Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#73
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Si inca ceva: furnizorii declara toate facturile la fisc, iar aia de la ANAF zici ca-s batuti in cap: aia e formula, de ce ai calculat cu pret mai mic? Evazionistule! Tac-pac, puscarie.

#74
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013
@pasilla: Pai ce scrii acolo pare a fi o modificare de pret dupa ce s-a incheiat perioada de pret fix. Ca altfel de ce din 1 iulie? Ordonanta e deja in vigoare din 1 aprilie. Daca e asa atunci nu are legatura cu articolul discutat aici. Initiatorul a primit deja, pentru consumul din aprilie si poate fara nici o notificare prealabila (desi nu precizeaza), factura cu un supliment de pret pana la valoarea rezultata din calculul din OUG. In poza atasata pretul de furnizare e mic (244LEI/MWh) deci sigur nici nu este modificat, ci doar au cerut ceva bani in plus ‘sa fie ca in OUG’.

#75
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
exista o solutie mai simpla, nu inteleg de ce n-au aplicat-o: o plafonare pentru prima parte a consumului (sa zicem pana in 200Kw/luna), pentru toata lumea si pret liber, pentru ce depaseste acest consum, la fel, pentru toata lumea.

tu stii ce-i aceea evaziune?

View PostConstantinDriga, on 28 mai 2022 - 16:45, said:

Si inca ceva: furnizorii declara toate facturile la fisc, iar aia de la ANAF zici ca-s batuti in cap: aia e formula, de ce ai calculat cu pret mai mic? Evazionistule! Tac-pac, puscarie.


#76
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View Posttavitu, on 28 mai 2022 - 15:50, said:

Iar cum la peste 300 kWh nu există nici o mențiune referitoare la prețul din contractele în vigoare, concluzia este? ... Că se plătește prețul conform formulei de calcul de la Art. 5, preț care poate să fie mai mare sau mai mic decât ce scrie in contract.
Cum să nu existe specificația pentru cazul peste 300 de kWh?
La hidroelectrica se aplică ce am încercuit, adică nu are ce să se plafoneze pentru că tariful contractual este mai mic decât nivelul prețului supus plafonării....

Doar pentru cei care au contractual un tarif mai mare decât prețul maximal supus plafonării, plătesc pana la 300kWh cu tariful plafonat, iar cei cu peste 300 kWh, cu tariful contractual

Attached Files


Edited by wertyck, 28 May 2022 - 21:31.


#77
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Poststrongsss, on 28 mai 2022 - 21:18, said:


tu stii ce-i aceea evaziune?
Habar n-am, doar ca m-am batut doi ani cu ANAF ca sa le dovedesc asta.

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005

View Poststrongsss, on 28 mai 2022 - 21:18, said:

exista o solutie mai simpla, nu inteleg de ce n-au aplicat-o: o plafonare pentru prima parte a consumului (sa zicem pana in 200Kw/luna), pentru toata lumea si pret liber, pentru ce depaseste acest consum, la fel, pentru toata lumea.

tu stii ce-i aceea evaziune?
Nu au aplicat-o, pentru că au asociat  consumul mic, cu persoana săracă, nu cu una chibzuită.... Pe principiul: daca consuma mai mult de 300 kWh, sigur are bani și nu e persoana in nevoie, ca să beneficieze de ajutorul statului.

Adevarul e că statul ar fi plătit mai mult în acea situație.

#79
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postwertyck, on 28 mai 2022 - 21:30, said:

La hidroelectrica se aplică ce am încercuit, adică nu are ce să se plafoneze pentru că tariful contractual este mai mic decât nivelul prețului supus plafonării....
Doar pentru consum sub 300 kWh! Ce ai încercuit nu se aplică pentru consum peste 300 kWh!

View Postwertyck, on 28 mai 2022 - 21:30, said:

Doar pentru cei care au contractual un tarif mai mare decât prețul maximal supus plafonării, plătesc pana la 300kWh cu tariful plafonat, iar cei cu peste 300 kWh, cu tariful contractual
Nu. Prețul pe care îl plătesc cei sub 300 kWh este minimul dintre: preț formulă de calcul OUG, preț contract și preț plafonat OUG. Cei cu consum peste 300 kWh plătesc prețul conform formulei de calcul din OUG indiferent de ce zice în contract.

View Postwertyck, on 28 mai 2022 - 21:30, said:

Cum să nu existe specificația pentru cazul peste 300 de kWh?
La articolele din OUG care se referă la consum peste 300 kWh, spre deosebire de articolele care se referă la consum sub 300 kWh nu există referire la prețul din contractele în vigoare. Fără această referire se aplică celelalte prevederi pentru consum peste 300 kWh adică prețul final facturat este calculat doar conform formulei de calcul din OUG.

#80
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Nu cred.
Peste 300kWh lunar se aplică tariful neplafonat, cu tariful din contractul fiecăruia cu furnizorul de energie electrică.
Deci in cazul Hidroelectrica, tariful de 0.25 plus taxe , adică vreo 0.68 lei/kWh  cu TVA inclus.

Rolul ordonanței respective nu este de a crește prețul, ci de a ajuta pe unii dintre consumatori se plătească un preț mai mic, plafonat, DECI nu mai mare decât cel care l-a semnat cu furnizorul său.

#81
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,520
  • Înscris: 13.03.2005
Scuze, PE care l-a semnat....

#82
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postwertyck, on 29 mai 2022 - 11:44, said:

Nu cred.
Peste 300kWh lunar se aplică tariful neplafonat, cu tariful din contractul fiecăruia cu furnizorul de energie electrică.
Deci in cazul Hidroelectrica, tariful de 0.25 plus taxe , adică vreo 0.68 lei/kWh  cu TVA inclus.
Nu este pe crezute, este pe ce scrie efectiv în ordonanță și ce efecte produce.

Colegul care a deschis topicul a postat factura, se vede că prețul efectiv per kWh pe care il plătește pentru energia activă nu este prețul din contract de 0.244 lei / kWh, ci prețul facturat conform formulei din OUG 27/2022 de 0.76216 lei / kWh (împărțit între prețul din contract pentru energia activă și o diferență cauzată de OUG). Efectiv în cazul lui OUG i-a crescut prețul!

https://forum.softpe...el/page__st__36

Posted Image

View Postwertyck, on 29 mai 2022 - 11:44, said:

Rolul ordonanței respective nu este de a crește prețul, ci de a ajuta pe unii dintre consumatori se plătească un preț mai mic, plafonat, DECI nu mai mare decât cel care l-a semnat cu furnizorul său.
Rolul ordonanței și cea ce scrie efectiv în ordonanță și prin urmare efectele pe care le produce ordonanța sunt două lucruri diferite.

Edited by tavitu, 29 May 2022 - 13:06.


#83
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,941
  • Înscris: 24.04.2013

View Postwertyck, on 29 mai 2022 - 11:44, said:

… Rolul ordonanței respective nu este de a crește prețul, ci de a ajuta pe unii dintre consumatori se plătească un preț mai mic, plafonat, DECI nu mai mare decât cel care l-a semnat cu furnizorul său.
Ai dreptate, sau cel putin asa a lasat de inteles, dar a iesit suficient de varza incat Enel sa fi inteles ca [pentru consumatorii de peste 300kWh/luna] are liber la taxat peste pretul din contract, sau poate chiar ca este obligat legal sa o faca.

Deci nu pot decat sa revin la intrebarea mea: ce au inteles alti furnizori? Aveti sau aveti cunoscuti cu consum mare la altii (de exemplu Electrica Furnizare, CEZ sau cum se mai cheama acum, etc) care au primit factura pe aprilie? Cum au taxat acestia?

Un lucru care ma ingrijoreaza este ca in Parlament aceasta chestiune a relatiei cu preturile din contractele existente nu a fost atinsa deloc. Cel putin nu inca. De Senat a trecut, acum urmeaza Camera Deputatilor. Procesul legislativ, cu toate avizele/ rapoartele/ propunerile/ etc: Consiliul Economic si Social a propus eliminarea treptei de 300kWh, incat toti consumatorii casnici cu consum peste 100kWh/luna sa aiba pret plafonat la 0,80LEI/kWh. Un amendament neadoptat la Senat introducea pentru acest caz un plafon de 1LEU/kWh (ca la IMM-uri), vezi ‘raportul comisiei sesizate în fond’ de la Senat. Astfel de modificari nu prea au sanse, cel putin nu fara o fundamentare bugetara solida, pentu ca din ce stiu IMM-urile sunt vreo cateva sute de mii in timp ce casnicii sunt niste milioane. Insa nu gasesc nimic sa clarifice problema respectarii (sau a relatiei cu) pretul contractual existent (nu vorbesc de consumatorii sub 300kWh/luna, unde art. 2 alin. (2) e clar, nici nu e subiectul topicului). Mai ales ca se presupune ca in momentul semnarii de contracte la un anumit pret furnizorii au deja contracte de cumparare energie pe termen lung care sa acopere consumul respectiv, nu e un necesar de energie care sa fi aparut peste noapte.

Edited by sags, 29 May 2022 - 13:47.


#84
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Pai la cate petitii am trimis la guvern, ANRE si la ministerul energiei, poate s-a gasit careva sa vada inechitatea. Presupun ca mai sunt cateva zeci de oameni care au trimis astfel de petitii. Doar nu sunt singurul care e nedreptatit.

#85
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postcamsonat, on 29 mai 2022 - 20:26, said:

Pai la cate petitii am trimis la guvern, ANRE si la ministerul energiei, poate s-a gasit careva sa vada inechitatea. Presupun ca mai sunt cateva zeci de oameni care au trimis astfel de petitii. Doar nu sunt singurul care e nedreptatit.
Esti cam sonat daca ai impresia ca-ti citeste cineva nemultumirile.

#86
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Sigur sunt si nu vorbesc din carti. Uite confirmarea.

Attached Files


Edited by camsonat, 30 May 2022 - 07:45.


#87
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Mda, nu stiu exact ce i-ai intrebat, dar vad ca ti-au raspuns in cel mai lemnos stil posibil fara sa spuna absolut nimic.
E bine ca ai deschis topicul, luna trecuta am uitat sa comunic indexul, mi-au estimat 100 KWh desi am consumat vreo 220, ceea ce inseamna ca acum trebuie sa transmit un index ceva mai mic decat real, ca sa nu sar de 300... Posted Image

#88
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
La fel sunt si raspunsurile de la guvern si ANRE.

#89
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsags, on 29 mai 2022 - 13:45, said:


Consiliul Economic si Social a propus eliminarea treptei de 300kWh, incat toti consumatorii casnici cu consum peste 100kWh/luna sa aiba pret plafonat la 0,80LEI/kWh. Un amendament neadoptat la Senat introducea pentru acest caz un plafon de 1LEU/kWh (ca la IMM-uri), vezi ‘raportul comisiei sesizate în fond’ de la Senat.
Mai pe intelesul tuturor, discriminarea de care vorbesc (vezi resou in camaruta), a fost semnalata de o comisie parlamentara chiar. Atasez o captura pt cei care nu reusesc sa mearga pe legatura.

Attached Files



#90
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostConstantinDriga, on 30 mai 2022 - 07:58, said:

E bine ca ai deschis topicul, luna trecuta am uitat sa comunic indexul, mi-au estimat 100 KWh desi am consumat vreo 220, ceea ce inseamna ca acum trebuie sa transmit un index ceva mai mic decat real, ca sa nu sar de 300... Posted Image
Nu cred ca conteaza.
b) maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh și 300 KWh inclusiv;

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate