Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Asigurare Pad credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
razvanpop88

razvanpop88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.07.2020
Buna ziua,
Urmeaza sa cumpar un apartament prin credit ipotecar, iar Dezvoltatorul mi-a transmis ca el a facut la tot blocul asigurarea PAD(obligatorie) si mi-a spus ca la banca trebuie sa fac doar facultativa, deoarece asigurarea obligatorie se transmite automat catre mine, automat, ca nou proprietar dupa ce semnez vanzare-cumparare. Inca nu am apucat sa iau legatura cu banca, maine o sa o fac. Din experienta avuta, credeti ca r ok? Multumesc frumos!

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Dacă este așa, după ce cumperi va trebui să iei legătura cu asigurătorul să transfere pe numele tău/băncii asigurarea. Însă problema este că banca va solicita PAD-ul înainte să cumperi astfel că nu prea poți face schimbarea pe PAD-ul existent. Am trecut recent printr-o refinanțare a unui credit ipotecar și m-am lovit de aceastpă problemă, PAD-ul era cesionat în favoarea vechii bănci și nu aveam cum să o modific înainte de a închide creditul. Astfel a fost nevoie să închei un nou PAD, din fericire PAD-ul vechi urmeaază să expire în curând astfel că nu a fost mare pagubă.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009
PAD-ul este 20 de euro. Dar problema s-ar putea sa fie ca identifica in baza de date ca apartamentul are asigurare si nu iti mai face alta pe acelasi imobil.

Oricum e fals ca se "transmite automat"! Faci tu o cerere catre PAD si modifica numele in asigurare. Nu au ei de unde sa stie "automat" ca s-a schimbat proprietarul.

#4
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 Xman_ghio, on 26 mai 2022 - 10:06, said:

PAD-ul este 20 de euro. Dar problema s-ar putea sa fie ca identifica in baza de date ca apartamentul are asigurare si nu iti mai face alta pe acelasi imobil.

Aceeași problemă am avut-o și eu. Am pus un space în plus la nr imobilului. Eram pus în situația imposibilă în care nu puteam cesiona PAD-ul la noua bancă pentru că nu era închis creditul la vechea bancă. Și noua bancă nu dădea banii până nu aveam PAD-ul...e un cerc vicios aici. Oricum vechiul PAD expiră în iunie...

#5
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Nu exista asigurare care sa se "mosteneasca" in mod automat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate