Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Program ce sa gaseasca fisiere copii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut, am si eu nevoie de un program sa imi gaseasca daca o poza sau un document mai exista in alta parte in calculator, stiu ca exista fisiere ce gasesc dubluri, dar asta inseamna ca trebuie sa stii in ce folder sunt dublurile, eu am de exemplu o poza si doresc sa stiu daca mai este si in alta parte in calculator si am fisiere text si doresc sa stiu daca mai le am undeva salvate, sa nu le tin copiate de doua ori. Doresc sa pot selecta fisierul si sa caute dupa el, fiecare in parte, ca si o comparatie intre el si restul folderelor daca m-am exprimat corect, ca programele care sunt gen find duplicate, te pune sa pui folderul intreg si cauta in el, nu face comparatie cu alte foldere, multumesc mult.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
CCleaner - Duplicate Finder and Remover Posted Image

#3
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Intervin si eu pe topicul tau, ca ne intereseaza pe amandoi cam acelasi lucru.
Eu as vrea un program care sa scaneze un folder, sa il numim folderul "A", apoi sa caute prin toate folderele din calculator, daca mai exista fisiere duplicat cu cele care se regasesc si in folderul A, iar in caz afirmativ, sa stearga dublurile, astfel incat sa ramana salvate doar cele din folderul "A".

#4
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
@Naijax, salut, nu vreau duplicate finder in folder, ca nu te lasa sa pui un fisier si in urma lui sa gaseasca peste tot unde sunt duplicate, genul asta de programe iti gasesc peste tot, nu sa pui tu ce sa caute, un singur fisier, eu am nevoie de ceva individual, doar pentru un singur fisier.

@lex2010 super :)

#5
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
De mai bine de 10 ani folosesc FreeFile Sync atat pentru copiere cat si pentru comparare, este foarte ok.

Edited by icssizero, 23 May 2022 - 18:44.


#6
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
@icssizero, Buna seara, poti sa imi spui mai multe? Ce este acest program? Multumesc

#7
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Este un program care face treaba foarte buna 😂😂
Cum spuneam, il folosesc de peste 10 ani la copiat de fisiere si comparat.
In general poze si videoclipuri descarcate de pe aparate foto si telefoane.
Cand fac back-up la telefoane il fac cu acest program, nu cu SmartSwitch sau altceva dedicat telefonului respectiv.
Nu stiu cum functioneaza exact, cred ca lucreaza la nivel incremental , copierea si compararea este foarte exacta.
Poti incerca, e foarte intuitiv si nu te costa nimic.
https://freefilesync.org/

#8
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
CloneSpy face ceea ce doriti. Eu il folosesc exact pentru asa ceva, stergerea fisierelor originale de pe disk la salvarea pe DVD. Daca setati corect si fisierul original nu este la fel cu cel salvat atunci cel original ramane intact pe disk. Puteti seta o intreaga partitie sau mai multe dar o sa dureze scanarea daca aveti multe fisiere (10.000+). Ca idee, versiunea veche, 2.6.2 pare mai usor de folosit avand "butoane" spre deosebire de cea moderna cu meniu de selectare.

#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
@icssizero, multumesc frumos, am sa imi prind urechile in el sa vad :)
@The Stressmaker, buna si multumesc frumos, dar se poate sa caute dupa un singur fisier si sa existe posibilitatea sa imi mute undeva dublurile inainte de a le sterge? Multumesc

#10
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Am incercat programele spuse de colegi, niciunul nu face ceea ce doresc eu, cauta doar foldere, nu fisiere individuale, stie cineva vre-un program sa caute un singur fisier?

#11
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Creati un folder de reper in care copiati fisierul dorit pe care il plasati la una din casute, sa zicem "Pool 2" selectati "duplicates+same name" selectati la options / input / time and size / max differences valoarea zero iar in Pool1 puneti discurile unde sa caute. Selectati options / output / deletion / move to folder si putin mai jos selectati folderul unde le va muta pe cele gasite. Daca fisierul este mare selectati la options / input / time and size / size of files must be.  la minim valoarea zero si la maxim o valoare mare gen 10GB, de exemplu, altfel va ignora fisierele inafara acestor limite.

#12
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
@The Stressmaker, multumesc de explicatii, imi poti spune te rog frumos cum dezactivez sa nu mai apara acea fereastra pentru fiecare detectie in parte si sa arate rezultatul final pentru toate dublurile?

#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Options / output / report / wait until all files are scanned si de aici alegeti pentru fiecare fisier sau pentru toate odata.
Varianta preferata de mine este ca sa selectez "duplicates" si "ask user" din panoul principal apoi selectez marcaj la Pool 1 (de obicei de acolo sterg) apoi clic pe delete daca corespunde la dimensiune, data si ora pentru ca de obicei folosesc optiunea sa caut dubluri cu alt nume si asa le examinez pe fiecare in parte.
Nu strica sa vedeti options / priority / audible feedback si sa selectati optiunea dorita, dupa un timp devine enervant sunetul la fiecare fisier scanat.

#14
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
@The Stressmaker Iti multumesc frumos, voi incerca :)

#15
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Posticssizero, on 23 mai 2022 - 18:44, said:

De mai bine de 10 ani folosesc FreeFile Sync atat pentru copiere cat si pentru comparare, este foarte ok.
Eu il folosesc pentru backup.
Cum fac cu cautarea dublurilor?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate