Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Contoare pasante

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

View Postcristiandrei, on 26 mai 2022 - 13:08, said:


Asta mi se pare cea mai buna idee, o plita pe inductie, doar sa duca instalatia electrica.
Complicatia cu gazul merita cand ai CT pe gaz, iar in viitor nu cred ca va mai merita instalata, pentru cine nu are deja.
Nu cred ca ar fi problema cu instalatia electrica(este siguranta separata pentru cuptor;banuiesc ca duce cu inca o plita).Pentru plita cu inductie va trebui schimbate cam toate oalele,cratitele etc.E si aici o investitie .Multumesc!

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,768
  • Înscris: 14.10.2008

View Postcristiandrei, on 26 mai 2022 - 13:08, said:

Asta mi se pare cea mai buna idee, o plita pe inductie, doar sa duca instalatia electrica.
Complicatia cu gazul merita cand ai CT pe gaz, iar in viitor nu cred ca va mai merita instalata, pentru cine nu are deja.
Nu? Eu zic ca cel putin inca 20 ani vom mai avea gaze. Eu tocmai mi-am luat alta centrala pe gaz. Cea veche avea 14 ani si functiona praf deja. Aproape deloc.

Termoficarile vor muri si trebuie gasite solutii. Gaz, electric, cum va avea fiecare placerea si posibilitatea. Daca de maine nu ar mai fi gaze, nu ar mai fi nici termoficare.

#21
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Eu nu am spus ca nu vor mai fi gaze, naturale, metan, ci ca probabil nu va mai fi avantajos sa platesti sa te racordezi pentru CT, ca iti trebuie racord special cu teava mai gorasa, nu prea merge pe racordul de aragaz, plus contoar separat, daca nu ai, cum este cazul colegului, plus CT.
Dupa cum se pune problema la nivel european, foarte posibil sa devine mai avantajos cu PDC, chiar si la apartamente. Iar foarte probabil, sa interzica CT individuale, asa ca cine are le vor pastra, dar cine nu...

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Cauta un instalator autlrizat nu o firma care sa monteze contorul.cere de la administratorul blocului sa iti dea o hartie prin care este de acord sa montezi conor pausal.

#23
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

View PostEMPP, on 27 mai 2022 - 13:49, said:

Cauta un instalator autlrizat nu o firma care sa monteze contorul.cere de la administratorul blocului sa iti dea o hartie prin care este de acord sa montezi conor pausal.
Multumesc!Daca parcurge toti pasii(avize etc) n-am nici o problema sa fie instalator autorizat.Presedintele asociatiei e de acord...chiar astept sa-mi dea o copie dupa proiectul initial.

View Postcristiandrei, on 26 mai 2022 - 17:41, said:

Eu nu am spus ca nu vor mai fi gaze, naturale, metan, ci ca probabil nu va mai fi avantajos sa platesti sa te racordezi pentru CT, ca iti trebuie racord special cu teava mai gorasa, nu prea merge pe racordul de aragaz, plus contoar separat, daca nu ai, cum este cazul colegului, plus CT.
Dupa cum se pune problema la nivel european, foarte posibil sa devine mai avantajos cu PDC, chiar si la apartamente. Iar foarte probabil, sa interzica CT individuale, asa ca cine are le vor pastra, dar cine nu...
Asa e ...Cam nu prea e avantajos doar pentru plita.....Ma gandesc serios la o plita cu inductie si inchei toata problema

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
Da' pe net ai cautat?
suna aici,sau aici, sau aici, sau aici. pana la urma te vei lamuri daca se poate, cat costa, ce inseamna. altii spun din start ca nu monteaza. ar trebui sa ii intrebi si pe ei, de ce nu monteaza?

#25
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

View Poststrongsss, on 28 mai 2022 - 20:16, said:

Da' pe net ai cautat?
suna aici,sau aici, sau aici, sau aici. pana la urma te vei lamuri daca se poate, cat costa, ce inseamna. altii spun din start ca nu monteaza. ar trebui sa ii intrebi si pe ei, de ce nu monteaza?
Primul exemplu e un site de informare....2 si 3 e aceeasi firma....am sunat...nu mai au voie....nu este legal si isi pot pierde licenta....si 4 scrie si pe site..''.Nu montam contoare pasante la bloc pentru Asotiatii de Proprietari.''

Edited by misu77, 28 May 2022 - 21:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate