Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sighișoara , vă rog mult păreri , sugestii , sfaturi petrecere sejur in localitate.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostDaculScoril0, on 25 mai 2022 - 19:41, said:

Dacă vrei însă să începi să respiri un pic aerul locului cinci zile abia sunt suficiente.
Sighisoara este plina de surprize. Cetatea este doar una dintre ele... pe dealurile din jur sunt/erau niste terase superbe de unde vedeai tot orasul si-ti puteai planifica vizite.
Altfel, orasul este frumos, partea noua se imbina cu cea veche, intr-un mod armonios.
Serios, cetatea desi emblematica pentru oras, nu il reprezinta complet. Dar tot mergeti acolo, vizitati neaparat cimitirul din cetate (e parca langa liceu, nu ma tin minte). Restul, e marketing...
Oamenii nu pot renova nimic in cetate ca e monument istoric, primaria nu are bani, iar zidurile se darama. In cativa ani se va alege praful si de asta trebuie vizitata neaparat!
In poza atasata, vezi undeva sus o casa alba. Acolo trebuie sa ajungi... Nu am retinut cum se cheama, e un hotel restaurant de unde vezi tot.

Attached Files



#20
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 23.12.2010
Daca mergeti la Sighisoara rezervati-va o zi/dupa amiaza neaparat la Domeniul Dracula Daneș, e in apropiere 5-6 km. e un obiectiv de neratat, o sa va placa foarte mult

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Sighisoara e un mic orasel, cu accent pe mic, unde in afara de a te plimba 2 ore pe stradute si de a manca ceva prost si scump nu ai ce face.
Vara e si calcare in picioare, deci evitati weekend.

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
nu-i chiar prost și scump.eu în drum spre și dinspre mare mă opresc la korona unde au mâncare bună și nu scumpă

#23
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Si daca vrei sa intri in atmosfera timpurilor medievale, ia cazare in cetate!

#24
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Iti recomand Sighisoara, doar daca nu ai unde altundeva sa mergi si Sighisoara a ramas singurul loc nevizitat din tara asta.
In afara de cetatea medievala, care oricum e mai mult marketingul de ea, e mort totul.

@Talica, e adevarat, pe vremuri nu aveau tomberoane si nici salubrizare.

Edited by Thuraya_123, 26 May 2022 - 03:49.


#25
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Aproape de Sighisoara se afla si vulcanul Racos, coloanele de bazalt si lacul de smarald, merita vizitate.

#26
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nu ai ce face 5 zile in Sighisoara. Am fost luna trecuta - nu ai ce face o zi.
Vizitat Muzeul de Istorie de la Turnul cu ceas, max 45 de min asa pe indelete - ca il poti face in 20 de vrei, Muzeul de arme medievale 30 min ca am vrut sa ma chioresc la toate, Casa Breslelor tot atat. Nu am mers la Camera de Tortura  ca e o camera cu desene pe pereti - nu sunt instrumente medievale de tortura. Orasul vechi are cam 1 x 0.4 Km. Te plimbi prin el pe toate strazile cam 3 ore inclusiv pe deal si toate podurile si turnurile.
In orasul nou nu am mers ca blocuri si case noi  vezi oriunde, numa ce am vazut din masina, nimic deosebit de vazut.
Ce mai poti vedea sunt cladirile de langa centru - maxim alte 2-3 ore de plimbare.
Daca ajungi pe la 9 dimineata cam pe la 17 terminini lejer cu Sighisoara - inclusiv pozele de rigoare, zona care inconjoara centrul, pauza de masa, totul facut incet.

#27
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostDaculScoril0, on 25 mai 2022 - 19:41, said:

Dacă doar vrei să bifezi obiective turistice cinci ore sunt suficiente în Sighișoara.

Dacă vrei însă să începi să respiri un pic aerul locului cinci zile abia sunt suficiente.

Eu unul prefer varianta a doua, decât să alerg să bifez obiective ”musai de văzut” prefer să stau într-un loc. Nu mă deranjează dacă trec de două-trei ori pe aceeași stradă.
Oricum ar fi sunt multe de văzut într-un loc nou. Nu neapărat locuri din ghidurile turistice.
După câteva zile încep cumva să simt locul și asta e ceea ce caut eu.

Poti sa respiri aerul locului la fel de bine si in Apahida, ca nu e ca si cum la Sighisoara ai avea de-a face cu o alta cultura. E tot Romania, tot romani populeaza orasul, tot shaorma se mananca, tot de farmacii, pacanele si case de pariuri e plin centrul. Daca te intereseaza obiective turistice, adica chestii pe care nu le poti vedea oriunde, 5 ore sunt arhisuficiente.

#28
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poate ca 5 zile sunt prea multe, desi eu nu ma satur de oraselul asta. Nici nu mai stiu, cand am fost prima oara... era un singur semafor in oras!
Dar sa spui ca vezi tot intr-o zi cam seamana, scuze, cu mersul la curve. Te eliberezi si poti pleca. Nu e asa.
A doua zi daca reiei un traseu anterior in cetate vei descoperi alte lucruri, s.a.m.d. Chiar daca magazinele contin, in general, acelesi kitschuri, poti gasi si ceva deosebit. Taxiurile sunt ieftine (nici distantele nu-s mari...), mancarea e la fel ca oriunde sau mai ieftina si mai buna... daca sti unde sa mergi. In piata poti lua dimineata cam orice. De la o paine de casa pana la niste mezeluri si branzeturi cum nu exista peste tot.
Sunt multe lucruri pe care nu ai cum sa le afli intr-o singura zi.
Ideal ar fi sa poti sa te bazezi pe cineva din oras. Altfel ramai un simplu turist care se lauda ca a vazut tot intr-o zi, dar toata lumea rade de ignoranta lui.

Edited by adip1962, 26 May 2022 - 16:52.


#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postadip1962, on 26 mai 2022 - 16:51, said:

Altfel ramai un simplu turist care se lauda ca a vazut tot intr-o zi, dar toata lumea rade de ignoranta lui.
bine zis.

#30
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postadip1962, on 26 mai 2022 - 16:51, said:

A doua zi daca reiei un traseu anterior in cetate vei descoperi alte lucruri, s.a.m.d. Chiar daca magazinele contin, in general, acelesi kitschuri, poti gasi si ceva deosebit. Taxiurile sunt ieftine (nici distantele nu-s mari...), mancarea e la fel ca oriunde sau mai ieftina si mai buna... daca sti unde sa mergi. In piata poti lua dimineata cam orice. De la o paine de casa pana la niste mezeluri si branzeturi cum nu exista peste tot.
Sunt multe lucruri pe care nu ai cum sa le afli intr-o singura zi.
Ideal ar fi sa poti sa te bazezi pe cineva din oras. Altfel ramai un simplu turist care se lauda ca a vazut tot intr-o zi, dar toata lumea rade de ignoranta lui.
Exceptând cuvântul „cetate”, tot ce ai scris e valabil și la Urziceni, și la Buhuși, și la ....
Pentru ceea ce e specific Sighișoarei sunt suficiente 2 zile, mai pe îndelete, sau una, mai rapid. Oricine poate sta și mai mult, la cafele, leneveală, odihnă, foarte bine, dar nu ai de descoperit mereu altceva. Se mai pot vizita împrejurimile, după cum s-a zis.

#31
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Am fost si eu .Mai mult de 2 zile nu ai ce face.Da daca vrei sa vizitezi si alte orase pe langa e ok

#32
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
daca mergi pe scarile alea multe spre liceu, vei intelege abandonul scolar.
langa scarile  e un cimitir foarte misto (cum vezi prin filmele englezesti). cred ca este cel mai interesant loc de vizitat, adica cimitirul.
tot in sighisoara m-am otravit cu un gulas. am dat parturi toata noaptea intr-o casa d'aia veche, cu ziduri groase de 1 metru si usi inalte de 3 metri.

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFlorin_Alex, on 26 mai 2022 - 08:28, said:

Aproape de Sighisoara se afla si vulcanul Racos, coloanele de bazalt si lacul de smarald, merita vizitate.

Aveti grija cu Racos, pentru ca spiritul entrpreneurial al romanului istet si descurcaret a inchiriat teritoriul vulcanului pentru turnarea nu stiu carei capodopere de Oscar.
Asa ca canci, inca o destinatie intr-adevar spectaculoasa s-a dus pe apa sambetei, ca asa-i romanu', isi bate joc si de ma-sa daca-i vorba de doi firfirei.
Piesa de rezistenta este chiar vulcanul, care (inca) nu se poate vizita.

Edited by adisz, 27 May 2022 - 12:18.


#34
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postgerys, on 25 mai 2022 - 17:07, said:

Salut. Ne am propus sa mergem in Sighișoara la mijlocul lunii iunie și va rog pe cei care ați fost acolo să mi spuneți si mie cam ce e de făcut , merg cu soția și copilul de 18 ani , vrem sa vizităm și sa ne relaxăm ; vreau să știu dacă sunt terase , să poți mânca seara o pizza , o ciorbă de burtă la prânz , etc. În mod expres v aș ruga să mi spuneți dacă ar fi cam lungă perioada de 5 zile pe care ne am propus sa o petrecem in Sighișoara. Nu ne interesează festivalul medieval care e in luna iulie. Vă mulțumesc.

Da, sunt terase, dar pretul lor te lasa cu un gust amarnic. Usturator de scump pentru nimic. Sighisoara e buna de vizitat, dar mananca in alta parte sau i-ati de acasa.
Nu merita mancarea aia scumpa in cetate.
Sa zicem 5 zile, 3 meniuri, 3 persoane pe zi*50 RON= 2250. Pe banii estia mananc acasa 3 luni!

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBob493, on 26 mai 2022 - 16:44, said:


Poti sa respiri aerul locului la fel de bine si in Apahida,
de gustibus non disputandum est

#36
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postloveparade, on 27 mai 2022 - 18:57, said:



Da, sunt terase, dar pretul lor te lasa cu un gust amarnic. Usturator de scump pentru nimic. Sighisoara e buna de vizitat, dar mananca in alta parte sau i-ati de acasa.
Nu merita mancarea aia scumpa in cetate.
Sa zicem 5 zile, 3 meniuri, 3 persoane pe zi*50 RON= 2250. Pe banii estia mananc acasa 3 luni!

:))))))))))))
Lasa.te de vizitat locuri unde nu poti ajunge cu bicicleta, ca si benzina costa. Este mai bine acasa, stai pe scaun si le vezi pe google maps. Vezi totusi ca au crescut preturile si in supermarket.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate