Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Armatura casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019
Bună ziua!
Am plătit  o firma de construcții sa ridice părinților mei 3 camere în care sa poată sta, din ce mi au spus ai mei, fierul este 8mm la stâlpi cu etrieri de 8mm din 20x20, fundația de 70 cm, același fier și în fundație, la fel și la grindă, pereții sunt din bolțari de ciment, acoperișul e pe grinzi de lemn 12x12 di. 70 cm în 70 cm, doar pod, fără mansarda, sa mi fac griji ca e fierul prea subțire la stâlpi, centura și fundație?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi trebuit proiect si studiu geologic.
Eu cred ca e Ok cu aceasta armatura, dar mare atentie la calitatea betonului si la vibrarea lui.

#3
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View Postpasilla, on 24 mai 2022 - 18:28, said:

Ar fi trebuit proiect si studiu geologic.
Eu cred ca e Ok cu aceasta armatura, dar mare atentie la calitatea betonului si la vibrarea lui.
Betonul e b250, de vibrare nu știu

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

Quote

Cei mai profesionisti constructori care fac lucrari de calitate cu betonul recomanda cu strictete folosirea acestei scule datorita avantajelor pe care le ofera.  
Eliminarea bulelor de aer fiind cel mai important motiv pentru care folosim vibratorul de beton cu lance. Astfel excludem riscul unei constructii slab structurate sau dezvoltarii ruginii in armatura. Vibratorul de beton este singura modalitate prin care un constructor angajat in lucrul cu acest material poate obtine un lapte de beton bine omogenizat.


Iti trebuie musai un vibrator cu lance la turnarea betonului in cofraje...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 May 2022 - 19:12.


#5
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View Postxmanyacs77, on 24 mai 2022 - 19:10, said:



Iti trebuie musai un vibrator cu lance la turnarea betonului in cofraje...Posted Image
ma voi interesa, dar la partea de armatura e acceptabil? , sa nu le cada în cap la alor mei

Edited by FlorinSea, 24 May 2022 - 19:16.


#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Nu le cade nimic in cap, ca doar nu se darama zidul pe tine, ai un singur etaj, fara placa fara nimic. E in regula.

#7
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Și de ce nu l întrebi dacă poți să folosești fier de 10 pe cel cu proiectul, pe structurist, pe constructor...

Dacă POȚI, nu dacă E NECESAR !
Primești ok ul, te apuci de treabă...

#8
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Pai cum ridica ei casa?Fara proiect?Incredibil....Asa firma, asa beneficiar!Luati-va de mana!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postraducut123, on 24 mai 2022 - 19:40, said:

Pai cum ridica ei casa?Fara proiect?Incredibil....Asa firma, asa beneficiar!Luati-va de mana!
Nu e nimic incredibil. Asa sau ridicat case de mii de ani.
In fiecare zona existau constuctori care stiau ce sa faca.
Eu cred ca si acum ar trebui, ca pentru un anumit tip de constructie*, sa nu existe obligativitatea AC si implicit a unui proiect DDE

* de ex, ca in cazul initiatorului- numai parter, sau un proiect standard livrat gratuit de Primarie....se pot gasi solutii.

Edited by pasilla, 24 May 2022 - 19:54.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Bănuiesc că nu ai proiect și nici cu un structurist n-ai discutat. Și bănuiesc că nu ai intenția să o faci legal.

Tocmeste și tu un diriginte de șantier să vadă ce fac ăia pe acolo, ăștia de obicei le au și cu structura, unii sunt si proiectanți. Ar trebui să te scoți cu 200-300 euro că nu ai nevoie de referate și semnături.

Edited by george_alexandru, 24 May 2022 - 19:54.


#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Pentru asa casuta sa zicem ca merge fi 8 mm la stalpisori si centuri (desi normativele nu permit), dar in fundatie minim 12-14 mm, din motive de durabilitate ! Grija mare la fundatie, daca ti-a crapat fundatia, ai aruncat banii pe geam si ai numai probleme.

#12
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019
Totul e turnat deja, nu am ce sa mai fac, eu am întrebat dacă sa imi fac griji la un cutremur sau ceva, de căzut singura sunt conștient ca nu cade, doar au rezistat alea de lut 100 de ani.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cade. Nu din cauza armaturii. Ar trebui sa existe un concurs de greseli imposibil, ca sa cada la un cutremur.

Ups. Am uitat o cratima la #9.

Edited by pasilla, 24 May 2022 - 20:25.


#14
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019
Căsuța are 50mp, 1 dormitor, o baie și o bucătărie, eu i am sunat acum și am întrebat de ce armatura asa slaba ca nu am solicitate eu asa ceva, și au spus ca pentru o casa doar parter și o suprafață asa mica e suficient 8mm în fundație. Sper sa nu ma apuc de subzidire peste 2 ani


#15
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021

View PostFlorinSea, on 24 mai 2022 - 20:15, said:

Totul e turnat deja, nu am ce sa mai fac, eu am întrebat dacă sa imi fac griji la un cutremur sau ceva, de căzut singura sunt conștient ca nu cade, doar au rezistat alea de lut 100 de ani.
Ce mai poti face acum e sa colectezi apa de pe acoperis si sa o deversezi mai departe de casa si sa faci trotuare perimetral casei. Astfel mentii pamantul si betonul cat mai uscate si umiditatea nu mai corodeaza armaturile iar inghetul nu mai "umfla" pamantul atat de mult si fundatiile nu mai sunt atat de solicitate (sunt 99% sigur ca nu s-a respectat adancimea de inghet).

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFlorinSea, on 24 mai 2022 - 20:36, said:

Sper sa nu ma apuc de subzidire peste 2 ani
Eu cred ca nu ar trebui sa iti mai faci griji.

#17
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View Poststefan0011, on 24 mai 2022 - 20:37, said:


Ce mai poti face acum e sa colectezi apa de pe acoperis si sa o deversezi mai departe de casa si sa faci trotuare perimetral casei. Astfel mentii pamantul si betonul cat mai uscate si umiditatea nu mai corodeaza armaturile iar inghetul nu mai "umfla" pamantul atat de mult si fundatiile nu mai sunt atat de solicitate (sunt 99% sigur ca nu s-a respectat adancimea de inghet).
70 cm adâncime are fundația

#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021

View PostFlorinSea, on 24 mai 2022 - 20:36, said:

Căsuța are 50mp, 1 dormitor, o baie și o bucătărie, eu i am sunat acum și am întrebat de ce armatura asa slaba ca nu am solicitate eu asa ceva, și au spus ca pentru o casa doar parter și o suprafață asa mica e suficient 8mm în fundație. Sper sa nu ma apuc de subzidire peste 2 ani
Conteaza foarte mult si cum sunt montate acele armaturi, degeaba ai fier de 12 daca suprapunerile barelor nu sunt suficiente ( am vazut caz concret de fundatie crapata la casa parter, din bca, crapaturile erau la imbinarile barelor cu suprapuneri de 10-20 cm), conteaza tipul de sol, adancimea sapaturii. Daca s-a sapat pana la terenul bun (de obicei e galben lutos, depinde de zona acum), daca s-au respectat cateva reguli de baza, daca mentii totul cat mai uscat, n-ar trebui sa ai probleme...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate