Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Pata de iarba uscata in gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016
In gazon mi-a aparut o pata cu diametrul de vreo 15 cm de iarba uscata. De ce? Menționez ca restul gazonului e perfect.

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Nu sunt furnici la baza? Sau vreo pisica si-a facut acolo nevoile.

Edited by Argv, 25 May 2022 - 09:03.


#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016

 Argv, on 25 mai 2022 - 09:03, said:

Nu sunt furnici la baza? Sau vreo pisica si-a facut acolo nevoile.
Furnici nu sunt. Pai de la un pishu de pisica se poate arde iarba?

#4
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

 Testosteron, on 25 mai 2022 - 09:23, said:

Furnici nu sunt. Pai de la un pishu de pisica se poate arde iarba?
Da. Si de la caine. Si rahatul de caine trebuie strans cat mai repede si niciodata irigat fara sa-l fi strans pentru ca arde pe o suprafata si mai mare.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Poate fi un parazit, o ciuperca (fungi), ceva boala. Chiar si pipi de animal. Sau poate fi o zona in care ai scapat accidental ingrasamant. Daca vrei sa fii 100% sigur poti sa duci o mostra la analiza.

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016

 iladi, on 25 mai 2022 - 09:36, said:

Poate fi un parazit, o ciuperca (fungi), ceva boala. Chiar si pipi de animal. Sau poate fi o zona in care ai scapat accidental ingrasamant. Daca vrei sa fii 100% sigur poti sa duci o mostra la analiza.
Ingrasamant n-am scapat. Dar e ciudat ca si anul trecut am avut dar in alt loc. Caini am doi dar ei fac pishu si caca peste tot si nu se distruge gazonul.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Exact la fel mi-a aparut si mie si cand am vrut sa vad cum e pamantul, au iesit plin de furnici.

Attached File  Photo 25.05.2022, 13 56 39.jpg   1.36MB   45 downloads

Attached File  Photo 25.05.2022, 13 56 47.jpg   1.17MB   43 downloads

#8
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 29.09.2008
e ciuperca, nu prea mai ai ce sa ii faci zonei aleia acum. Da cu antifungic ca se intinde la tot

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006

 dell99, on 25 mai 2022 - 14:43, said:

e ciuperca, nu prea mai ai ce sa ii faci zonei aleia acum. Da cu antifungic ca se intinde la tot
Ce antifungic e la gazon? Am si eu niste zone de astea intinse, am crezut ca e de la caine doar ca intre timp s-au lipit intre ele cateva zone de astea de unde tind sa cred ca nu e cainele de vina ca nu imi pis-a 6 mp de gazon la rand.

#10
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 26.01.2013
Aceasta ciuperca apare din cauza umiditatii si a caldurii. Cat de des irigi si cu ce cantitate?

Brown Patch

 filipxxx, on 25 mai 2022 - 16:39, said:

Ce antifungic e la gazon? Am si eu niste zone de astea intinse, am crezut ca e de la caine doar ca intre timp s-au lipit intre ele cateva zone de astea de unde tind sa cred ca nu e cainele de vina ca nu imi pis-a 6 mp de gazon la rand.

Produsul asta poate fii o solutie.

Edited by drein, 25 May 2022 - 19:11.


#11
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 29.09.2008

 filipxxx, on 25 mai 2022 - 16:39, said:

Ce antifungic e la gazon? Am si eu niste zone de astea intinse, am crezut ca e de la caine doar ca intre timp s-au lipit intre ele cateva zone de astea de unde tind sa cred ca nu e cainele de vina ca nu imi pis-a 6 mp de gazon la rand.

https://www.gazonul....i-ale-gazonului

Eu am dat o perioada cu topsin, acum dau cu amistar xtra sau dithane.

#12
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016

 drein, on 25 mai 2022 - 19:10, said:

Aceasta ciuperca apare din cauza umiditatii si a caldurii. Cat de des irigi
Zilnic cate 15 minute dimineața.

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am programat sa ude la odata la doua zile, problema e ca fiu-meu si-a descoperit pasiunea pentru joaca cu furtunul si a udat in prostie in anumite zone unde isi tine el tot felul de jucarii. Acolo cred ca e udat de minim 2 ori pe zi, zilnic si exct in zona aia s-a stricat gazonul :(

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Cu tot respectul: altul? Cine v-a invatat sa faceti asta? E plina Softpedia de colegi care uda zilnic si se plang de boli si buruieni.

 filipxxx, on 26 mai 2022 - 09:19, said:

Eu am programat sa ude la odata la doua zile, problema e ca fiu-meu si-a descoperit pasiunea pentru joaca cu furtunul si a udat in prostie in anumite zone unde isi tine el tot felul de jucarii. Acolo cred ca e udat de minim 2 ori pe zi, zilnic si exct in zona aia s-a stricat gazonul Posted Image


idem si pentru tine :(

#15
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 26.01.2013

 Testosteron, on 26 mai 2022 - 08:47, said:

Zilnic cate 15 minute dimineața.
Ai rulouri montate de curand?

Daca nu, este prea mult, indiferent de tipul aspersoarelor pe care le ai. Cele tip spray iti dau cea mai mare cantitate de apa pe suprafata, spre exemplu.
De aceea trebuie sa stii si cu ce cantitate irigi. Ca sa alfii, pune in zone aleatorii din gazon caserole transparente ce au baza egala cu gura si cronometreaza pana cand apa ajunge undeva intre 1.2-1.5mm. Cam asta e cantitatea ideala de apa per irigare.
Eu acum irig de 2 ori pe saptamana si in vara voi iriga de 3 ori. Rog confirmari ca e ok.

Problema irigatului zilnic este ca la baza firului de iarba se pastreaza o umiditate ridicata care in combinatie cu caldura duce la aparitia ciupercilor.
A doua problema este aparitia buruienilor. Pentru ca irigi zilnic, semintele buruienilor se bucura si ele de umiditate si germineaza.
Trebuie lasat sa se usuce intre udari pentru a impedica ambele probleme.

 iladi, on 26 mai 2022 - 10:17, said:

Cu tot respectul: altul? Cine v-a invatat sa faceti asta? E plina Softpedia de colegi care uda zilnic si se plang de boli si buruieni.
Majoritatea care monteaza rulouri sau insamnteaza gazonul sunt muncitori care nu stiu sa te indrume in ingirjirea gazonului pe viitor.
Am trecut si eu anul trecut prin irigatul zilnic si cumva inteleg. Cand m-am mutat in casa noua ultima problema era ingrijirea gazonului (e doar o iarba, nu? Posted Image )
Cel care mi-a montat rulourile (in luna iunie-iulie) a dat cu ingrasamant si a zis ca nu mai e nevoie pana la anul.
"-Ceva lucrari in toamna?" "-Ah, nu".

#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016
Eu nu am rulouri pt ca am insamantat direct in pământ. Si pamantul e destul de nisipos, deci nu retine multa vreme apa.

Edited by Testosteron, 26 May 2022 - 20:31.


#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,179
  • Înscris: 08.12.2006

 Testosteron, on 26 mai 2022 - 08:47, said:


Zilnic cate 15 minute dimineața.
Gresit…total gresit. Presupun ca ai si balarii prin el. 15 min in fiecare zi , nu faci decat sa hranesti buruienile si sa dezvolti fungii, nicidecum nu ajuti gazonul.

Apa trebuie sa intre aganc in pamant ca radacina gazonului sa se duca dupa ea, tot mai adanc. In 15 min nu intra mai nimic, apa ramanand la suprafata solului.

Gazonul se uda de max doau ori pe saptamana atunci cadn solul e uscat, si nu se uda la timp, ci la cantitate de apa. S a explicat pe topicul specific gazonului, cum se poate masura cantitatea de apa in unitate de timp.



#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016
N-am buruieni deloc in gazon.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate