Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sighișoara , vă rog mult păreri , sugestii , sfaturi petrecere sejur in localitate.

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Salut. Ne am propus sa mergem in Sighișoara la mijlocul lunii iunie și va rog pe cei care ați fost acolo să mi spuneți si mie cam ce e de făcut , merg cu soția și copilul de 18 ani , vrem sa vizităm și sa ne relaxăm ; vreau să știu dacă sunt terase , să poți mânca seara o pizza , o ciorbă de burtă la prânz , etc. În mod expres v aș ruga să mi spuneți dacă ar fi cam lungă perioada de 5 zile pe care ne am propus sa o petrecem in Sighișoara. Nu ne interesează festivalul medieval care e in luna iulie. Vă mulțumesc.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Mai mult de 2 zile nu prea stiu ce ai putea vedea in Sighisoara. Sunt destule terase. Poti incerca pizza de la Quattro Amici - https://goo.gl/maps/9H1PYGHYsTGhm2Cb9

#3
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Sunt terase si sunt preturi decente fata de Brasov, spre exemplu. Nu e un oras in care sa ai ce face mai mult de 2 zile, eu personal am facut centrul si cetatea intr-o abatere de la drum dinspre Brasov spre Iasi. Am fost prin august si era destul de aglomerat, poate in perioada in care intentionati sa mergeti e mai liber. Mai bine combinati Sighisoara cu inca ceva, Brasovul e o idee.

Edited by horhescu, 25 May 2022 - 17:34.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Pai n-ai ce face mai mult de o zi in Sighisoara, dupa parerea mea.
Altfel, daca ai masina :) te plimbi pe la Biertan, Crit, Viscri.

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Neaparat sa te duci la cimitir, mai ales ca nu se poate vizita in timpul festivalului.

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
5 zile sunt multe, in caz ca nu vreti sa va duceti o zi la Sibiu sau Targu Mures. As recomanda chiar trenul pt distanta asta. Altfel, mancare buna ai la vila Franka si o priveliste pe masura si la Concordia e ok pt niste paste sau Tiramisu de casa, daca mai fac. Puteti merge la calarie la Danes sau doar sa mancati si sa vizitati mini gradina zoologica. Turnul cu ceas as zice ca e important si scara acoperita la fel, iar la coborare o puteti lua pe aleea ocolitoare. Nu mai stiu pretul unui ghid, dar e super fun si merita din plin, avand cu el o toba si port specific. Daca imi mai vin in minte, mai completez.

#7
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 25.03.2013
[...]
   Mulțumesc.  Cred că vom renunța la Sighișoara  , avem un sejur de 5 zile. Știe cuneva cum pot vedea , aici pe forum , ceva informații despre Alba-Iulia  ????  Poate  ne vom indrepta intr acolo

Edited by Barboso, 25 May 2022 - 18:17.
Citate inutile (unul repetat de opt ori !)


#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,064
  • Înscris: 07.07.2006
Dacă vrei să stai numai în oraș, 5 zile e prea mult pentru orice oraș din România.
2 zile te plimbi prin Sighișoara și 3 faci excursii. Una la Criș, Biertan și Mediaș, alta la Viscri și Rupea, alta la Odorhei. Astea-s doar idei, sugestii.
Poți merge și la Daneș, la Hanul Dracula, piscină, echitație... Eventual te cazezi acolo, ca să ai unde lenevi în zilele/după amiezele libere.

#9
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
In 5 zile vizitezi jumatate din obiectivele turistice din Romania. Pt Sighisoara iti ajung 5 ore, cu tot cu pauza de masa.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
daca stii sa vizitezi, nu doar sa zici ca ai trecut pe acolo cum fac majoritatea.. merge si 5 zile. poti sa-ti faci o rutina placuta pe acolo.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
stai două zile la sighișoara și două în alba.nici la alba n-ai ce face 5 zile

#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Eeeh, hai, ca Alba Iulia e mai rasarita ca Sighisoara. Sa mai prinzi si un schimb de garzi, ar fi minunat. Si nu doar cetatea, in sine, e frumoasa.

#13
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Mai mult de o jumatate zi nu iti trebuie sa vezi ce e de vazut pe acolo. Daca esti pasionat insa de pescuit, poti sa dai la peste! Am vazut localnici care faceau asta!
Bafta!

Edited by Cronos1, 25 May 2022 - 19:00.


#14
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 28.11.2001
La Alba Iulia de dimineața până seara ai rezolvat tot ceea ce este de văzut. Mă refer la cetate. Începi după 10.00 cu partea de sus, (muzee, traseu, etc.) apoi dai o tură prin șanțurile cetății.

Edited by badmania98, 25 May 2022 - 19:06.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttigerheart, on 25 mai 2022 - 17:32, said:

Mai mult de 2 zile nu prea stiu ce ai putea vedea in Sighisoara.

View Postcrocko.dilul, on 25 mai 2022 - 17:35, said:

Pai n-ai ce face mai mult de o zi in Sighisoara, dupa parerea mea.

In Sighisoara ai de vazut doar cetatea, pe care o rezolvi dimineata de la 09:00 pana la 13:00 (o parcurgi de trei ori in timpul asta), apoi iei pranzul. Inainte de a te arunca pe prima terasa, verifica cu atentie meniul, in special partea cu preturile.
De la Sighisoara pana la Biertan ai vreo 60 de km unde vei putea vizita castelul de la Biertan, castel care mie mi s-a parut mult mai impresionant decat cetatea din Sighisoara. De la Biertan mai ai putin si ajungi la Sibiu.
Eventual poti face un popas si la Ocna Sibiului (iti cade oricum in drum) si faci si o baie sanatoasa, daca ai noroc de apa calduta in fosta salina.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In 5 zile vizitezi toate strazile din Sighișoara de 2 ori.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Dacă doar vrei să bifezi obiective turistice cinci ore sunt suficiente în Sighișoara.

Dacă vrei însă să începi să respiri un pic aerul locului cinci zile abia sunt suficiente.

Eu unul prefer varianta a doua, decât să alerg să bifez obiective ”musai de văzut” prefer să stau într-un loc. Nu mă deranjează dacă trec de două-trei ori pe aceeași stradă.
Oricum ar fi sunt multe de văzut într-un loc nou. Nu neapărat locuri din ghidurile turistice.
După câteva zile încep cumva să simt locul și asta e ceea ce caut eu.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Parafrazandu-l pe colegul DaculScoril0,ca sa intri in atmosfera de Sighisoara poti sa stai si trei saptamani.
Dar sincer,n-ai ce face acolo mai mult de cateva ore. Nu ai nimic altceva de vazut in Sighisoara decat cetatea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate