Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Brother - toner ieftin universal?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021
Am achizitionat recent o imprimanta Brother 1222WE ce foloseste cartus TN1090, care e ieftin si usor de incarcat si resetat. Dar nu ma asteptam ca pretul tonerului sa fie asa mare (am trecut de la inkjet la laser...)
Un cartus compatibil TN1090 este in jur de 25 Ron iar o sticla de toner pentru o incarcare (55g) este in jur de 40 Ron!

Am gasit pe Emag toner compatibil Brother la 1kg pentru 200 Ron. Are cineva o recomandare pentru toner mai ieftin sau cam asta este pretul in general?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am o nedumerire... ce insemna ieftin si cat printezi?
Cu un 1 kG de tonner printezi jumatate de padure.

#3
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021

View PostAdm, on 26 mai 2022 - 21:11, said:

Eu am o nedumerire... ce insemna ieftin si cat printezi?
Cu un 1 kG de tonner printezi jumatate de padure.

Folosesc cam un cartus pe luna (1000-1200 pagini).
Am mentionat 1kg deoarece este mai usor de comparat ca pret. Am vazut pe siteuri "no name" 1kg la 60 Ron dar nu stiu daca e compatibil sau daca e pe bune. As da 100 Ron pe 1kg...sau 10 Ron pe 100g.

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La o cheltuială de 25 lei pe lună nu merită efortul. Mai ales că nu o să poți încărca de foarte multe ori cartușul.

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:
Si eu mi-am facut acest calcul la inceput cand am trecut intentionat la un sistem de cartuse unde se poate face incarcarea/resetarea (Brother).
Problemele principale sunt ca nu stii calitatea acestor tonere precum si perioada de timp in care isi pastreaza caracteristicele odata desigilate recipientele de capacitate mai mare, care au un raport pret/cantitate mai bun raportat la cele mici.
Ulterior am renuntat temporar sa mai incerc reumplerea tocmai datorita preturilor mici la cartusele compatibile dar si pentru ca fiind la inceput cu marca Brother nu aveam o catitate considerabila de cartuse goale pe care sa le reumplu.
Intre timp am vazut ca au crescut preturile inclusiv la cartuse compatibile, in cazul meu TN2421 de la 28-35 RON la 60-70 RON la care evident se mai adauga si costul transportului... si s-ar putea ca preturile sa mai creasca Posted Image

Daca este insa sa gandesc logic exista o piata de unde se poate afla informatii sigure (din practica) vis-a-vis de calitatea marcilor de tonner, furnizori de tonner cu preturile cele mai ok si anume magazinele/afacerile care se ocupa cu reumplerea de cartuse contra-cost precum si cu reparatii si vanzare de imprimante/multifunctionale sh.

Este probabil ca Brother sa nu fie o marca populara in randul acestor afaceri insa tot poti sa afli care sunt furnizori de tonere compatibile de calitate unde este posibil sa gasesti si toner de calitate pentru Brother.

Edited by dagobar, 27 May 2022 - 07:47.


#6
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021

View Postdagobar, on 27 mai 2022 - 07:47, said:



Cred ca asta speram, sa vada cineva care se ocupa cu umplere cartuse si sa-mi spuna si mie de unde se aprovizioneaza cu toner.

P.S. Mersi moderatorului, stie el de ce...

View PostBloodRa, on 26 mai 2022 - 22:29, said:



Nu mi se pare efort, venind de la incarcat inkjet (siringi,  deviceuri etc). Si chiar daca il incarci de 3, 4 ori tot salvezi ceva, mai ales ca-mi pare rau sa arunc un cartus care poate fi refolosit foarte usor.

Edited by Dany_Darke, 27 May 2022 - 15:58.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Imprimantele Brother sunt pretentioase la toner. Probabil ca nici modelul tau nu are lamela de stergere si rezidual. Tonerele compatibile de Brother, daca nu au compozitia perfect calibrata, pot lasa umbre pe pagina. Eu am patit-o si de atunci cumpar cartuse compatibile.

#8
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Eu am MFC-L2712N, intradevar nu are lamela de stergere clasica si nici recipient pentru toner reziual.
Pentru stergere are un sistem probabil mult mai simplist cu un buton de platis verde care trebuie plimbat inainte/inapoi si care presupun  ca asta face.
Este posibil ca umbrele sa apara si daca nu este curat cilindrul.

Este cineva aici pe forum care a folosit toner de incarcare pentru cartuse Brother ?
Daca da, ce marca ?

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
E o intrebare buna. Eu am preferat sa cumpar cartuse dupa ce am dat gres cu un refill.
Cei de la erefill au un filmulet pe youtube cu umplerea cartuselor. Sigur le-au verificat inainte.

View Postdagobar, on 27 mai 2022 - 15:18, said:

Pentru stergere are un sistem probabil mult mai simplist cu un buton de platis verde care trebuie plimbat inainte/inapoi si care presupun  ca asta face.
Acel fir e chargerul sau corotronul care trebuie curatat la fiecare inlocuire de cartus.

Edited by Leo2006, 30 May 2022 - 20:24.


#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View PostConfusedPotato, on 26 mai 2022 - 15:18, said:

Am achizitionat recent o imprimanta Brother 1222WE ce foloseste cartus TN1090, care e ieftin si usor de incarcat si resetat. Dar nu ma asteptam ca pretul tonerului sa fie asa mare (am trecut de la inkjet la laser...)
Un cartus compatibil TN1090 este in jur de 25 Ron iar o sticla de toner pentru o incarcare (55g) este in jur de 40 Ron!

Am gasit pe Emag toner compatibil Brother la 1kg pentru 200 Ron. Are cineva o recomandare pentru toner mai ieftin sau cam asta este pretul in general?

Acesta este cel mai bun toner refill. (fabricat in SUA) Merge foarte foarte bine. La 1000g pretul de refill (home made) este sub 10 lei.
https://www.erefill....g-tn10301k.html

#11
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021

View Postdaniel21, on 06 iunie 2022 - 11:54, said:

Acesta este cel mai bun toner refill. (fabricat in SUA) Merge foarte foarte bine. La 1000g pretul de refill (home made) este sub 10 lei.
https://www.erefill....g-tn10301k.html

Mersi de link. Prin cercetarile mele am aflat si eu ca Static Control sunt cam cei mai buni la toner dar tot mi se pare scump 190 Ron/kg. Mai ales cand acelasi producator are toner pentru alte modele la 100 Ron/kg. Chiar este asa mare diferenta intre acea pudra?

In alta ordine de idei, am inteles ca atunci cand cilindrul se duce apar linii verticale pe pagina cand printezi. Ce se intampla cand cartusul nu mai functioneaza cum trebuie, de ex. dupa cateva reumpleri?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostConfusedPotato, on 06 iunie 2022 - 20:23, said:

In alta ordine de idei, am inteles ca atunci cand cilindrul se duce apar linii verticale pe pagina cand printezi. Ce se intampla cand cartusul nu mai functioneaza cum trebuie, de ex. dupa cateva reumpleri?

Se matuieste cilindrul fotosensibil.

#13
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
De obicei scoate sters. Nu se mai incarca rola de developare bine si atunci scoate foarte sters sau cu linii verticale.
La cat costa un cartus nou pe care il incarci de cel putin 10 ori este foarte ok.
https://www.buzzprin...1030-1k-7284245

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postdaniel21, on 06 iunie 2022 - 11:54, said:

Acesta este cel mai bun toner refill. (fabricat in SUA) Merge foarte foarte bine. La 1000g pretul de refill (home made) este sub 10 lei.
https://www.erefill....g-tn10301k.html

Si eu am inteles de la amici ca d.p.d.v. calitativ ar fi ok.
Din pacate la pretul respectiv per kg. nu merita... cred ca iesi mai ieftin sa cumperi cartuse combatibile... am cumparat de curand TN2421 (3000 pagini) cu 35 RON.

#15
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

View Postdagobar, on 08 iunie 2022 - 08:04, said:

Si eu am inteles de la amici ca d.p.d.v. calitativ ar fi ok.
Din pacate la pretul respectiv per kg. nu merita... cred ca iesi mai ieftin sa cumperi cartuse combatibile... am cumparat de curand TN2421 (3000 pagini) cu 35 RON.

Totul tine de volum. 35 de lei este aproape dublu fata de 19 lei. (cat costa o reumplere home made).

#16
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Sa inteleg ca un TN2421 contine 100g de tonner ?

#17
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021

 dagobar, on 11 iunie 2022 - 19:17, said:

Sa inteleg ca un TN2421 contine 100g de tonner ?

Al meu TN1090 care scoate, teoretic, 1500 pagini contine 60g de toner. La 3000 de pagini presupun ca in jur de 100-120g.

Are cineva un link unde se descrie diferenta intre tipuri de toner? Am gasit toner la 1kg compatibil HP la 100 Ron. De ce nu pot pune acel toner in cartusul Brother?

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Nu va apucati sa reumpleti cartusul demo. Nu faceti nimic. Cumparati 1 sau chiar 2 cartuse compatibile si dupa aceea incepeti sa le incarcati. De la cel demo pastrati cipul.

Edited by Leo2006, 11 June 2022 - 21:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate