Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cuptor electric!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Salut,

Am achizitionat un cuptor electric de la bosh si l-am montat sub cuptorul cu microunde. Stiu ca genereaza multa caldura cuptorul electric, dar, am observat ca dupa 30 minute mi se incalzise destul de bine tava de sticla a cuptorului cu microunde. Ar trebui sa mi fac griji sau este normal? Nu le-am mai avut la pachet pe ambele montat asa.

Si inca o chestie pe care a facut-o electricianul si a zis ca "este ok" a lipit o banda izoliera de vreo 5-7cm lungime pe partea superioara a cuptorului electric , se va topii in timp? ar trebuie sa mi fac griji ca daca se topeste se arde ceva sau mai stiu eu ce se poate intampla?

Multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Din ce motiv a lipit banda izolieră? Dacă puteți ține mâna pe ea nu se va topi. Tava de sticlă - nici  chiar dacă nu puteți s-o atingeți. Riscul e la izolația de plastic a cablurilor electrice. Evitați încălzirile excesive, verificați împământarea și siguranțele.

#3
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020

 __Dan__, on 24 mai 2022 - 21:38, said:

Din ce motiv a lipit banda izolieră? Dacă puteți ține mâna pe ea nu se va topi. Tava de sticlă - nici  chiar dacă nu puteți s-o atingeți. Riscul e la izolația de plastic a cablurilor electrice. Evitați încălzirile excesive, verificați împământarea și siguranțele.

Multumeste pentru raspuns.

A lipit-o pentru ca nu statea priza modulara cand introduceam cuptorul si cadea in spate si nu mai intra cuptorul electric..deci nu am acces sa pun mana pe ea (am atasat poza unde este lipita, faceti abstractie de liniile verzi). Ar trebui sa-l dau afara cuptorul si sa incerc sa l bag fara sa lipesc bucatica de banda izoliera sa tina firul pe pozitie pana intra ?

Pe scurt: cuptorul are siguranta separata de 20A clasa B cu fir de 4mm, din cauza montajului bucatariei a trebuit sa-mi realizeze o priza modulara dubla (vezi poza) pentru a introduce si cuptorul electric.

Din ce mi s-a spus cele 2 cuptoare au impreuna undeva la 4,6kw iar la nivel de amperaj rezista siguranta de 20A.

Vis-a-vis de tava de sticla a cuptorului cu microunde, din raspunsul dvs. inteleg ca nu este nicio problema ca se incalzeste?

Multumesc.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Incalzirea nu e problema, iar banda nu ia foc usor, e ignifuga.
In cel mai rau caz se deslipeste (nu ai pus poze).

Teoretic, cuptorul trebuie sa aiba aerisire in spate si sus, practic niciun meserias care face mobile nu am vazut sa faca.

Eu am cerut sa lase in partea din spate un mic tunel de aer, pana sus, iar pe laterale am doua gauri cu freza.

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 17.01.2008
La 4.6Kw curentul de operare este de 22A, sectiunea de 4mm2 este ok (capacitatea maxima fiind de 26A), dar siguranta de 20A pe circuitul asta comun.... parca nu merge...
Desigur, situatiile in care sa mearga amandoua la puterea maxima....poate sunt minime... dar daca sare siguranta... sa stii de ce sare....

Edited by danutzu_1069, 24 May 2022 - 22:09.


#6
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Da, am omis sa pun poze, imi cer scuze.

@ADM

 Adm, on 24 mai 2022 - 22:03, said:

Incalzirea nu e problema, iar banda nu ia foc usor, e ignifuga.
In cel mai rau caz se deslipeste (nu ai pus poze).

Teoretic, cuptorul trebuie sa aiba aerisire in spate si sus, practic niciun meserias care face mobile nu am vazut sa faca.

Eu am cerut sa lase in partea din spate un mic tunel de aer, pana sus, iar pe laterale am doua gauri cu freza.

In spatele cuptorului bucataria nu are blat tocmai pentru asta, si este si un spatiu de aproximativ 10cm pana in perete.

 danutzu_1069, on 24 mai 2022 - 22:08, said:

La 4.6Kw curentul de operare este de 22A, sectiunea de 4mm2 este ok (capacitatea maxima fiind de 26A), dar siguranta de 20A pe circuitul asta comun.... parca nu merge...
Desigur, situatiile in care sa mearga amandoua la puterea maxima....poate sunt minime... dar daca sare siguranta... sa stii de ce sare....

Cand a fost facuta partea de instalatii cuptorul si plita electrica au fost gandite fiecare cu siguranta ei de 20A, intre timp a trebuit sa cuplez si cuptorul cu microunde la cel electric, in caz de ceva schimb siguranta de 20A.[ https://ibb.co/80LyQkz - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ibb.co/3khL5Z5 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Factor de putere are doar la microunde fara grill si la ventilatoarele cuptorului.
In rest e rezistiv.
Cuptoarele sunt uzual de 2750W, rar se duc si spre 3 KW, si ajung la 3750 W doar daca au curatare pirocatalitica.
Bosch a facut un cuptor de 5KW cu inductie, deci si cu factor de putere, dar acela e o exceptie.
Oricum poate sa sara de 20A, chiar si 21A, si siguranta e bine sa fie mai mare, macar 25A.
Cablurile de 4mmp se incalzesc ceva la 21A, nu grav, dar e peste targetul de 4A/mmp. Fiid consumator in serie, este divizor de tensiune si cuptorul o sa fie alimentat cu o tensiune mai mica de 230V cat e normal.

Edited by loock, 24 May 2022 - 22:42.


#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 17.01.2008
Cam 4,3 V (1.8%) caderea de tensiune  (am zis in traseu de 20m)... nu e o tragedie si se incadreaza in aia 5% cf normelor....

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
In spatele cuptorului electric, trebuie lăsat gol pentru ventilare. Deasupra se încălzește oricum.

#10
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Multumesc pentru raspunsuri.

In concluzie:

1. Nu este o problema faptul ca se incinge fundul cuptorului cu microunde (de preferat ar fi fost sa nu mai fie nimic deasupra) de aici trag concluzia ca este o chestie "normala", eu m am speriat ca s-a incalzit ceva si d-asta...

2. Problema mea legata de bucatica de 5cm de banda izoliera lipita de partea superioara a cuptorului, imi era teama sa nu se topeasca si sa o dau in altele, poate pentru linistea mea o sa l dau afara si o dezlipesc de acolo sa nu mi mai stea capul la ea.

Multumesc.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 16.10.2007

 Intothefray, on 24 mai 2022 - 21:07, said:

Am achizitionat un cuptor electric de la bosh si l-am montat sub cuptorul cu microunde. Stiu ca genereaza multa caldura cuptorul electric, dar, am observat ca dupa 30 minute mi se incalzise destul de bine tava de sticla a cuptorului cu microunde.
Nici acum nu intelege nevasta-mea de ce dupa ce incheie activitatea cu cuptorul, trebuie sa il mai lase alimentat un timp pana se raceste interiorul (termostatul pe zero si usa deschisa bineinteles).

Edited by TheWarrior, 25 May 2022 - 07:35.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Intothefray, on 24 mai 2022 - 21:07, said:

Am achizitionat un cuptor electric de la bosh si l-am montat sub cuptorul cu microunde. Stiu ca genereaza multa caldura cuptorul electric, dar, am observat ca dupa 30 minute mi se incalzise destul de bine tava de sticla a cuptorului cu microunde. Ar trebui sa mi fac griji sau este normal? Nu le-am mai avut la pachet pe ambele montat asa.
Initiator, eu inteleg ca se incalzeste geamul de la cuptorul cu microunde care este situat deasupra cuptorului electric, dupa 30 minute de functionare a ultimului. Daca este corect, mi se pare o problema, dar nu e legata de electricitate, ci mai degraba de locatia cuptorului electric. Am doua, un Ariston si unul polonez... Ambele in fata, cum ar veni pe fanta superioara de deschidere sufla aer rece si nu cald. In schimb, daca deschizi usa... iese caldura la greu.
Este posibil sa fi fost deschisa usa cuptorului? Sau sa nu fi fost inchisa bine? A intors cineva carnea pe acolo?
Eu as revedea instructiunile lui si as compara daca locul de amplasare respecta ce scrie acolo.

Edited by adip1962, 25 May 2022 - 07:56.


#13
Intothefray

Intothefray

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.08.2020
Nu, atat geamul cuptorului cu microunde cat si usa cuptorului electric sunt reci, nici urma de incalzire. Mi se incalzeste fundul cuptorului cu microunde implicit si tava de sticla pe care pui farfurii, etc.

Edited by Dany_Darke, 25 May 2022 - 08:46.
nu mai cita inutil


#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Cuptoarele electrice nu se scot din priză. Când vor lua foc, o sa va amintiți acest răspuns. Funcționând in spatii închise, sunt concepute sa se răcească activ.

#15
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,696
  • Înscris: 25.04.2016

 YOUR_GOD, on 25 mai 2022 - 09:47, said:

Cuptoarele electrice nu se scot din priză. Când vor lua foc, o sa va amintiți acest răspuns. Funcționând in spatii închise, sunt concepute sa se răcească activ.
Adica prin acelasi ventilator care e folosit (de cuptor) la incalzire :)

 Intothefray, on 25 mai 2022 - 08:09, said:

Nu, atat geamul cuptorului cu microunde cat si usa cuptorului electric sunt reci, nici urma de incalzire. Mi se incalzeste fundul cuptorului cu microunde implicit si tava de sticla pe care pui farfurii, etc.
Ce model e cuptorul ?

Oricum, in functiune, cuptoru degaja multa caldura, nu ai ce face. Sunt modele care sunt mai bine izolate. Ar fi trebuit prevazute in mobilier niste spatii de aeraj.
Cuptoru cu microunde daca e folosit in acelasi timp cu cel electric dar doar pentru incalzire, dureaza extrem de putin, nu ar trebui sa fie o problema electrica.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

 MMike, on 25 mai 2022 - 10:50, said:

Adica prin acelasi ventilator care e folosit (de cuptor) la incalzire Posted Image
Nu stiu daca replica ta a vrut sa fie o gluma.

#17
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,696
  • Înscris: 25.04.2016
Nu.
Multi nu stiu. Nu ma refeream la tine. Ai zis chiar ceva bun.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Intothefray, on 24 mai 2022 - 21:51, said:


Multumeste pentru raspuns.

A lipit-o pentru ca nu statea priza modulara cand introduceam cuptorul si cadea in spate si nu mai intra cuptorul electric..deci nu am acces sa pun mana pe ea (am atasat poza unde este lipita, faceti abstractie de liniile verzi)

Du-te după electrozugravul ăla și cere-i banii înapoi.

Aparatura, fie aparentă, fie îngropată, trebuie să fie montată rigid, cu șuruburi sau dispozitive de prindere adecvate.
Banda izolantă nu intră în categoria asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate