Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare bicicleta mediu urban : 4000-4500ron

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,643
  • Înscris: 05.02.2012
Salutari
Am vazut subiectul "pinned" facut de catre Adm, insa nu prea ma pricep la termeni si alte chestii , de asta va cer ajutorul .

Bugetul de care dispun, maxim 4000-4500ron
Cand va fi facuta achizitia : acum seara , maine, poimaine ... in functie de cum postati
La ce va fi folosita : in mare parte plimbari prin oras, eventual si prin imprejurimi, mai ales cu juniorul . Mai mult de asta o iau , sa iesim sa ne plimbam. Cu scaunul lui am rezolvat, stiu ce sa iau insa a mai ramas bicicleta.
Din ce am vazut prin postarea aceea de care am pomenit mai sus, ar fi mai ok cu roti de 29" .
Inaltimea mea (daca conteaza) e de 1.80m  

Nu cunosc brandurile bicicletelor si nici pieselor de pe ele in ceea ce priveste fiabilitatea. De mult am tot vrut sa iau una dar de fiecare data am amanat, m-am luat cu altele si tot asa .

Multam fain Posted Image
Ma bazez pe voi

Edited by Andreysc7, 24 May 2022 - 22:15.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Nu prea ai nimerit momentul, se golesc stocurile, ca a inceput sezonul.

Pentru plimbat cu piciul prin oras, eu as lua ceva de genul: https://bellabike.ro...n-28-gri-negru/

Viteze in butuc, aparatori la roti si la lant, sa nu va murdariti. Atat ca e cam grea.

#3
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View PostAndreysc7, on 24 mai 2022 - 22:01, said:


Cand va fi facuta achizitia : acum seara , maine, poimaine ... in functie de cum postati


mi se pare un criteriu bun...

https://www.planetbi...tor-20-rger.htm

https://www.planetbi...alma-h30-20.htm

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai greutatea suplimentara e in primul rand de la accesoriile demontabile. Nu poti compara 1:1 greutatea unei biciclete echipata complet cu a unei biciclete "chele".
Asta e una.

A doua - se exagereaza mult cu greutatea bicicletelor.
Vorbim de o diferenta de 2-3kg la o masa totala de aprox 120kg pe care trebuie sa o misti.
Sunt pline orasele de biciclete cu cauciucuri cramponate care te incetinesc mai mult decat alea 3kg dar nimeni nu are o problema niciodata cu asta.

In rest, recomandarea ta se potriveste perfect scopului desi bicicleta aia e facuta pentru mult mai mult decat zice initiatorul ca vrea sa faca cu ea si costa pe masura.
Daca asta nu-l incurca in niciun fel si nu-l va opri sa faca cu ea ce ar face si cu o bicicleta mai ieftina - de ex sa o lase legata undeva pt ca vrea sa bea o bere sau sa cumpere ceva ori sa se plimbe pe jos, si sa faca toate astea lipsit complet de vreo grija, atunci e perfect.

View PostAnn0nyym0us, on 25 mai 2022 - 08:40, said:

Nu prea ai nimerit momentul, se golesc stocurile, ca a inceput sezonul.

Pentru plimbat cu piciul prin oras, eu as lua ceva de genul: https://bellabike.ro...n-28-gri-negru/

Viteze in butuc, aparatori la roti si la lant, sa nu va murdariti. Atat ca e cam grea.


#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,073
  • Înscris: 02.09.2016

View PostAnn0nyym0us, on 25 mai 2022 - 08:40, said:

Nu prea ai nimerit momentul, se golesc stocurile, ca a inceput sezonul.

Pentru plimbat cu piciul prin oras, eu as lua ceva de genul: https://bellabike.ro...n-28-gri-negru/

Viteze in butuc, aparatori la roti si la lant, sa nu va murdariti. Atat ca e cam grea.
Singura pe stoc este de 65cm. Mult prea mare pentru 1.80m.
In rest interesanta cu exceptia furcii telescopice. Este o complicatie ne necesara,

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,643
  • Înscris: 05.02.2012
Apropo , am tot vazut poze in care nu apar pedalele ... sunt livrate cu tot cu ele sau trebuie comandate separat ?
Daca conteaza si greutatea , am undeva la 80kg (+/-2) :lol:

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostYo-carman, on 25 mai 2022 - 08:56, said:


Saracul copil...
O sa-i balangane capul continuu pe astea. Cand pe stanga cand pe dreapta :)

Trebuie o bicicleta mai "asezata" pt ce vrea el. Ideal cu "chainstay" mai lung si "trail" mai mare.
(Ma scuzati ca m-am murdarit la gura cu englezismele astea).

View Postelbjorn, on 25 mai 2022 - 09:21, said:


Singura pe stoc este de 65cm. Mult prea mare pentru 1.80m.
In rest interesanta cu exceptia furcii telescopice. Este o complicatie ne necesara,
Ce aveti bre cu copilul?
Carman vrea sa ii balangane capul stanga-dreapta iar tu fata-spate.

Edited by underb, 25 May 2022 - 09:36.


#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAndreysc7, on 25 mai 2022 - 09:22, said:

Apropo , am tot vazut poze in care nu apar pedalele ... sunt livrate cu tot cu ele sau trebuie comandate separat ?

Trebuie cumparate separat, de obicei.

View Postunderb, on 25 mai 2022 - 09:19, said:

Pai greutatea suplimentara e in primul rand de la accesoriile demontabile. Nu poti compara 1:1 greutatea unei biciclete echipata complet cu a unei biciclete "chele".

E clar ca nu are de gand sa mearga cu piticul la curse, cat sa conteze gramele in minus. Am zis ca merita mentionat faptul ca are ceva kilograme. Se poate mai usoara, dar daca se renunta la diverse accesorii.

View Postelbjorn, on 25 mai 2022 - 09:21, said:

Singura pe stoc este de 65cm. Mult prea mare pentru 1.80m.
In rest interesanta cu exceptia furcii telescopice. Este o complicatie ne necesara,

Am oferit-o ca sugestie de model, marimea, ai dreptate, nu se potriveste. Daca gaseste ceva asemanator cu furca fixa, cu atat mai bine.

#9
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014

View PostAndreysc7, on 25 mai 2022 - 09:22, said:

Apropo , am tot vazut poze in care nu apar pedalele ... sunt livrate cu tot cu ele sau trebuie comandate separat ?
Daca conteaza si greutatea , am undeva la 80kg (+/-2) Posted Image
Si bicicleta mea in poze nu avea pedale, dar ele existau in cutie. Cutia este ca una de televizor, iar pedalele sunt demontate pentru ca ar lovi in lateralele cutiei. Daca nu ar avea pedale, cred ca ar fi fost specificat pe site-ul vanzatorului.

#10
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Cauta o bicicleta de oras, cu roti de 28, cu aparatori si portbagaj, pe care poti fixa usor scaunul de copil, si pe care vei avea o pozitie comoda.
Nu lua mountain bike, cu atat mai putin cele cu geometie agresiva pe care iti sta capul mai aplecat decat sezutul, ca nu mergi la concurs de ciclism montan cu copilul pe ea.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View Posts1lviu86, on 25 mai 2022 - 11:08, said:

Cauta o bicicleta de oras, cu roti de 28, cu aparatori si portbagaj, pe care poti fixa usor scaunul de copil, si pe care vei avea o pozitie comoda.

+ frane pe disc hidraulice. De preferat Shimano.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru oras, mai ales la viteze de mers cu copilul pe bicicleta, franele hidraulice sau chiar si mecanice pe disc, sunt moft.

#13
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,073
  • Înscris: 02.09.2016

View PostAnn0nyym0us, on 25 mai 2022 - 12:47, said:

Pentru oras, mai ales la viteze de mers cu copilul pe bicicleta, franele hidraulice sau chiar si mecanice pe disc, sunt moft.
Eu as spune o complicatie ne necesara. Costa in plus si atrag atentia si mai mult.

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
https://click4sport....0mm-crs17114-48
De fapt nu ca e complicat cu portbagajul, doar sa gasesti portbagaj cu prindere jos + tija seii (nu jos + seatstays)

Asta pare sa aiba gaurile necesare
https://click4sport....k-gloss-black-m
Personal la 1.80 merg doar pe M-uri, dar unii poate au cracii lungi si o merge si L... poate

Daca esti din oras mare cauta poate o gasesti local, e cel mai ok, ai si vreo 2 reglaje gratuite (cel initial + unu ulterior)

Edited by sirgoofy, 25 May 2022 - 13:20.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
De fapt mai cauta, nici Sirrus nu e asa ok...

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018

View PostAnn0nyym0us, on 25 mai 2022 - 12:47, said:

Pentru oras, mai ales la viteze de mers cu copilul pe bicicleta, franele hidraulice sau chiar si mecanice pe disc, sunt moft.


Zice oricine nu a mers cu frane hidraulice pe disc in viata lui.

Daca ai apucat o astfel de bicla asta primul filtru pe care il activezi. In plus nu are treaba viteza cu tipul de frane.

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Am frane diferite pe biciclete, disc hidraulice sunt necesare pe mtb (daca te dai tare), in rest nu.
Nici pe mtb nu-s necesare pt majoritatea (cei ce ies la plimbare, exceptie cei grei) dar acum se pune disc la orice...

Vbrake prin oras pt mine sunt cele mai bune, ma refer la unele decente nu prostii de 10lei de pe bicle de supermarket.
- simple,
- usor de reglat,
- destula putere pt mers pe drum drept, la coborari mai serioase trebuie franat mai din timp
- nu risti sa strambi discul in suportii de la magazine,
- risc de contaminare aproape inexistent,
- consumabile ieftine....

Oricum discutam degeaba ca acum pe orice bicla cat de cat ai frane pe disc, aia e 'alegerea'.

Edited by sirgoofy, 25 May 2022 - 15:02.


#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009

View Postabac, on 25 mai 2022 - 14:10, said:

Zice oricine nu a mers cu frane hidraulice pe disc in viata lui.

Daca ai apucat o astfel de bicla asta primul filtru pe care il activezi. In plus nu are treaba viteza cu tipul de frane.

Uite ca eu m-am dat. Da, ce-i drept nu cu Shimano, cu niste amarate de Campagnolo. Si in oras nu aduc niciun plus fata de V-brake mecanice. Poate pe vreo ploaie torentiala, dar atunci nu ai ce cauta cu copilul pe bicicleta.

Asa ca, hai sa lasam gargara si mai bine sa speram ca-si gaseste omul bicicleta de care are nevoie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate