Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#253
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Ah cumva habar care diferenta intre a nu avea un drept si a fi discriminat? Suna interesant CEDO, este?

#254
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vrei sa spui ca plafonarea pretului la EE este un drept ?

Edited by pasilla, 23 August 2022 - 20:06.


#255
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

View Postpasilla, on 23 august 2022 - 20:05, said:

este un drept ?
Altul e contextul.

#256
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Care ?

Eu sunt extrem de suparat de evolutia preturilor la GN si EE, dar nu vad discriminari/limitari de drepturi.

#257
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

View Postpasilla, on 23 august 2022 - 22:18, said:

Care ?

Eu sunt extrem de suparat de evolutia preturilor la GN si EE, dar nu vad discriminari/limitari de drepturi.
Pai daca nu vezi ce-a scris @camsomat pana acumt e greu.Simplu e diferentiere intre consumatori,unul are voie sa consume cat vrea cu pret plafonat,celalalt daca consuma mai mult are pret dublu..

#258
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Amestecam mere cu pere si ne da.... magiun de prune.
Cine are plafonat pretul la EE, indiferent de consum ?
Daca eu consum motorina, am facilitati ? Dar pentru lemne, am pret plafonat ?

#259
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

View Postpasilla, on 23 august 2022 - 22:29, said:

Amestecam mere cu pere si ne da.... magiun de prune.
Cine are plafonat pretul la EE, indiferent de consum ?
Daca eu consum motorina, am facilitati ? Dar pentru lemne, am pret plafonat ?
Ok,nu vreau sa intru in polemici nesfarsite de dragul postarilor.Cititi OG27.O seara faina.

#260
Jam`

Jam`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.05.2005
Eu sunt foarte curios pentru cat timp vom fi "pedepsiti" cei care am avut consum mediu lunar > 300 kwh pe anul 2021. In cazul meu, in luna aprilie 2022 am scapat de un consumator mai mare, iar media mi-a scazut undeva intre 200-250 kwh / luna (pana acum) pe anul 2022.

Dupa logica mea ar trebui cel mult tarifarea pe anul 2022 sa se faca raportat la consumul din anul precedent. Ramane de vazut daca va fi asa.

PS: Inca astept raspuns oficial de la Hidroelectrica la intrebarea mea, din 09.08.2022, legata de cum voi fi facturat daca voi trece de la Enel la ei.

#261
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007

View PostJam`, on 31 august 2022 - 16:08, said:

.

PS: Inca astept raspuns oficial de la Hidroelectrica la intrebarea mea, din 09.08.2022, legata de cum voi fi facturat daca voi trece de la Enel la ei.

Citeste aici  https://forum.softpe...tii-reclamatii/ se pare ca platesti pretul din contract.

Edited by attila24nagy, 31 August 2022 - 16:15.


#262
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Daca media pe 2022 va fi sub 300kWh/luna atunci cel mai tarziu in februarie la anul trebuie sa primesti o factura de regularizare in care sa refactureze totul incadrandu-te - pe 2022, deci din urma - in transele de 100kWh/luna sau 300kWh/luna dupa caz. Deci primesti bani inapoi.

E o nebuloasa ce se intampla cu refacturarea pomenita mai sus daca in tmpul anului schimbi furnizorul. A fost un amendament in Parlament care zicea ca fiecare furnizor regularizeaza pentru perioada cat ai fost la el, dar nu a fost adoptat. Ar fi fost si imposibil de implementat, cine ar putea cunoaste consumul tau total sa faca media si sa ii informeze pe toti cum sa refactureze?

LE: OUG a fost modificat astfel ca de la jumatatea lui iulie trecut sa se respecte pretul contractual, daca e mai mic, si pentru cei cu consum pe 2021 de peste 300kWh/luna. Deci daca ai de anul trecut un contract cu pret mai decent, se revine la el. Problema este insa ca perioada de pret fix se termina si dupa ea furnizorul o sa iti puna un alt pret fix de cat vrea el.

Edited by sags, 31 August 2022 - 16:23.


#263
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu a fost bine cu 300 KWh/luna, acum e 255 KWh/luna.
pentru cel între 100,01- 300 KWh se va plăti un tarif de maximum 0,80 lei/kWh, dar numai pentru un consum lunar de maximum 255 kWh.
Ce mai ziceti ?

Edited by pasilla, 01 September 2022 - 23:15.


#264
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Zic ca nu inteleg de ce trebuie sa fiu eu pedepsit pentru ca nu am cu ce sa ma incalzesc decat cu curent...

#265
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsags, on 31 august 2022 - 16:16, said:

… E o nebuloasa ce se intampla cu refacturarea pomenita mai sus daca in tmpul anului schimbi furnizorul. …
In noua varianta, dupa modificarile aduse de OUG119/2022 si aplicabile de la 1 septembrie, se pare ca aceasta refacturare se face de catre ‘ultimul furnizor din an’ (cel la care esti in momentul in care trebuie facuta) si doar pentru perioada in care ai fost clientul lui. Perioadele anterioare in care ai fost client al altor furnizori raman cum au fost facturate la vremea lor. Cel putin eu asa inteleg. Desi recunosc ca nu mi-e foarte clar ce vrea sa spuna cu ‘furnizorul actual’, si poate ca din interpretarea aceste sintagme sa iasa altceva.

OUG 119/1.IX.2022 said:

În cazul schimbării furnizorului în perioada de aplicare a prevederilor prezentei ordonanțe de urgență, regularizarea se face de către furnizorul actual doar pentru perioada aplicării contractului de furnizare încheiat cu acesta.


#266
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmircea812, on 02 septembrie 2022 - 07:09, said:

Zic ca nu inteleg de ce trebuie sa fiu eu pedepsit pentru ca nu am cu ce sa ma incalzesc decat cu curent...
Nu ești pedepsit. Ai libertatea sa te muti la hidroelectrica, unde prețul este mic indiferent de cat consumi și nu ai și nevoie de acea plafonare, va plătești un tarif sub acel preț plafonat.
https://www.hidroele...48-8ea9d20735f9
Dacă tu ramai la un furnizor care are tariful mai mare decât acea plafonare, e treaba ta, că ești "masochist" sa plătești in plus .


#267
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Explica-mi te rog de ce am platit mai mult cu plafonarea desi aveam in contract un pret mai bun...doar pentru ca nu am alta sursa de incalzire.


M-am mutat deja...nu despre asta era discutia.

#268
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmircea812, on 04 septembrie 2022 - 14:54, said:

Explica-mi te rog de ce am platit mai mult cu plafonarea desi aveam in contract un pret mai bun...doar pentru ca nu am alta sursa de incalzire.

Pentru că acel furnizorul a interpretat în interesul său acea ordonanța....

#269
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Si eu am zis la inceput la fel, ca e o interpretare gresita sa puna un pret mai mare, dar nu e asa. In forma OUG valabila din aprilie pana pe la mijlocul lui iulie, pentru cei cu consum in 2021 de peste 300kWh/luna pretul facturat se calculeaza dupa regulile din art. 5 (pret mediu de achizitie care e mare + marja fixa 75LEI/MWh + taxe/tarife reglementate) FARA a mai tine cont de pretul contractual. Dupa mijlocul lui iulie se factureaza pretul contractual daca este mai mic, urmare a unei modificari prevazute in legea de aprobare a OUG. De la 1 septembrie iar s-a modificat ordonanta, dar nu cred ca si din acest punct de vedere.

Problema de care am mai zis este ca perioadele de pret fix si ‘bun’ incepute anul trecut se termina iar noile preturi contractuale vor fi enorme (am vazut la Enel oferta cu pret final peste 5LEI/kWh) deci se va factura dupa formula de la art. 5. Cum pretul mediu de achizitie e si el enorm, facturile or sa explodeze (LE: e vorba de cei cu consum mare, la cei sub 300kWh/luna in 2021 raman plafonarile vechi cu diferenta ca se aplica doar primilor 255kWh consumati lunar, ce depaseste intra la formula art. 5).

Edited by sags, 04 September 2022 - 17:08.


#270
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Suntem o tara de ''speciali''... revolutionari, pensii, subventii caldura, etc...

Edited by mircea812, 04 September 2022 - 17:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate