Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Contoare pasante

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011
Buna ziua,


  Unde trebuie sa fac o sesizare pentru a demonta contoarele pasante din apartamente(acestea nefiind legale)pentru a se plati de catre toti pausal.Problema este bineinteles aceea ca consumul celor care nu au contor pasant in apartament rezulta si de cate 5,6 ori mai mare fata de cei care au contor pasant.Sigur nu se da consumul corect sau aceste contoare nu inregistreaza corect.Probabil din aceasta cauza nu au fost niciodata recunoscute de catre distribuitorii de gaze.Nu vreausa apelez la acest lucru ,dar nu mai exista posibilitatea sa montez contor pasant pentru a ma alatura majoritatii din bloc care au montate aceste contoare


  Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
De ce nu aveti contorizare individuala la gaze in 2022? Contracte individuale cu Engie? Ce-i prostia asta cu pausalul? Asta e chestie demna de anii '90. Trebuia sa aveti contorizare individuala. Si centrale de apartament sau macar una de bloc.

#3
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Cea mai buna solutie pentru tine e sa iti faci contract cu cei de la gaze. Asta include un proiect tehnic si cheltuieli mari in prima faza. Dar pe termen lung platesti cat consumi. Asta cu plata la pausal mi se pare complet gresita. Eu am fost pana anul trecut in situatia in care plateam gazele pentru vecinii care se incalzeau la aragaz...

Nu am inteles-o pe asta cu contorul totusi. Adica, in loc sa faci tu un efort sa-ti fie confortabil, vrei sa-i pui pe ceilalti in capul tau. De ce nu poti monta contorul respectiv?

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
Maestre, te iei prea in serios, omul a intrebat ceva, nu te-a rugat sa te lauzi si pe acest topic!

 Neaceasca85, on 25 mai 2022 - 14:32, said:

De ce nu aveti contorizare individuala la gaze in 2022? Contracte individuale cu Engie? Ce-i prostia asta cu pausalul? Asta e chestie demna de anii '90. Trebuia sa aveti contorizare individuala. Si centrale de apartament sau macar una de bloc.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
La Distribuitor și la Furnizor.
Cred că e același la tine.

Ai contract individual cu ei?

#6
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

 Neaceasca85, on 25 mai 2022 - 14:32, said:

De ce nu aveti contorizare individuala la gaze in 2022? Contracte individuale cu Engie? Ce-i prostia asta cu pausalul? Asta e chestie demna de anii '90. Trebuia sa aveti contorizare individuala. Si centrale de apartament sau macar una de bloc.
Credeam ca s-a inteles printre randuri ca nu se mai poate monta.Nu e legal.Nu-ti mai monteaza nici o firma autorizata ANRE.

Ca sa fac proiect pentru contorizare separata si sa nu am centrala etc nu renteaza costurile.E vorba si de spatiu pentru centrala si de n modificari.
Daca ar fi toti de acord din bloc pentru contorizare separata as fi de acord(ar fi costuri rezonabile per apartament).Ideea e ca nu sunt pentru ca da consumul care il vor ei de la niste contoare pasante nerecunoscute de catre Distrigaz(in cazul de fata) si care probabil nefiind nici verificate metrologic de cand s-au montat nu dau nici un consum in parametrii normali.

Edited by misu77, 25 May 2022 - 17:13.


#7
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011
Sunt constient ''ca-mi pun toti locatarii in cap''.Ca sa se inteleaga...nu sunt de acord cu sistemul pausal,dar poate ca intrand in legalitate ca sa spun asa(pausal),poate atunci ajungem sa cadem de acord  la contorizare individuala care ar fi cel mai corect.Nu cu aceste contoare pasante.....

Multumesc pentru sfaturi.....chiar daca au fost certarete

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Dar ăștia ce au contoare montate, de când și cine le-a montat? Vine Distribuitorul și le citește lunar? Îs sigilate și schimbate periodic? Le vin facturi cu indexul declarat?

Poți să schimbi furnizorul. Astfel distribuitorul e obligat să trimită indexul lunar furnizorului.
Deci îți va monta un contor.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 27.10.2007

 dorin_2k, on 25 mai 2022 - 18:47, said:

Poți să schimbi furnizorul. Astfel distribuitorul e obligat să trimită indexul lunar furnizorului.
Deci îți va monta un contor.
ceva imi spune ca nu are nici contract cu vreun furnizor. asocitia are un contract si locatarii platesc pausal. naspa.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 misu77, on 25 mai 2022 - 14:12, said:

Buna ziua,


  Unde trebuie sa fac o sesizare pentru a demonta contoarele pasante din apartamente(acestea nefiind legale)pentru a se plati de catre toti pausal.Problema este bineinteles aceea ca consumul celor care nu au contor pasant in apartament rezulta si de cate 5,6 ori mai mare fata de cei care au contor pasant.Sigur nu se da consumul corect sau aceste contoare nu inregistreaza corect.Probabil din aceasta cauza nu au fost niciodata recunoscute de catre distribuitorii de gaze.Nu vreausa apelez la acest lucru ,dar nu mai exista posibilitatea sa montez contor pasant pentru a ma alatura majoritatii din bloc care au montate aceste contoare


  Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Contoarele pasante n-aun treaba cu OD.
Le poate demonta oricine, pentru ca pot fi montate de oricine.
Dar ce faceti mai departe, cum veti partaja consumurile ca sa fie identice cu contorul de gaz? Cum veti imparti, cum se vor plati?
In cazul relatat, ideal ar fi ca sa aiba toti contor personal, nu sa le demontati pe cele existente.

#11
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

 strongsss, on 25 mai 2022 - 18:51, said:

ceva imi spune ca nu are nici contract cu vreun furnizor. asocitia are un contract si locatarii platesc pausal. naspa.
Exact.Sunt niste contoare pasante montate prin anii 2000 si ceva.Nu au fost recunoscute niciodata de catre distribuitori.Facturarea se face catre asociatie pe tot blocul si aasociatia calculeaza consumul de la cei cu contoare si apoi restul de consum ramas imparte la numaru de persoane din apartamentele care nu au contoare.Astfel rezulta o medie per apartament de consum(cele cu contoare este de 5/6 metri cubi aproximativ 55/60 kw).La mine a reiesit dupa ce s-a impartit per persoana si s-a inmultit cu numarul persoanelor din apartament(4-2 adulti si 2 copii)un consum 60 metrii cubi(aproximativ 610 kw).E enorm pt un apartament cu 2 camere care foloseste gazul doar pt plita.Cuptorul este electric.

 adisz, on 25 mai 2022 - 19:31, said:

Contoarele pasante n-aun treaba cu OD.
Le poate demonta oricine, pentru ca pot fi montate de oricine.
Dar ce faceti mai departe, cum veti partaja consumurile ca sa fie identice cu contorul de gaz? Cum veti imparti, cum se vor plati?
In cazul relatat, ideal ar fi ca sa aiba toti contor personal, nu sa le demontati pe cele existente.
Va fi ca si pana cand sa fie instalate acele contoare pasante....pausal.Apoi daca sunt toti de acord sa facem proiect si sa avem contorizare separata...legal si recunoscut de catre distribuitor.Costurile ar fi mai reduse.Ideea e ca acum consumul este dat de propietar(cei cu contoare),nu-i verfifca nimeni daca este corect consumul,sigur aceste contoare nu au fost verificate metrologic niciodata;firma care le-a montat numai exista inca din perioada imediat urmatoare montarii.Trebuie demontate de catre o firma autorizata.Trebuie oprite gazele etc

 strongsss, on 25 mai 2022 - 18:51, said:

ceva imi spune ca nu are nici contract cu vreun furnizor. asocitia are un contract si locatarii platesc pausal. naspa.
Exact in legatura cu contractul.Doar o parte minoritara platesc paausal(30 din 36 apartamente au aceste contoare).La o factura lunara de 3000 kw ,mi-a reiesit un consum de 600 kw in urma scaderii consumului celor cu contoare

Edited by misu77, 25 May 2022 - 20:36.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003
Pai mai bine isi pun toti si vedeti ce iese, se ce sa obligi o majoritate sa renunte pentru cativa care nu au... cand puteti puna la aia care nu au. Contoarele alea deregleaza asa usor.

Edited by andreic, 25 May 2022 - 22:24.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008

 misu77, on 25 mai 2022 - 20:34, said:

...E enorm pt un apartament cu 2 camere care foloseste gazul doar pt plita.Cuptorul este electric.
...
Calculeaza ce e mai simplu si ieftin: sa-ti pui toti vecinii in cap si sa faceti totul ok dpdv al furnzarii de gaze, sau sa renunti complet la gaz si sa treci la plita electrica?
Iti spun din experienta ca plita electrica are un consum infim fata de cea pe gaz cand compari costurile cu curentul/gazul consumat.

#14
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

 andreic, on 25 mai 2022 - 22:24, said:

Pai mai bine isi pun toti si vedeti ce iese, se ce sa obligi o majoritate sa renunte pentru cativa care nu au... cand puteti puna la aia care nu au. Contoarele alea deregleaza asa usor.
Sunt contoare pasante.Nu se mai pun de catre nici o firma.Nu are nici un propietar contract cu distribuitorul.

 Hider141, on 26 mai 2022 - 07:53, said:

Calculeaza ce e mai simplu si ieftin: sa-ti pui toti vecinii in cap si sa faceti totul ok dpdv al furnzarii de gaze, sau sa renunti complet la gaz si sa treci la plita electrica?
Iti spun din experienta ca plita electrica are un consum infim fata de cea pe gaz cand compari costurile cu curentul/gazul consumat.
E o idee.M-am gandit si la solutia asta.Multumesc!

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Eu zic sa nu renunti la gaz pentru ca mai devreme sau mai tarziu va trebui sa va puneti centrale.

Sau renunti la pausal si iti faci apoi contract individual.

Eu zic invers, daca ai gaz, de ce nu plita pe gaz? Cuptorul electric, da, sistemul asta hibrid e cel mai intalnit.

#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Pune-ti contor pasant daca nu vrei sa faci investitia in proiect. E cel mai simplu. Macar asa poti demonstra ca tu consumi 6mc in loc de 50...
Altfel, tu ai de rezolvat problema cu asociatia.

Si vezi ca sunt contoare verificate metrologic.

#17
misu77

misu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2011

 paso87, on 26 mai 2022 - 10:00, said:

Pune-ti contor pasant daca nu vrei sa faci investitia in proiect. E cel mai simplu. Macar asa poti demonstra ca tu consumi 6mc in loc de 50...
Altfel, tu ai de rezolvat problema cu asociatia.

Si vezi ca sunt contoare verificate metrologic.
Nu am gasit nici o firma care sa mai monteze.Mi-au spus ca nu au voie.Am si spus ca asta am vrut initial......de ceva ani,dar nu se mai monteaza.Sunt convins ca sunt contoare verficate metrologic,dar nu aici.Pentru a fi verificat ar trebui sa se ridice din locatie si dus la un laborator BRML.Asta insemna gaze oprite pentru o perioada de timp ceea ce nu s-a intamplat.

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 19.05.2005

 Hider141, on 26 mai 2022 - 07:53, said:

Calculeaza ce e mai simplu si ieftin: sa-ti pui toti vecinii in cap si sa faceti totul ok dpdv al furnzarii de gaze, sau sa renunti complet la gaz si sa treci la plita electrica?
Iti spun din experienta ca plita electrica are un consum infim fata de cea pe gaz cand compari costurile cu curentul/gazul consumat.

Asta mi se pare cea mai buna idee, o plita pe inductie, doar sa duca instalatia electrica.
Complicatia cu gazul merita cand ai CT pe gaz, iar in viitor nu cred ca va mai merita instalata, pentru cine nu are deja.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate