Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul partid al lui Dacian, Ciolos Dacian: REPER

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
563 replies to this topic

#19
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
"Nu vedem la conducerea USR nici dorința, nici maturitatea de a accepta greșelile trecutului și de a schimba o direcție care duce partidul spre irelevanță politică. Nu mai girăm refuzul de a atrage și promova competențe (oameni și idei) și de a dezvolta organizația. Vedem un cerc restrâns de membri care își consolidează puterea internă prin mijloace politice neconforme cu valorile noastre și ale electoratului reformist din România. Acest electorat așteaptă răspunsuri”, susțin cei 5 europarlamentari într-o declarație comună."

O fi și asta uselist... :)

#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Uite asa s-a dus dreaq opozitia din Romania. Sa-i fie tarana usoara.

#21
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008
Cu PLUS ajunsese la 3% inainte sa fuzioneze cu USR.

Asta la cat moare?

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Indraznesc sa afirm ca nici USR, nici REPER nu vor mai pupa parlamentul la viitorele alegeri. Am spus asta si cand au iesit de la guvernare si am curajul sa afirm asta si acum, cu tot respectul pentru colegii care le sunt adepti:  nu s-au copt inca.

#23
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
Cand vrei sa eviti traseismul - si oamenii tai au deja 3 partide la activ in ultimul an :D

View Postiladi, on 31 mai 2022 - 14:52, said:

Indraznesc sa afirm ca nici USR, nici REPER nu vor mai pupa parlamentul la viitorele alegeri. Am spus asta si cand au iesit de la guvernare si am curajul sa afirm asta si acum, cu tot respectul pentru colegii care le sunt adepti:  nu s-au copt inca.

De pupat vor pupa ca exista electorat suficient pentru asta. Dar statul in opozitie e job util doar pentru cei care il au, nu si pentru cei ce-l voteaza.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNaoto, on 31 mai 2022 - 14:44, said:

Noul partid se numește REPER
Titlul topicului e oribil. Nu se poate modifica intr-unul cu bun simt pentru cititori?

#25
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiladi, on 31 mai 2022 - 14:52, said:

Indraznesc sa afirm ca nici USR, nici REPER nu vor mai pupa parlamentul la viitorele alegeri. Am spus asta si cand au iesit de la guvernare si am curajul sa afirm asta si acum, cu tot respectul pentru colegii care le sunt adepti:  nu s-au copt inca.


Ba cred că intră amândouă. 5 + 5 = 10 (procente). Exact cât are USR acum. Că electorat nou … mai greu de găsit.

Pe la mijloc de mandat (viitor) fac din nou alianță. Până se despart iar.

Și tooooot așa :D

#26
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

Quote

Da, domn' alegător, tara mea, săru' mâna, nereperată, cum remâne? Las' că ţi-o REPERează domn' Dacian.

Propunere slogan campanie alegeri parlamentare 2024. Undeva in Estul Europei.

Edited by Alexandru H., 31 May 2022 - 14:58.


#27
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBursul, on 31 mai 2022 - 14:55, said:

Titlul topicului e oribil. Nu se poate modifica intr-unul cu bun simt pentru cititori?

N-am făcut decât să adaug titulatura noului partid. Nu înțeleg ce am făcut de ți se pare oribil. Nu-s eu ”făcător de regi” aka Warwick.

#28
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postiladi, on 31 mai 2022 - 14:52, said:

Indraznesc sa afirm ca nici USR, nici REPER nu vor mai pupa parlamentul la viitorele alegeri. Am spus asta si cand au iesit de la guvernare si am curajul sa afirm asta si acum, cu tot respectul pentru colegii care le sunt adepti:  nu s-au copt inca.

Și atunci eterna întrebare „eu pentru cine votez” ?

AUR - NU
UDMR - Nu
PSD - Nu
Băsescu - Nu
PNL - Nu?

Măcar dacă aveam sistem electoral cu transfer de voturi...

#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Posttavitu, on 31 mai 2022 - 14:59, said:

Și atunci eterna întrebare „eu pentru cine votez” ?


In principiu, votezi pentru tine. Insa nu ma intreba pe cine.

#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Îmi este imposibil să găsesc o formulă prin care să exprim pe de-a-ntregul ceea ce simt în aceste momente. Cu siguranță despărțirea de USR îmi lasă un gust amar și o uriașă cantitate de tristețe.
În același timp, nu vreau să renunț la speranța că există o soluție politică prin care să oferim electoratului din România un mod de a face politică moderată care să reflecte o stare de spirit diferită față de ceea ce a primit în ultimele decenii. Sunt optimist de felul meu și cred că mai presus de orice e important să păstrăm speranța că putem depăși obstacolele, iar vocația noastră principală este de a construi o lume mai bună. Iar acest lucru nu se face vorbind doar în mici cercuri închise de prieteni, ci stabilind punți cu societatea civilă, muncitorii, antreprenorii și cu celelalte forțe politice chiar dacă avem diferite viziuni despre viitor.

De astăzi, mă alătur unui nou proiect politic inițiat alături de colegii mei europarlamentari Ramona Strugariu, Dragos Pislaru, Alin Mituța și Dragos Tudorache. Este vorba de un nou partid care va face parte din familia europeană Renew Europe și despre care veți găsi toate detaliile necesare la următorul link: https://www.partidulreper.ro. M-aș bucura ca ideile și propunerile noastre să vă atragă și să ne reîntâlnim în acest nou proiect.

Pentru cei mai puțin familiarizați cu ultimele evoluții politice cred că sunt necesare câteva precizări în legătură cu decizia mea de a părăsi USR și de a participa la acest nou proiect.

Am crezut multă vreme, în anii de după 1989, în înflorirea vieții politice din România și în revigorarea unor partide cu vocație și dorința de a se transforma în stâlpi ai democrației românești. Numiți-le instituții sau găsiți orice altă metaforă pentru ele. Din nefericire, unul după altul, partidele începutului de drum au capotat, s-au dizolvat în metehne politice reprobabile sau au supraviețuit într-o formă de o toxicitate insuportabilă. Au urmat ani în care am sperat că integrarea europeană va fi suficientă pentru a servi drept motor al unei noi politici interne care să transforme radical România. Nu a funcționat și din nou am revenit la o politică măcinată de conflicte și corupție. Pentru mine și mulți dintre cei cu care am avut bucuria să lucrez în ultimii ani, aceste nereușite au fost o motivație excepțională pentru a începe să construim o soluție politică bazată nu pe partide, instituții sau sisteme, ci pe încrederea în oameni.

Am avut multe deziluzii și multe obstacole, așa cum era de așteptat. Nu cred că vom reuși să schimbăm România peste noapte și fără să depunem un efort uriaș. Dincolo de propriile noastre îndoieli și gânduri, avem de luptat cu o mare de prejudecăți care ne va testa caracterul și puterea de a rămâne cinstiți cu noi înșine. Pentru a-mi respecta acest crez am intrat în politică și tot pentru a-mi respecta valorile și încrederea în oameni am decis să ies din USR. Nu își are rostul să ascund tristețea legată de această plecare, după cum nu pot să nu regret despărțirea de un număr uriaș de oameni pe care îi consider extraordinari, pe care îi respect pentru lupta și convingerile lor și pe care sper să îi am din nou aproape într-o zi.

Motivele acestei decizii însă sunt dincolo de orice îndoială astăzi, indiferent de sentimentele pe care mi le provoacă. Am gândit pragmatic, am gândit emoțional și sufletește, am gândit punând înainte de toate datoria pe care simt ca o am pentru societate. Nu am vrut cu orice preț să fiu președintele USR PLUS și am căutat o soluție politică rezonabilă, negociată și care să afecteze cât mai puțin taberele din partid. Nu am găsit înțelegere. Am câștigat alegerile pentru președinția partidului și am încercat să construiesc o punte între taberele artificiale din partid. Cred că negocierile politice sunt mereu soluția cea mai bună pentru a rezolva o situație conflictuală, dar am recunoscut că e imposibil să negociezi cu cineva care a uitat că e între prieteni și nu vede decât dușmani în jurul său. Am demisionat când am înțeles că șansele de a reforma un partid de care societatea are nevoie sunt inexistente, iar eu nu pot să mint sau să disimulez că este totul perfect doar pentru a ocupa o funcție trecătoare.
Pentru colegii din conducerea partidului a fost mai importantă revanșa simbolică de a șterge din răzbunare o parte din numele partidului decât să construim împreună. Am trăit un lung șir de dezamăgiri provocate de frica enormă pe care unii dintre colegii mei o au față de dispariția politică. Eu cred că trăind în frică faci greșeli și vezi deformat realitatea. Frica schimbă oamenii și le justifică alegerile monstruoase. Eu am ales să nu las frica să îmi dicteze deciziile, chiar și cu prețul ieșirii din politică. Suntem oameni trecători și societatea nu ar mai trebui să își lege toate speranțele de un lider politic. România și cetățenii săi trebuie să înțeleagă că vor fi aici și vor fi mai importanți decât orice președinte, premier sau ministru al cărui nume mai devreme sau mai târziu îl vor uita. Aceasta este lecția pe care eu am învățat-o în viață și în politică.

Vreau să le mulțumesc în același timp colegilor mei din USR pentru energia pe care au pus-o în slujba unor idealuri curate și corecte. Le doresc mult succes și sunt convins că mai devreme sau mai târziu ne vom reîntâlni și sper că ceea ce ne-a unit să fie la fel de puternic.

Noul proiect politic REPER este încărcat de viziunea că există un public în România care prețuiește moderația, care are nevoie de soluții, care are nevoie de oameni și proiecte, care este gata să depășească starea de conflict permanentă și dispus să asculte înainte de a propune direcții și soluții. Am crezut mereu că cine seamănă vânt culege furtună și poate că formația mea de agronom m-a educat să am răbdare și să cultiv în loc de a distruge. Politic poate părea un pariu, dar viața nu e doar politică, ci o cursă lungă în care răbdarea și puterea de a lupta sunt mai importante decât conflictul și frica de irelevanță. Îmi doresc să construim proiecte și să propunem soluții, să deschidem scena politică pentru cei care își doresc să participe la viața societății fără teama că ne vor veni alături oameni noi și dornici de muncă.

Vă promit că nu voi renunța la principiile de bază care îmi dau puterea să activez în serviciul public și că îmi voi depune toată energia pe care o am pentru o politică mai curată și pentru o Românie mai bună așa cum am încercat și până acum. Fără repere sănătoase nu vom reuși să schimbăm nimic.

Mi-a plăcut aia cu formația de agronom. Oricum numai balarii fără esenta, dar exprimare frumoasa. Apreciem:)

#31
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostAlexandru H., on 31 mai 2022 - 14:57, said:

Quote

Da, domn' alegător, tara mea, săru' mâna, nereperată, cum remâne? Las' că ţi-o REPERează domn' Dacian.
Propunere slogan campanie alegeri parlamentare 2024. Undeva in Estul Europei.
Sigur nu-i un acronim menit sa-i atace subliminal pe toti cei care si-au pierdut reperul? :D
Stai sa vedem ce inseamna...

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostNaoto, on 31 mai 2022 - 14:57, said:




Ba cred că intră amândouă. 5 + 5 = 10 (procente). Exact cât are USR acum. Că electorat nou … mai greu de găsit.

Pe la mijloc de mandat (viitor) fac din nou alianță. Până se despart iar.

Și tooooot așa :D

USR cel mai probabil intră, REPER nu. Cioloș nu a reușit să tragă mare lucru din USR in noul partid și mă îndoiesc că va convinge prea mulți adepți până la alegeri (amicul lui Vlăduț a declarat că el și organizația București rămân în USR) . Nici ca electorat nu mi se pare că va lua.. mai degrabă se vor duce la nu știu/nu votez, decât la el.

Aici chiar nu înțeleg, orice calcul și-ar face, partidul lui nu poate scoate mai mult decât USR, care USR nici el n-a scos mare lucru.

Edited by george_alexandru, 31 May 2022 - 15:21.


#33
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Cu siguranță despărțirea de USR îmi lasă un gust amar...

Sa incerce cu Ponta sau cu Dragnea.

Quote

Ciolos: Ponta - un amic. Dragnea - serios si de incredere

https://ziare.com/da...mpatica-1400724

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttavitu, on 31 mai 2022 - 14:59, said:



Și atunci eterna întrebare „eu pentru cine votez” ?

AUR - NU
UDMR - Nu
PSD - Nu
Băsescu - Nu
PNL - Nu?

Măcar dacă aveam sistem electoral cu transfer de voturi...

Începi să tai din lista și ii votezi pe cei pe care i-ai tăiat ultimii.

#35
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Un USL-ist și Ciolos ăsta 🤣

#36
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostImperathor, on 31 mai 2022 - 15:21, said:



Sa incerce cu Ponta sau cu Dragnea.



https://ziare.com/da...mpatica-1400724
Ce alunecosenie de om... de unul nu ar zice ceva negativ. Stupid.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate