Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Consultare/informare riverani aviz construire

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
In toate tarile civilizate exista obligatia consultarii sau macar informarii riveranilor (vecinilor) atunci cand este depusa o cerere in vederea obtinerii unui aviz de construire.
As vrea sa stiu daca exista aceasta obligatie si in Ro. si daca da cine are aceasta obligatie si ce se intampla daca nu e respectata. Multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
La pata pe care o au romanii pe capra vecinului, asta mai lipsea.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
La fel ca in tarile civilizate, obligatia ar reveni autoritatilor ca parte a procesului de avizare. Eu zic de acolo sa incepi.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea
Sunt doar niste HCL care prevad emiterea avizului de oportunitate + o plansa cu "Informarea populatiei"
Se bifeaza existenta actelor la dosar dar ... viata merge mai departe

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu ma insel, cand se elaboreaza PUZ sau PUG se comunica public acest lucru, probabil in ideea ca vor avea un impact asupra comunitatii. Asa, daca iti faci o casa in parametrii stabiliti, nu prea ai de ce sa anunti.

Edited by george_alexandru, 23 May 2022 - 17:22.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
În București am văzut că se mai pun panouri, unde se cere părerea cetățenilor.

Dar nu îmi fac iluzii, că o dată hotărît să trîntească cineva un bloc pe spațiul verde, cu ajutorul primăriei, că procesul mai poate fi oprit.
Praf în ochi probabil, în 99% din cazurile cu panourile unde ,,se cere părerea ".

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai da
De exemplu in Constanta intocmirea unui PUZ sau inceperea demersurilor pentru constructia unui ansamblu rezidential, se publica intr-un ziar local
Dar ... cine mai citeste ziare ?

#8
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
ok, inteleg ca nu exista o lege la nivel national si totul depinde de "bunavointa" organelor locale, deci ramane metoda "clasica" cu drumul la primarie.

ca sa nu mai deschid un topic, poate ma lamureste cineva aici:
cineva cu un teren la baza unui deal incepe sa sape din deal, da la modul serios, adica a ajuns la un perete vertical de vreo 10 poate 15 metri din deal, pentru treaba asta are nevoie de ceva aviz special sau poate sa spuna ca tine de avizul de construire? Mai mentionez ca si dealul e in proprietatrea lui, nu asta e problema, problema e ca la o inundatie sau ceva s-ar putea produce o alunecare de teren care ar putea afecta si casele de dupa proprietatea respectivului.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Atata timp cat se incadreaza in regulamentele locale, nu e necesita niciun fel de consultare.
Si asa ai nevoie de acordul vecinilor pt orice rahat, asta ne-ar mai lipsi.

Se face anunt de dezbatere pt PUD/PUZ etc.

Cand se incepe constructie, e obligatoriu sa pui un panou despre detaliile investitiei.

https://designlab-co...in-constructii/

[ https://www.placutadesantier.ro/de-ce-placuta-de-santier/placuta_santier_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
mersi Adm, asta e o informatie f folositoare

omul n-are nici un panou nimic desi sapa ca nebunu...

si unde se trimite sesizarea?

si unde gasesc lista cu "rahaturile" pentru care trebuie totusi acordul vecinilor?

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005
nu se intelege. tu sapi sau tu esti "justitiarul"?

#12
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
si care ar fi relevanta intrebarii tale pt chestiunea din acest topic?
ai nevoie sa pui etichete?

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Omul este ingrijorat ca un tampit sapa la baza unui deal care poate aluneca peste casa lui. Vrea sa se asigure ca lucrarile au un studiu geotehnic la baza, consolidarea dealului va fi corespunzatoare si nu ii va pune in pericol viata.

Dupa cum spunea, in tarile cu apa calda asa se intampla. Consiliul local anunta toti vecinii si pune tuturor la dispozitie toata documentatia pentru consultare. Oricine poate ridica obiectii de care se va tine cont in acordarea avizului.

#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
E aiurea. Eu ca proprietar de teren cer autoritatilor aviz de constructie. Odata obtinut avizul ma pot apuca de treaba, indiferent de parerea vecinilor.
Daca vecinul crede ca fac ceva ilegal, e dreptul lui sa faca plangere. Nici vorba sa il consult pe vecin daca sa imi fac fatada verde sau albastra, e treaba primariei sa impuna aceste lucruri.

#15
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

View Postdon_King, on 23 mai 2022 - 21:51, said:

E aiurea. Eu ca proprietar de teren cer autoritatilor aviz de constructie. Odata obtinut avizul ma pot apuca de treaba, indiferent de parerea vecinilor.
Daca vecinul crede ca fac ceva ilegal, e dreptul lui sa faca plangere. Nici vorba sa il consult pe vecin daca sa imi fac fatada verde sau albastra, e treaba primariei sa impuna aceste lucruri.

Pai asta am si zis. Autoritatile fac aceasta consultare in procesul de acordare a avizului.

#16
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
De ce trebuie sa alegeti doar exemple duse la extrem si care n-au nici o legatura cu realitatea?

In multe tari se impune de catre autoritatea locala pana si culoarea tamplariei, tipul invelitorii si chiar si culoarea gardului, asta in cazul e permis sa ai gard in acel cartier.
Si fiind vorba de o comunitate e normal si de bun simt ca sa intrebi ceilalti membrii ai comunitatii ce parere au despre un proiect care ii va afecta, pozitiv sau negativ.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
In multe tari cu apa calda practic nu poti sa construiesti nimic fara cordul vecinilor sau asociatiilor.
Are loc o adevarata negociere asupra acestui acord, unde dezvoltatorul este santajat sa investeasca in zona.

Asta inseamna in practica costuri foarte mari si faptul ca User Joe, nu poate sa isi construiasca o casa cum vrea el, pe tarlaua lui.
Nu are voie si nu are destui bani pentru asta => doar smecherii construiesc si prostii platesc timp de 2 vieti.

Stiu un exemplu concret de abuz in Romania, un cartier rezidential din Pipera: Baneasa rezidential.

Aici exista un regulament, care prevedea ca ai nevoie de acordul AP ca sa construiesti pe parcelele libere si cel acord era conditionat de niste chestii de bun simt:
- functionalitate: locuinta
- inaltime maxima Xm la cornisa
- sa nu ai balcoane (pt a nu te uita pe ferestrele de baie ale vecinilor, tip Velux)
- sa ai 2 locuri de parcare pe proprietate (desi aproape toti au renuntat la locurile de parcare de pe proprietate si parcheaza pe strada, pt ca nu ai ce sa le faci dpdv legal)
- sa fie la linie cu celelelate case de pe strada.

Totul frumos si de bun simt, pana cand s-a ajuns la practica, unde AP a cerut nici mai mult nici mai putin, decat sa se aleaga din cele cateva modele de case (vechi) existent in cartier, sa nu se faca alt design de casa, altfel nu da acordul.

De ce? Pai e simplu si dureros: chiriile sunt foarte mari acolo, pentru niste case mici si prost facute in anii '90.
Cand vin cativa care isi fac case noi, mai mari (in limita POT/CUT legal), deodata cazaturile mici si neintretinute se prabusesc la pret!

Interesul poarta fesul, iar justitia in Romania dureaza jumatate de viata.

Asadar, ai grija ce iti doresti.

#18
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
Eu stiu exact ce imi doresc.
Si asta pentru dupa multi ani de trait "dincolo" pot sa fac o comparatie obiectiva intre "acolo" si "aici".

Iar alegerea e evidenta si fara ezitare.
Si asa cum in alte parti lucrurile fuctioneaza asa va fuctiona si aici intr-o zi, doar ca va mai dura poate o generatie sau doua.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate