matrix.
Filmele clasice SW e intardevar un desen animat de copii retarzi numai ca nu e desenat. Jumatate din dialogurile alea si asa stupide sunt slogane propagadistice. Paralela lor e mai degraba cu istoria (mi s epare mai degraba nazismul penru copii, dar asta cu film anti- razboiul din vietnam mi se pare la fel de plauzibila pentru epoca aia), iar in rest sunt povesti

Edited by vrajitoruldinoz, 11 January 2023 - 08:31.


#75
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 11 ianuarie 2023 - 08:25, said:

Pentru clarificare, science fiction "adevarat" eu cred ca sunt Star Trek, Dune, Matrix.
Nah, și Dune e la fel de SF/Fantasy ca SW: eroul mistic cu puteri magice ne va salva bla bla.

#76
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Mi se pare interesanta calea diferita luata dupa jihadul butlerian. Nu e un "sf" de duzina cu roboti, lasere, nave spatiale.
Evident partea mistica, socioala, religiooasa e ce face filmul/cartea sa iasa in evidenta.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 January 2023 - 10:12.


#77
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Serialul e foarte bun, a inceput incet, cam plictisitor, insa dupa jumatatea sa a devenit din ce in ce mai bun. Un pic parca mai bun decat Kenobi si Mandalorian.

#78
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,538
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://i.postimg.cc/xCFSRRPp/1photo-2024-02-10-00-44-30.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

View Posttomcatsk8, on 14 ianuarie 2023 - 17:30, said:


Kenobi nu e deloc un standard bun de comparatie.. da' deloc.

#80
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018

 tomcatsk8, on 14 ianuarie 2023 - 17:30, said:

Serialul e foarte bun, a inceput incet, cam plictisitor, insa dupa jumatatea sa a devenit din ce in ce mai bun. Un pic parca mai bun decat Kenobi si Mandalorian.

Kenobi nu e serialul ala unde personajul principal strecoară un copil de șapte ani sub pardesiu ca să îl treacă nevăzut printre 100 de oameni , camere de luat vederi , droizi?
LOL , doar un pic mai bun!
Kenobi e doar un pic mai bun , asa cum The Godfather e doar un pic mai bun fata de Scary Movie 4.

Edited by g1102, 15 February 2024 - 09:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate