Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Pasaport pentru "cetățenii români adulți cu domiciliul în străinătate"

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 29.10.2007
Trebuie sa imi reinoiesc pasaportul ( expira in noiembrie, are valabilitate 5 ani doar ) si nu inteleg exact la ce categorie intru :

-Rezidenta fiscala in uk ( ultimii 5 ani am lucrat doar acolo )
-domiciliul pe CI este in Romania
- stau 6 luni in Romania si 6 luni in uk in fiecare an.

Am pre-settled acolo dar nu vreau sa ma mut definitiv. Trebuie sa aplic pentru pasaport cu domiciliul in Romania, corect ?

Multumesc.

#2
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 29.10.2007
Nu mai merge edit. Vad ca primul slot disponibil pe https://www.epasapoarte.ro/ este in august, cam cat dureaza, in medie, pana se elibereaza ? Vad

Quote

Paşaportul simplu electronic este eliberat în termen de 5 zile lucrătoare de la data înregistrării cererii


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 juGGaKNot, on 25 mai 2022 - 10:34, said:

Vad ca primul slot disponibil pe https://www.epasapoarte.ro/ este in august, cam cat dureaza, in medie, pana se elibereaza ? Vad


Pasaportul il poti face oriunde in tara, nu este nevoie sa mergi in orasul in care locuiesti. In plus de asta, poti merge fara programare, insa trebuie sa stai la coada, poate sa dureze.

edit: sloturile sunt ocupate pt ca multe programari au fost facute la impuls de catre cei care se temeau de razboi. Fac pariu ca multi nu se vor prezenta la programare.. si uite asa au ocupat sloturile aiuea, si nici macar nu au avut bunul simt sa anuleze programarea astfel sa devina din nou libere acele sloturi

Edited by MembruAnonim, 25 May 2022 - 11:03.


#4
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 29.10.2007

 MembruAnonim, on 25 mai 2022 - 11:00, said:

Pasaportul il poti face oriunde in tara, nu este nevoie sa mergi in orasul in care locuiesti. In plus de asta, poti merge fara programare, insa trebuie sa stai la coada, poate sa dureze.

edit: sloturile sunt ocupate pt ca multe programari au fost facute la impuls de catre cei care se temeau de razboi. Fac pariu ca multi nu se vor prezenta la programare.. si uite asa au ocupat sloturile aiuea, si nici macar nu au avut bunul simt sa anuleze programarea astfel sa devina din nou libere acele sloturi

Am facut pentru iulie in bucuresti dar o sa merg saptamana viitoare la ilfov sa vad daca poate fara programare.

Am dat mail la DGP sa vad cat timp este valabila plata taxei, vreau sa o platesc azi online dar o folosesc peste 2 luni ( daca nu reusesc fara programare ).

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,986
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt niste termene la pasapoarte...te doare mintea. Eu am nevoie pentru copil la jumatatea lui iulie...abia in Calarasi am gasit prin iunie, eu fiind din Bucuresti. In Bucuresti de la finalul lui iulie incolo...

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Fa-ti pasaport normal ca si cum ai trai in RO, nu-ti face din acela CRDI cu adresa de UK pe el ptr ca automat ramai fara CI si esti mort in RO fara CI.

LE. dat fiind ca la consulate termenele de asteptare sunt de multe luni, vara in special romanii vin acasa si isi reinnoiesc actele.

Edited by atupi, 25 May 2022 - 12:38.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 27.10.2007
confirm ca e o harababura in programari, pentru ca s-au inscris foarte multi, si va vand un pont. vineri dimineaata se mai scot sloturi libere. incerci de mai multe ori si poti gasi chiar pentru saptamana viitoare.

 MembruAnonim, on 25 mai 2022 - 11:00, said:

edit: sloturile sunt ocupate pt ca multe programari au fost facute la impuls de catre cei care se temeau de razboi. Fac pariu ca multi nu se vor prezenta la programare.. si uite asa au ocupat sloturile aiuea, si nici macar nu au avut bunul simt sa anuleze programarea astfel sa devina din nou libere acele sloturi


#8
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 12.12.2007

 george_alexandru, on 25 mai 2022 - 11:38, said:

Sunt niste termene la pasapoarte...te doare mintea. Eu am nevoie pentru copil la jumatatea lui iulie...abia in Calarasi am gasit prin iunie, eu fiind din Bucuresti. In Bucuresti de la finalul lui iulie incolo...

Tot pt copii  am făcut și eu, însă am primit un pont că merge și „ca pe vremuri”....și a mers. :D
Așadar, acum 2 săpt am fost în Plaza Romania (în jur de ora 12:00) am stat fo' 3 ore la coadă, dar ieri deja am fost să le ridic.
Și încă un pont, dacă le faci de pașapoarte simple temporare (alea clasice care expiră peste 1 an) nu mai este necesară prezența kinderilor la fața locului. Te duci cu taxele achitate (eventual prin ghișeul.ro) și cu câte 2 fotografii (tipărite) tip pașaport pt fiecare dintre copii.
La depunerea cererilor care privesc eliberarea unui paşaport simplu temporar, prezența minorului care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu este obligatorie, în acest caz, fiind necesară depunerea a două fotografii color identice ale minorului, având dimensiunile 3,5×4,5 cm, care se confirmă în fața funcționarului care primeşte cererea, de către persoana care o formulează.”
Spor, Succes alea-alea!

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Fa pasaport normal pe domiciliul din Romania ca altfel trebuie sa predai buletinul.

De fapt, nici nu stiu daca poti face pasaport pt adulti cu domiciliul in strainatate altundeva decat la consulate sau ambasada.

#10
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 05.09.2019
Daca ai de gand sa o mai lungesti prin UK,atunci renunti la cartea de identitate si fa ti pasaport CRDS.
Cartea de identitate aka buletinul ti l poti faci inapoi oricand.
Eu nu mai am carte de identitate din 2009,si singurul loc unde ma impiedicam efectiv a fost la banci.

In perioada pandemiei ,pasaportul romanesc cu domiciliul pe Germania a fost aur. M am plimbat Romania- Germania la greu,chiar si cand erau restrictiile cele mai draconice cu circulatia interzisa pe timpul noptii.
O bagam pe aia cu : acum am venit,ori acum plec. Nici dracu nu avea treaba mea. Am venit Nadlac - Bucuresti aproape singur toata autostrada,si am dat de niste filtre cu politisiti pe jumatate adormiti,care dupa ce vedeau pasaportul,in afara de "va rog sa nu va opriti prin alte locuri" nu aveau nicio treaba.
In Austria la fel s a intamplat.

Asta e un exemplu personal. Tu stii cel mai bine ce ti se aplica tie.

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Am CRDS si uite ca nu sunt "mort" in Romania. Act oficial cu CNP inscris, poate mai "valabil" decat buletinul....
Nu m-am ipiedicat in nimic cu autoritatile din RO.

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
In Timisoara abia la jumatatea lui August mai gasesti locuri libere!

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

 newusername123, on 25 mai 2022 - 13:29, said:

Cartea de identitate aka buletinul ti l poti faci inapoi oricand.
Incearca sa demonstrezi domiciliul cind vrei sa iti faci buletinul. Daca nu esti singurul proprietar in acte, pregateste-te sa aduci tot felul de acte, declaratii de luat in spatiu, etc.

Edited by Ninja, 25 May 2022 - 15:46.


#14
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,285
  • Înscris: 31.07.2017
ce va mai trebuie, aveti alta tara, ca afara, iar ne chinuiti pe la alegeri cu tot felul de ciudati si lectii de viata la kilogram?

#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
mi-am facut pasaport CRDS in Romania anul trecut. Deoarece permisul de conducere de peste ocean nu e valabil decat cu permisul de conducere international mi-am reinnoit permisul de conducere romanesc ce era expirat. A trebuit sa-mi fac un buletin provizoriu pe un an de zile. Daca ai act de proprietate (eu am) dureaza o zi sa te duci si sa depui actele.

#16
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

 keta, on 25 mai 2022 - 13:37, said:

Am CRDS si uite ca nu sunt "mort" in Romania. Act oficial cu CNP inscris, poate mai "valabil" decat buletinul....
Nu m-am ipiedicat in nimic cu autoritatile din RO.
Nu, nu e mai valabi ca C.I., din contra, in RO pasaportul nu este act de identitate! in rest nu am remarcat nici o smecherie cu pasaportul CRDS! era ceva bengos inainte de intrarea in EU, dupa aia e fix pix!

 kopac, on 25 mai 2022 - 16:11, said:

ce va mai trebuie, aveti alta tara, ca afara, iar ne chinuiti pe la alegeri cu tot felul de ciudati si lectii de viata la kilogram?
Tzeapa, voteaza si ei!

 Ninja, on 25 mai 2022 - 15:46, said:

Incearca sa demonstrezi domiciliul cind vrei sa iti faci buletinul. Daca nu esti singurul proprietar in acte, pregateste-te sa aduci tot felul de acte, declaratii de luat in spatiu, etc.
nu sint tot felul de acte, doar ca trebuie sa vina si proprietarul sa semneze ca te ia in spatiu. se face rapid si pe loc.

#17
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 29.10.2007

 strongsss, on 25 mai 2022 - 12:37, said:

confirm ca e o harababura in programari, pentru ca s-au inscris foarte multi, si va vand un pont. vineri dimineaata se mai scot sloturi libere. incerci de mai multe ori si poti gasi chiar pentru saptamana viitoare.

O sa ma uit.

#18
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

 tytysor, on 25 mai 2022 - 18:20, said:

nu sint tot felul de acte, doar ca trebuie sa vina si proprietarul sa semneze ca te ia in spatiu. se face rapid si pe loc.
Daca traiesc proprietarii, nu sint divortati, daca succesiunea e terminata, daca celalalt mostenitor e in tara si poate sa mearga cu tine, daca…etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate