Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum se numește acest șurub „nedemontabil”?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 aaaa4567, on 26 mai 2022 - 15:53, said:

Nu-s de unica folosinta, sunt de folosinta pana la primul defect Posted Image, ca nu poti interveni (cu blandete...). Nu exista niciun motiv rezonabil sa faca asa ceva, in afara de planned obsolescence /etc - consumatorul va fi fortat sa cumpere altul chiar daca produsul ar putea fi reparat. Practic e japca pe fata.

S-a chinuit un vecin sa desfaca unul din asta sa-i schimbe cablul, a tot bagat surubelnita in el (dupa cateva pahare de palinca), tot era rosu la fata, incepeau sa curga apele pe el, ii tot ziceam sa renunte ca oricum se rupe, el tot forta, plasticul crapa incet-incet, pana a inceput brusc sa suduie si pe romaneste si pe ungureste, amestecat, si cu ochii injectati si suduind l-a luat de cablu si l-a pocnit ca un nebun de un stalp de beton de la vie, pana l-a spart bucati. Inca si acolo a dat cu el vreun minut continuu, pana a mai ramas numa` un ciot. Posted Image

Dupa aia l-a strans frumos cu farasul si la aruncat la gunoi, suduind in continuare societatea de consum. Posted Image

Edited by Phobos, 26 May 2022 - 17:30.


#20
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Am avut o comanda pe ali  prin februarie.
In 3 saptamani am ridicat-o de la posta.

#21
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Una peste alta, improvizeazã, românește,  sau dã comandã și așteaptã 3 luni pt a lucra nemțește. 🙂

Avantaje și dezavantaje....

Apropo, mai sunt niste tubulare cu mijlocul ocupat de niste pini hexagonali pe arcuri, practic se adapteazã la orice formã dubioasã, dar nu știu dacã se preteazã acolo.

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007

 radurus, on 26 mai 2022 - 17:24, said:

Am avut o comanda pe ali  prin februarie.
In 3 saptamani am ridicat-o de la posta.
Yup.
Eu am peste 250 de comenzi pe ali.
Vin intre 2 saptamani si 6 luni, cu media pe undeva pe la o luna.
2-3% se pierd si nu mai vin deloc.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 Leo2006, on 26 mai 2022 - 16:39, said:

Profit si eu de discutia asta cu aceiasi problema.
Eu am asa ceva la un espressor cu capsule. Capul surubului e oval si are un diametru mediu de 4 mm. Nu am gasit nici o surubelnita compatibila.
IMG20220526173615.jpg
Nu merge cu un cleste cu cioc ingust (gen https://www.technic-...e-135-mm-knipex), ca ala pt electrice?

Edited by aaaa4567, 26 May 2022 - 18:32.


#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 Dany_Darke, on 26 mai 2022 - 15:11, said:

este un "nit" bagat prin presare acolo si presat la capat. pt a fi scos, trebuie rupt cu totul, ori spargi plasticul ca sa-l scoti. este pt produsele de unica folosinta, de aceea este nedemontabil
nu stiu sa aiba o denumire anume

 Dany_Darke, on 26 mai 2022 - 15:23, said:

mai baga o fisa, nu prea stii despre ce scrii

Attached File  hmmm.jpg   57.42K   18 downloads


I googled it for you.... Posted Image
((doar stii ca mi-esti draga... :D ))

https://www.bcsitese...-groove-socket/
https://www.google.c...NwCKAB6BQgBEMQD
https://www.google.c...QMygJegUIARDAAw

Edited by viotl, 26 May 2022 - 18:36.


#25
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 Phobos, on 26 mai 2022 - 17:23, said:

S-a chinuit un vecin sa desfaca unul din asta sa-i schimbe cablul, a tot bagat surubelnita in el (dupa cateva pahare de palinca), tot era rosu la fata, incepeau sa curga apele pe el, ii tot ziceam sa renunte ca oricum se rupe, el tot forta, plasticul crapa incet-incet, pana a inceput brusc sa suduie si pe romaneste si pe ungureste, amestecat, si cu ochii injectati si suduind l-a luat de cablu si l-a pocnit ca un nebun de un stalp de beton de la vie, pana l-a spart bucati. Inca si acolo a dat cu el vreun minut continuu, pana a mai ramas numa` un ciot. Posted Image

Dupa aia l-a strans frumos cu farasul si la aruncat la gunoi, suduind in continuare societatea de consum. Posted Image

:)

Ideea e ca si daca il operezi si improvizezi ceva de strangere gen suruburi cu piulita, risti sa cedeze chestia in mainile celor care nu stiu si sa te trezesti cu altceva, adica fire expuse etc. Nu merita riscul. Ganditi-va ca pe jos pe mai si impeidici, calci pe el, si plasticul ala trebuie sa tina cat de cat.

Ca altfel topesti plasticul din jur cu ceva feirbinte si aia e... dar... ce faci pe urma?

#26
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 dorin_2k, on 26 mai 2022 - 15:12, said:

3 point screew.
Vrei să îl desfaci?
La Lidl erau astfel de prelungitoare

Ntz. 3 groove screw!

 dorin_2k, on 26 mai 2022 - 15:41, said:

Alea 3 puncte de la ce-s? De la penseta de prindere?
Nu sunt puncte, sunt canalicule. Exista drive special pt acest surub. Tamper proof, idiot proof/security screw. Cum erau antifurturile la roti odinioara.

https://www.google.c...QMygEegUIARDEAQ

Attached File  unusual screw heads.jpg   19.9K   8 downloads

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Nu exista surub nedemontabil.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu ai 3-groove bit, punctezi cu un punctator in centru, apoi dai gaura in floare, apoi il desurubezi cu un extractor, sau cu burghiu cu helix inversat, holsurub cu pas invers.
Si apoi pui suruburi cu floare normala cu semirotund, scaun plat si slot PH1 sau PH2.

Edited by loock, 26 May 2022 - 19:19.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Dany_Darke, on 26 mai 2022 - 15:23, said:



mai baga o fisa, nu prea stii despre ce scrii
Eu am băgat multe. Și știu ce zic. Chiar am și lucrat pe multe mașini de prelucrări mecanice pe vremea când mulți nu erau născuți.
Fata de alții care doar în cărți (sau online acum) au văzut. Nici vorbă să fi pus mâna vreodată să facă vreo sudura prin presiune, filetare prin rulare, mortezare, broșare sau rabotare.


#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
ma tem ca nu intra ph-urile in gaurile alea.

burghiu la diametrul florii si zbori floarea cu totul. asta, daca nu s-o invarti in plastic pana-l sparge.

=============================

 dorin_2k, on 26 mai 2022 - 20:21, said:

Fata de alții care doar în cărți (sau online acum) au văzut.
Ba ce de hateri... :D

 dorin_2k, on 26 mai 2022 - 20:21, said:

Nici vorbă să fi pus mâna vreodată să facă vreo sudura prin presiune, filetare prin rulare, mortezare, broșare sau rabotare.
Aidi ma fratioare, vorbeam de un biet surubel de la un biet prelungitor....

#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dany_Darke, on 26 mai 2022 - 15:11, said:

este un "nit" bagat prin presare acolo si presat la capat. pt a fi scos, trebuie rupt cu totul, ori spargi plasticul ca sa-l scoti. este pt produsele de unica folosinta, de aceea este nedemontabil

nu stiu sa aiba o denumire anume
nu neapărat. Multe prelungitoare sunt asamblate cu șuruburi așa zis nedemontablie, Dar șuruburi. Le poți desface cu bitul potrivit.
Cele cu adevărat nedemontabile sunt prinse cu nituri care au capul plat. Sau semisferic. În orice caz cu suprafața lisă.

Edited by DaculScoril0, 27 May 2022 - 00:35.


#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 aaaa4567, on 26 mai 2022 - 15:53, said:

Nu-s de unica folosinta, sunt de folosinta pana la primul defect Posted Image, ca nu poti interveni (cu blandete...). Nu exista niciun motiv rezonabil sa faca asa ceva, in afara de planned obsolescence /etc - consumatorul va fi fortat sa cumpere altul chiar daca produsul ar putea fi reparat. Practic e japca pe fata.
Cu mențiunea că o dată ars cu supă, consumatorul va sufla și în iaurt.
Adică va fugi de producătorul ăla ca dracu de tămâie.

Să-ți faci un renume bun e foarte greu, să-l pierzi e foarte ușor!

 adisz, on 26 mai 2022 - 19:00, said:

Nu exista surub nedemontabil.
Nici extractoare de suruburi nedemontabile nu există. Posted Image

 dorin_2k, on 26 mai 2022 - 20:21, said:

Eu am băgat multe. Și știu ce zic. Chiar am și lucrat pe multe mașini de prelucrări mecanice pe vremea când mulți nu erau născuți.
Fata de alții care doar în cărți (sau online acum) au văzut. Nici vorbă să fi pus mâna vreodată să facă vreo sudura prin presiune, filetare prin rulare, mortezare, broșare sau rabotare.
Bre dar te-ai enervat rău!
Îmi pare rău că n-am fost aseară pe fază.  Posted Image

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 dorin_2k, on 26 mai 2022 - 20:21, said:

Eu am băgat multe. Și știu ce zic. Chiar am și lucrat pe multe mașini de prelucrări mecanice pe vremea când mulți nu erau născuți.
Fata de alții care doar în cărți (sau online acum) au văzut. Nici vorbă să fi pus mâna vreodată să facă vreo sudura prin presiune, filetare prin rulare, mortezare, broșare sau rabotare.

asa este, tu lucrai cu aceste suruburi si sudai cand nimeni de pe forum nu era nascut, acu 50-60 de ani. in opinia ta, toti de pe forum sunt prosti si niste papa lapte ce folosesc un holzsurub pe post de bold ca l-au vazut doar pe net si habar n-au de ele, dar inca incerci sa afli cum arata un nit

e bine sa fie o opinie buna despre propria persoana, dar cand se ajunge sa se faca statuie si sa se inchine singuri la ea, deja ...

Edited by Dany_Darke, 27 May 2022 - 08:00.


#34
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 25.09.2014
Apa tare, un pistol de lipit si multa rabdare, in caz ca nu ai scula adecvata pentru demontare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6hpSwryHLlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Astfel misterul a fost dezlegat.
E șurub și nu nit.
Dar na, e ușor sã faci flame pe topic și sã jignești. Nu?
Attached File  Screenshot_2022-05-27-10-32-27-883_com.android.chrome.jpg   58.95K   49 downloads

#36
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Asa am desfacut si eu, tocmai cautam acelasi clip de pe utube sa il atasez.
Merge garantat.
La urma pui holtsuruburi normale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate