Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Unde incarci butelia cu argon pentru sudura?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019
Am un aparat de sudura MIG si vreau sa cumpar o butelie cu argon.

Si dupa ce se termina de unde o incarc?

Am cautat pe net de unde incarc cu argon in Craiova, iar alea cateva rezultate nu par sa duca nicaieri.

Sunt o gramada de sudori in fiecare oras, voi cum va incvarcati buteliile cu argon sau Co2?

#2
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Mergi la un atelier de sudura in zona si intreaba unde incarca ei buteliile.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Cred ca ar trebui mentionat ca se incarca doar pe PJ.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca ar fi un impediment acest lucru.

#5
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Linde-Gas

#6
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 01.02.2006
Pentru sudura WIG sau TIG - se foloseste Argon , eventual Ar+He sau Ar+O2 ( O2 cca 2% ) - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
Pentru sudura MIG - se foloseste Argon sau Ar+O2 ( O2 cca 2% ) - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
Pentru sudura MAG - se foloseste :
1. Amestec Ar+ 18-20% CO2 - denumire comerciala Corgon 18 sau Feroline 18 etc - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
2. CO2 - capacitatea buteliei este data unitati de volum litrii iar incarcatura in unitati de masa Kg.

CO2 poti folosi un Stingator cu CO2 , ex G5 care are 5 Kg de CO2 care este suficient pentru cca 8Kg sarma tip SG2 ( 1,5 role de 5 Kg sarma )

Tub de CO2 poti probabil sa incarci mai usor prin asociere cu o firma : sifonarie , circiuma , service auto sau ce mai creste pe langa casa omului

Messer gaz
Linde gaz
Alti dealeri locali ai acestora

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 adisz, on 26 mai 2022 - 11:07, said:

Nu cred ca ar fi un impediment acest lucru.
uneori nu dar când lași  butelia în mașină și explodează în centrul orașului atunci începe necazul pe firma binevoitoare

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Si cum propui sa explodeze o butelie umpluta cu gaz inert si dotata cu supapa de siguranta?

#9
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

 Ann0nyym0us, on 26 mai 2022 - 08:22, said:

Cred ca ar trebui mentionat ca se incarca doar pe PJ.
De la ce vine PJ?

 smv167, on 26 mai 2022 - 13:23, said:

Pentru sudura WIG sau TIG - se foloseste Argon , eventual Ar+He sau Ar+O2 ( O2 cca 2% ) - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
Pentru sudura MIG - se foloseste Argon sau Ar+O2 ( O2 cca 2% ) - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
Pentru sudura MAG - se foloseste :
1. Amestec Ar+ 18-20% CO2 - denumire comerciala Corgon 18 sau Feroline 18 etc - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
2. CO2 - capacitatea buteliei este data unitati de volum litrii iar incarcatura in unitati de masa Kg.

CO2 poti folosi un Stingator cu CO2 , ex G5 care are 5 Kg de CO2 care este suficient pentru cca 8Kg sarma tip SG2 ( 1,5 role de 5 Kg sarma )

Tub de CO2 poti probabil sa incarci mai usor prin asociere cu o firma : sifonarie , circiuma , service auto sau ce mai creste pe langa casa omului

Messer gaz
Linde gaz
Alti dealeri locali ai acestora
Ok deci in cazul meu vorbim de argon + 2% O2, de gasit cine stiu unde, ma descurc eu, insa cum se realizeaza mixul? sau sunt butelii separate?

#10
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 01.02.2006

 sebulbus, on 26 mai 2022 - 14:39, said:

Si cum propui sa explodeze o butelie umpluta cu gaz inert si dotata cu supapa de siguranta?
Supapa se verifica cand se verifica  butelia ( normal la punerea pe piata si la intervale ulterioare de 10 ani )
Butelie CO2 culcata , membrana supapei in lichid
Butelie Ar Corgon incarcate cu CO2
Butelie de orice fel in bataia soarelui , T- 65C
Ghinionul de nesansa

 jabawaki, on 26 mai 2022 - 16:53, said:

De la ce vine PJ?


Ok deci in cazul meu vorbim de argon + 2% O2, de gasit cine stiu unde, ma descurc eu, insa cum se realizeaza mixul? sau sunt butelii separate?
PJ persoana juridica ( firma sau Persoana fizica autorizata )
Ar+O2 se foloseste la sudarea inoxurilor ; poti linistit folosi Corgon si o sa ai sudurile de inox afumate , se curara cu smirghel sau mai bine cu pasta decapanta suduri
Otelul carbon obisnuit se sudeaza cu CO2 sau Corgon

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
Inițiator, mai intai fa un minim efort și documentează-te putin, sa întrebi la plezneala pe un forum și sa primești tot soiul de răspunsuri nu înseamnă informare ci discuție sa treacă timpul.
La cât știi acum de fapt nici nu știi dacă îți trebuie butelie și dacă da, de care...

Gazele nu le amesteci tu, asa le cumperi, ce tip de gaz sau amestec îți trebuie depinde de, ce sudezi(inox, aluminiu, otel), etc.


#12
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

 parintele, on 26 mai 2022 - 17:21, said:

Inițiator, mai intai fa un minim efort și documentează-te putin, sa întrebi la plezneala pe un forum și sa primești tot soiul de răspunsuri nu înseamnă informare ci discuție sa treacă timpul.
La cât știi acum de fapt nici nu știi dacă îți trebuie butelie și dacă da, de care...

Gazele nu le amesteci tu, asa le cumperi, ce tip de gaz sau amestec îți trebuie depinde de, ce sudezi(inox, aluminiu, otel), etc.
mersi parinte, ce m-as face fara tine... sa stii ca eu incerc mai mult decat vezi tu dar in fine.

 smv167, on 26 mai 2022 - 17:18, said:

Supapa se verifica cand se verifica  butelia ( normal la punerea pe piata si la intervale ulterioare de 10 ani )
Butelie CO2 culcata , membrana supapei in lichid
Butelie Ar Corgon incarcate cu CO2
Butelie de orice fel in bataia soarelui , T- 65C
Ghinionul de nesansa


PJ persoana juridica ( firma sau Persoana fizica autorizata )
Ar+O2 se foloseste la sudarea inoxurilor ; poti linistit folosi Corgon si o sa ai sudurile de inox afumate , se curara cu smirghel sau mai bine cu pasta decapanta suduri
Otelul carbon obisnuit se sudeaza cu CO2 sau Corgon
din cate mai invat pe aici, acolo... imi place varianta de 100% Co2, este mult mai ieftin si mai accesibil, imi trebuie pentru material de 2mm in general, maxim 5 ocazional.

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,975
  • Înscris: 17.03.2005
Eu cred ca încerci, dar iată ca ai întrebat ceva ce de fapt nu îți trebuie.
Argon găsești mai greu și doar la firmele mari de gaze tehnice, care au și conditii mai dificil de întrunit, co2 găsești mult mai ușor.
Ca fapt divers, eu știu ca corgon ul este mai "bun" pt otel iar diferența de preț fata de co2 nu e chiar un capăt de tara.


#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 smv167, on 26 mai 2022 - 13:23, said:

Pentru sudura WIG sau TIG - se foloseste Argon , eventual Ar+He sau Ar+O2 ( O2 cca 2% ) - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
Pentru sudura MIG - se foloseste Argon sau Ar+O2 ( O2 cca 2% ) - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
Pentru sudura MAG - se foloseste :
1. Amestec Ar+ 18-20% CO2 - denumire comerciala Corgon 18 sau Feroline 18 etc - capacitatea buteliei este data in unitati de volum litrii
2. CO2 - capacitatea buteliei este data unitati de volum litrii iar incarcatura in unitati de masa Kg.

CO2 poti folosi un Stingator cu CO2 , ex G5 care are 5 Kg de CO2 care este suficient pentru cca 8Kg sarma tip SG2 ( 1,5 role de 5 Kg sarma )

Tub de CO2 poti probabil sa incarci mai usor prin asociere cu o firma : sifonarie , circiuma , service auto sau ce mai creste pe langa casa omului

Messer gaz
Linde gaz
Alti dealeri locali ai acestora
Ar cu oxigen la Wig, greu de crezut. Probabil ai greșit tehnoredactarea.
Ăsta e gaz de mag inox.
Și la MIG aceeași poveste. I vine de la inert, iar oxigenul e un gaz activ

Pentru persoanele juridice posibilități sunt nenumărate, problema este la persoanele fizice. Zvonerul spune că s-ar mai relaxa pe viitor cerințele, dar deocamdată e doar un zvon

 jabawaki, on 26 mai 2022 - 06:37, said:

Am un aparat de sudura MIG si vreau sa cumpar o butelie cu argon.

Si dupa ce se termina de unde o incarc?

Am cautat pe net de unde incarc cu argon in Craiova, iar alea cateva rezultate nu par sa duca nicaieri.

Sunt o gramada de sudori in fiecare oras, voi cum va incvarcati buteliile cu argon sau Co2?
MIG și argon sunt pentru aluminiu.
Probabil ai vrut să zici corgon, considerând faptul că ai menționat și co2

 jabawaki, on 26 mai 2022 - 17:43, said:


mersi parinte, ce m-as face fara tine... sa stii ca eu incerc mai mult decat vezi tu dar in fine.


din cate mai invat pe aici, acolo... imi place varianta de 100% Co2, este mult mai ieftin si mai accesibil, imi trebuie pentru material de 2mm in general, maxim 5 ocazional.
Acum am văzut și postul ăsta.
Dacă nu găsești gaz poți folosi sârmă tubulară cu autoprotectie. Nu merge mult mai rău decât Mag cu codoi

Edited by BloodRa, 26 May 2022 - 21:10.


#15
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 01.02.2006

 BloodRa, on 26 mai 2022 - 21:14, said:

Ar cu oxigen la Wig, greu de crezut. Probabil ai greșit tehnoredactarea.
Ăsta e gaz de mag inox.
Și la MIG aceeași poveste. I vine de la inert, iar oxigenul e un gaz activ
Ai perfecta dreptate
Oxidant sub 0,5% pt MIG

#16
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 17.02.2008
Eu mi-am cumparat butelie cu argon plina de la depozitudescule.ro. Mi-au spus ca o pot incarca tot la ei dar dureaza aprox o saptamana. Probabil aduna mai multe butelii si le incarca la o firma specializata.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005

 smv167, on 26 mai 2022 - 17:18, said:

Butelie CO2 culcata , membrana supapei in lichid
Butelie Ar Corgon incarcate cu CO2
Butelie de orice fel in bataia soarelui , T- 65C
Ghinionul de nesansa

1. Supapa de siguranta nu are membrana, e un disc de cupru calibrat sa se rupa la presiunea de actionare.
2. Ar si Co2 au presiuni compatibile. Chiar daca ar fi vorba de alt gaz... supapa de siguranta. Iar.
3. Improbabil. Ar fi un factor de siguranta prea mic. In chesoane de nava si outdoor gasesti lejer temperaturi de +45-50. Plus.... supapa de siguranta?
4. E un ghinion specific pentru persoane fizice diferit de ala pentru agenti economici?

Edited by sebulbus, 27 May 2022 - 15:32.


#18
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 01.02.2006
1. Ai dreptate , membrana poate sa aiba forma de disc.
2. Ai dreptate , se exprima prin cifre urmate de litere . Literele sunt compatibile ( bar <->psi<->Pa<->atm<->n/mp etc ). Ciftele sunt total diferite ( Ar<200 <bar > ; CO2 - cifre variabile cu temperatura , ex.:60bar la 21 C )
3.Ai pdf , citeste la manipulare/depozitare
4.Da , eu la PJ , tu la PF - daca nu crezi , citeste pct.3

Attached Files


Edited by smv167, 27 May 2022 - 16:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate